כל מה שלא ידעתם שרציתם לדעת על רפורמת מס ההכנסה בהודו

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, לא נותן למשבר הקורונה לעכב אותו וממשיך במרץ להשיק רפורמות ממשלתיות פורצות דרך חדשות לבקרים, אחת הרפורמות המשמעותיות בהקשר זה, היא פלטפורמת ה’מיסוי השקוף’, שהושקה על ידי ראש הממשלה נרנדרה מודי ב- 13 באוגוסט 2020. הפלטפורמה החדשה, שמה לה למטרה להסיר כל ממשק פיזי בין הנישום למחלקת מס הכנסה.

שרת האוצר של הודו,  הגב’ נירמלה סיטארמן, הציגה את עיקרי הרפורמה והצהירה כי הרבה רפורמות כבר נעשו בעבר סביב חוקי מס ההכנסה. רובן ככולן, נועדו לספק דין וחשבון מפורט יותר וליצור יעילות ושקיפות במערכת מס הכנסה. השוני ברפורמה הנוכחית, היא המיקוד ביצירת פלטפורמת ‘מיסוי שקוף’ (שנועדה להבטיח מיסוי ישיר ונקי יותר, ללא… ‘דמי טיפול’ בלתי רשמיים כחלק מהתהליך, ב.ג).

הפלטפורמה מספקת ‘שומה ללא פנים’, מאפשרת ערכאות לערעורים ואמנה ממשלתית מיוחדת למען משלמי המס. בממשלת הודו מתארים את הרפורמה הנוכחית כ’יוזמה ידידותית לעם’ שבה המוקד הוא ‘ממשלה מינימלית, מקסימום ממשל’. על פי הערכות הממשלה, תצהירי הנישומים באמצעות הפלטפורמה, יהיו כנים ומהירים יותר וכך יותר אנשים ישלמו מס הכנסה כחוק.

ה’שומה ללא פנים’ תמנע תשלום (או קבלת) שוחד מחד וגם לא תאפשר הפעלת לחץ או איומים מצד נישומים רבי עוצמה על פקידי מס מאידך. המערכת הממשלתית תצא מנקודת הנחה כי כל דיווח מס של נישום הינו דיווח מהימן וכנה (אלא אם קיימת סיבה להאמין אחרת).

בכוונת הממשלה ללוות את השקת הפלטפורמה בקמפיין להגברת מודעות בקרב משלמי המסים, על מנת לעזור להם להבין את רפורמות המס באמצעות סיוע מקצועי וליווי של פקידי ממשל רלוונטיים. כל הערכת חבות נישום שאינה מבוססת על הפלטפורמה ‘חסרת הפנים’ תהפוך לבלתי חוקית. עם זאת, הממשלה מותירה לעצמה את הזכות והסמכות לפעול באופן שונה במקרים מיוחדים.

עוד במסגרת הרפורמה – קציני השטח של מס הכנסה לא יורשו עוד לחדור למתחמים ולבצע חקירות ובדיקות ללא הרשאות הכרחיות. פעולות כאלה יכולות להתבצע רק לאחר קבלת אישור מהנציב הראשי או קצין מעל דרגה זו (שוב, בכדי למנוע מצב של פשיטות מס הכנסה שנועדות לגרום לנישום לשלם ‘דמי טיפול’ לחוקרים כדי שיעזבו אותו בשקט, ב.ג).

ראש הממשלה מודי המשיך להדגיש את היתרונות של הצעדים החדשים והקיימים להפחתת מורכבות הליכי תשלום המס וההפחתות בשיעורי המס. בתוך כך, גם את אי גביית מס הכנסה על הכנסה חייבת במס נטו של עד Rs.5 Lakh (שהם 500 אלף רופי).

ערעורים

בערעורים ‘ללא פנים’ תהיה הקצאה אקראית של תיקים לפקידי מס הכנסה רלוונטיים שזהותם לא תוסגר לנישום. גם זהות הנישום לא תוסגר לפקיד המס על מנת להבטיח טיפול נטול פניות. בתוך כך – לא יהיה כל צורך בביקורים אישיים של משלמי המסים.

בממשלה מצהירים כי המקרים הטעונים חקירה ובדיקת עומק, ייבחרו באמצעות ניתוח נתונים המבוססת בינה מלאכותית (AI) ולא שרירותית. כל ההערכה תהיה ללא פנים ותתבצע על ידי צוות קצינים. הנישומים יהיו רשאים להגיב לטענות ולהודעות מערכת המס באופן אלקטרוני. זה יבטל את הצורך של משלמי המסים לבקר במשרדי מס הכנסה באופן אישי ולבזבז זמן ומשאבים אחרים. על מנת להבטיח את תקינות התהליך, שקפותו והיעדר השפעה חיצונית, בממשלת הודו מתחייבים כי צו ההערכה על חבות המס של נישום יתגבש בעיר אחת, ייבדק בעיר אחרת ויסוכם בעיר שלישית (!).

אמנת איכות שירות וציפיות מהנישומים

ממשלת הודו הפדרלית כבר פרסמה את אמנת משלמי המסים ובה מפורטים יעדיה והתחייבויותיה לציבור במסגרת האמנה. כל הליך יתרחש ללא פגיעה בפרטיותו של משלם המסים. יתר על כן, המחלקה לא תחשוף כל מידע על נישום אלא אם כן נדרשה לכך על פי חוק. לנישומים תינתן הזדמנות גם לבחור את נציגיהם המוסמכים לליווי התהליכים מטעמם ונקבעו נהלים להעלאת תלונות וסילוקן.

בתמורה, מצפה ממשלת הודו מהנישומים לעמוד, בין השאר, בסטנדרטים הבאים:

א. להקפיד על כנות ולשתף מידע מלא על הכנסותיהם ונכסיהם

ב. להיות מודעים לחוקי המס וחובותם לשלם מס ולהיעזר ברשויות המס במידה וחסר להם מידע בנדון

ג. להקפיד על שמור מסמכים ונתונים על הכנסות, תשלומים, בקשות לפטור וחבות מס בהתאם לדרישות החוקיות הנוגעות למיסוי

ד. להיות מודעים באופן מלא למידע שהוגש לרשויות המס על ידי הגורם המוסמך מטעם הנישום לביצוע ההתחשבנויות (רו”ח \ יועץ מס)

ה. לעמוד בזמנים הנוגעים למועדי הגשת המסמכים והבקשות לפטור כנדרש על פי חוק

ו. לשלם מסים במועדם כפי שנדרש על פי חוק

בשורה התחתונה, מדובר ברפורמה מעניינת, שנועדה להפחית את עלות הציות של נושאי המשרה (פיקוח למניעת קבלת שוחד מנישומים, ב.ג), להבטיח הקפדה על חוקי המס והנהלים ולהביא להגברת האמון של ציבור העובדים ההודי במערכת גביית המס.

המטרה, בסופו של יום, היא להביא לגידול בהיקף הנישומים ככלל ובמספר הנישומים המשלמים מס אמת בפרט וכן – להגדיל את הכנסות ממשלת הודו ממסים ישירים על עבודה. יהיה מרתק לעקוב ולראות האם וכיצד הרפורמה הזו – כמו רפורמות רבות אחרות לפניה – תצעיד את הודו קדימה ותשנה את פניה.

 

מקור: https://news.cleartax.in/pm-modi-launches-transparent-taxation-with-other-direct-tax-reforms/

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל