ביקור ב’עיר האורות’ של קוריאה – מקדמים בינה מלאכותית מישראל

פוסט זה נכתב בסיוע חגית גלוסקא עובדת הנספחות הכלכלית.

בימים אלו מציינים בדרום קוריאה 70 שנה מאז החלה מלחמת קוריאה, ביום 25 ביוני 1950, עם פלישת צפון קוריאה בחסות הסינים והרוסים לדרום, בניסיון להחלת ערכי הקומוניזם על דרום קוריאה. מלחמה עקובה מדם שנמשכה 3 שנים ובה נספו כשני מליון איש, רובם אזרחים והמדינה חרבה כמעט כליל. הלחימה הסתיימה בהפסקת אש ועד היום לא נחתם הסכם שלום. מלחמה זו נחשבת לתחילת מאבקים של הקוריאנים להחלת ערכי הדמוקרטיה בחצי האי הקוריאני.

בימים אלה מציינים בקוריאה מועד חשוב נוסף. לפני כ-40 שנים, בחודש מאי 1980, שילח נשיא קוריאה Chun Doo Hwan, שעמד בראש המשטר הצבאי באותם ימים, את כוחות הצבא על מנת להשתלט על העיר Kwangju ולהשליט משטר צבאי על אזרחיה. הקוראנים מציינים יום זה כיום תחילתה של הדמוקרטיה הקוריאנית למעשה. ניסיונות השתלטות אלה נתקלו בתנועת שחרור סטודנטיאלית שקמה כחלק מההתנגדות למשטר הצבאי.

סטודנטים רבים נהרגו ונוספים נפצעו במסגרת ההתנגדות. האופי האלים של ניסיונות ההשתלטות הצבאיים חיזק את ארגון הסטודנטים לשחרור המדינה והחלו פעולות מרד בשלטון בחצי האי הדרומי הקוריאני.  מאבקם של האזרחים הצליח במהלך שנות ה-80 וכיום ערכי העצמאות והדמוקרטיה נחשבים מקודשים עבור העם בדרום קוריאה ובאים לידי ביטוי בתקשורת חופשית ותוססת, הפגנות – כמו זו שהדיחה את הנשיאה פארק ב-2017 – ובדגש על המחויבות של השלטון כלפי העם.

אחד מהכלים שמביאים לידי ביטוי מעשי את ערכי הדמוקרטיה הקוריאנית הוא מערכת עצומות שהממשלה מעמידה בידי האזרחים המאפשרת להם נגישות לנבחרי הציבור.

באופן הזה, יכול כל אזרח קוריאני לפנות באופן רשמי דרך אתר האינטרנט של בית הנשיא ולפרסם עצומה בכל נושא שיבחר. כל עצומה שמקבלת מעל 200,000 הצבעות במהלך 30 ימים (נזכיר כי בדרום קוריאה חיים כיום למעלה מ 51 מיליון איש) תקבל מענה פומבי מבית הנשיא.

באמצעות עצומות אלו יכולים אזרחי המדינה להשפיע על המדיניות הממשלתית בהתאם לרצון הרוב ולא רק פעם בארבע שנים בבחירות הכלליות לבית המחוקקים או פעם בחמש שנים בבחירות לנשיאות. העצומות מאפשרות לאזרחים לא רק לדרוש מענה או פתרון לבעיות קיימות אלה גם לפרוק רגשות מחאה, להציף נושאים לדיון בתקשורת ולקבל את תמיכת יתר האזרחים לבעיות שרבים חולקים ומבקשים מענה להם.

GIST pic
פגישה ב GIST

[מימין לשמאל: פגישה עם ר’ העיר LEE, טקס תרומת מכשירי ORCAM]

בשבוע שעבר ביקרנו שגריר ישראל בקוריאה מר חיים חושן ואנוכי בעיר Kwangju (שפירוש שמה בקוריאנית הוא ‘כפר האורות’) ופגשנו בנשיא המכון הטכנולוגי GIST, אחד ממוסדות המחקר הטכנולוגי המובילים בקוריאה. הממשלה הקוריאנית החליטה להשקיע מיליארד דולר על פני עשר השנים הקרובות בהקמת מרכז בינה מלאכותית (AI) מהמתקדמים במדינה בסמוך למכון GIST ששוכן בעיר. בפגישה עם נשיא המכון דנו באפשרויות שונות לשיתוף פעולה בין חברות ישראליות ומכוני מחקר מישראל לבינם. בנוסף, פגשנו השגריר ואני את ראש העיר, השישית בגודלה בקוריאה, ואחד ממעוזי כוחו הפוליטי של הנשיא מון מהמפלגה הדמוקרטית. ראש העיר Lee Yong-Sup הביע הערכתו לישראל ורצון לבקר בה לכשיתאפשר. מיד לאחר הפגישה ערכנו טקס חגיגי אך צנוע שבו תרמה לעיר חברת Orcam מישראל 5 ערכות מיוחדות של מכשירי ראיה מבוססי AI לעיוורים.

***

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה. כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו”פ ישראל-קוריאה, את המו”פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים.

אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא”ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין.

צור קשר עם:

יניב גולדברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל