שקיעתה של תעשיית הרכב של אוסטרליה

בסיומו של יום שישי אחד בחודש אוקטובר 2017, דממו כבשני המתכת יחד עם סרט הייצור הנע של מפעל הרכבת מותג הרכבים הלאומי של חברת הרכב האוסטרלית Holden שפעלו בעיירה אליזבת’ במדינת דרום אוסטרליה, והאורות בה כובו בפעם האחרונה.

היה זה יום עצוב לחברת הרכב ולא פחות לגאווה האוסטרלית ובכך נסתם הגולל על תעשיית הרכב של אוסטרליה.

חברת Holden שהוקמה ב 1856 כיצרנית אוכפים לסוסים, החלה ב 1908 לייצר טרקטורים, מכוניות משא ואף רכבים פרטיים, בראשית דרכה עבור תעשיות החקלאות והתחבורה האוסטרלית. ב1931 נרכשה על ידי General Motors האמריקאית כחלק ממגמת ההתרחבות של התאגיד האמריקאי אל מעבר לאוקיינוס שפעל אז לרכוש מותגים נוספים (בהם אופל הגרמנית ו Vauxhall הבריטית) והחברה האוסטרלית שינתה את פניה ושמה ל GM Holden.

סיום מלחמת העולם הראשונה בשנת 1917, ובהמשך הקשיים שכלכלות אירופה התמודדו איתם ושהובילו להגבלות חמורות על ייבוא וייצור חומרי גלם אל ומשטחם, נתנה לחברת Holden תמריץ להתחיל בייצור מלא של רכבים ממונעים ואכן בשנת 1923 ייצרה החברה 12 אלף יחידות בכל שנה.

vintage-holden-car
vintage-holden-car

ב- 1926 הקימה GM האמריקאית חמישה מפעלי ייצור במדינות שונות בטריטוריות של אוסטרליה והחלה לייצר בה את הרכבים האמריקאים שנוצרו אז גם במדינות אחרות לרבות בארה”ב מדינת האם. רק בשנת 1948 לאחר שהחברה סיימה מאבק ארוך על זהותה, השלימה את הפיתוח של 7 דגמים מקומיים שהיו בעלי זהות אוסטרלית מובהקת וייחודית ושמותיהם: GeM”, “Austral”, “Melba”, “Woomerah” “Boomerang”, “Emu”, and “Canbra” דגמים שאע”פ שקיבלו שמות של מודלים שמקובלים גם כיום, בפועל הם נקראו ונודעו בפי כל כ The Holden.

אוסטרליה היא אי ומדינת ענק ששטחה ממקם אותה במקום השישי בגודלו בעולם. על אף גודלה, אוכלוסייתה לעומת זאת מונה כיום כמעט 25 מיליון נפש, ונוהגים ע”פ המורשת וההיסטוריה הבריטית בצד שמאל של הכביש, עם הגה שממוקם בצד ימין של הרכב.

בתוספת ריחוקה של יבשת האוסטרליה מכל מדינה ושוק אחר, כולל מניו זילנד השכנה, בה אוכלוסייתה שמונה פחות מ 5 מיליון תושבים ושגם בה נוהגים בצד הלא נכון של הכביש, קל להבין מדוע ייצור מכוניות באוסטרליה בה שכר העבודה באופן היסטורי גבוה, הובלה של מתכות וחומרי גלם אחרים נדרשים – יקרים, שער דולר האוסטרלי גבוה והשוק המקומי קטן יחסית בהשוואה – הפכו עם השנים את עלויות הייצור של המותג האוסטרלי ואת היצוא שלו לשווקים אחרים לבלתי כלכליים וספק תחרותיים בשוק פתוח רווי מתחרים, בעיקר בהמשך להתחזקות התחרות מתעשיות הרכב המצליחות של קוריאה, סין ויפן.

מקובל לראות את תהליך דעיכתה של הולדן ככזה שנמשך ע”פ תקופה ארוכה. הייתה זו חברה שכלי הרכב שלה יועדו לשוק האוסטרלי משך שנים ארוכות ושתמיד עמדה לה המשקולת של היותה מכונית שמיוצרת בטריטוריה רחוקה משווקי היצוא.

עם השנים נאלצה להתמודד גם בשוק המקומי והמיידי של אוסטרליה עם תחרות עזה מול יצרני הרכב היפנים בשנות ה- 70 וה- 80, הקוריאנים בשנות ה- 90 וה- 2000, והסינים שרכשו מותגים אמריקאים ואירופיים במהלך שני העשורים האחרונים של המאה ה- 21.

אבל לאף אחד מאלו לא דמו להשפעת המשבר שספגה הכלכלה האמריקאית ואיתה הגלובלית החל ב 2008 ובשנים שלאחריה, שהביאו את חברת האם ג’נרל מוטורס לכדי פשיטת רגל ב 2009, להקמתה כחברה חדשה שנה לאחר מכן בהמשך לסיוע נדיב מממשלת ארה”ב ולהפיכתה למשוחררת מהתחייבויות, הסכמים וחוזים שאפשרו לה להחזיק בכל הנכסים, המותגים והשווקים שהניבו לו רווחים, ולהשתחרר מאלו שהניבו הפסדים מתמשכים.

עם מינוי לתפקיד של יו”ר ומנכ”לית חדשה לג’נרל מוטורס בינואר 2015, צוטטה מנכ”לית החברה מארי בארה בהרחבה בעיתונות של אוסטרליה, כשמסרה שלחברה לא תהיה ברירה אחרת והיא נאלצת לארגן מחדש את כל הפעילות הבינלאומית שלה, לעבור להתמקד ולפעול בשווקים שבהם האסטרטגיות הנכונות יוכלו להניב לה תשואות חזקות, ושהיא תתעדף השקעות גלובליות שיניעו צמיחה בתחבורת העתיד, בדגש על טכנולוגיות רכב חשמלי והאוטונומי שהולכים ותופסים תאוצה משמעותית רק בעשור האחרון. בשל כך, פעילות החברה באוסטרליה יחד כעם מדינות ושווקים נוספים אינם העלי היתכנות כלכלית מסיבות מגוונות שהגודרו אליבא ד’נהיגה בארה”ב כפעילות בשוק ‘ההגה הימני”.

ההחלטה של ג’נרל מוטורס עוררה זעם רב, משום שבעשור שלאחר המשבר הכלכלי העולמי, קיבלה GM סיוע ותמיכה ממשלת אוסטרליה בסכום של קרוב ל 2 מיליארד דולר רק בעשור האחרון וג’נרל מוטורס אף המשיכה לבקש מממשלת אוסטרליה לסייע לה ים מענקים ומתן סובסידיות נוספות, בטענה שהייצור באוסטרליה דורש מעורבות ממשלתית מעצם היותו בלתי תחרותי מבחינה גלובלית.

החברה האוסטרלית לא הייתה היחידה שנחת עליה הגרזן. מאז מינויה למנכ”לית ובמסגרת הארגון מחדש האגרסיבי שהובילה בג’נרל מוטורס, נסגרו ב 2015 כל הפעילויות של שברולט אירופה, יחד עם פעילות הייצור באינדונזיה ורוסיה, נמכרו המותגים של אופל ווקסהול והופסקה ייצורה של הולדן באוסטרליה. באותה שנה יצאה ג’נרל מוטורס גם מפעילות הייצור בדרום אפריקה ומפעילויות שיווק במדינות נוספות באפריקה כמו גם את פעילותה בהודו ווייטנאם.

89 שנים אחרי שנכנסה לפעילות באוסטרליה בשותפות עם המותג המקומי הולדן, הודיעה ג’נרל מוטורס שתסיים את חלקה ותצא מאוסטרליה וניו זילנד בסוף שנת 2021.

ניתן למצוא דמיון מסוים בין תעשיות הרכב של אוסטרליה וישראל. לכל הפחות בכך שנהגים בשתי המדינות לא שמע על הרכב שיוצר בשעתו בכל אחת מהמדינות ושלתקופה מסוימת (בת כשני עשורים בישראל) הייתה גאוותה ופאר היצירה של תעשיית הייצור המקומית.

בישראל תעשיות רכב סוסיתא החזיקה מעמד מיסודה בשנת 1958, אז הוצעה ונמכר רכב הסוסיתא סברה הראשונה, והתעשייה דעכה עד שנסגרה סופית ב- 1978 בעוד זו של אוסטרליה Holden, התמודדה בהצלחה רבה בשוק האוסטרלי המקומי משך שנים ארוכות, ובהצלחה מוגבלת בשוק הרכב העולמי, עד שהפסיקה ייצור ב 2017 ותסגור פעילותה בסוף שנת 2021.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל