כיצד ריצת המרתון של אוסטרליה מצליחה להכיל את המגפה והספרינט של ניו זילנד למגר אותה

חיבור זה נכתב ביום שישי, מוצאי חג הפסח. המאמצים האדירים שעושות מדינות רבות במאמץ לעצור את מגמת ההדבקות בנגיף הקורונה וכדי להשטיח את העקומה, נכנס מזמן כבר לחודש השני שלו.

חודש מרץ היה החודש הקשה ביותר במרבית המדינות מחוץ לסין, דר’ קוריאה, טאיוואן (שבהם שיא הנדבקים היה כבר במהלך ינואר ותחילת פברואר) בדגש כידוע על מדינות אירופה ומזה מספר שבועות בארה”ב שמתמודדת עם שיא במספר הנדבקים שהרקיע לשחקים ושעודנו במגמת עליה ואיתו מספר המתים מהמחלה יחד עם הנזק לחברה ולכלכלה בכל מדינה.

מנגד, מופעלים התותחים הכבדים ומאמצים דרקוניים והיסטוריים בעיקר עבור המדינות הדמוקרטיות שזכויות אזרחיהן נמצאות בנשמת אפן וליבת חוקם, במאמץ למנוע תחלואה ולצמצם התפשטותה. המחיר המידי שסופגת הכלכלה, המשקולת הענקית על שוק העבודה ומגוון האיסורים והמגבלות על החברה, הם בקנה מידה שלא זכורים כמותם ב- 100 השנים האחרונות.

התפרצות הנגיף באוסטרליה וניו זילנד לא הייתה שונה במהותה ממדינות אחרות, ובעקבותיהם המגבלות והאיסורים על ההתכנסות, הנזק המידי לתעשייה ולכלכלה והחבטה הקשה שספג שוק העבודה. אבל, נראה בימים האחרונים ששתי המדינות שנקטו כל אחת בגישות שונות, מצליחות כל אחת מהן להשיג את המטרה ולמדוד את היקף הנדבקים החדש בכל יום כשהוא במצב של קיטון וירידה.

בעוד אוסטרליה החליטה להפעיל מדיניות שמטרתה להכיל (Containment) את הנגיף, ניו זילנד בחרה לחסל אותו לחלוטין (Elimination) וממשלתה קבעה כמטרה להביא את היקף ההדבקות לאפס ולא להסתפק רק בהשטחת העקומה.

כולנו חכמים לאחר מעשה, הן המומחים ובוודאי שמקבלי ההחלטות. כל מדינה שסגרה את גבולותיה ושלחה להסגר את אזרחיה, הגיע להישגים בשלבים מוקדמים יחסית של ההתפרצות. אם רק היו כולם נוהגים כך בשלבים מוקדמים מאוד של גילוי המקרים הראשונים של הנגיף, המציאות הכללית ואיתה ההשפעה הכלכלית הייתה כנראה נראית אחרת לגמרי. אחת המדינות שעשתה בדיוק את זה באמצעות במהלך מהיר, חד משמעי מקיף ומיידי היא לא אחרת מאשר – ניו זילנד.

הנתונים המעודכנים הם שישנם כמעט 1,400 אזרחים סה”כ מאומתים שנדבקו בנגיף, מהם 728 שהבריאו ו 649 שעדיין מוגדרים כחולים/נדבקים. הרשויות בניו זילנד מדווחים על 13 מאושפזים, מהם 3 בלבד בטיפול נמרץ שנזקקים להנשמה ועד כה סה”כ 9 מתים, כולם מבוגרים מעל גיל 70.

המנהיגות וקבלת ההחלטות שהפגינה ראש ממשלת ניו זילנד ג’סינדה ארדרן מושכים תשומת לב בינלאומית גדולה מאוד, נדרש היה אומץ ומנהיגות כדי לעשות שימוש יעיל בייעוץ מדעי מקצועי מגובה במודלים מתמטיים מוסמכים בכדי לבחור במהלך של חיסול הנגיף, אופציה שכבר איננה קיימת עוד במדינות רבות שנאלצות לנהל את המשבר ולנסות לצמצם את התחלואה. ארדרן הפגינה כישורי ניהול וקבלת החלטות קשות ומרחיקות לכת של סגר מלא על כל האוכלוסייה, במקביל להעברת הודעות אנושיות, תקיפות ועקביות לכלל תושבי המדינה.

אולם ראשת הממשלה לא היה המנהיגה היחידה בתגובה של ניו זילנד למגיפה. ההתגייסות היא של כל המערכת הציבורית כולל השירות הציבורי, מערכות אכיפת החוק, מומחי בריאות הציבור ולא פחות מכך התמיכה של האופוזיציה, יחד עם תמיכה נרחבת של הציבור ודעת הקהל שממלאים תפקיד תומך ושותף למאמץ הלאומי החריג, מעין אתוס לאומי משותף שבחרה בה המדינה.

תושבי ניו זילנד ואזרחיה ראויים להכרה על מידת שיתוף הפעולה במשך שבועות של הגבלות חמורות ונרחבות על חירויותיהם ומנהגיהם מסרה ראשת הממשלה ארדרן.

אמנם תושביה חווים קשיים כלכלים ואובדן הכנסה, בידוד חברתי ושינויים קיצוניים בסדרי העבודה ואיתם מנהגי הבילוי, הספורט הפנאי. אולם ניתן בפשטות לומר שהקהילה כולה קיבלה על עצמה את המשימה הלאומית באמצעות אסטרטגיית מיגור הנגיף שעד כה מראה הצלחה והישגים. המספרים היומיים של מקרים חדשים שבשיאם היו ב 5 באפריל ןעמדו על 89 מקרים חדשים יורדים מאז ומתייצבים על כ 20 ביום. מספר המקרים הפעילים בירידה ונמנע עומס על מערכת הבריאות.

מיד עם זיהוי החולה הראשון במדינה בסוף פברואר, החלה המדינה בהפעלת מדיניות תקיפה של בידוד  כל המגיעים מחו”ל לשטחה וחובת שהייה בו משך 14 ימים. ב 19 במרץ נעלה ניו זילנד את גבולותיה הבינלאומיים לטיסות מסחריות והגעת אוניות תיירות ונוסעים ולקראת סוף החודש ב 26 במרץ כשבשטחה כ 100 חולים בלבד הוחלט על מעבר לשלב 4 במאבק במחלה, סגר כללי ומלא על האוכלוסייה כולה במאמץ לעצור באופן מוחלט את ההדבקות ולמגר את המחלה.

המודלים המתמטיים מראים שניו זילנד צועדת בדרך הנכונה ולפי קצב ההדבקות בתנאים הנוכחיים הנגיף צפוי להיכחד בה כבר במהלך חודש יוני הקרוב.  

כתוצאה מהסגר בו נתונים 5 מיליון אזרחיה, ובהמשך לכך שמזה 3 שבועות נעצרה כל הפעילות הכלכלית בה מלבד תעשיות וסקטורים חיוניים במיוחד, נסגרו מפעלים, שותקה תעשיות התיירות הענפה שלה, ונפגעה מאוד תעשיית החקלאות החשובה שהמדינה תלויה בה. הושקה מנגד, באמצע חודש מרץ תוכנית חירום כלכלית ממשלתית בגובה של 12.1 מיליארד $ ניו זילנדי (כ 7 מיליארד $ ארה”ב), סכום ששווה ל 4% מהתוצר השנתי שלה, במטרה לסייע ולתמוך במועסקים, בחברות ובעסקים שסופגים את השלכות משבר הקורונה. כמו כן הוקצה סכום מתוך התוכנית החירום כלכלית לסייע למערכת הבריאות, וךתמוך בתעשיות התעופה והתיירות שמתמודדות עם המציאות הקשה אי פעם מבחינתה.

חשוב לציין שמצבה הכלכלי של ניו זילנד מצוין, החוב הלאומי שהסתכם ב 20% מסך התוצר הלאומי המקומי, היה נמוך במיוחד בהשוואה עם מרבית המדינות העשירות, דבר שמציב אותה בעמדה מצוינת לפרוץ את מסגרת התקציב השנתי שתוכנן ועדיין לשמור על יציבות כלכלית פיסקלית נשלטת ובעיקר תקינה.

הניסוי של ניו זילנד הוא חסר תקדים בהחלטיות ובמאמץ הלאומי המשותף שמאפיין אותה.

על פי הערכות ואומדנים בתחילת יוני היא תוכל לחזור כמעט לשגרה, לשחרר את אזרחיה חזרה לבתי הספר, למוסדות הלימודים ולמקומות העבודה, וכל זאת כשהיא ממגרת את נגיף הקורונה וסופגת רק ‘מכה קלה בכנף’ כלכלת המדינה עוד לפני שנמצא חיסון או תרופה לנגיף ולמחלה.  

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל