מדד ההתאוששות העולמי – תאילנד בראש

השבוע פורסם מדד ההתאוששות העולמי על ידי ארגון  Global COVID-19 Index – GCI. מהתעמקות בדו"ח, מתחילה להתחדד אבחנה בין מזרח ומערב, בין אסיה ויתר העולם. על פי הדו"ח, המעניק ציון בהתאם לשיטוח עקומת הקורונה במדינה, תאילנד מדורגת במקום הראשון עם מדד ההתאוששות הגבוה ביותר ממגיפת הקורונה. למעשה, מבין חמשת המדינות במקומות המדורגות במקום הגבוה ביותר במדד, ניתן למצוא 4 מדינות ממזרח אסיה – תאילנד, דרום קוריאה, טייוואן ומלזיה. המדינה המערבית "המצליחה" ביותר על פי מדד זה היא לטביה, כאשר אחריה ניתן למצוא את ניו זילנד, אוסטרליה ומלטה.

70 אחוזים ממדד זה מבוסס על מקורות דאטה המנתחים את קצב ההדבקות היומי ב-184 מדינות ויכולת ההתמודדות שלהן עם המגיפה. 30 האחוזים הנותרים כוללים ציונים סטטיים הנגזרים ממדד הבריאות הגלובלי (GHS), אותו מובילה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שמומנה על ידי קרן ביל ומלינדה גייטס.

המדד האמור מראה מה שהתאילנדים יודעים זה זמן מה, תאילנד עשתה (ועושה) משהו מאוד נכון בכל האמור בהתמודדות עם הקורונה. נכון למועד כתיבת שורות אלו, תאילנד לא דיווחה על מקרה של הדבקות במדינה, מעל 60 ימים. כללה קרים במדינה הם תאילנדים אשר שבו למדינה מחו"ל והושמו מיידית בבידוד ממשלתי (ושם התגלה כי הם "חיוביים").

האתגר המרכזי של תאילנד כעת הוא שיקום הכלכלה, אשר מושפעת מאוד מאי כניסת תיירים למדינה (כ-20 אחוזים מהתמ"ג התאילנדי מגיע מתיירות). נראה כי אזרחי תאילנד, על אף הפגיעה הכלכלית, לא מעוניינים בכניסה של תיירים למדינה, כאשר הם רואים את השתוללות המגיפה ביתר העולם המערבי. שאלה העולה תכופות היא – מה עדיף, היעדר תיירות או השבתת המשק פעם נוספת עקב גל שני במדינה? התשובה לא ברורה.

צור קשר עם:

דגן אלוני

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל