הויכוח על התפרצות נגיף הקורונה מציב את סין ואוסטרליה על סף מסלול התנגשות

אוסטרליה וסין עלו השבוע שוב, על מסלול התנגשות ישיר ביניהן. בשונה מסיבות קודמות, הפעם הסיבה כרוכה מן הסתם בהשפעות וירוס הקורונה על אוסטרליה שבדומה למרבית המדינות בעולם פגע ושיבש לחלוטין את אורח החיים בה, הביא את כלכלתה אל סף משבר ואת ממשלת אוסטרליה לנקוט במהלכים היסטוריים לחילוץ התעשייה ושימור שוק העבודה שנפגע.

בהמשך לטענה (שתחילתה בתיאוריות קונספירציה לגבי מוצא והתפשטות הנגיף) ושצברה בשבועות האחרונים מעמד ועניין במדינות רבות, קיבלה תהודה באמצעות ערוצי תקשורת ומדיה ואף אומצה על ידי הנשיא האמריקאי, על פיה הוירוס נוצר בתהליך של הנדסה גנטית, ולכן הוא מעשה ידי אדם. כשבנוסף פורסמה ההשערה שההתפרצות עצמה הינה תוצאה של דליפת מעבדה בעיר ווהאן מוקד התפשטות הנגיף, וחמור חכך שיתכן ונעשתה כחלק ממדיניות מסודרת ובהמשך ליד מכוונת, מסר רוה"מ אוסטרליה סקוט מוריסון ביום ראשון השבוע שהוא מצטרף לקריאה להקים ועדת חקירה בינלאומית שקופה, שתבחן את מכלול הטענות בנוגע למוצא והתפשטות הווירוס. עוד מסר רוה"מ האוסטרלי שנדרשת בדיקה של הטיפול והדיווח של הממשל הסיני לארגון הבריאות העולמי במטרה לברר אם נעשו וננקטו כל האמצעים והופעלה מדיניות שהייתה מונעת מגיפה עולמית בהיקפים נרחבים ועם השפעות חריפות כמו אלו שהעולם חווה.

קדמו להתייחסות לסוגית ועדת חקירה בינלאומית שקופה היו שרת החוץ Marise Payne בהצהרה מה 19 באפריל בה מסרה שתתמוך בהקמת ועדת חקירה בינלאומית שקופה ומקצועית, ואת ידיה חיזק השר לביטחון המולדת Peter Dutton  שבראיון לתקשורת ב 23 באפריל טען בנוסף שאף קיבל לידיו מסמכי מודיעין אמריקאים שמלמדים על מידע מוטעה ביודעין שמסרו בכירי הממשל הסיני לארגון הבריאות העולמי, מסרים שקיבלו תמיכה מלאה ופומבית בהודעת רוה"מ מוריסון השבוע שהודיע שיתמוך בהצעה להקמת ועידת חקירה.

טענות חמורות וישירות של כל בכירי ממשלת אוסטרליה כנגד הממשל הסיני בבייג'ינג, לא יכולה הייתה להישאר ללא מענה וללא יצירת מתיחות מדינית ומשם הדרך לפתיחתה של תיבת פנדורה כבר הייתה קצרה.

בראיונות למרבית ערוצי התקשורת האוסטרלים שנתן שגריר סין בקנברה במרוצת השבוע האחרון הוא דחה כמובן את כל האשמות, הטענות והשמועות, קרא להם 'קונספירציות חסרות אמת ובסיס שמתבססות על בורות, גזענות וחשדנות', וטען כנגד הרשויות ובעלי תפקידים בכירים שאוסטרליה מיישרת קו וממחזרת האשמות שמפיצה ממשלת ארה"ב מסיבות פוליטיות של ושינגטון הבירה, בהמשך לאינטרס מוכחים להפיץ טענות כוזבות שאינן נכונות ומוטעות מהיסוד, לשיטתו.

אם את החלק הזה בראיונות של השגריר היה אפשר לקרוא בהבנה ואולי גם בהסכמה, המשיך השגריר והסביר שאם אוסטרליה לא תשנה את דעתה וקריאתה לקיום חקירה בינלאומית שקופה ובהקדם, ואם תמשיך להפנות כלפיה אצבע חשדנית מאשימה, אז יתכן שעשרות אלפי סטודנטים סינים שלומדים במאות מוסדות ואוניברסיטאות באוסטרליה בכל שנה ומכנסים לכלכלתה מאות מיליוני דולרים עשויים לשקול לעבור למדינות דוברות אנגלית אחרות לרכוש בהם השכלה, וכן ציין שיתכן מאוד שצרכנים בסין ישקלו פעמיים אם לרכוש מוצרי מזון, בשר ויין אוסטרלים שמיובאים לשוק הסיני לצריכה, כך גם לגבי תיירים שעלולים כדבריו לשקול לבקר במדינות אחרות מאוסטרליה אותה הם עשויים למצוא כבלתי חברותית ופחות ידידותית משהייתה.

לא היה חסר הרבה אחרי סדרת הראיונות הלוחמנית שהתפרסמה השבוע יחד עם להבות וחצים שנורו עד לסידני, מלבורן ובעיקר לכיוון קנברה מבייג'ינג שכללו מסרים דומים בלתי מרומזים, כדי שהתקשורת האוסטרלית והמערכת הפוליטית תעבור למוד של זעם בהמשך לפרשנות הלא מאוד מרומזת לפיה אם ימשיך הקו הרשמי של ממשלת אוסטרליה שקורא לחקירת מקור והתפרצות נגיף הקורונה ובפועל מטיל אחריות מרומזת על התנהלותה של ממשלת סין, שזו בתגובה תנקוט כנגדה בחרם מסחרי ותפעיל עליה מנופים כלכלים שונים באמצעות פגיעה בסחר ובייצוא שחשובים ומשמעותיים היו ואלה מהווים מרכיב חשוב בצמיחתה הכלכלית.

בשלב הזה יש מקום לפרט בקצרה את מורכבות הקשרים המדיניים והמסחריים בין סין ואוסטרליה, בעיקר למשולש אליו מצטרפת גם ארה"ב.

סין, היא שותפת הסחר הגדולה והחשובה של אוסטרליה. מאז חתימת הסחר החופשי ביניהן ביוני 2015, לא ניתן להמעיט בחשיבות הקשרים הכלכליים והמסחריים בין המדינות ותרומתם לצמיחה הכלכלית של אוסטרליה במהלך 3 העשורים האחרונים, עד כדי תלותה של כלכלת אוסטרליה כמעט לחלוטין בשוק הסיני עבור ייצוא מוצרים וסחורות שמיוצרים בה. בשנת 2019 אוסטרליה יצאה לסין סחורות, מתכות, מינרלים, מוצרי מזון וחקלאות בהיקפים היסטוריים בשווי של 250 מיליארד $, שמהווים שליש מכלל היצוא האוסטרלי כולו בשנה האחרונה לשווקים הגלובליים.

מנגד, ארה"ב – השותפה המדינית, פוליטית וצבאית החשובה ביותר של אוסטרליה, זהו קשר שהחל במהלך מלה"ע השנייה ועם השנים התעצם והפך לכדי ברית אסטרטגית מדינית, צבאית פוליטית מרכזית ביחסי החוץ וציר מוביל במעמדה של אוסטרליה כמדינה חופשית, מערבית ודמוקרטית משגשגת באזור חגורת הפסיפיק שמהווה בסיס אמריקאי מרכזי בהשפעה של ארה"ב על האזור המיידי.

מזה עשורים שסין נהנית מצמיחה כלכלית מרשימה ומשאיפות של דומיננטיות אזורית, כאשר מדינות אסיה, שטחו של ים סין הדרומי ומדינות חגורת הפסיפיק (שאוסטרליה היא המרכזית והחשובה בה) מהווים יעדים עיקריים בהם סין משקיעה את משאביה ומאמציה הפוליטיים, כלכלים וצבאיים להרחיב בהם נוכחות והשפעה.

במרוצת השנים ובהמשך ללקחים כואבים שחוותה, הבינה ממשלת אוסטרליה שסין משתמשת במערך מורכב של מנופים שונים שמטרתם ארוכי הטווח היא להוציא את אוסטרליה ממחנה השותפות עם ארה"ב ולהעבירה לצידם כמדינת השפעה. אלו קיבלו ביטויים נרחבים לאחר שנחשפו התקפות סייבר על שורת משרדי ממשלה, מתקנים ומחשבים צבאיים ואפילו על הפרלמנט האוסטרלי שמשויכים כולם לפעילותה ומימוש כוונותיה של סין.

ניסיונות אלו המשיכו בדרכים של רכישת השפעה וניסיונות מתן שוחד לפוליטיקאים אוסטרלים כדי שיתמכו במדיניות פרו-סינית, יחד עם ניסיונות להשפיע על התקשורת החופשית באוסטרליה ועל קבלת החלטות באוניברסיטאות אוסטרליות במטרה לצמצם ולעיתים לבטל חוגים והרצאות שמציירים את סין באור שאיננו חיובי ואף דרישה לפטר מרצים שסין טוענת שנוהגים לבקר אותה. כל אלו הדליקו מזמן הרבה מאוד נורות אזהרה בקרב הממשלה, גופי המודיעין, האכיפה ומקבלי ההחלטות באוסטרליה שתרמו מצדן להגבלת יכולתם של חברות ממשלתיות ומשקיעים סינים שמעוניינים להשקיע, להקים בה פרויקטים שונים של תשתיות תקשורת, נמלי ים ושדות תעופה, ובפועל להיות בעלי אחיזה והשפעה על כלכלת המדינה.

חילופי האשמות האחרונים הם חלק נוסף בפאזל האשמות וטענות הנגד ארוכי שנים שנובעים מתוכניותיה והגדרת האינטרסים של סין להרחיב את השפעתה במרחב האסייתי והפסיפי, לייצר מנופי לחץ והשפעה כלכלים ומדיניים מגוונים כדי להרחיב את מוטת השפעתה על האזור ולהוות כוח נגד גלובלי לדומיננטיות של ארה"ב באזור אסיה והפסיפיק.

המתחים המדיניים בין אוסטרליה וסין נמשכים כבר לא מעט שנים, אלה הלכו והחמירו מאוד במהלך השנים האחרונות, עד כדי טענות לצורך בחשיבה מחדש על כל מארג הקשרים המדיניים, המסחריים והכלכליים בין המדינות. התרומה האחרונה והמתח שצובר בשבועות האחרונים תאוצה עם תמיכתה הרשמית של ממשלת אוסטרליה בחקירת התפרצות והתפשטות נגיף הקורונה, רק מוסיפים שמן חם על מדורה קיימת.

התרבות והמנטליות האוסטרלית שמקדשת הדדיות, הגינות, שאיפה ליציבות וערכים של שקיפות במודל מערבי, מנומס לעיתים וכזה שנמנע ממאבקים או קונפליקטים פוליטיים, עבר למוד ביקורת, זעם ותגובה. על אף זאת, די היה בשורת טענות הנגד של נציגי ממשלת סין ובמיוחד באיומים מצדה לפגוע בכלכלה ובייצוא ממנה אם קנברה תמשיך בקו שבחרה, כדי להוציא שרים ומקבלי החלטות חשובים במדינה מכליהם ולהודיע שהאיומים בסנקציות וחרמות כלכליים, כמוהם כחבטה בבטנה הרכה של כלכלת אוסטרליה אינם מקובלים והם לא יעברו על כך בשתיקה.

המתיחות בין המדינות בעקבות משבר הקורונה נמצאת עדיין בתחילתה אע"פ שהמתיחות בין סין ואוסטרליה צברה בשנים האחרונות מטען ניכר והתנסויות כואבות. קשה להעריך בשלב זה את ההשלכות של כל אלה שבוודאי יקבלו ביטוי, כאשר יגיע לקיצו המשבר וכל הצדדים יקיימו הערכה ובקרת נזקים יחד עם קבלת החלטות שיעצבו את עתיד היחסים בין המדינות בשנים הבאות.              

צור קשר עם:

שי זריבץ'

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל