נחתתי בטוקיו

זכיתי להיות בין המעטים שנחתו בטוקיו השבוע.

העיר הגדולה בעולם, עם אוכלוסייה של כ-37 מיליון, מושכת בימים רגילים המוני מבקרים.

אבל מאז אפריל 2020 עת סגרה יפן את שעריה בשל התפרצות הקורונה, כמעט שנעצרה לחלוטין הכניסה של אזרחים זרים (ביולי נכנסו 3,800 בלבד). נכון להיום השערים עדיין סגורים בפני אזרחים של 159 מדינות. לשמחתי, מחזיקי דרכונים דיפלומטים רשאים להגיע, לבצע בדיקת קורונה מיד כשיורדים מהמטוס במערך הבדיקות המסודר להפליא, ואם התוצאה שלילית – לשהות 14 ימים בבידוד. יש גם חדשות טובות: ממשלת יפן נערכת לפתיחה הדרגתית של שעריה גם למחזיקי דרכונים זרים רגילים שמגיעים למטרות עסקים (אעדכן בהתפתחויות).

מגמה חיובית

אז איך עושים עסקים כשאין אפשרות להיפגש פנים מול פנים?

ההערכה היא שככל שהמשבר ימשך, נראה ירידה בהיקף ומספר העסקאות וההשקעות ועצירה מסוימת של המגמה החיובית שאפיינה את השנים האחרונות.

עם זאת, לפי נתונים שאסף בית ההשקעות הראל הרץ, במחצית השנייה של 2020 נרשמה דווקא עליה של 15% בהיקף ההשקעות היפניות בישראל לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ועמד על כ-472.3 מיליון דולר (9% מכלל ההשקעות הזרות בישראל באותה תקופה). עפ"י נתוני IVC, בדו"ח שפורסם לאחרונה בשיתוף מג'נטה ומיתר, סך ההשקעות היפניות במחצית השנייה של העשור הקודם היה פי שלושה בהשוואה למחציתו הראשונה. כמו-כן,חל גידול משמעותי במספר החברות היפניות שפעילות בישראל – 24 חברות ב-2014 לעומת 90 חברות ב-2019.

מבחינת נתוני הסחר בטובין (מהלמ"ס), שנת השיא היתה 2018, אז נרשם יצוא ליפן של 1.14 מיליארד דולר ויבוא לישראל של 2.73 מיליארד דולר. כדאי לשים לב גם לנתוני הסחר בשירותים (כמחצית מהיצוא של ישראל לעולם הוא שירותים). יצוא שירותים עסקיים ליפן, בעיקר שירותי מו"פ ומחשוב, עלה בהתמדה בשנים האחרונות, ב-2018 עמד על 153 מיליון דולר, וביבוא מיפן, 98 מיליון דולר.

גם קשרי הממשל התהדקו בשנים האחרונות, כפי שמשתקף למשל בהסכם עידוד והגנה על השקעות שנחתם ב-2017, הסכם תעופה ופתיחת קו ישיר לטוקיו (שיתחדש בשאיפה לאחר הקורונה), הקמת Japan Israel Innovation Network JIIN , הסכמים נוספים שנחתמו ומגעים לגבי האפשרות לפתוח מו"מ על הסכם סחר חופשי.

כמו-כן, החלטת ממשלה  מינואר 2015 שכותרתה "חיזוק הקשרים הכלכליים ושיתופי הפעולה עם יפן" מנחה את משרד הכלכלה להרחיב את פעילותו ביפן, כפי שאכן נעשה.

הזדמנויות ואתגרים

זוהי תקופה מעניינת ומאתגרת להתחיל תפקיד חדש ואני שמח ונרגש מההזדמנות לתרום את חלקי לקידום היחסים הכלכליים בין שתי המדינות, ובמיוחד לסייע ולקדם חברות ישראליות בשוק היפני. בשש השנים האחרונות עשתה זאת נועה אשר במרץ רב ובהצלחה מרשימה וזו ההזדמנות להודות לה על תרומתה החשובה ולאחל לה בהצלחה בהמשך דרכה!

אני מקווה שיחד עם הצוות המקומי המוכשר והמסור במשרדינו שבטוקיו ובאוסקה, בסיוע של מטה מנהל סחר חוץ, צוות השגרירות וכל השותפים, נצליח להמשיך את המגמה החיובית של השנים האחרונות, למרות האתגרים.

אז איך יפן מתמודדת עם המצב החדש שנוצר בעקבות הקורונה? אילו הזדמנויות אנו מזהים כאן לחברות ישראליות? אילו פעילויות אנחנו מתכננים? האם האולימפיאדה תתקיים בקיץ 2021? כל זאת ועוד – בפוסטים הבאים.

אנחנו עומדים לרשותכם ונשמח להיות בקשר – tokyo@israeltrade.gov.il


צור קשר עם:

דניאל קולבר

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל