יומני הקורונה יפן- מצב חירום והתוכנית הכלכלית של ראש ממשלת יפן

יומני הקורונה יפן- מצב חירום והתוכנית  הכלכלית של ראש ממשלת יפן

למרות שמגפת הקורונה החלה להתפשט ביפן עוד בחודש ינואר המצב ביפן היה רגוע יחסית עד לפני כשלושה שבועות. עקומת הנדבקים הייתה כמעט שטוחה   ובכל יום נדבקו כמה עשרות בודדים של חולים. בתי עסק, בנקים, חנויות, בתי קפה ומסעדות נשארו פתוחים. אנשים הסתובבו ברחובות והגיעו לעבודה בתחבורה ציבורית.

אך לפני כשלושה שבועות המצב החל להחמיר. מספר הנדבקים היומי החל לעלות בכמה מאות כאשר מוקד ההדבקה הינו טוקיו. מספר החולים הכולל ביפן עומד היום (14.4.2020) על 7660 איש מתוכם נפטרו  143 ובטוקיו ישנם 2160 חולים.

החל מתחילת אפריל יפן עצרה את כניסת המבקרים מ-73 מדינות כולל ישראל. בנוסף הדואר היפני הודיעה כי הוא לא יטפל בקבלה וההעברה של חבילות בין לאומיות מ-153 מדינות כולל את ישראל.

ב-7 באפריל הודיע ראש ממשלת יפן על מצב חירום ביפן שיהיה תקף במשך חודש עד ה-6 במאי- עם תום חופשת הגולדן וייק היפנית. מצב חירום זה חל על שבעה מחוזות ביפן כולל טוקיו ואוסקה והוא מקנה למושלים המחוזיים סמכויות שאין להם בזמנים רגילים. סמכויות אלו כוללות  למשל  אפשרות להשתמש בשטחים למען הקמת בתי חולים זמניים, לקחת ציוד רפואי מחברות ולחייב חברות  לשנע ציוד נחוץ. המושלים מבקשים מהתושבים להישאר בבתים מתוך מטרה להוריד את המגע הבין אישי ב-80%. עם זאת, המצב ביפן שונה מהמצב בישראל והמושלים אינם יכולים לכפות סגר מלא בשל המצב החוקתי ביפן.

בטוקיו למשל המושלת קויקה מבקשת לסגור את בתי העסק ובכדי לתמרץ את הבעלים לעשות כן היא תאפשר ככל הנראה מתן פיצויים כספיים.  רב החברות והמגזר הציבורי עבדו לעבודה מרחוק והתחבורה הציבורית עובדת כמעט כסדרה.  עדיין ניתן לראות תנועת אנשים ברחובות ובחנויות אך היא פחתה באופן משמעותי.

עוד פורסמה בשבוע שעבר ע”י ממשלת יפן חבילת הסיוע הכלכלית שאמורה לסייע למשק היפני.

הסכום הכולל של התוכנית עומד על כ-1 טריליון דולר (108 טריליון יין יפני).
זוהי תוכנית הסיוע הגדולה ביותר של ממשלת יפן. גדולה יותר מהתוכנית הכלכלית שלאחר אסון הצונאמי ב-2011 ומשבר לימן ב-2008.

להלן עיקרי התוכנית הכלכלית-

 1. הגנה על מקומות עבודה
  כ- 80 טריליון יין יפני (כ-743 מיליארד דולר) מוקצים  לסיוע לחברות קטנות ובינוניות להמשך פעילות, ולמניעת פיטורי עובדים. הממשלה תרחיב את הסבסוד לתעסוקה לחברות בכדי שיכולו לשלם משכורות ולהימנע מפיטורי עובדים.
  הלוואות – מוסדות הלוואות המסובסדים ע”י הממשלה יציעו הלוואות ללא ריבית ועוד סיוע כספי של עד 2 מיליון יין לחברות שיראו ירידה ב50% בהכנסות.
  מיסים – תהיה הפחתת מס וסיוע לחברות שישתפו פעולה עם ההנחיות של הממשלה וביטלו אירועים או השהו פרויקטים.
 2. סיוע לאוכלוסייה חלשה
  משפחות בעלות הכנסה נמוכה הסובלות מהפחתה משמעותית של הכנסות בעקבות התפרצות המגיפה יהיו זכאיות לחלוקה של 300,000 ין למשק בית (כ-2500$). משפחות נזקקות עם ילדים יקבלו גם 10,000 ין לילד (כ-90 דולר). לאנשים פרטיים הזקוקים תינתן בנוסף גישה להלוואות חירום ללא ריבית.סיוע למערכת הבריאות היפנית
 3. סיוע למערכת הבריאות היפנית
  2.5 טריליון יין (כ- 23  מיליארד דולר) לסיוע למוסדות רפואיים ופיתוח תרופה נגד הקורונה.בין היתר מדובר על אגירה של תרופת AVIGAN  בכמות מספקת לטיפול ב-2 מיליון חולים ביפן.
  חלוקת 15 מיליון מסיכות רפואיות למוסדות רפואיים במהלך חודש אפריל ויצירת 50,000 מיטות אשפוז לחולים קשים בעתיד הקרוב.

4. עידוד החזרת מפעלי ייצור לתוך יפן
15.7 טריליון יין (כ- 145 מיליארד דולר) עבור חברות  שיחזירו את המפעלים שלהם ליפן, במטרה לצמצם את החשיפה של החברות היפניות לשיבוש אפשרי  בשרשרת הייצור.

5. עידוד הצריכה והתעשיה ביום שאחרי המגיפה
8.5 טריליון יין (כ-78 מיליארד דולר) מיועדים לקמפיינים להגברת התיירות, מסעדות ותחבורה (לדוגמא קופונים והנחות מיוחדות, אירועי ספורט ותרבות וקמפיינים שיווק לעודד תיירות מקומית).

איצטדיון האולימפיאדה מוכן אך ישאר שומם עד לקיץ 2021

צור קשר עם:

נועה אשר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל