יונדאי, 5G, קימצ’י ופלאפל גנגאם סטייל – כך נראה שבוע בחייו של הנספח הכלכלי בקוריאה

הרבה אנשים שואלים לפעמים מה זה אומר להיות נספח כלכלי של ישראל ואיך זה להיות כזה בקוריאה? ב-99% מהזמן ממש לא מדובר בקוקטיילים או נשפים בטוקסידו ואנסה להמחיש באמצעות הצצה קטנה ליומן שלי ולשבוע אופייני בחייו של נספח כלכלי, שאני מאמין שמשקף במידה רבה גם את זה של יתר חבריי וחברותיי הנספחים, הנציגים הכלכליים של משרד הכלכלה והתעשייה ב45 בירות כלכליות ברחבי העולם.

אולי יעניין אותך גם: המכרז לקורס הצוערים -‘נספחים כלכלים’ פתוח עד השבוע הראשון של ינואר 2022 – פרטים מלאים כאן

אחד האתגרים המרכזיים בתפקיד הוא היכולת להתמקד ב-עיקר ובפעילויות שיכולות להביא את הערך המקסימאלי לתעשייה הישראלית, לסנן רעשים ולתעדף ללא הרף את המשאבים (המוגבלים) וה ROI, ההחזר על ההשקעה, כלומר, היכן המאמץ שלי ושל הצוות עשוי להביא למקסימום התוצאה. זה אתגר משמעותי בעידן הדיגיטלי שבו אנחנו חיים ובמיוחד בחצי השנה האחרונה, שנת הקורונה, בפרט כשאחד מהערכים המובילים במסגרת השירות שאנחנו מעניקים ליצואנים בישראל הוא מענה איכותי לכל הפניות המגיעות, ככל שניתן.

את הפעילויות שלי ושל הצוות הקוריאני שתחתיי אפשר לסווג לארבע קטגוריות עיקריות:

(1) פגישות בתוך ומחוץ למשרד עם חברות קוריאניות שתכליתן העיקרית הוא פיתוח עסקי ויצירת תשתית לטווח הקצר והארוך עבור חברות ישראליות;

(2) פעילות פנים משרדית כמו דיונים פנימיים ועבודת מחקר, תכנון וקידום על מנת להוציא לפועל פעילויות עסקיות, אירועים וסיוע לחברות ישראליות;

(3) עבודת עומק פרטנית של צוות העובדים הקוריאניים ושלי למול חברות ישראליות ספציפיות שביקשו את עזרתנו או משתתפות בפעילות של משלחת או וובינר שארגנו למול חברות קוריאניות;

(4) והרבה עבודה סיזפית ומתמשכת של פניות בטלפון, באימייל ופנים אל פנים עם אלפי אנשי הקשר של הנספחות כדי לקדם עסקאות עבור חברות ישראליות.

ויש עוד מגוון פעילויות נוספות.

אז כך נראה השבוע שלי (שמתחיל בד”כ ביום שני):

שני

 • זמן מיילים וסידור משימות שקט אך קצר במשרד. מחליף כמה מילים עם הצוות הקוריאני על הסופש שחלף. מסתבר שאנשי החדשנות של תאגיד קוריאני ענק בתחום המזון והמדיה שאיתו אנחנו בקשר מצוין מבקשים להזמין אותי ואת הצוות שלי, בהתראה של שבוע, להרצות למנהלים בארגון אודות החדשנות הישראלית ושניתן להם דוגמאות ספציפיות של חברות ישראליות עם פתרונות פודטק, ייצור מתקדם, ועוד. צריך להכין מצגת איכותית דחוף! זאת יכולה להיות הזדמנות נהדרת להבקיע ולייצר פגישות עסקיות B2B (בעת הזו בזום בלבד) עם חברה מובילה; יש לי בנוסף גם כמה דוחות וסטטיסטיקות דחופות להעביר למטה משרד הכלכלה בישראל. גם השבוע נצטרך למצוא זמן לבלת”מים.
 • אחה”צ השגריר חיים חושן ואני הולכים לפגוש את יו”ר לוטה, שביקר יחד איתי בישראל בקיץ שעבר. הביקור הניב תוצאות מצוינות מבחינת השקעות ראשונות של התאגיד בתעשיה בישראל ובמסגרת פגישה מקדימה שקיימתי עם מנהלי חדשנות בארגון החלטנו שברצוננו להעמיק את הקשר ולהרחיב לעוד איזורים. אני מאוד מחבב את הצוות המאוד מקצועי ונעים של לוטה, מאחרון העובדים ועד היו”ר, Shin Dong Bin החייכן והשקט והשיחה איתו תמיד מזכירה לי כמה לא טריוואלי אבל חשוב ומהנה היה להביאו לארוחה במסעדת דגים בעיר הולדתי אשדוד.

שלישי

 • בקפה של הבוקר במטבחון העובדים הקוריאניים, שמדברים עם 4-5 חברות ישראליות בשבוע, שואלים אותי איך זה שכולם בישראל יודעים אנגלית? אני מנסה להסביר שלכל הפחות כולם בישראל בטוחים שהם יודעים אנגלית, ושלפעמים זה באמת מספיק… לעומת זאת, אצל הקוריאנים הכל חייב להיות 100% מושלם ולפעמים הם חוששים לדבר אנגלית מהפחד שלא ייצא להם טוב.
 • אחרי זה פגישת עבודה אישית עם לילי, שאחראית אצלי בצוות על תחום הביו-מדיקל (ציוד רפואי, תרופות, בריאות דיגיטלית) ותחומי המזון, הפודטק, הממשל ועוד. יש לנו הרבה עבודה כרגע לקדם בקוריאה את פרויקט ה Bio-Convergence של רשות החדשנות לאחר שביוני ערכנו וובינר בתחום וקיימנו למעלה מ-40 פגישות אונליין לחברות ישראליות מהמובילות בתחום כלי הדאטה וההנדסה לתעשיית התרופות.
 • בצהריים אני יוצא לאכול עם נציג של זרוע החדשנות של קבוצת יונדאי. אני אוהב לקחת אורחים למסעדה בגנגאם שבה מגישים חומוס, פלאפל ושווארמה טעימים כמעט כמו בישראל, אך עם טוויסט קוריאני.
 • אחה”צ ישיבת צוות של כל העובדים – מעדכנים אחד את השני בפעילויות השונות. מסתבר שיש חברה ישראלית בתחום הניו-מדיה שרלוונטית לשניים מהעובדים יחדיו. אני מנחה אותם לעבוד בשיתוף ולפנות למספר רב של חברות קוריאניות כי לחברה הזו יש פוטנציאל מרשים ביותר כאן בקוריאה. הלוואי ונצליח להביא להם סיפור הצלחה! אני מחדד לעובדים את החשיבות של קביעת שיחות מהירות עם החברות הישראליות שפונות כדי שנעמוד ביעד ה SLA שהצבנו לעצמנו. לקראת סיום אני והצוות עורכים סיעור מוחות לגבי המצגת שהזכרתי קודם לכן: מה מעניין יותר, אילו חברות ישראליות מעניינות נרצה להציג, מה יהיו ה action items שנציע לקוריאנים לאחר ההרצאה? אנחנו לא רוצים ללחוץ אותם יתר על המידה אבל אולי לכל הפחות שיסכימו לקיים שיחות המשך עם חלק מהחברות שנציג להם? העובדים כבר יודעים שאני שונא לפספס הזדמנות טובה כשהיא סוף סוף נקרית בדרכנו…

רביעי

 • חבר’ה קוריאנים מגיעים לראיונות עבודה אצלי לאורך כל הבוקר. אנחנו עומדים לגייס עובד או עובדת חדשים לצוות והגיעו אלינו לא מעט פניות וקורות חיים. לראיין מועמדים קוריאניים לעבודה זה חוויה מאתגרת שדורשת מיומנות בינאישית ורגישות תרבותית מיוחדת. אני מאוד רוצה לחקור ולגלות כמה שיותר לגביהם ולהתרשם מהם כאנשים וכקציני סחר פוטנציאליים , אבל הזמן מוגבל וזה מחייב הרבה השקעה בתהליך ובהפעלה נכונה של כלי אבחון שונים במסגרתו.
 • צוות העובדים יוצא ללאנץ עם עמיתים קוריאניים שלהם מ-KORIL – קרן המו”פ הדו לאומית ישראל-קוריאה ששותפים שלנו בכל הקשור לקידום פרויקט מו”פ משותפים בין חב’ ישראליות לקוריאניות. יש לי קצת זמן איכות ומכיוון שיורד גשם בלי הפסקה בשבועיים האחרונים הבאתי לעצמי סנדוויץ וסלט למשרד וזה זמן טוב להתעדכן קצת בחדשות עסקיות וכלכליות מקוריאה. הרבה פעמים שומעים דברים מעניינים, על רגולציה חדשה של הממשלה, כיוונים טכנולוגיים או עסקאות של חברות קוריאניות שיכולות לפתוח צוהר לחברות ישראליות. צריך כל הזמן  להתעדכן ואני גם בדיוק עובד על סקירה כלכלית מקיפה של קוריאה שתתייחס גם להשפעות הקורונה על כלכלת קוריאה בהמשך.
 • אחה”צ גי’הון מגיע לפגישת עבודה אישית. הוא אחראי אצלנו על טכנולוגיות תקשורת ומידע, טכנולוגיות רכב ועוד תחומים ואנחנו עוברים על כל הפניות שהגיעו מחב’ ישראליות ומנתחים ביחד אחת אחת מה ניתן לעשות עבורן. אני מדרבן אותו לחבור לפרטנרים קוריאניים חדשים בתחום הטכנולוגיות הימיות. יש לנו וובינר בקרוב עם חברות ישראליות בתחום וחייבים לייצר  תשתית טובה שתתמוך בכך. לאחרונה גם קיימנו ביחד עם שותפינו ממכון הייצוא וובינר ופגישות עסקיות בתחום ה 5G. אני מבקש מג’יהון שנעמיק את הקשר עם אחת המפעילות הסלולאריות בקוריאה שמהווה לקוח יעד מאוד רלוונטי לתחום.
 • אני נאלץ לקטוע את הפגישה עם גי’הון בגלל שאורחים ממשרד ממשלתי קוריאני הגיעו לביקור מוקדם יותר משתוכנן ועלינו לקבלם, להחליף כרטיסי ביקור (בשתי ידיים פלוס קידה קלה) ולדון עימם ביוזמת שת”פ חדשה שאני מקווה להצליח לשכנע שתועיל גם להם…
 • כבר 1900 בערב אצלי אבל אני מרים טלפון לחברה ישראלית שהבטחתי ליצור עימה קשר כדי לשמוע על המוצר שלהם ולראות ביחד איך אנחנו יכולים לעזור; גם תיאמתי עם החברים שלנו מאיגוד לשכות המסחר שיחה כדי לתכנן ביחד וובינר מיוחד בעברית לקהל הישראלי שאנחנו מתכננים לספטמבר ואני עוד חייב לעשות כמה טלפונים למשרד הכלכלה בישראל בנהיגה הביתה. מזל (?) שיש וואטסאפ.

חמישי

 • פגישת עבודה אישית עם מינהי שאחראית אצלי על סייבר, פינטק, וטכנולוגיות קמעונאות. יש לנו הרבה הכנות לקראת פגישה מחר עם אחת מחברות הסייבר המובילות, אבל הרבה לפני זה עלינו להתכונן ביחד לפגישה היום עם אחת החברות המובילות בקוריאה בתחום הפינטק שכבר אוהבת לעבוד עם ישראל.
 • אחה”צ הקוריאנים פושטים על המשרד ומגיעים אלינו 8 מומחים שלהם בתחומי הבינה המלאכותית, הפינטק הסייבר ואנחנו מנתחים ביחד איתם את הצרכים שלהם במטרה לבנות עבורם פרויקט סקאוטינג טכנולוגי (הכוונה לרשימות מפורטות של חברות ישראליות שיכולות לענות על הצרכים שלהם). אני מקווה שתצאנה מכך פגישות עסקיות איתם לחברות הישראליות. זה מאוד מאתגר כי מדובר בחברה שהולכת על הטכנולוגיה הטובה ביותר בעולם, ואני מתעקש איתם – רק מישראל!
 • העובדים הולכים הביתה בערב ונשאר לי קצת זמן איכות ותכנון עם עצמי. פיתחתי תחביב מעט קריפי בתקופת הקורונה: למרות שלינקדאין לא מאוד פופולארי בקרב קוריאניים, מבחינתי כל קוריאני בחברה רלונטית, מדרגת VP ומעלה, שפתח פרופיל לינדקאין באנגלית הוא יעד לפניה לשיתוף פעולה. אבל העניין הוא פחות בקונקשיין הדיגיטלי איתם (“רמת החברות הנמוכה ביותר בעולם” אמר לי פעם נספח חכם) אלא בהובלה חכמה ליצירת מפגש פנים אל פנים על אדמת קוריאה כדי שנוכל להתחיל לעבוד ביחד עם איש קשר חדש שיציג לנו עוד אנשים נוספים בתוך חברות יעד קוריאניות. וזה עובד לא רע בכלל…
 • היום עוד לא נגמר כי נשארה ארוחת ערב עם קרן הון סיכון קוריאנית שעוסקת בקידום השקעות בחברות ישראליות. הפעם אני זה שמזמין את כולם לאחר שבפעם האחרונה הם הזמינו אותי (בקוריאה יש מעין התחשבנות מצחיקה כזו סביב מי יזמין את מי). דנים ביחד באפשרויות לשיתוף פעולה, מחליפים מידע לגבי חברות ישראליות מעניינות שיכולות להצליח בקוריאה. מחזקים את הקשר האישי בינינו. זה מאוד חשוב לעשיית עסקים בקוריאה.

שישי

 • ביקור ביחד עם השגריר חיים חושן ב Pangyo, “עמק הסיליקון” של קוריאה מדרום לעיר סיאול כדי להיפגש עם חברת פארמה ומו”פ בתחום הבריאות בשם Cha Bio. אנחנו נפגשים עם נשיא החברה ובכירים ביותר בתחום החדשנות והמו”פ. אנחנו כבר מכירים אותם היטב והפגשנו אותם עם חברות ישראליות לאחרונה, אבל חיוני למנף את הקשר ולהראות להם שהם חשובים לנו.
 • אחרי זה אנחנו נפגשים עם המייסד של תאגיד הסייבר הקוריאני החשוב Ahn Lab ורעייתו הפרופסורית לרפואה משפטית, המנכ”ל החדש, ואחראי הפעילות הגלובאלית. המייסד הוא כיום פוליטיקאי ומנהיג מפלגה קטנה בקוריאה והחברה היא אחת המובילות בשוק הקוריאני במיוחד במוצר האנטי-וירוס וחומות האש. יש לחברה עניין מסוים בטכנולוגיה ישראלית ובדיוק ביקורים מהסוג הזה יכולים להצית אש שאולי תהפוך לגדולה בהמשך. אנחנו אוכלים איתם ארוחת צהריים ידידותית תוך שיחה ערה אודות ישראל וקוריאה וטכנולוגיה ועניינים שברומו.
 • לאחר מכן אני נוהג את הדרך מפנגיו בחזרה למשרד, שעה וחצי בפקקים, והראש מלא מחשבות על פעולות ההמשך (Follow-Ups בהגת הנספחים) – אבל מתי נצליח להספיק את הכל?? כרגיל, חיייבים להתמקד במה שעשוי להניב הכי הרבה תוצאות אפקטיביות.
 • בחזרה במשרד ואחה”צ עמוס לקראת סיום השבוע. סגירות אחרונות של פניות על ידי צוות העובדים, תיאומי שיחות לשבוע הבא עם חברות ישראליות שפנו אלינו, סגירת לוזים אחרונים של פגישות שנרצה לקיים בתוך ומחוץ למשרד, מיילים דחופים לדסק אסיה-פסיפיק במטה מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה (ה HQ שלי) כדי שביום שני כבר יגיעו לי תשובות ואישורים שונים ואוכל לקדם דברים שעל הפרק.
 • יום שישי אחה”צ זה גם זמן טוב לעסוק קצת בעניינים כספיים, לוגיסטיים ומינהלתיים. צריך לחתום על דוחות, לאשר בחתימתי עניינים שונים של העובדים וצרכי רכש ותשלומים שוטפים. זה לפעמים קצת אפור ומתיש אבל זה חיוני כי אחרת לא תהיה נספחות מתפקדת. התפקיד שלי מחייב אותי גם לדאוג לתשתית הזאת של כולנו, של מדינת ישראל, על אדמת קוריאה.

שבת/ראשון – זמן מנוחה? קריטי כדי לא להישחק אחרי שנתיים שכבר עברו בשליחות. קצת זמן איכות עם המשפחה וחברים. משחק כדורסל עם החבר’ה הקוריאניים שלי. יש גם חבר’ה ישראליים נהדרים שעובדים פה בקוריאה שאפשר להיפגש איתם לקפה או להזמין אלינו. יש קושמרו במאקו TV ויש גם טיול על נהר ההאן, בישולים וניקיונות ואולי איזה נמנום (עד שוואטסאפ מקצועי מישראל מעיר אותי משנ”צ של יום ראשון…). אבל מי רוצה לנוח כשיש שבוע חדש בפתח, עם אתגרים מקצועיים אבל גם מלא בפגישות מסקרנות שאולי יובילו להזדמנויות איכותיות לייצוא שלנו. ננוח עוד כמה שנים כשנחזור ארצה. עד אז, נאכל קימצ’י – החריפות מעירה גם את המתים (:

 

***

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה. כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו”פ ישראל-קוריאה, את המו”פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים.

אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא”ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין.

המכרז לקורס הצוערים -‘נספחים כלכלים’ פתוח עד השבוע הראשון של ינואר 2022 – פרטים מלאים כאן

 

צור קשר עם:

יניב גולדברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל