הדרך לאיחוד האמירויות עוברת ב… הודו!

מה משותף ליהלומים, זהב ותבלינים (פרט למחיר הגבוהה)? שכל הסחורות האלו מגיעות למזרח התיכון, כבר יותר מ 3000 שנה, מהודו! הסחר של חצי האי ערב והמפרץ הפרסי עם העמים ההודיים, הוא עתיק יומין, מבוסס ואיתן. גם בעידן המודרני הוא תרם רבות לכלכלת המדינות ומהווה הזדמנות מצוינת לחברות ישראליות לחדור לשוק חדש, ייחודי, עשיר ובעל רעב לטכנולוגיה וחדשנות.

אחד מנתיבי הסחר העתיקים והמובססים בעולם

הנתון הבא עלול להפתיע כמה מקוראי שורות אלו, ואולי אף חלק מעמיתי, 45 הנספחים המסחריים של מינהל סחר חוץ ברחבי תבל; יצוא ויבוא סחורות, לא התחיל בימינו, אלא קיים מזה אלפי שנים בכל רחבי העולם. האוקינוס ההודי הוא אחד מערוצי הסחר הפוריים והמגוונים ביותר, וזכה לראות צי סוחר במימיו כ 4000 שנה ברציפות. סוחרים שטו מעמק האינדוס, אגב – מכאן מגיע שמה של הודו, אל המזרח התיכון ובחזרה לאורך השנים: שלמה המלך, היוונים, הרומים, הביזנטים, השושלות הפרסיות, הח’ליפים המוסלמים והאימפריה הבריטית – כולם זיהו את האוקינוס כעורק תחבורה מסחרי ראשון במעלה ואת תת היבשת ההודית כספקית חומרי גלם, סחורות ו’מוצרי פרימיום’ (כפי שהיינו קוראים להם היום), לאורך ימי שלטונם.

שותפת הסחר ה 3 בחשיבותה

פרט לארה”ב וסין, איחוד האמירויות הינה שותפת הסחר הגדולה ביותר של הרפובליקה ההודית עם היקף סחר של כ 60 מיליארד דולר בשנה. מוצרי נפט, נפט גולמי, מתכות, אבנים יקרות, כלי רכב, פארמצטיקה ודשנים חוצים את האוקינוס מדי יום, ממש כמו בימי אלכסנדר מוקדון. דוגמא שאולי תבהיר את הקשר ההדוק בין הצדדים היא שעד מחצית המאה העשרים, לפני כשישים שנה בסך הכל, הרופי ההודי היה המטבע הרשמי באמירויות. בשנות ה 70′ של המאה הקודמת, עם מה שנודע כ ‘Oil Boom’, וההתעשרות המהירה של המפרציות, מליוני הודים נהרו אל מדינות המפרץ בחיפוש אחר פרנסה. כיום, מתוך כעשרה מיליון תושבים, כ 30% מתושבי איחוד האמירויות הם בעלי אזרחות הודית (אזרחי המדינה אגב, מהווים רק כ 11% מהאוכלוסיה). מהגרי העבודה ההודים עובדים בכל הענפים, החל ממלצרים ונהגים, וכלה במהנדסים וטכנאים, בנקאים, רופאים ומנהלי כספים. המעורבות ההודית בולטת מאוד גם בתעשיית האנרגיה המקומית. סיפור אישי, מיוחד ומעניין יכול לתאר בבהירות את מערכת היחסים המיוחדת שמקיימות שתי הכלכלות.

סיפור קצר על הודי אחד…

סיפורו של דירובאי אמבני (Dhirubhai Ambani) אמנם מאוד חריג בנוף, אבל ממחיש את הפוטנציאל שבפעילות העסקית המשותפת. אמבני נולד בגוג’ראט בשנת 1932. בגיל 17, לאחר שהשלים את לימודי התיכון שלו, עבר עם משפחתו למפרץ הפרסי. הוא עבד תחילה כמתדלק ולאחר מכן כאיש מכירות לעסקאות נפט ודלק. הוא שב להודו עם בנו הבכור (תזכרו את הילד הזה…) והתמקם במומבאי. הוא פתח עסק קטן עם 50,000 רופי בלבד והתמקד ביצוא תבלינים לתימן (סקטור מסחרי רווחי בין הודו למפרץ הפרסי, כבר אמרנו?). לאחר שהחברה שלו התבססה, והונפקה בבורסה של בובמביי – BSE, הוא השיג את ההון הנדרש להיכנס לעסקי הפטרו-כימיקליים והנפט. הניסיון והידע שצבר בתחילת דרכו במפרץ אפשרו לו להיות מחלוצי תחום האנרגיה במדינה, ולעמוד בראש הקונצרן הגדול ביותר בהודו.

כפי שכבר בוודאי ניחשתם, אמבני ייסד את Reliance Industries Ltd . נכון לכתיבת שורות אלו, שווי השוק של רילאיינס עומד על קצת יותר מ 200 מיליארד דולר – החברה הגדולה ביותר בהודו. הבן הבכור של דירובאי, מוקש (Mukesh), ששב מתימן בגיל שנה למומבאי וגר בדירת חדר קטנטנה, הפך לאיש העשיר באסיה, והאיש ה 16 הכי עשיר בעולם לפי המגזין Forbes.

אז איך אני, היצואן/נית הישראלי/ת, מרוויח/ה מכל זה?

בימים אלו איחוד האמירוית ומדינת ישראל עמלות על כינון הסכם השלום ההיסטורי בניהן, וניצני שיתופי הפעולה הנרקמים בתחומי המסחר, המדע והטכנולוגיה יתפתחו וישגשו בשנים הקרובות ובעתיד הרחוק. הסדרת הקשר המדיני, המדעי והעסקי יצריכו הסדרה, תיאום בין מספר גופים שונים ואולי גם חקיקה. יצאונים ישראלים יכולים כבר עתה, באמצעות הנספחות הכלכלית במומבאי, להניע את כניסתם לשוק בדובאי, אבו דאבי ויתר הנסיכויות. הזיקה העסקית החזקה בין המדינות, משטר המס הנח וההשקעות ההדדיות, הן קרקע לחברות הישראליות עם היתרונות הטכנולוגיים הברורים. מבין הסקטורים הבולטים ניתן למצוא את הפרופ טק, מים, חקלאות, אנרגיה, סייבר, פינטק והרשימה עוד ארוכה. למעשה יש כאן משולש שווה צלעות המורכב מחברות ישראליות חדשניות ואיכותיות, שוק עם המון הון פנוי, צורך בחדשנות ונכונות להשקיע, ואנשי עסקים עם ניסיון והכרות מצויינת עם לפחות אחד מן הצדדים, ולעיתים גם עם שניהם.

  נציגי המשלחת הרשמית של ממשלת ישראל בביקור ממלכתי ראשון באבו דאבי, ספטמבר 2020.

אתם ואתן מוזמנים/ות לפנות אלינו, צוות הנספות המסחרית במומבאי, ונשמח לעזור לכם/ן לבחון את אינסוף האפשרויות שנמצאות ב’משולש’ העסקי הזה, ולזהות את הזדמנויות עסקיות מעולות!

חברות המעוניינות לנצל את ההזדמנות מוזמנות לפנות אלינו כאן.

אתם מוזמנים להמשיך ולעקוב בבלוג זה ובדף ה LinkedIn של הנספחות לעדכונים שוטפים.

 

 

 

צור קשר עם:

שגיא איצ'ר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל