הטכנולוגיה מעצבת את תעשיית הריטייל העולמית

הטכנולוגיה מעצבת את תעשיית הריטייל העולמית וחווית הקניה צפויה להיות שונה מאוד מזו שהכרנו

תעשיית הקמעונאות והריטייל הגלובלית שבעבר נחשבה לאפורה, אפילו מיושנת, עוברת מהפכה בעשור האחרון בעקבות תהליכי פיתוח של טכנולוגיות ויכולות דיגיטליות, אנליטיקה ואינטליגנציה מלאכותית מתקדמות – בענף שהפך להיות מרכזי יותר מאי פעם עבור חברות וסטארט-אפים.

האמור, בהמשך לעובדה שיותר מאשר כל תקופה קודמת, הטכנולוגיה מאתגרת ומשבשת (Disrupting) את כל תחומי העיסוק של תעשיית הקמעונאות ונותנת מענה לרבים מאתגריה באמצעות פתרונות IT מתקדמים שמשפרים את ניהול שרשרת הערך והאספקה, מדייקים יכולות שיווק, שירות ומכירות, מייעלים תהליכי אחסון והובלה ותומכים בתהליכי התייעלות של ניהול החנות, הרשת וכל נקודות המכירה לרבות כוח האדם שבה. אלו בתורם מאפשרים חסכון בתורים ושיפור משמעותי של חווית הלקוח והקנייה.

על אף הדיעה הרווחת בתעשייה על כך שבעתיד ‘לא יהיו יותר חנויות’, מחשבה שנובעת מהגידול הקבוע והמתמשך ברכישות וקניות לאור היקף הנוכחות והפעילות ברשת (און-ליין טראפיק) שבתורם יחליפו את החנויות ונקודות המכירה הוותיקות, מומחים לתעשייה מעריכים שחנויות פיזיות אינן צפויות להיעלם מהקניונים וממרכזי המסחר בעתיד הנראה לעין, אלא דווקא צפויות להמשיך ולהתפתח ולצמוח, כאתרים ומרכזים שמספקים שירות תיווך וחוויה.

צופים שבעתיד הקרוב חנויות קיימות ככל הנראה יחדלו מלשמש כנקודת המכירה הבלעדיות, משום שזו תתבצע במספר רב של מוקדים וערוצי מכירה מבוססי רשת, ותפקידן ישתנה למעין חלון ראווה והמקום בו הסיפור שכל חברה תבקש לספר ללקוחותיה, וכל מוצר יקבל תוכן ומשמעות אחרת וחדשה מזו שהכרנו.

ככל שחווית הסיפור והתוכן, דוגמת אלו שאנו חווים בקולנוע או בתיאטרון יהיו מרשימות ומשפיעות יותר, כך הצלחתה של חנות או של רשת שיווק, מרכז קניות ומסחר, צפויים לצמוח ולהתמודד בהצלחה בתחרות החדשה.

בשל עובדה זו, תעשיית הקמעונאות הוותיקה שכוללת רשתות פיזיות, יאלצו לבחור בין שתי אופציות נדרשות: להדביק ולאמץ את קצב השינויים והחידושים בדרך של פיתוח ואימוץ טכנולוגיות חדשות או להימחק ולהיעלם משוק הצרכנים.

החברות החלוצות המוכרות והחשובות בענף, בהם אמזון וענקיות אינטרנט מתחום הסחר המקוון, עתידות להמשיך לצמוח ובדרכן שלהן לאתגר כל שחקן, יצרן ומשווק בכל ענף ועבור כל מוצר אותו הן מציעות.

ההערכות הן כי בעשור הקרוב, ענקיות הסחר באינטרנט בהם: אמזון, עליבאבא, eBay ואחרות יחצו את סך ה 50% כלומר מחצית מסך כל המסחר הגלובלי, יתקיים באמצעות פלטפורמות און-ליין, שבעצמם יצמחו בשיעורים קבועים של 5% בשנה.

המשמעות של הדברים היא שהעוגה עצמה תלך ותתפח ומרביתה תהיה זמינה באינטרנט באמצעות פלטפורמות סחר וקניות מגוונות.

טכנולוגיה נוספת שתהפוך בשנים הקרובות למקובלת וזמינה היא זו שמאפשרת מציאות רבודה (Augmented Reality). טכנולוגיה ששעשתה בשנים האחרונות פריצת דרך מרשימה ושנראה שאין דרך טובה ממנה לסנכרן בין העולם הפיזי – לווירטואלי, לדוגמא כאשר היא מאפשרת ללקוחות לדמיין ו’לראות’ התאמת מוצר לביש דוגמת ביגוד והנעלה, ללא הצורך להגיע לחנות כדי למדוד את המוצרים על עצמם.

בנוסף על תהליכי דיגיטציה של נקודות ותהליכי המכירה, תחומים נוספים שמשבשים את תעשיית הריטייל כרוכים בפיתוחים טכנולוגיים של אינטליגנציה מלאכותית (AI) האינטרנט של הדברים (IOT) יחד עם נושאים של חיזוק הקהילה (Community) וקיימות (Sustainability) שיזכו למשקל עודף, בהמשך למודעות גוברת והולכת להשפעות החברתיות של בילוי זמן ברשת, ובדומה להשפעות הניכרות של התעשייה על הסביבה עלינו ובעיקר על עתידנו.

בדומה לקמעונאות, גם עולם התשלומים עומד להשתנות.

במדינות רבות באסיה כבר התשלומים הדיגיטליים חווים צמיחה והתפשטות מתמדת ותופסים תאוצה גם במדינות מערביות רבות אחרות.

תחום התשלומים האלקטרוניים צפוי להמשיך ולצמוח בשנים הקרובות בהמשך לעובדה שמדובר בכלי מהיר, נוח וקל לשימוש מצדו של הצרכן, שיחד עם מדיניות ממשלתית רגולטורית שתומכת בצמצום היקף עסקאות במזומן מסיבות שונות, הרי שמומחים לתחום משוכנעים שקיטון בהיקף העסקאות שיעשו במזומן הוא רק עניין של זמן.

אין ספק שתעשיית הריטייל נמצאת במגמת התפכחות ושיבוש שתומכים בשיפור חווית הקניה והלקוח מצדו של הצרכן, כשמאחורי הקלעים מתחוללת תחרות עזה שמשבשת את כל שרשרת הערך והאספקה ומייצרת הזדמנויות עצומות לחברות טכנולוגיה שמפתחות כלים מתקדמים של שיווק וניהול תעשיית הקמעונאות, בכל ענף שמשיק לענפי השירותים והלוגיסטיקה.

שינוי זו מובל באופן מוחלט על ידי פיתוחים וטכנולוגיות בענפים שנסקרו בקצרה במאמר זה, והם עתידים לספק לנו הצרכנים איכות ושירות כצרכנים ולקוחות שלא הכרנו עם תחילת העשור השלישי של המאה ה 21.

בשל מגבלות התנועה ובהמשך להחלטה אסטרטגית של משרד הכלכלה להמשיך לקיים פעילות כלכלית תומכת ייצוא והשקעות בתעשייה הישראלית,

בשבוע שעבר, בין ה- 8-9 לספטמבר, קיים מינהל סחר חוץ את התערוכה הווירטואלית הראשונה בשם: Retail Innovation Expo במהלכה הציגו והשתתפו עשרות חברות ריטייל-טק ישראליות, שקיימו מאות פגישות עסקיות באמצעות פלטפורמת און-ליין עם אורחים ומשתתפים שהשתתפו ותיאמו פגישות בתערוכה.

במסגרת האירוע ערכו הנספחויות הכלכליות של מינהל סחר חוץ בהובלת הנספחים הכלכליים באוסטרליה, איטליה וברזיל סמינרים עסקיים ממוקדים וייעודים שהותאמו לאזורים ולשווקים הגיאוגרפים של אסיה והפסיפיק, אירופה והמזה”ת – בהתאמה, ובנפרד מדינות יבשת אמריקה בהם השתתפו מעל 400 צופים.

___________________________________________________________

בסמינר שהנספח הכלכלי באוסטרליה, שי זריבץ’, הוביל – הוזמנו אורחים ונציגים בכירים מתעשיית הקמעונאות במדינות אסיה מהם מאוסטרליה, יפן, קוריאה, סינגפור, תאילנד וויטנאם, והשתתפו כמעט 300 נציגים שנחשפו להרצאות ומידע ממומחי טכנולוגיה וחדשנות מתאגידי תעשייה מובילים באוסטרליה וסינגפור שתיארו כיצד התעשייה עוברת תהליכי בגרות וצמיחה שמשתלבים כולם בהשפעות הטכנולוגיה על ניהול החברה והקשר עם הלקוח.

המומחים שהשתתפו: מנהלי הטכנולוגיה וה Digital Transformation מרשת Bunnings Warehouse מאוסטרליה וחברת ה Wing Tai Holdings בסינגפור שמתמחה ב eCommerce תיארו את התהליכים שמתמודדת איתם התעשייה ושהחלו הרבה לפני פרוץ מגפת הקורונה, והלכו והתעצמו בהמשך לעובדה שעל מיליוני צרכנים הושתו מגבלות תנועה וסגרים במדינות.

כמו כן הציגו בסמינר נציגי 4 חברות ריטייל-טק ישראליות שהשתתפו בפאנלים מקצועיים שונים שעסקו ב Data analytics ו AI ובנפרד בהתמודדות עם מגמת הונאות תשלומים וההתחזות ברשת, שמהווים שניים מהנושאים והאתגרים המשמעותיים שקיימים כיום בתהליך צמיחת תעשיית הריטייל ברבות ממדינות אסיה ואוסטרליה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל