על גג העולם וקרוב לשמש- וייטנאם זורחת בתחום פאנלים סולאריים

בתקופה האחרונה, מספר גדל והולך של חברות וייטנאמיות מתקינות מערכות סולאריות על גג מפעליהן בכדי לחסוך בעלויות חשמל.

יזם פיתוח קרקעות “סונאדזי” (Sonadezi corporation), הודיע לאחרונה כי יתחיל להתקין פאנלים סולאריים בהספק כולל של 50 מגה וואט בפארקים התעשייתיים של החברה השנה.

ביוני האחרון, החלה החברה בהתקנה של פאנלים בשניים מהפארקים שלה במחוז בה ריא-וונג טאו (Ba Ria-Vung Tau) הדרומי. כמו כן, בעיר הו צ’י מין (סייגון), יצרנית הטקסטיל והבגדים “ויאט טאנג” (Viet Thang) בעיצומן של התקנות פאנלים סולאריים בעוצה של 10 מגה וואט במפעליה. וגם בנמל דונג נאי (Dong Nai) החלו בהפעלת לוח סולארי MWp, בעוד שבחברה להשכרת מבני תעשייה Tan Can Can במחוז בין זונג (Binh Duong) הדרומי, צפויה להתקין מערכת סולארית על הגג של כ2.5 מגה ואט בחודש הבא.

דוגמאות אלו מייצגות מספר הולך וגדל של עסקים שהתקינו פאנלים סולאריים על הגג או מתכננים לעשות כן, כיוון שממשלת וייטנאם מבקשת לצמצם את ההסתמכות על תחנות כוח פחמיות ולהגדיל את אלו המתחדשות.

על פי חברת החשמל הלאומית בוייטנאם (EVN), למעלה מ-17,100 מלקוחותיה התקינו פאנלים סולאריים, כ-3,000 מהם עסקים. מבחינה לאומית, מדווחת EVN, כי תפוקת האנרגיה הסולארית המופקת מהגגות, עלתה בשיעור של כ-82% בששת החודשים הראשונים של השנה, לכ-782 מגה וואט.

מובילי דעה בוייטנאם, סבורים כי ניתן להפחית את חשבונות החשמל החודשיים של חברה נתונה בכ-30-40% באמצעות שימוש בפאנלים סולאריים.

כ-70-80% מהאנרגיה הסולארית המופקת משמשת לצרכי העסק עצמו, ואת השארית ניתן למכור לEVN ב -FIT של כ-8.38 סנט אמריקאי לkWH. מכיוון שהתמריץ שנותנת הממשלה עשוי לפוג או לרדת בשנה הבאה, חברות רבות עושות מאמצים להאיץ את התקנת הפאנלים במפעליהן עוד השנה. סיבה נוספת, היא שעלות ההתקנה צנחה בכ-80% משנת 2013, עם יותר חברות אשר מספקות שירותי התקנה.

“אנו נהנים גם מהטמפרטורה הנמוכה במפעל בזכות הלוחות הסולאריים שעל הגג” אמר נגוין דוק קיים (Nguyen Duc Khiem), יו”ר וייט טאנג (Viet Thang).  אחרים אמרו כי שימוש באנרגיה מתחדשת היא דרך אחת דרכה הם יכולים לקדם את המותגים שלהם, במיוחד באירופה ובארה”ב, שם הלקוחות מעוניינים באנרגיה ירוקה. לו הואנג הא (Luu Hoang Ha), יו”ר “נאמי סולאר” (Nami Solar), מציין כי כמה קונים מאירופה וארה”ב דורשים כי מוצרי הנעלה והלבשה וייטנאמים יעמדו בקריטריונים מסוימים מבחינת פיתוח אנרגיה ברת-קיימא. .

עם זאת, ישנם כמה מכשולים שעדיין עומדים בדרך.

לדוגמא, הרשויות טרם קבעו תקנים לציוד אנרגיה סולארית, כלומר, למשתמשים אין נקודת ייחוס לאיכות. כמו כן, המחירים עשויים לנוע בטווח של עד 50% בין החברות השונות.

כמו-כן, ישנם משתמשים שהתלוננו על תקלה בציוד בתוך פחות משלוש שנים ממועד התקנתו (אם כי לעיתים קרובות יש לפאנלים סולאריים אורך חיים של עד 25 שנה). טאן האי (Thanh Hai), משנה למנכ”ל של חברת “סונאדזי”, סבור שיש לקבוע תקנות בנוגע לסילוק פאנלים סולאריים בסוף תוחלת חייהם בכדי להבטיח מינימום נזק סביבתי.

הנספחות הישראלית בוייטנאם מזמינה חברות בתחום לפנות אלינו. נשמח לעזור לכם להיכנס לשוק הוייטנאמי!

לכתבה המלאה 

לפוסט הקודם בתחום אנרגיה סולארית

למידע נוסף בתחום גגות סולאריים בוייטנאם

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל