מכה כואבת מאוד בכנף

חברת התעופה וירג’ין אוסטרליה היא הראשונה לשלם את מחיר משבר הקורונה באוסטרליה

Virgin Australia – חברת התעופה השנייה בגודלה באוסטרליה אחרי Qantas, שהיא שנים ה-מוביל הלאומי עם סיסמתה המוכרת: ‘הרוח של אוסטרליה (The Spirit of Australia), עומדת להיות ככל הנראה התאגיד האוסטרלי הראשון המשלם את מלוא מחיר המשבר התעופתי והכלכלי שפוקד את אוסטרליה והעולם בעקבות משבר הקורונה.

בתחילת השבוע האחרון ב 20 באפריל מסר מנכ”ל החברה פול סקורה על כניסה להליך הקפאת הליכים מרצון (Voluntary Administration) שהם בפועל עצירת הפעילות העסקית של החברה שבסיומו הליך פשיטת רגל ופירוק החברה.

קודם לכן מסרה הנהלת וירג’ין אוסטרליה ב 30 במרץ 2020 על השעיית 95% מלוח הטיסות ויציאתם לחל”ת של לא פחות 80% מתוך 10,600 עובדיה. במקביל נמסר שהחברה החלה באיתור משקיעים או בעלים חדשים, וציינה שישנם מספר גופים מקומיים ובעיקר זרים שהביעו עניין בהשקעה, בפועל הצלת החברה.

אף על פי שהחברה האוסטרלית איננה חברת הבת של תאגיד התעופה קבוצת וירג’ין העולמית אלא נמצאת בבעלות חלקית של איש העסקים הבריטי סר ריצ’רד ברנסון שהוא אחד ממייסדיה, הרי שהחברה נוסדה על ידי יזמים אוסטרלים בתחילת שנת 2000 שריצ’רד ברנסון נמנה על  אחד מהם, ועם השקתה הפעילה קו טיסות בין שתי ערים בלבד: סידני ובריסביין. נכון להיום החברה עדיין בבעלות פרטית של משקיעים אוסטרלים, נו זילנדים וסינגפורים, מהם כאמור אחד מיני רבים הוא ריצ’רד ברנסון.

החברה, שהחלה לפעול באוגוסט 2000 תחת השם “וירג’ין בלו” החלה דרכה עם שני מטוסים חכורים מדגם בואינג 737-400 כאמור עם קו טיסות בין שתי ערים סמוכות. בהמשך לפשיטת רגל של חברה מתחרה בשם “Ansett Australia” בספטמבר 2001 (כתוצאה מהזעזוע שחווה שוק התעופה העולמי בעקבות אירועי הטרור: 9/11 בארה”ב) ובעקבות כשל השוק שנוצר בתעשייה המקומית, השיקה וירג’ין כשנה לאחר הווסדה קווי טיסות בין 29 עריה של אוסטרליה באמצעות מטוסים צרי גוף חסכוניים ויעילים ובמודל של לואו-קוסט.

בשנת 2006 החלה החברה להפעיל גם קו טיסות בינלאומיות מחוץ לאוסטרליה שכלל שיווק מחלקות פרמיום ומחלקות עסקים במטרה להוות תחרות לQantas, אולם רק ב 2011 ביצעה רכש של מטוסים חדשים, הקימה מערך שרות לקוחות ומרכז לוגיסטי, יחד עם מהלך של מיתוג מחדש שהפך אותה למוביל רשמי אוסטרלי ולחברת תעופה מכובדת ומוכרת בשם: Virgin Australia.

למרות שלאורך כל חייה עמדה החברה בצל ומול תחרות עזה וקשה מול המוביל המוכר, המוערך והמאוד ממותג: Qantas הרי שבחלוף השנים הצליחה למתג את עצמה כשנייה בחשיבותה בשוק האוסטרלי וככזו שמציעה איכות ושירות דומים למוביל הלאומי אך במחירים אטרקטיביים וזולים ממנו, כמעט תמיד ולכל היעדים המתחרים.

גישה ומודל פעילות והכנסות זה תלוי בתחרות קבועה מול מתחרה גדול ויציב כמו Qantas, יחד עם מערך ניהול ואחזקות מסובך הובילו מצידם עם השנים לצבירת חוב שבשיאו הגיע ל 6.8 מיליארד $ שעד היום מהווה משקולת למשקיעים ולבעלי החברה.

אולם רק עם זיהוי החולה המאומת הראשון בנגיף ב 25 בינואר, תייר שהגיע בטיסה למלבורן ממחוז חוביי שבסין ותחילת התפרצות נגיף הקורונה במדינה במהלך פברואר השנה ואיתו עצירת הטיסות הבינלאומיות ממנה ואליה ב 20 במרץ, הורה מנכ”ל וירג’ין ב 30 במרץ על קרקוע כל מערך הטיסות הבינלאומיות של החברה ועצירת מרבית פעילותה בשוק המקומי. ומהרגע שגם 8 המדינות המרכיבות את הפדרציה סגרו את גבולותיהם וצמצמו למינימום נדרש את תנועת הנוסעים והמטוסים בתוך אוסטרליה עצמה, מצאה את עצמה וירג’ין מול לא פחות מאשר שוקת שבורה.

ללא הכנסות ועם עצירה כמעט מוחלטת של מרבית פעילותה, נראה שלהנהלת וירג’ין נותרו ברירות ואפשרויות מצומצמות מאוד. לאחר הצגתה של תוכנית חירום כלכלית לאומית על ידי הממשלה שנועדה לסייע לחברות, עסקים, עצמאיים ותאגידים להתמודד עם השלכות המשבר, פנתה הנהלת החברה אל הממשלה הפדרלית בבקשה לקבל הלוואת סיוע וחילוץ ממצבה הקשה.

הבקשה שהוגשה ב 31 במרץ הציעה למדינה קבלת הלוואת סיוע בסך 1.4 מיליארד $ שיאפשר לה לצלוח את התקופה ולהימנע ככל הניתן מפיטורי עובדים. המתחרה קוואנטס הגיבה מצדה שאם כבר, אז גם להם מגיעה עזרה והיות וסך הכנסותיה ומצבה הפיננסי טובים לעין ערוך מזה של וירג’ין ושלפחות ע”פ אותם קריטריונים לקבלת הלוואה, הרי שלהם מגיע הלוואה בסך של 4.2 מיליארד $ בהתאמה.

מספר ימים לאחר מכן ב 14 באפריל הוקפאה מנייתה של החברה בבורסת ASX של אוסטרליה וחדלה להיות זמינה למסחר. ב 18 באפריל הציעה ממשלת מדינת Queensland שבה ממוקמת ופועלת מטה הנהלת וירג’ין  סכום של 200 מיליון $ במטרה לסייע ולחלץ את וירג’ין כלומר בפועל לשמר את החברה כפעילה. מנגד הצעה ממשלת מדינת NSW הצעה מקבילה בסך של 250 מיליון $ בתנאי שתעביר את מטה פעילות החברה אל נמל התעופה החדש שממוקם מחוץ לסידני. יצטרף לשדה Kingsford Smith המתיישן שלה.

ב 21 באפריל תחילת שבוע האחרון הודיעה הנהלת וירג’ין על כניסה לתהליך של הקפאת הליכים מרצון, לדבריהם בהמשך לסירוב הממשלה לאפשר לה לקבל חבילת סיוע וחילוץ בהיקפים שנדרשו להמשיך פעילותה.

נכון להיום, עתידה של וירג’ין אוסטרליה קשה ואיננו ברור וישנם הערכות רבות וסותרות בהם ספקולציות רבות לגבי המשך תפקודה ועתיד הבעלות עליה. בימים האחרונים מתקיימים מגעים עם אחד מראשוני המייסדים ריצ’רד ברנסון לקבל חבילת מימון ממשלת בריטניה, ובמקביל חרושת שמועות מדווחות בתקשורת האוסטרלית על חברות תעופה ומשקיעים מסין שמעוניינים ובוחנים את האופציה לרכוש את הבעלות על החברה.

על פי הצהרות לתקשורת האוסטרלית בימים האחרונים נשמע שקיימת אולי האפשרות שהממשלה המרכזית בכל זאת תיכנס מתחת לאלונקה, תחלץ את וירג’ין ותשקיע בה באופן שתקבל בתמורה בעלות חלקית או אף מלאה על החברה.

למשבר של וירג’ין ישנו גם זווית ישראלית מעניינת, מתוך כמעט 100 מטוסים שבשימוש וירג’ין חלקם שלא בעלות מלאה אלא במודל חכירה, חברת ‘גלובל כנפיים’ הישראלית בבעלות משפחת בורוביץ בין היתר הבעלים של ‘אל על’ ומחכירים לוירג’ין מטוס שנכון להיום עומד כשהוא יתום על הקרקע ואיננו מייצר לחברה הכנסות או תקבולים.

החשש של החברה הישראלית הוא שהנהלת וירג’ין אוסטרליה תבקש לפתוח את החוזים מולם כמו מול ספקים אחרים במקרה הטוב או חמור מכך במידה ובימים הקרובים לא ימצא משקיע זר או מקומי שישקיע ויציל אותה, תאלץ האחרונה להודיע בימים הקרובים על הליך פשיטת רגל ופירוק כך שגלובל כנפיים הישראלית תאבד אותה כלקוח עוגן מרכזי שלה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל