יפן- זה לא רק סוני : מבוא לחברות קטנות ובינוניות ביפן

יפן- זה לא רק סוני : מבוא לחברות קטנות ובינוניות ביפן

יפן , הכלכלה השלישית בגודלה בעולם (עדיין) ידועה בחברות הענק היפניות , מובילות עולמיות הנמצאות בחוד החנית הטכנולוגית וחולשות על נתח שוק עולמי משמעותי בתחומים שונים כמו- סופטבנק, סוני, רקוטאן, טויוטה ועוד.  

בשנים האחרונות חלה מהפיכה של ממש ביחסים הכלכליים בין יפן לבין ישראל שבאה לידי ביטוי בגידול משמעותי של ההשקעות היפניות בישראל – יותר מ-7 מיליארד דולר היקף השקעות מצטבר מאז 2014 (למשל רכישת חברת  ניורודרם ע”י חברת מיצובישי טנבה פארמה ב-2017 ב-1.17 מיליארד דולר), גידול בהיקף הסחר, פתיחת משרדים של יותר מ-70 חברות יפניות בישראל לשם איתור טכנולוגיות ישראליות בתחומים שונים (לאחרונה- פתחו משרדים בישראל חברות כמו חברת הסחר סומיטומו , מיצובישי  וטושיבה) , הקמת פלטפורמות ממשלתיות להגברת שתופי הפעולה ועוד. החברות היפניות הגדולות והידועות נמצאות בישראל, משקיעות, פותחות משרדים, נכנסות למיזמים משותפים עם החברות הישראליות .

רוב החברות הישראליות שפונות אלינו מבקשות ליצור קשר עם החברות היפניות המוכרות להם מתוך מחשבה ששותפות איתן תסייע להן לא רק בשוק היפני אלא גם בכניסה לשווקים גלובליים אחרים.

עם זאת, הנספחות המסחרית ביפן שמה לה למטרה לפעול אל מול החברות הקטנות והבינוניות היפניות  -ה-SME’s ולא רק מול הענקיות הידועות.  ה-SME’s היפניות מהוות 99.7% מהחברות הפעילות ביפן. הן מייצרות מוצרים ושירותים הנצרכים ע”י היפנים בחיי היום יום. SME’s יפניות פועלות לרב בנישות שיווקיות קטנות ומהוות לעיתים שחקן עולמי כמעט יחיד בטכנולוגיות מסוימות. רובן עוסקות בייצור, בניה, תחבורה, קמעונאות ותקשורת.

כמעט 4 מיליון חברות ביפן מוגדרות כ-SME’s

אך כמו יתר התעשייה היפנית גם ה-SME’s היפניים סובלים מאתגרים הנובעים בעיקר בשל התחרות העולמית הגוברת והאוכלוסייה היפנית המזדקנת-  שוק מקומי הולך וקטן, פריון נמוך, מחסור בעובדים.  בשל האתגרים הללו הממשלה היפנית וכן גופי הממשל המקומיים מעודדים את ה-SME’s  היפניים לפעול יותר ויותר מחוץ ליפן ולשתף פעולה עם חברות זרות.

ה-SME’s היפניות יכולות להיות שער כניסה נכון לחברות ישראליות לשוק היפני בעיקר בשל העובדה שהן גמישות ומסורבלות פחות מהענקיות היפניות. כל מי שניסה לעבוד עם הענקיות היפניות מכיר את תהליך קבלת ההחלטות הארוך והמסורבל הנהוג בחברות היפניות. מניסיון עבר אנו למדים כי בחברות הקטנות יותר ביפן מהירות קבלת ההחלטות גבוהה בהרבה והיכולת להגיע לבכירים בחברה גדולה יותר. בנוסף התחרות על תשומת הלב שלהם היא קטנה -לעומת החברות הגדולות היפניות שמקבלות אין סוף הצעות לשיתוף פעולה ולהשקעות מסטרטאפים ומחברות זרות.

לדעתנו חברות ישראליות יכולות לתרום לחברות ה-SME’s היפניות בתחום ה-digital transformation ובכך ליעל את החברות היפניות,  ביכולות מו”פ גבוהות בתחומים שונים , ביכולת לפעול בכיוונים עסקיים חדשים ובשווקים חדשים, בגמישות , במהירות התגובה  ועוד.  תחומים בהם קיבלנו פניות מ-sme’s יפניות לאיתור חברות ישראליות עד כה היו – סייבר, IOT, בריאות דיגיטלית ייצור מתקדם, אוטומוטיב, ביג דאטה ותקשורת.

בשנים האחרונות קידמנו משלחות של sme’s  לארץ לשם יצירת שת”פ עם חברות ישראליות. במהלך 2019 ארגנו מספר משלחות כאלה . דוגמא אחת לכך הינה  משלחת של  ארגון קיזי דויקאי שיגה- ארגון הבכירים בתעשייה המקומית של מחוז שיגה שנמצא באזור מערב יפן באי הונשו.  המשלחת שהגיעה לארץ במרץ 2019 כללה 16  איש רובם נשיאים ויו”ר של חברות בינוניות באזור שיגה שביקרו בישראל לראשונה וחיפשו טכנולוגיות חדשות בתחום הייצור המתקדם.

שתי דוגמאות ל-SME’s  יפניות  מעניינות איתן אנו עובדים על אתור חברות ישראליות-

חברת Ubiquitous AI- חברת תוכנה הפועלת בעיקר בתחום הרכב, ניהול מידע ואבטחת מידע . הנספחות עובדת עם החברה על הצגת טכנולוגיות ישראליות רלבנטיות בתחום הרכב, הבריאות הדיגיטלית, סייבר ועוד שיכולות להשתלב עם מוצרי החברה. לאחרונה חתמה החברה על הסכם הפצה עם שתי חברות ישראליות בתחומים הללו.

חברת Tsukasa Electric – מדובר בחברה המייצרת מכונות אלקטרוניות למשל כספומטים ומכונות שתיה. לאחרונה החלו לייצג חברה ישראלית העוסקת בתחום מיזוג האוויר.

הנספחות הכלכלית של מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה ביפן הפועלת מטוקיו ומאוסקה תשמח לסייע לחברות ישראליות לצור קשר עם ה-sme’s היפניות. החברות הישראליות יכולות לצור שותפויות עם ה-sme’s היפניות שיתמקדו בהסכמי הפצה, פיתוח משותף, אינטגרציה של הטכנולוגיה הישראלית ואף השקעה בחברה הישראלית.

תמונה צולמה ע”י נועה אשר

.

צור קשר עם:

נועה אשר

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל