האם אוסטרליה וסין עלו על מסלול התנגשות עתידי – צבאי ?

העובדה שיחסי סין ואוסטרליה נמצאים זה זמן רב בתהליך מואץ של התדרדרות שכוללים מתיחות מגובה באיומים וסנקציות – אינה חדשה.

מזה כחודשיים שהממשל הסיני זועם במיוחד על הממשלה בקנברה בעקבות תמיכת ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון ושרים בממשלתו בקיום חקירה בינלאומית הוגנת ושקופה שתבחן את מקור נגיף הקורונה ובעיקר את הטיפול וניהול המשבר בדגש על מה ידע (ואולי אף הסתיר) הממשל בבייג’ינג בחודשים הראשונים לגילויו בסוף שנת 2019, לפני שהמגפה הפכה לגלובלית ועוד טרם שהמחיר הכלכלי העצום הפך להיות משקולת שמכבידה על מרבית מדינות העולם.

בשבוע האחרון, אחרי שבמהלך חודש מאי הטילה סין מכסים גבוהים על שורת מוצרי חקלאות שמיוצאים אליה במסגרת מעטפת הסכם הסחר החופשי בין המדינות וכחלק ממהלך שנראה כמו הפעלת סנקציות ושימוש במנופים כלכלים על אוסטרליה, במטרה לרמוז לה לחדול מהצהרות ביקורתיות נגדה באמצעות מסרים שאינן משתמעים לשני פנים, שיהיו להצהרותיה השלכות מדיניות וכלכליות מידיות, כולל פגיעה ביצוא ממנה שחשוב כל כך לכלכלת אוסטרליה משום שסין הינה שוק הייצוא הגדול, המרכזי והחשוב ביותר למוצריה וכתוצאה מכך התלות הכלכלית של אוסטרליה בסחר עם סין עצום ובעל השלכות על עתיד כלכלתה.

הממשל הסיני הבהיר שהעלאת מכסים על מוצרי יצוא מרכזיים לשוק הסיני מהווים את יריית הפתיחה מבחינתם והודיע שהיא פותחת בחקירת טענות על יבוא במחיר היצף של דגן השעורה ושבמשך 5 השנים בהם צפויה להיערך החקירה יעלה שיעור המכס מאוסטרליה בלא פחות מ 80%, במקביל עם הטלת מגבלות יצוא אל שוק המזון הגדול של סין על בשר בקר ויין אוסטרלים.

בנוסף, קראה ממשלת סין לעשרות אלפי סטודנטים סינים שלומדים באוניברסיטאות באוסטרליה לשקול מדינות אחרות לרכוש בהם השכלה אקדמית בטענות שאוסטרליה איננה עוד ‘מקום בטוח עבורם בשל הגידול במקרי הגזענות בה’.

התחושה בקרב מקבלי ההחלטות היא שסין עושה שרירים ומנסה להראות למדינות אסיה והפסיפיק ולא פחות מכך ליריבתה ארה”ב – שעם סין לא מתעסקים, שמדובר במעצמה בהתהוות שנותנת ותיתן את הטון הגלובלי בכל נושא שקשר ביציבות אזורית, המשך צמיחת הכלכלה העולמית, ונושאים של שלום וביטחון במרחב הפסיפי בתקופה הקרובה ובוודאי שבעולם של אחרי המגיפה.

מומחים מקומיים רואים באוסטרליה מדינה שמהווה מקרה בוחן לעוצמתה של הדמוקרטיה הליברלית שאע”פ שהיא מקיימת יחסי סחר קרובים באמצעות רשת הסכמי סחר ושת”פ עם הממשל הסיני, אין לה כוונה להתכופף ולהתאים את מדיניות החוץ העצמאית שלה בכדי להתיישר ללחץ, לסנקציות או לאיומים שמופנים אליה מצדה של סין, שאין ספק שמתנגשים עם השאיפות ההגמוניות של המפלגה הקומוניסטית בבייג’ינג.

לקלחת הבוערת נכנס שוב בשבוע האחרון רוה”מ אוסטרליה סקוט מוריסון ובסדרה של הצהרות וראיונות לתקשורת הודיעה על בחינת מתן הקלות באמצעות מסלולי הגירה ואפשרויות ויזה ייעודיים לאזרחי הונג-קונג שישקלו להגר ממנה אל אוסטרליה (הודעה דומה מסרה גם ממשלת בריטניה), ואם זה לא עצבן מספיק את הממשל הסיני, אזי ביום רביעי שעבר במסיבת עיתונאים דרמטית וחריגה מסר רוה”מ מוריסון שממשלתו מתכוונת להקצות תקציבים אסטרונומיים במהלך העשור הקרוב לבנייה מסיבית של יכולות צבאיות מקומיות כוללות, במקביל עם שדרוג מקיף ומשמעותי של כוחות הביטחון, חיל הים וצבא אוסטרליה במטרה להתמודד עם ‘אתגרי העתיד’ הצפויים לה.

רוה”מ מוריסון הגדיל לעשות כשהשווה את המציאות הנוכחית המתהווה בעקבות המגיפה ללא פחות מאשר לאירופה של שנות ה-30 של המאה ה-20 בדגש על השנים שקדמו לפריצתה של מלחמת העולם השנייה.

אם היה חסר עוד גפרור בוער לזרוק אל מדורת האש שדולקת בחודשים האחרונים ביו המדינות, הרי שלא נדרש הרבה מעבר להקבלה שביצע רוה”מ אוסטרליה לאירופה החצויה בין משטרים סמכותניים ולאומניים, שדוחים ומתנגדים לדמוקרטיה, על זכויות האזרח והאדם שבקרבה, ורכבו על גל לאומני במטרה להעצים תחושת גאווה לאומית לאחר שנים של דיכוי ופגיעה מתמשכת במעמדם וחשיבותם העולמית.

בהמשך למכלול תכונות אלו ובמקביל למדיניות של סיפוח שטחים ואזורים מיידים במטרה לייצר בהם נוכחות, הגמוניה ודומיננטיות פוליטית, צבאית וכלכלית – הצהרת רוה”מ מוריסון העלתה לשיא חדש את המתח שהצטבר בין שתי המדינות בעיקר לאחרונה שאת גלי ההדף שלו אפשר היה להרגיש בכל רחבי חגורת הפסיפיק ואף מעבר לכך במדינות רבות באסיה שמתבוננות בקונפליקט המתהווה בין אוסטרליה וסין.

רוה”מ מוריסון מסר שהעולם אחרי מגפת הקורונה ושאליו אוסטרליה חייבת להתחיל להיערך באופן מידי, יהיה שונה מאוד מזה שהכרנו וציפינו לו בתחילת השנה, משום הוא יהיה הרבה פחות בטוח ויציב ובוודאי שהרבה פחות דמוקרטי “Poorer, more dangerous and more disorderly”. כדבריו, ויחייב הישענות עצמית במקום המשך התלות במעצמות זרות ובריתות אזוריות ברמז עבה למעמדה הצבאי ופוליטי ההולך ומתדרדר של ארה”ב.

בהמשך להודעה הדרמטית שלוותה בניתוח מאפיינים היסטוריים, שכללה השוואה ברורה לאירופה המפולגת שחוותה משבר כלכלי מתמשך וסדר ביטחוני בתהליכי פירוק מתקדמים, החל רוה”מ מוריסון לפרט את היקפי ההשקעות ברכש צבאי, בהצטיידות ופיתוח מערכות נשק צבאיות מתקדמות שיוודאו שאוסטרליה תשמר את עצמאותה וריבונותה, תגן על ביטחונה ושלמותה הטריטוריאליים המבוססים על ערכי הדמוקרטיה והחופש של אזרחיה ותושביה.

מוריסון מסר שתקציב הביטחון של אוסטרליה שהושתת על תוכנית ההצטיידות בת עשור שהחלה בשנת 2016, יעבור מהפכה מידית ויתווסף אליה תקציב עצום בסך 270 מיליארד $ ע”פ העשור הקרוב שיסתיים ב 2030.

SCott.M China-Australia-3

 

התוכנית האסטרטגית של 2020 לעשור הבא מורכבת מ- 3 אלמנטים משתלבים:

  • הראשון שבהם נועד לעצב את האסטרטגיה של אוסטרליה במטרה לוודא ולהבטיח את שלמותה הטריטוריאלית, ריבונותה ועצמאותה. המרחב הגיאוגרפי שמשתרע משטחה של אינדונזיה עד הפסיפיק הינה הבית ומרחב הקיום של יבשת אוסטרליה ודורש מחויבות ושותפות עם המדינות הדמוקרטיות הדומיננטיות באזור לרבות עם יפן, הודו ואינדונזיה.
  • המטרה השנייה נועדה לייצר הרתעה צבאית ברורה ואמינה באזור המידי של הפסיפיק במטרה לשמר את האינטרסים והנכסים של אוסטרליה במרחב הימי והטריטוריאלי שלה. למטרה זו צבא אוסטרליה (ADF) בדגש על חיל הים יידרש להציב יכולות הרתעה גדולות יותר מאלו שקיימות לו היום לרבות הצטיידות בטילים ארוכי טווח, יכולות סייבר ומערכות לוחמה אווירית חדשות ומתקדמות.
  • האלמנט השלישי הוא היכולת להיענות לכל איום או מתקפה בעוצמה צבאית מבוססת, מהלך שדורש שדרוג משמעותי של יכולות לוגיסטיות, והטמעת שלל מערכות תקיפה מתקדמות באוויר, בים וביבשה.

התקציב שהוצע שמהווה ע”פ מומחים 2% מהתמ”ג של אוסטרליה ע”פ העשור הבא יופנה לפיתוח ורכישה של טילים אמריקאים מתקדמים לטווחים ארוכים נגד ספינות Long Range Anti-Ship Missile (LRASM) בהיקף של 800 מיליון $. לבניה ורכישה של 12 צוללות חדשות ומתקדמות, לבנייה מאסיבית של יכולות סייבר הגנתית והתקפית בגובה של 15 מיליארד $, בנוסף עם השקעת סכומים אסטרונומים בהתקנה והפעלת מערכות ניטור ומעקב ימיים באזור ים סין הדרומי בשיעור של 7 מיליארד $.

רוה”מ מוריסון סיכם את נאומו במילים הבאות: “המרחב האינדו-פסיפי בו אנחנו (אוסטרליה) חיים, ואותו אנחנו רוצים לשמור פתוח, ריבוני ושווה לכל המדינות, חופשי מהשפעות של הגמוניה או כפייה של איזה מהצדדים, יהווה את מטרת העל של מדיניות החוץ והביטחון אוסטרליה בעשור הבא”.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל