וייטנאם-דיגיטליזציה בצל הקורונה

על אף עלייה במספר הנבדקים בשבועות האחרונים, נראה כי וייטנאם מצליחה לרסן את התפשטות נגיף הקורונה בשטחה, עם כ-260 נבדקים ואף לא מקרה מוות אחד.

הישג זה ראוי לשבח בעיקר לנוכח קרבתה הגיאוגרפית והכלכלית של וייטנאם לסין והופעתו של הנדבק הראשון אי שם באמצע ינואר. עם זאת, הישג זה התאפשר באמצעות נקיטת צעדים כלכליים וחברתיים נוקשים, הדומים לאלו שננקטו בישראל, הכוללים סגירה של בתי ספר ועסקים, איסור על התקהלויות, וסגר של מרבית אזרחי המדינה בבתיהם.
ההנחיות להתמודדות בקורונה המטירו קשיים על הכלכלה הוייטנאמית, אך המשבר טומן בחובו הזדמנות להאצה משמעותית בטרנד הדיגיטליזציה שנצפה במדינה בשנים האחרונות.

המושג טרנספורמציה דיגיטלית (Digital Transformation) הופך שגור יותר בפיהם של בעלי עסקים ואנשי ממשל בוייטנאם המסתכלים לעבר שלב ההתפתחות הבא של כלכלת מדינתם.

על מנת לצמצם את הפער בינם לבין המדינות המפותחות, ולהישאר תחרותיים בעולם ה-Industry 4.0, הוייטנאמים פועלים נמרצות בהעברת עסקיהם לדיגיטל, כאשר המטרה המדינית היא שוייטנאם תהפוך למנהיגת הכלכלה הדיגיטלית בדרום מזרח אסיה עד 2030. ויש לא מעט סיבות להניח שמטרה זו תושג.

digital


אוכלוסייה צעירה, חיבור נרחב לאינטרנט, תמיכה ועידוד ממשלתי מאפשרים לחברות הוייטנאמיות סביבה נוחה לביצוע המעבר לדיגיטל ולחברות ישראליות הזדמנויות מעניינות לשלב את מוצריהן בתעשייה המקומית.
הממשל רואה בדיגיטליזציה שלב קריטי בהתפתחותה הכלכלית העתידית של וייטנאם ופועל בדרכים רבות על מנת להבטיח את הצלחת התהליך. לראייה, הוא פועל לאספקת אינטרנט לכל המדינה (וצפוי להתחיל בניסויים בתשתית ה-5G כבר בשנה הבאה), מעודד עסקים לפתח פלטפורמות דיגיטליות, מקדם חינוך ומחקר טכנולוגי, פועל לשינוי הרגלי הצריכה המסורתיים של האוכלוסייה, ואף נותן דוגמה אישית על ידי העברת השירותים הציבוריים לעולם המקוון ועידוד מוסדותיו לעבור דיגיטליזציה לייעול עבודתם. כך למשל, בתי החולים הציבוריים בוייטנאם עוברים למערכות מתקדמות לניהול מידע רפואי, ובתי חולים פרטיים, שכבר ביצעו מהלך זה לפני מספר שנים, עובדים בתחום הדיגיטליזציה במטרה לשפר את חווית לקוחותיהם.

ההתקדמות לעבר כלכלה דיגיטלית מתרחשת גם בזכות העלייה בצריכה המקוונת, כאשר חברות בוחרות להעביר חלק או מרבית מעסקיהן לרשת במטרה להישאר תחרותיות ואף להגדיל את רווחיהן. על פי הערכות, תחום ה-e-commerce בוייטנאם צפוי להמשיך ולגדול בכ-16% בשנה ולהגיע לשווי של כ-17 מיליארד דולר ב-2023.

התחרות הקשה בין אתרי המכירות השונים במדינה מובילה אותן להשקיע יותר ויותר בתשתיות שיווק, סייבר, עיבוד נתונים, אחסון, ושילוח במטרה להתעלות על מתחריהם.

ניכר כי לחברות ישראליות יש המון מה להציע לשוק המקומי המתפתח בתחומים הללו. ואכן, בשנים האחרונות, חברות וייטנאמיות פונות אלינו על מנת שנחבר בינן לבין חברות ישראליות שיכולות לסייע להן לבצע טרנספורמציה דיגיטלית או לייעל את התשתיות הקיימות, בייחוד בתחום הסייבר ועיבוד הנתונים.
חשוב לציין שגם בימים לא פשוטים אלו, הנספחות המסחרית בהאנוי לא מספיקה לתת מענה לכלל היצואנים הישראלים הפועלים או המעוניינים לפעול בשוק הוייטנאמי.

כך למשל, הנספחות ממשיכה לתאם פגישות וירטואליות בין חברות ישראליות למקביליהן בוייטנאם, לערוך וובינרים לתעשייה, ולספק מידע עסקי שיסייע ליצואנים הישראלים להתמודד עם תקופה מאתגרת זו ולהתכונן ליום שאחרי.

למידע נוסף בתחום הדיגיטליזיציה בוייטנאם או בכל נושא אחר, מוזמנים לפנות אלינו דרך מערכת ה-ERM או במייל.

קרדיט לפוסט: נסטיה ליטביננקו, צוערת בקורס נספחים מסחריים של משרד הכלכלה והתעשייה, 2020.

צור קשר עם:

יניב טסל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל