ניצחונה של ראשת ממשלת ניו-זילנד על מגפת הקורונה בארצה, הביאו לניצחון סוחף בבחירות וכהונה שניה

בין ישראל וניו זילנד קיימים קווי דמיון רבים. אוכלוסייה קטנה יחסית (5 מיליון מספר תושביה של ניו זילנד) באזור גיאוגרפי מרוחק ומבודד יחסית, לשתיהן כלכלה מערבית ומפותחת, ודמוקרטיה ליברלית עם פרלמנט בן 120 נציגים שמתמודדת עם היותן אי פוליטי מרוחק מהשווקים הרלוונטיים לסחר וכלכלה ולשת”פ מדיניים וגיאו-פוליטיים.

אבל כאן כנראה מתחיל ולמצער גם מסתיים הדמיון בין המדינות. בניו זילנד מתקיימות בחירות בכל 3 שנים, האחרונות, שנערכו בסופ”ש האחרון, הביאו לניצחון סוחף והיסטורי של מפלגת העבודה (הלייבור) בניו זילנד בראשותה של ראשת הממשלה ג’סינדה ארדרן (Jacinta Ardern).

בחירת ראש ממשלה במדינה כמו ניו זילנד, בדר”כ לא זוכה לכותרות ראשיות בעיתוני העולם החשובים ולהכרה כמנהיגה, בוודאי שלא להכרה רחבה כמנהיגה מוערכת גלובלית בעלת שיעור קומה ראוי לציון ולחיקוי. אין זה אומר שניו זילנד לא ידעה מנהיגים חשובים שהובילו את המדינה להישגים חסרי תקדים יחסית לגודלה, מיקומה הגיאוגרפי ומעמדה, אם כי קשה להתעלם משורת ההישגים הלאומיים והאישיים שהצליחה לקצור בפרק זמן קצר ראשת ממשלת ניו זילנד ג’סינדה ארדרן, שנבחרה אתמול לכהונה שניה.

עם סיום לימודיה האקדמיים בשנת 2001 עבדה ארדרן במספר תפקידים בשירות הציבורי של ניו זילנד ולאחר מכן גם בבריטניה, לאחריהם שבה לניו זילנד בשנת 2008 ובחרה להצטרף למפלגת הלייבור, כחברת הפרלמנט הצעירה ביותר אי פעם והיא בת 28.

באוגוסט 2017, (בגיל 37) מספר שבועות לפני הבחירות הכלליות של אוקטובר בניו זילנד בזמן שהסקרים הצביעו על צניחה ואיבוד תמיכת בוחרי מפלגת העבודה, התפטר ראש המפלגה דאז אנדרו ליטל וג’סינדה מונתה במקומו כמנהיגת הלייבור הצעירה ביותר בהיסטוריה של המפלגה (ולמנהיגה-אישה השנייה שלה), ואכן, בהפתעה, תוך זמן קצר הפכה לפוליטיקאית אהודה מאוד במדינה, שהצליחה לשנות את המגמה מאיבוד תמיכה ציבורית, לצבירת לפופולריות גואה לקראת הבחירות הכלליות של שנת 2017.

אף על פי שתוצאות הבחירות הכלליות שהתקיימו ב 2017 הראו על ניצחון ברור של ראש הממשלה המכהן דאז ביל אינגליש שעמד בראש המפלגה הלאומית וקיבל 46% מקולות הבוחרים, הרי שארבעת האחוזים החסרים להקמת ממשלה ללא שותפים, מנעו ממנו את המשך הכהונה כולה, היות ובהמשך לסיכום בין שלוש המפלגות הבאות מבחינת היקף אחוזי התמיכה בהם: מפלגת הלייבור של ארדרן, ‘הירוקים’ והמפלגה הלאומנית ‘ניו זילנד תחילה’ – הוקמה ממשלת ארדן הראשונה. ככזו, הייתה ארדן לאישה השלישית בהיסטוריה של ניו זילנד בתפקיד הרם, בוודאי שלצעירה ביותר אי פעם.

במהלך כהונתה הראשונה בתפקיד משך 3 שנים, זכתה ממשלתה להישגים עצומים ולפופולריות רחבה, על אף שורת משברים וטרגדיות שפקדו את ניו זילנד. הידוע שבהם הוא הטבח שביצע לאומן ימני קיצוני במתפללים מוסלמים בכנסייה בעיר קרייסטרץ’ במרץ 2019, כשרצח ביריות 51 מתפללים בשני מסגדים בעיר. תגובתה האנושית מחד והודעתה ש’למעשה הטרור אין מקום בניו זילנד או בכל מקום אחר בעולם’, וההחלטה תוך פרק זמן קצר בתהליך של חקיקה חסרת פשרות שתגביל גישה לכלי נשק ואמצעי לחימה לבלתי מורשים, תוך שהיא מבליטה את פניה הסובלניים של מדינתה כלפי מהגרים ואזרחים בני כל הדתות והאמונות כשווים, הקנו לה נקודות זכות רבות וחשובות בניהול המשבר והחזרת תחושת הביטחון לאזרחים ולמהגרים שבקרבה.

אולם דבר לא הכין את ניו זילנד, או אף מדינה אחרת למשבר מגפת הקורונה, שניכר שאם היה ניתן ניקוד וציון על התמודדות איזו מדינה עם המגפה העולמית, ניו זילנד כנראה שהייתה מנצחת בהליכה.

כבר בתחילת שנת 2020 עת הגיעה מגפת הקורונה לניו זילנד, החליטה הממשלה להפעיל צעדים מיידים ואגרסיביים במטרה מוצהרת לחסל באופן מלא, במטרה להיפטר מהנגיף, במקום להכיל או לשטח את עקומת ההדבקות ולאחר מכן לנהל את שיעורי התחלואה.

ואכן, באמצע חודש מרץ 2020 הודיעה ​הממשלה שכל מי שייכנס למדינה יחויב לבודד את עצמו למשך 14 יום, ומספר ימים לאחר מכן הצהירה ארדרן כי גבולות ניו זילנד ייסגרו לכלל אזרחיה ותושביה. שבוע לאחר מכן ב 25 במרץ, הודיעה ​ראשת הממשלה שניו זילנד תעבור למצב חירום, דרגה 4 הגבוהה ביותר, שמשמעותו סגר ארצי, מקיף ומלא שכולל הגבלות נרחבות על תנועה, ההתקהלות ויציאה מהבית לאיזו סיבה ומטרה.

צניחת שיעורי ההדבקה והתמותה למספרים בודדים וזניחים כמעט, הביאו את ניו זילנד לקצור מחמאות כמעט מכל כלי התקשורת ברחבי העולם בהקשר של ניהול המשבר, בייחוד לאחר שהייתה הראשונה להכריז על ניצחון מלא על הנגיף, כשבפועל לא נותרו במדינה מקרים פעילים שלו או הדבקה בקהילה.

אמנם בחודש יוני דווח לפתע על שני מקרים חדשים של חולי קורונה, שבעקבותיהם חזרו כל תושביה ואזרחיה לסבב שני של סגר בן 3 שבועות, ולאחריו לתהליך שחרור הדרגתי ופתיחת הכלכלה שנוהלו בזהירות והקפדה. אלו, הובילו שוב את ממשלתה להכריז בתחילת חודש אוקטובר על 102 ימים ללא מקרים חדשים של תחלואה או תמותה ולאפס שיעורי הדבקה בקהילה – בפועל על הצלחה במיגור נגיף הקורונה בניו זילנד.

בשנה מעין זו וכשכל זה קורה בסדר מופתי ויעילות גבוהה, עם תמיכה ציבורית רחבה ושת”פ פוליטי וחברתי, בוודאי בהשוואה עם איזו ממדינות העולם שמתמודדות עם המגפה, זכתה ראשת ממשלת ניו זילנד ג’סינדה ארדרן בכהונה שנייה בבחירות שהתקיימו במדינה אתמול, לאחר שמפלגת הלייבור זכתה ברוב מוחץ והיסטורי, שהופך אותה למפלגה הראשונה בעשורים האחרונים שיכולה להקים ממשלה בכוחות עצמה, ללא שותפים כלל.

לאחר ספירת 100% מהקלפיות, ניכר שהלייבור זכו ל 49% מהקולות, וצפויים לקבל 64 מתוך 120 המושבים בפרלמנט, ואילו האופוזיציה, המפלגה הלאומית, זכתה לפחות משליש הקולות, ולסך הכל ל 35 מושבים בפרלמנט הניו זילנדי.

בפני ג’סינטה ארדרן ניצבים אתגרים רבים מאוד שלא יאפשרו לה ליהנות לאורך זמן מגלי האהדה והתמיכה בעקבות הניצחון הסוחף – תוצאה ישירה של הניצחון על נגיף הקורונה. היא תהיה חייבת לפעול במלוא הכוח בביצוע רפורמות ומדיניות שתציב את המדינה במסלול חזרה לצמיחה כלכלית, תתמודד עם אתגרי הביטחון הלאומי באזור שמועד לחוסר יציבות גיאו-פוליטי הולך ומדרדר, ותידרש למצוא פתרונות מיידים למגבלת התנועה הנרחבים שמונעים יציאת גבולותיה והגעה אל שטחה, בהמשך לכך, שניו זילנד הנה אי ללא גבולות יבשתיים-מדיניים, מרוחקת מאוד מכל מדינה או שוק יעד עבורה. הניתוק שניו זילנד גזרה על עצמה מתחילת השנה מהעולם ומשווקי היעד שלה פוגעים בה קשות, וכעת לאחר קבלת אמון חוזר ומלא מהעם, ידרשו מהלכים אמיצים של פתיחות וחזרה איטית לשגרה, לרבות פתיחת גבולות ותנועת נוסעים, אזרחים, תיירים ובעיקר, אנשי עסקים ומשקיעים זרים.

 

 

 

 

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל