תופעת ה- Reshoring בטאיוואן

מה זה Reshoring בכלל?

בכדי להבין את מקור המונח, נתחיל מהתהליך ההפוך לו הנקרא אוף-שורינג (Off-shore, כלומר “העברה אל מעבר לחוף”) המתאר מעבר של עסק או חברה ממדינה אחת לאחרת. התהליך כולל העברה של פעילויות עסקיות שונות ביניהן ייצור, פינוי שפכים ועוד. חברות עסקיות רבות משתמשות במודל זה בעיקר במטרה להוזיל עלויות ומעבירות שירותים ממדינות מפותחות למדינות מתפתחות – בעיקר להודו ולסין. מכאן, רי-שורינג (Re-shore, כלומר “חזרה לחוף”), הוא תהליך של החזרת מרכז הפעילות של החברה למדינת מוצאה, וקירוב הייצור למקור חומרי הגלם או למטה ההנהלה של החברה. רי-שורינג יכול לסייע לפיתוח הכלכלה המקומית בהיבטים של יצירת מקומות עבודה בפסי ייצור, חיזוק כוח העבודה, הפחתת האבטלה והקלה בהיבטי סחר.

למה עכשיו? למה טייוואן?

  1. עליית שכר העבודה בסין

בזמן שבמדינות אחרות השכר השעתי הממוצע קפא ואף ירד בעשור האחרון, המשכורת השעתית לעובד במגזר הייצור בסין עלתה פי שלושה מאז 2005. העלייה החדה במשכורות מלמדת עד כמה השתפר מצבם הכלכלי של רבים מתושבי סין, ולא רק בענף הייצור. מעמד הביניים הסיני גדל משמעותית בעשורים האחרונים, ולצד עלייה משמעותית בצריכה שלו ישנה גם עליה בדרישות מצד מעסיקים מקומיים לשיפור התנאים. בעקבות כך, חברות רבות ברחבי העולם מחשבות מסלול מחדש ובוחנות העברת פסי ייצור מסין.

  • מלחמת הסחר בין ארה”ב לסין

בשנתיים האחרונות, גירעון הסחר המעמיק של ארה”ב מול סין הוביל להחרפת הטון מצד הממשל הנוכחי בסוגיה רגישה זו. בשנת 2018 החל הנשיא טראמפ לממש מכסים גבוהים ותעריפי עונשין על סחורות המיובאות מסין לארה”ב, במטרה להעלות את מחירן לצרכן האמריקאי בכדי שיחזור לרכוש תוצרת מקומית. החלת שערי המכס החדשים הציתה סכסוך אגרסיבי ופומבי בין סין לארה”ב, אשר משפיע על השווקים בעולם כולו. לאורך כל התקופה, טאיוואן שמרה על יחסי סחר תקינים עם שתי המדינות. למרות זאת, התעריפים הגבוהים שנדרשו לשלם חברות בעבור ייצוא לארה”ב הביאו לפגיעה משמעותית בהכנסות, ובכך קובעי מדיניות טאיוואנים ראו זאת כהזדמנות להחזרת העסקים הביתה ולהעלות את היקף הייצור המקומי.

  • InvesTaiwan

כבר בשנה שעברה (2019), משרד הכלכלה הטייוואני יזם תכנית רב-שנתית בשם “InvesTaiwan” אשר נועדה למשוך משקיעים טייוואנים להשקיע בטייוואן ולמשוך חברות חזרה אל חופיה. התכנית מציעה שלושה מסלולי תמריצים: תכנית “ברוכים הבאים”, תכנית “עידוד השקעה על ידי שיתוף פעולה מקומי” ותכנית “עידוד השקעה על ידי SMEs”. תכניות אלו מציעות סיוע באמצעים שונים כמו סיוע בהשכרת נכסים, הלוואות כספיות ואף לקבל פיצוי על מעבר המפעלים והמשרדים בין היבשות. הראשונות לעשות כך היו החברות Flexium (שבבים) ו-Quanta  (מחשבים) שכבר העבירו את פסי הייצור לטייוואן.

  • התקדמות טכנולוגית של ייצור מתקדם

השפעות הייצור המתקדם – רובוטיקה, IoT, שימוש במאגרי מידע ענקיים (Big Data) ועוד כבר ניכרות בשטח. הנושא בולט במיוחד בתעשיות של טכנולוגיה עילית כפי שניתן למצוא בטיוואן. הממשלה הנוכחית, בראשות הנשיאה צאי אינג-וואן, אף הגדירה את הנושא כאסטרטגי עבור המדינה במסגרת תכנית  5+2 (עליה תוכלו לקרוא בהרחבה בסקירה הכלכלית שהכנו על המדינה), והביאה לפיתוח טכנולוגי משמעותי בהיבטי ייצור מתקדם. האוטומציה של פעולות רבות במפעלים שמביאה עמה מהפיכת הייצור המתקדם תורמת לקיצוץ דרסטי בכוח האדם ומספקת אפשרות לנהל את תהליך הייצור תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות ובינה מלאכותית. אפשרויות הייצור המתקדם והבאת מכונות חכמות חדשות טומנים בחובם הזדמנות להפחתת עלויות תפעול וייצור וכן גם שיפור היעילות ואיכות המוצרים.

תמריצים, תמריצים, תמריצים

התמריצים הנוכחיים אשר מציעה הממשלה הטייוואנית לטובת רי-שורינג, מתבטאים בכמה היבטים:

  1. כוח אדם – פיצוי על מחסור בכוח עבודה המתאים למשרות מסוימות על ידי הגדלת מכסת העובדים הזרים, הכשרות מסובסדות על ידי המדינה, התמחויות ספציפיות לטכנאים והכשרות בינלאומיות בשכר תחרותי.
  2. קרקע – יצירת פלטפורמת מידע משולבת אודות זמינות קרקע לתעשיות. בנוסף לכך, בהתאם לעמידה בתנאים מסוימים, חברות יכולות ליהנות מהטבות בדמי השכירות בפארקי תעשייה.
  3. מיסים – הפחתת העלות בחזרה לטייוואן על ידי התאמת תעריפי ייבוא ציוד לפסי הייצור והמפעלים.
  4. סחר – הסכמי סחר מזורזים במטרה לזרז את שיתופי הפעולה המקומיים.
  5. מימון– הצעות להלוואות עד 10 מיליארד NT (כ-333 מיליון דולר אמריקאי) לכל מפעל.

נכון לסוף חודש מאי 2020, אושרו למעלה מ-500 בקשות לסיוע מחברות מקומיות שהתחייבו להשקיע טריליון (!) NT בכלכלה המקומית (שווה ערך לכ-33 מיליארד דולר ארה”ב). בעקבות כך, נוצרו כ-83 אלף משרות חדשות בשוק העבודה הטייוואני, ובכך שיעור האבטלה במדינה נותר יציב (4.03% נכון לאפריל 2020) על אף משבר הקורונה.

הזדמנויות לחברות ישראליות

הממשלה הטיוואנית מנצלת את התנופה הנובעת מתנאי השוק הנוכחיים ומקדמת התפתחות כלכלית על ידי חיבור בין תעשיות מקומיות לפי הביקוש, כניסה לשווקים בינלאומיים חדשים וקידום 5+N תעשיות חדשניות; תעשיות חכמות, ביו-רפואה, Internet of Things, אנרגיה ירוקה, הגנה לאומית, כלכלה מעגלית (circular economy), מוליכים למחצה ותעשיות מפתח נוספות.

נתוני השוק הנוכחיים, בשיתוף עם חזון יזמי ברור המונהג על ידי נשיאת המדינה, עתידים להזניק את כלכלת טייוואן לדור חדש של תעשייה מקומית חדשנית ועשירה בהזדמנויות. השאיפה ליצירת כלכלה דיגיטלית רחבה וחכמה יכולה להביא לשיתופי פעולה רבים עם חברות ישראליות. ההזדמנויות החדשות יהיו בתחומי התשתיות בעקבות מאות המפעלים החדשים שיבנו או ישופצו, מכונות הייצור וטכנולוגיות הייצור המתקדמות בעולם, תוכנה, הכשרות לצוותים חדשים ועוד.

חברות ישראליות בתחום הייצור המתקדם או בתחום השירותים לתעשייה המעוניינות במידע נוסף אודות השוק הטיוואני, מוזמנות לפנות לנספחות הכלכלית בטייפה לקבלת מידע נוסף ולקצינת הסחר האחראית על הנושא – הגב’ קאי-טינג הואנג: KaiH@israeltrade.gov.il

צור קשר עם:

צליל להב

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל