אוסטרליה משיקה את חבילת התמריצים הגדולה ביותר בהיסטוריה – במאמץ להציל את כלכלתה מקריסה

המשך התפשטות נגיף הקורונה בעולם מייצר אתגרים עצומים שהעולם לא ידע כמותם מאז ‘מגפת השפעת הספרדית’ שהתפשטה בעיקר באירופה בין השנים 1918-1920 וגבתה את חייהם של כמעט 50 מיליון בני אדם. האתגרים בהתמודדות עם התפשטות המגיפה הם עצומים אם כי ניכר שהם נעים על פני שני ערוצים מרכזיים: הכלה ומניעת התפשטות המגיפה באמצעים מגוונים תוך הפעלת מדיניות אגרסיבית של בידוד וניתוק מגע בין חלקי האוכלוסייה במטרה למנוע ולעצור את שרשרת ההדבקה ולהשטיח את עקומת הנדבקים בנגיף.

זהו מהלך שמתרחש בהיקפים ובקנה מידה היסטורי במרבית המדינות בעולם, חלקם שהצליחו לשלוט ולעצור  את עקומת ההתפשטות דוגמת סינגפור, גרמניה, טאיוואן ודר’ קוריאה ורבות אחרות דוגמת ספרד ואיטליה, שניכר שאיבדו שליטה.

במקביל, ממשלות מדינות מתמודדות על ההשלכות האדירות שיש למהלכים היסטוריים אלו על הפעילות הכלכלית ועל התעשייה המקומית שכתוצאה ממדיניות של בידוד וריחוק חברתי בין אדם לרעהו בין קהילות, מחוזות וערים נעצרה באחת כל הפעילות הכלכלית, או צומצמה במדינות רבות למינימום הכרחי דבר שהוביל לסגירה מידית של עשרות אלפי עסקים, מפעלים, משרדים, המון עצום של נותני שירותים ואיתו לאובדן של עשרות ומאות אלפי מקומות עבודה ולגל מובטלים שאיבדו את מקום עבודתם באבחה אחת, מהלך שעבור מדינות וכלכלות רבות הינה תחילתה של  טרגדיה ומשבר כלכלי.

על שהאמור נכון למדינות רבות מאוד, בוודאי שבאירופה, ישראל ובאסיה, במאמר הקרוב אתאר את המאמצים האדירים שעושה ממשלת אוסטרליה מצדה, תחילה כמה שנראה היה כמתן סיוע שנועד לחלץ ולתמרץ את הכלכלה האוסטרלית, בפועל – להציל אותה מקריסה.

Auscovid1

תחילת חודש אפריל מוצא את אוסטרליה במעבר מהיר בין שלבי מצבי חירום שהוגדרו על פני סולם שבין 1-3, כשכיום אנחנו עומדים לקראת סיום שלב שתיים, וככל הנראה מעבר הכרחי לשלב 3 – סגר מלא וכולל על האוכלוסייה המקומית (Complete Lockdown) במטרה לעצור את התפשטות הנגיף והמשך ההדבקות במחלה.

בעוד שני השלבים הראשונים שבעצמם היו מהירים במיוחד יצאו לדרך כולם במהלך חודש מרץ, תחילה במסגרת הנחיות, הודעות והצהרות חוזרות ונשנות של הממשלה הפדרלית והממשלים המקומיים להקפיד על בידוד חברתי, לצמצם משמעותית פעילות עובדים במקומות העבודה שלהם ומעבר לעבודה מהבית, להימנע מהתקהלות והתכנסות של 500 אנשים ואז ל 100, ל 10 כשנכון להיום מותרת התכנסות של 2 במרחב הציבורי.

בנוסף, היקף התחלואה ואיתו מספר הנפטרים מהמחלה החל לתפוס תאוצה ונדרשה התערבות והקצאת משאבים באופן שיתמודד עם העובדה שהמדינה עומדת בפני אתגר ומשבר שהולך ומדרדר.

היות וההשפעות על התעשייה עוד במהלך פברואר היו מרחיקי לכת, החליטה הממשלה הפדרלית ב 12 במרץ, להשיק חבילת תמרוץ וסיוע לכלכלה המקומית בגובה של 17.6 מיליארד $ אוסטרלי (שהם כ 10 מיליארד $ אמריקאי) שכלל מספר מרכיבים:

סיוע דחוף ומידי למערכת הבריאות המקומית, גיוס והדרכה של צוותים רפואיים וכן  רכש והצטיידות נדרשת בסך 2.4 מיליארד $ אוסטרלי (1.55 מיליארד $ ארה”ב).

כמו גם למימון ותמיכה בקליניקות ומרכזים רפואיים שעוסקים בטיפול בווירוסים מסוג Covid-19 יחד עם מימון אמצעים, פתרונות וטכנולוגיות שיאפשרו הטמעת פתרונות מתן ייעוץ וטיפול מרחוק Telemedicine)) לאוכלוסיות שנמצאות בבידוד.

 בנוסף אפשרה התוכנית מתן סיוע בגובה של 25,000 $ אוסטרלי לעסקים קטנים ובינוניים שלהם מחזור שנתי של עד  50 מיליון $ בסך מצטבר של 6.7 מיליארד $.

אלמנטים נוספים של התוכנית:

  • סיוע מידי לעסקים בדחיית תשלומי אגרות ומיסים, בהם מס הכנסה יחד עם מיסים על העסקת עובדים מקומיים עד ליוני השנה בדגש על עובדים שעתיים/זמנים.
  • סיוע במתן הלוואות בערבות מדינה לחברות ועסקים קטנים ובינוניים.
  • סיוע לסקטורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר בהם תיירות, תעופה ונסיעות.
  • סיוע לכלל האוכלוסייה במענק חד פעמי של 750 $ ל 6.5 מיליון אזרחים זכאים.
  • סיוע לפנסיונרים ואוכלוסיות נתמכי רווחה בגובה של 500 $ אוסטרלי.
  • סיוע פיננסי לערים, מחוזות מרוחקים ממרכזי האוכלוסין שנפגעו ממשבר הקורונה.  
  • הורדת ריבית על ידי הבנק המרכזי של אוסטרליה RBA בשיעור של  0.25% (מ 0.75% ל 0.5%)

בתאריך 23 במרץ, אוסטרליה עברה ממצב 1 ל מצב שתיים והחליטה בצו פדרלי לסגור את כל מרכזי ומקומות  הבילוי הציבוריים באופן מידי, אחרי שעל אף הפצרות והודעות חוזרות ונשנות המשיכו אוסטרלים רבים בשגרת חייהם ובסופ”ש אחד שחל ב 21 בפברואר בזמן שעשרות אלפים מילאו את חופי הים, המסעדות והברים המקומיים בערים הגדולות, החליטה הממשלה על סגירה מידית של כל אלו והוסיפה גם את ביטול כל אירועי הספורט, המופעים והאירועים ציבוריים, כל החנויות, וכל הקניונים ובכלל כל מקום, עסק, או מוסד שהוגדר ככזה שאיננו הכרחי (None Essential Services) נסגר, ונותרו פתוחים רק חנויות מזון ורשתות השיווק יחד עם בתי מרקחת וקליניקות רפואיות.

בזמן שעשרות ומאות אלפים כבר עובדים מהבית, וכאשר אלפי עסקים ומקומות עבודה סגורים ומושבתים, פעלה הממשלה המקומית במהירות והשיקה ב 22.3 את חבילת החילוץ והתמריצים השנייה שהוגדרו לה 3 מטרות:

  • להשאיר עסקים פתוחים ופועלים
  • ככל הניתן להשאיר עובדים מועסקים במקומות עבודתם
  • לתמוך בחברות ובתעשייה על מנת שיהיו מוכנות לשוב לשגרה עם סיום המשבר

הייתה זו חבילת תמריצים מקיפה מקודמתה שנועדה להמשיך לסייע ולתמוך בתעשייה ובכלכלה המקומית על מנת להמשיך את פועלה הרגיל ככל הניתן ולמנוע איבוד מקומות עבודה. החבילה כוללת סך של 66 מיליארד $ אוסטרלי (כ 40 מיליארד $ ארה”ב) שנועדה לסיוע לתעשייה ולכלכלה בדרכים הבאות:

1. סכום של עד ל 100 אלף $ ולא פחות מ 20 אלף $ לעסק או חברה שבהגדרתה היא קטנה או בינונית כולל עבור ארגוני NGO יינתנו על ידי הממשלה כמענק שיהיה פטור ממס הכנסה למדינה (באוסטרליה המעסיק גובה את מס הכנסה עבור עובדים ומעביר אותו לקופת המדינה). זוהי תוכנית שהיא בתמציתה הקלה ניכרת על תשלומי המס עבור עסקים, שנועד להשאיר בקופתם הכנסות ובכך לחזק את תזרים המזומנים שלהם.
2. הממשלה אפשרה לחברות ועסקים קטנים לקחת הלוואות בערבות מדינה של עד 250 אלף $ ל 3 שנים.
3. הכפלת סכומי תשלומי אבטלה מ 1100 $ ל2,200 $ בחודש, כמו גם הכפלת תשלומים עבור קצבאות רווחה/נכות מ 1,500 $ ל 3,000 $ בחודש.

4. ניתנה הזכות לחוסכים לפנסיה לעשות שימוש בכספים שנחסכו בקרנות הפנסיה שלהם עד לסכום של 10 אלף $ אוסטרלי.

חלף שבוע בדיוק, האינדיקטורים הכלכליים נותרו בעייתיים, הזעם הציבורי הלך וגבר בעיקר התחזקה התחושה שלא נעשה די להתמודד ולסייע כלכלית לכל האזרחים והתושבים שספגו את המצוקה והפגיעה בהם יחד עם  תמונות קשות ודרמטיות של עשרות אלפים שאיבדו באחת את מקור הכנסתם ומטה לחמם, כשהם עומדים בתורים ארוכים להירשם ללשכת התעסוקה (Center link) בכל אחת מהערים הגדולות.

בתגובה, פעלה הממשלה והחליטה ללכת על מהלך שאין דרך טובה מלתאר אותו כ’הליכה על כל הקופה’ (הציבורית).

בדומה לשחקן פוקר בשולחן עמוס מתחרים שמחליט להמר כנגד כולם ועל הכל, יהיה קלפיו בחפיסה אשר יהיו, בחרה ממשלת אוסטרליה ללכת על מהלך אגרסיבי, היסטורי ומהיר של All In – הכול כאן ועכשיו והצהירה ב 23.3 על חבילת תמריצים שלישית, בהיקף שטרם נראה כמותו שכולל הקצאת תקציב עצום של  130 מיליארד $ אוסטרלי (כ 80 מיליארד $ ארה”ב) להצלת הכלכלה ממצב המשבר וחמור מכך מקריסה.

החבילה המתקראת התוכנית להקפאת הפיטורים תוך שמירה על מקומות העבודה (Job Keeper) שמה לעצמה כמטרה לשמור על מקומות העבודה של שכירים, עצמאיים, בעלי עסקים. מהלך שנוגע לכ 6 מיליון מועסקים בשוק העבודה.

האמצעי – הקפאת מצב (Hibernation) של מאות ואלפי עסקים ומועסקים במטרה למנוע פיטורים. האסטרטגיה – במקום להגדיל את היקף ומספר תשלומי האבטלה הוחלט להעביר מיליארדים ישירות לקופת התקציב של מאזני החברות, העסקים והתאגידים בכדי שיוכלו להמשיך ולשלם משכורת ולהעסיק עובדים.  הרעיון המרכזי (הקונספט) – לתמוך בכלכלה ובמקומות עבודה, בדגש על עסקים קטנים ובינוניים במקום להתמודד עם השלכות תשלומי האבטלה ודמי הרווחה.

בפועל הדברים אמורים בכך ש25% משוק העבודה של אוסטרליה שמרוויח פחות מ 3,000 $ בחודש, לכן במידה ישמור על שכרו. זהו סכום ששווה לכ 70% מהמשכר החציוני, יחד עם העובדה שכל חברה, עסק, עצמאי או תאגיד שיתחייבו להשאיר את העובדים שלהם מועסקים, ושיוכלו להציג אובדן הכנסות – הממשלה תסייע להם במימון שכרם למשך 6 חודשים. במצטבר, בפרק זמן של 10 ימים, השיקה ממשלת אוסטרליה חבילת סיוע ותמריצים כלכלית בגובה של 213 מיליארד $ אוסטרלי (כ 130 מיליארד $ ארה”ב), שיעורים היסטוריים ודרמטיים שאין להם שום דמיון לאיזו התערבות קודמת בשוק ובתעשייה המקומית, כדי להציל את הכלכלה מקריסה.

ההיקפים העצומים של תוכניות הסיוע שווים לכ 10% מהתוצר השנתי של אוסטרליה, שהכניסה את ידה עמוק לכיס התקציב הציבורי וחילקה אותה לעובדים, חברות ועסקים\ במהלך מהיר והחלטי שנועד להתמודד עם ההשפעות הקשות ומרחיקות הלכת על הכלכלה, התעשייה ובעיקר על שוק העבודה.    

במילותיו של ראש הממשלה סקוט מוריסון:

 “We will pay employers to pay their employees, and make sure they do to keep them in their businesses that employ them and ensure that they can get ready together to bounce back on the other side”

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל