חדש מקוריאה! – טכנולוגיה למעיכת עקומות

הפוסט נכתב בסיוע: חגית גלוסקא, עובדת הנספחות הכלכלית

עם התפשטות נגיף הקורונה העולם ניצב בפני אתגרים בריאותיים, כלכליים וחברתיים חסרי תקדים.

בסוף פברואר חלה עלייה משמעותית במספר הנדבקים בנגיף בדרום קוריאה והממשלה הצליחה, בתוך 20 ימים בלבד, להשטיח את עקומת הנדבקים החדשים, מבלי להגביל משמעותית את חופש התנועה של תושביה. מה הסוד?

הרשויות בקוריאה השתמשו בכל כלי טכנולוגי במלחמה בנגיף – באמצעות העברה ואיסוף מידע שוטפים הגיעה היעילות הקוראנית לשיא ואפשרה לרשויות לשלוט, לנטר ולהכווין כמעט כל תושב במדינה.
מצורף המסמך המלא שפורסם (באנגלית).

נביא בפניכם כמה מערכות מעניינות בהן עשו הרשויות שימוש:

Emergency broadcasting service

מערכת חירום סלולארית המאפשרת משלוח של הודעות רבות לטלפונים ניידים הנמצאים במרחב עליו הוחלט. במקור היא שימשה את ממשלת קוריאה במקרי אסון (רעידת אדמה, שריפה ונועדה גם למצבי מלחמה) ובאמצעותה התאפשר לרשויות לשלוח הודעות רבות בו זמנית, ללא צוואר בקבוק שמתרחש בד"כ במשלוח הודעות SMS רגילות.

במקרי חירום ממש המערכת אף יכולה להפעיל אזעקה בנייד כך שהמשתמש אינו יכול להתעלם מההודעה ויש לה רמות אזעקה שונות בהתאם למצב החירום. בעבר פותחה המערכת כיוון שהממשל הגיע למסקנה כי היא תאפשר לרשויות לפעול בתווך ה GOLDEN TIME PERIOD, זהו טווח הזמן לאחר שהחל מצב החירום שבו ניתן לשפר את המצב או לפתור את הבעיה, ולאחר שזמן זה חולף קשה מאוד יהיה לתקן את הנזק שנגרם.

העיריות יכולות לעשות שימוש במערכת ללא צורך באישור של משרד הפנים הממשלתי, והן עושות בה שימוש במקרים של שריפות, דליפות כימיקלים ואסונות מסוגים שונים.

כך ניתן להפעיל את המערכת במהירות מבלי צורך בשרשרת בירוקרטית מעייפת וארוכה, והחיסכון בזמן מציל חיים. גם למשרד הפנים יש אפשרות לשלוח התרעות במקרה שמדובר במצבי חירום הקשורים במזג האוויר או מלחמה.

הרשויות המקומיות עשו שימוש במערכת גם במלחמה בהפצת הנגיף ושלחו הודעות לתושבים באשר לנתיביהם של חולים מאומתים ןמידע רלוונטי נוסף בעניין זה. באופן זה, ככל שתושב קוריאה מצא כי נתיבו הצטלב עם נתיב של חולה מאומת – הוא היה יכול לפנות ולבצע בדיקה ללא דיחוי.

רפואה מרחוק

כחריג, ממשלת קוריאה אפשרה לרופאים לתת אבחנות ומרשמים לתרופות וטיפולים מרחוק, מבלי לפגוש פנים אל פנים את המטופל. חברות סטארטאפ רבות החלו לפתח אפליקציות לטיפול מרחוק – בהן הלקוח יכול לקבוע פגישה דרך שיחת וידאו וכן לקבל מרשמים שיועברו ישירות לבית המרקחת המבוקש.

במסגרת זו גם פותחה אפליקציה לטיפול בחולים שנדבקו בנגיף ומטופלים בבית. במסגרת האפליקציה יכולים החולים לדווח על מצבם לגורם רפואי ולקבל מרשמים לתרופות שיכולות להקל עליהם את השהות בבית, כל עוד הם אינם נזקקים לטיפול רפואי בבית חולים.

בבתי חולים בהם מאושפזים חולי קורונה – צוותי הרפואה ביצעו בדיקות מרחוק, ככל שהדבר היה ניתן, באמצעות שיחות וידאו עם המטופלים. נעשה שימוש ב AI לאיתור סימפטומים של חולי קורונה – למשל, בצילומי רנטגן של ריאות החולה. באופן הזה ניתנה התראה לרופא המטפל בנוגע לנגיף כך שהחולה אובחן ללא דיחוי. דבר זה איפשר למקומות בהן היה מחסור בעובדי רפואה מנוסים, ציוד או מיטות אשפוז לבצע אבחון בשטח באמצעות מכשירי רנטגן ניידים, שנותנים התראה מבוססת AI ולקבל החלטה אילו חולים יכולים להישאר בבתיהם ואילו נמצאים במצב קשה וזקוקים לפינוי ואשפוז בבית החולים.

שימוש באפליקציות לניהול עצמי בזמן הבידוד

נוסעים נכנסים מכל המדינות נדרשו להתקין על המכשיר הנייד שלהם אפליקציה שתדריך ותדווח לרשויות על מצבם הרפואי. באמצעות האפליקציה נבדקו המשתמשים יום יום למשך 14 ימי הבידוד שלהם באשר לסימפטומים למחלה – חום, שיעול, כאב גרון וקושי בנשימה. המידע שהתקבל מהאפליקציה דווח ישירות למוסדות רפואיים ולמרכז הלאומי לבקרת מחלות בקוריאה.

אם נוסע אינו מתקין את האפליקציה על המכשיר – הרשויות מאתרות אותו באמצעים סלולריים או באמצעות ההצהרות שנתן בכניסה לרשויות ההגירה – ביומיים הראשונים מועברות אליו הודעות דרך הטלפון אשר מתריעות בו להתקין את האפליקציה, אם עדיין לא עשה כן – ביום השלישי מטלפן אליו איש משטרה ומבקש ממנו טלפונית להתקין את האפליקציה, ואם עדיין לא עשה כן, ביום הרביעי – אנשי משטרה מגיעים אליו. לאחר 14 ימים האפליקציה מודיעה למשתמש כי עליו למחוק אותה על מנת למנוע בלבול במערכת.
במקרה שהמבודד יוצא מהמתחם שנקבע לו מופעלת אזעקה במכשיר הנייד שלו ומועבר דיווח לעובדי ממשל שתפקידם לפקח ולאכוף את השמירה על כללי הבידוד. האפליקציה אמנם אינה חובה לתושב קוריאה שלא יצא מהמדינה, אולם בפועל 91.4% מהמצויים בבידוד הורידו אותה על אף שלא היו חייבים.

היא נמצאה יעילה מאוד בעיקר במניעת הפרה של כללי הבידוד וגם במקרים הבודדים שהופרו הכללים – היא אפשרה לשוטרים להגיע ולאכוף מיד את הכללים.

חקירה אפידמיולוגית מהירה מבוססת מידע

לאחר התפרצות מחלת ה MERS בקוריאה בשנת 2015, הרשויות בקוריאה ביססו מערכת מידע לצורך חקירות אפידמיולוגיות על מנת להימנע מחקירה מבוססת ראיון שתלויה בזיכרונו ואמינותו של הנחקר. מערכת המידע שפותחה יכולה לעקוב ולאתר משתמשי אינטרנט מחוץ לגבולות המדינה (באמצעות ROAMING) כך שעם חזרתם המערכת יודעת היכן היו ואם מדובר באזורי סיכון מבחינה אפידמיולוגית. בהמשך לכך מבוצעת בדיקה למקומות בהם שהו על בסיס מיקום סלולארי, על בסיס שימוש בכרטיסי אשראי (השימוש בכרטיס אשראי בקוריאה נמצא תחת הגבלות מחמירות, כל כרטיס מקושר לאדם אחד בלבד ורק לאותו אדם מותר להציגו ולעשות בו שימוש, אסורה העברת כרטיסים בין אדם לאדם) וכן על בסיס מצלמות רחוב המצויות בקוריאה בכל פינה. נקבעו הנחיות מחמירות בשימוש במערכת שמטרתן להבטיח את פרטיותם של מושאי המחקר.

באופן הזה, בין אם מדובר באדם שהגיע מאזור סיכון, או בחולה מאומת, המערכת יודעת להצביע מיד על המקומות בהם שהה ועל הגורמים שאיתם הצטלבה דרכו, ולהתריע וכן המערכת יודעת לנתח ולהצביע על מקור התפרצות המחלה. המערכת מהירה מאוד ויודעת להצביע על תשובה לשאילתות שמועברות אליה בתוך 10 דקות ויש לכך משמעות רבה במלחמה בהתפשטות הנגיף.

באי ג'ג'ו הממוקם בדרום המדינה, עבדו רק 7 חוקרים אפידמיולוגים ועקב העומס נתקלו בקשיים בביצוע מעקבים וראיונות לנחקרים השונים.

כדי להתמודד עם בעיות זיכרון ובעיות אמינות – יצאו באי בקמפיין לעידוד ההמונים להורדת רכיב Google timeline שלמעשה מקליט על גבי מפת גוגל את מקום הימצאו של המשתמש לאורך זמן. תושבי האי עשו שימוש ברכיב וכך הקלו מאוד על עבודת החוקרים.

האי ג'ג'ו בדרום קוריאה

שימוש באינטליגנציה מלאכותית לאיתור תרופות שעשויות להתאים בטיפול בנגיף

מאחר ופיתוח תרופות או חיסון למחלה צפויים לקחת שנים רבות עד לקבלת אישור לשימוש – בקוריאה נעשתה בדיקה וחיפוש תרופות קיימות ומאושרות שעשויות להתאים לטיפול במחלה. במסגרת זו נעשה שימוש רב באינטיליגנציה מלאכותית שיכולה לדמות וירוסים, אופן חדירתם לתא, דרכי פעולתם והשפעות משוערות של תרופות עליהן – על מנת למצוא תרופה מתאימה. השימוש באינטיליגנציה מלאכותית בעיקר חסך זמן רב לגורמים העוסקים במלאכי שכן הוא מאפשר למצוא תרופות שונות אפשריות במהירות תוך הפעלת לוגריתם מוגדר מראש. התוצאות היו רשימה של תרופות אנטי ויראליות שיכולות לסייע במאבק בנגיף וצוות המחקר יכול היה להמשיך מהר יותר לשלבים הבאים של בדיקת התאמת התרופות.

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה (Israel Economic and Trade Office in Korea)  אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה. כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו"פ ישראל-קוריאה, את המו"פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים.

אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא"ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין.

צור קשר עם:

יניב גולדברג

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל