כלכלת משבר בתקופת קורונה – כיצד סופ”ש אחד של שאננות הכניס מדינה שלמה לסחרור ומיתון כלכלי

כלכלת אוסטרליה נמצאת בצניחה חופשית וניכר שהיא בכיוון המהיר ביותר לתחילתו של מיתון כלכלי. כלכלת אוסטרליה שהייתה דוגמא ומופת לצמיחה כלכלית מתמשכת וברת קיימא, שהיוותה מושא קינאה לעשרות מדינות, שווקים וכלכלות ברחבי העולם, שנהנתה מאחת התקופות הארוכות בהיסטוריה הכלכלית העולמית המתועדת עם צמיחה קבועה בת 29 שנים רצופות בכל רבעון ובכל שנה שבה כלכלתה צמחה והתרחבה, הזדמנויות נוצרו ומקומות עבודה חדשים נוספו – נמצאת בשבועות האחרונים בדרך למיתון קשה וחריף בעקבות התפרצות נגיף הקורונה בשטחה.

כל המספרים וכל האינדיקטורים מלמדים על מגמה ברורה ושלילית מאוד בעקבות התפרצות הנגיף באוסטרליה, ובהמשך להם מגוון האמצעים וההחלטות שנקטו הממשלות השונות במטרה להתמודד עם הבעיה המידית של התפשטות הנגיף ואיתו המחיר הכבד מנשוא על התעשייה, הכלכלה וכמו במקומות רבים אחרים על שוק העבודה.  

על אף יתרונות ברורים ונדירים, בעיקר בהמשך להיותה של אוסטרליה יבשת נפרדת, מבודדת, אי מרוחק מכל מדינה אחרת, ללא גבולות יבשתיים עם אף מדינה או טריטוריה שכנים ועל אף העובדה שלאוסטרליה ניתנה הזדמנות ייחודית למנוע או לפחות לצמצם התפרצות רחבה של נגיף הקורונה בשטחה. הזדמנות שניכר שהוחמצה ושהדאגה לכלכלה המקומית היוו השיקול הראשון במעלה עד שכבר לא הייתה למקבלי ההחלטות בה ברירה והושתו הגבלות קשות חדשות שמוצאות את אוסטרליה במציאות חדשה, נדירה של צניחה ורגרסיה בכל המדדים ובכל האינדיקטורים של חייה ומקומות העבודה של רבים מאוד מאזרחיה.

תמונת המצב נכון להיום, יום שלישי 24 במרץ היא כזו: מספר הנדבקים המאומתים חצה את 2,000 כשמספר הנפטרים מהנגיף עומד נכון להיום על 7. מהם במדינת NSW שבירתה סידני בה מספר הנדבקים המאומתים הוא 818 וכמחצית המספר הזה במדינת ויקטוריה, שבירתה מלבורן.

אע”פ שהנושא נמצא בראש כל מהדורות החדשות וכל אמצעי התקשרות מזה שבועות וחודשים, על אף שרוה”מ אוסטרליה וממשלתו מוסרים הצהרות והודעות דחופות וחריגות לציבור על בסיס יומיומי וכך גם ראשי כל המדינות המרכיבות את הפדרציה, ועל אף עשרות אירועים ואינדיקטורים שכל אחד מהם מהווה דגל וסדין אדום בוהק לפיו המשבר רק הולך ומחמיר ומתרחב לרבות צניחה מתמשכת של הבורסה המקומית, עשרות אירועים של בהלת קניות בסופרמרקטים, עשרות הודעות והנחיות לשמור מרחק האחד מהשני, להשתדל לעבוד מהבית באם לא חובה לצאת אל מקומות העבודה, איסור גורף על התכנסות בת יותר מ 100 אנשים במקום אחד, וכמובן שלהימנע מלחיצת ידיים בין אנשים, שנראה היה שהדחיפות והסיכון שבחשיפה לנגיף לא לגמרי הופנמה ולא השפיעה דיה על חלקים נרחבים של אוכלוסיית אוסטרליה.

בסופ”ש אחרון שרר בעריה הגדולות סידני ומלבורן מזג אוויר נוח ונפלא, דבר שהוביל באופן טבעי בימים כתיקונם לכך שעשרות ואף מאות אלפים יצאו במהלך היום אל חופי הים, הפארקים הציבוריים, המוזיאונים והמסעדות הרבות שבכל אחת משתי הערים. בסביבות שעות הצהריים כשערוצי תקשורת רבים דיווחו על מסלול ‘החיים ממשיכים כסדרם’ של עשרות ומאות אלפי אוסטרלים ותיירים במיוחד בעקבות התמונות ששודרו מחוף הים המפורסם והאייקוני של סידני ‘חוף בונדי’ (Bondi Beach) אליו הגיעו באותה היום עשרות אלפי רוחצים ותיירים, יצאו הרשויות בהודעות וקריאות היסטריות, להתעשת ומהר, לעזוב את החופים ואת המסעדות ולחזור באופן מיידי לבתים.

הודעות דחופות (Breaking News) בתקשורת במהלך היום שלא התקהל, לא להתאסף ולא לנהוג כאילו דבר לא קורה. במקביל רשויות האכיפה בהם המשטרה, פקחים עירוניים ואחרים הגיעו בשעות שלאחר מכן אל כל הקניונים, אל החופים הרבים והפארקים הציבוריים ושאגו על אנשים במגאפונים – לכו הביתה! שוטרים, פקחים ומצילים ירדו לחוף וחייבו אנשים לצאת מהמים, להתארגן על ציודם ובני משפחתם – ולחזור לביתם. בעקבות אירועי אותו היום החל בשעות הערב החלו התייעצויות קדחתניות בין נציגי הממשלות המקומיות ומול הממשלה הפדרלית ועוד באותו הערב מסרו לאוכלוסייה הנחיות ותקנות דחופות ומידיות שאוסטרליה מעולם לא חוותה כמותם גם לא בעתות משבר קודמות במהלך שתי מלחמות העולם, על פיהם החל בתחילת השבוע מיום שני האחרון כל המקומות והעסקים שאינם דחופים או נחוצים (None Essential) יסגרו מיידית ולאלתר בהם כל המסעדות ובתי הקפה, בארים, לאונג’ים, חדרי כושר, בתי קזינו, בתי קפה, בתי קולנוע, תיאטראות, בתי ומרכזי תפילה ופולחן מכל הסוגים לרבות חנויות וקמעונאים. כמו כן הוחלט על איסור קיום חתונות או לוויות – כולם יסגרו החל מיום רביעי הקרוב (25 במרץ) בצו ממשלתי פדרלי. חריגים הם רשתות מזון ושיווק, סופרמרקטים, בתי מרקחת וכו’.

כמו כן, הודיעו כל אחת מ 8 המדינות המרכיבות את הפדרציה (6 מדינות (States) ושתי אחרות שמוגדרות ‘טריטוריות’ ולהן סמכויות ניהול מופחתות של מנהיגיה) שהן אוסרות כניסה בכל דרך או אמצעי תחבורה ממבקרים ונוסעים, תושבים ואזרחים של אוסטרליה מלהיכנס לשטחם. כלומר, לא רק תיירים מנועים מלהגיע אל אוסטרליה אלא גם אזרחיה מנועים מלנוע בתוך שטחה העצום של היבשת כדי להימנע מהפצת המגיפה המתפשטת בין עריה ומחוזותיה.     

התוצאה המידית של כל אלו היא שכמיליון אוסטרלים איבדו את מקומות עבודתם, ועשרות אלפים הציפו את המשרדים העירוניים של שירות התעסוקה המקומי Centerlink בכדי להירשם כזכאים ולתבוע את תמיכת המדינה באמצעות דמי אבטלה או זכאות לסיוע במימון במסגרת חבילת הסיוע והתמריצים הכלכליים שהשיקה הממשלה בתחילת השבוע.

אוסטרליה נמצאת בימים האחרונים בהלם מוחלט וטוטאלי. לא זו בלבד שהחודשים האחרונים של שנת 2019 העסיקו את הממשלה וחלקים גדולים מאוכלוסייתה כתוצאה משריפות היער בהיקפים אפוקליפטיים כמותם לא זכורים במדינה, הרי שעם סיום המשבר במהלך ינואר האחרון, החלו כבר להגיע עדכונים על מקרים ראשוניים של הגעת הנגיף לאוסטרליה מנוסעים שחזרו מסין. כמו במדינות אחרות כל עוד המספרים היו קטנים ‘ונסבלים’ המשיכה הפעילות הכלכלית להתקיים כסדרה ללא שינוי באורח החיים המקומי, ללא הגבלות וללא חסמים עד כדי כך שנשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין קיים ביקור רשמי באוסטרליה לפני חודש בדיוק, במהלכם השתתף בעשרות אירועים רבי משתתפים, בקבלות פנים, פתיחה של סמינרים מקצועיים עסקיים בסידני, מלבורן ובעיר הבירה קנברה אליהן הוזמנו מאות משתתפים.

מזה שבועות שתעשיות התיירות, האירוח, הקמעונאות ותעשיית החינוך המקומית בה לומדים אלפי סטודנטים זרים מאסיה, רבים מהם מסין, נמצאות בקריסה הולכת וזוחלת. מזה שבועיים שאוסטרליה סגורה למבקרים, אין ממנה כמעט בכלל טיסות יוצאות, וטיסות נכנסות מביאות אך ורק את אזרחיה ששבים הביתה. כל החוזרים או המגיעים מחוץ לגבולותיה מחויבים בבידוד עצמאי ומידי בן 14 יום.    

בכדי להתמודד עם המשבר פרסמה עד כה הממשלה המקומית שתי חבילות תמריצים כלכליות שנועדו הראשונה לתת סיוע דחוף ומידי לשירותי וצוותי הרפואה המתמודדים עם הקו הראשון של המגיפה, וכן לחברות התעופה שפעולתם בפועל הוקפאה וצומצמה באופן חריף, ובהמשך לכך פורסמה תוכנית תמריצים כלכלית לעסקים ולתעשייה בגובה 86 מיליארד $ אוסטרלי (כ 40 מיליארד $ ארה”ב) שמטרתה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים, לנתמכי סעד ולכמיליון אזרחים שאיבדו בשבוע אחד את מקומות עבודתם ומקור פרנסתם.             

תוכנית התמריצים הכלכלית נועדה לסייע לחברות ועסקים בדגש על עסקים קטנים ובינוניים להישאר ולהתקיים מחד בדרך של תמיכה בתזרים המזומנים שלהם, ומנגד להשאיר עובדים במקומות עבודתם לזמן הארוך ביותר ככל שזה יהיה אפשרי. הממשלה אישרה מהלכים היסטוריים של מתן גישה לאזרחים שחוסכים בקרנות הפנסיה לגשת ולעשות שימוש מוקדם מהמתוכנן בכספים הצבורים בהם, אישרה לאלפי עסקים שונים להימנע מתשלומי מיסים ואגרות חודשיים. הציעה מסלולי הלוואות בתנאי ריבית והחזר אפסיים בערבויות המדינה, רק כדי להציל את כל מי שניתן יהיה להציל מקריסה.

לסיכום, אוסטרליה נכנסת למשבר הכלכלי שפוקד אותה במהירות וללא התראה מוקדמת כשהיא חזקה ויציבה, מבוססת ועשירה. המהירות שבה מתפשט הנגיף שקול למהירות ההידרדרות הכלכלית שמביא עשרות אלפי חברות ועסקים לחדלות פירעון וזרם מובטלים שעולה בטור גיאומטרי ככל שהנגיף ממשיך ומתפשט בשטחה. קשה היה לדמיין מציאות כל כך קיצונית עד לפני מספר שבועות וחודשים, מציאות שמכה באוסטרליה ותושביה בכל כוחה ועוצמתה.

במדינה שלא רגילה להתמודד עם משברים, אסונות, מלחמות ומגיפות, מדינה שידועה כנוחה, סימפטית פתוחה וזמינה למהגרים ומיליוני תיירים שמבקרים בה בכל עת של השנה, אוסטרליה נדרשת לשנות דיסקט ולנקוט במהלכים קיצוניים והיסטוריים בחומרתם בכדי לעצור ולהתמודד עם השפעות מגיפת הקורונה ולעשות כל שביכולתה לנווט את כלכלתה שתמשיך להיות פועלת ויציבה בכדי להימנע משיעורי האבטלה האדירים שצפויים בה להחריף ואף לגדול.         

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל