אוסטרליה: ממשבר אקלים למגיפה עולמית

האם רצף המשברים שאוסטרליה מתמודדת איתם יפגעו בכלכלת המדינה?

מחצית שנת 2019 ותחילת שנת 2020 אינם מבשרים טובות לכלכלת אוסטרליה שמתמודדת עם משבר גלובלי מתגלגל – התפרצות נגיף הקורונה בעולם, שפורץ מיד אחרי משבר לאומי קיצוני שנבע משרפות היער העצומות שהכו באוסטרליה ויש להן השפעה רחבה ומתמשכת על כלכלת אוסטרליה ופגיעה משמעותית בתעשייה המקומית.

אע”פ ששרפות היער הנרחבות בהיקפם במדינה שרגילה לתופעה שחובטת בה בכל קיץ, ושעד לפני מספר שבועות היו בהיקף היסטורי וחסר תקדים – הובילו לאבדן חיים, לנזקים עצומים לתשתיות פיזיות, בתי מגורים, חוות חקלאיות, פגיעה אנושה בעולם החי ובמערכת האקולוגית מחד ובתעשיית התיירות מנגד ואיתם להפרעה נרחבת למהלך החיים התקין באזורים רבים מאוד לרבות באזורי מגורים – הסתיימו או נכון לומר הצטמצמו במידה רבה וחדלו להיות ה-נושא שנמצא בראש הכותרות (נכון לכתיבת שורות אלו ואע”פ שישנן כרגע כ 30 שריפות יער קטנות יחסיות, הרי שהם נמצאות כולם בשליטה ובקרה של רשויות החירום וכיבוי האש).

הרי שעם שוך השריפה והסערה החלה אוסטרליה להתמודד על השלכותיה העצומות ועם הפגיעה הקשה שלה בסקטורים רבים של התעשייה המקומית: בתשתיות וענף התיירות, פליטה של מזהמים לסביבה בהיקפים היסטוריים יחד עם הצורך להתחיל בתהליך השיקום של יישובים, קהילות שנפגעו בהם אלפי בתי מגורים ומוסדות שונים שנשרפו, ואז כשרק החל תהליך השיקום והבניה שלהם מחדש, פרצה מגפת הקורונה בסין שהתרחבה במהירות רבה כמעט לכל מדינה בעולם והגיעה גם לאוסטרליה.

קשה לתאר את כלכלת אוסטרליה בשנים האחרונות ללא התייחסות לתלות העצומה שלה בכלכלת סין בעיקר לגידול בהיקפי הייצוא והייבוא אליה וממנה יחד עם היקף ההשקעות הזרות הסיניות בתעשייה המקומית.

זוהי תלות שרק הלכה התגברה והתעצמה בשנים האחרונות בעיקר מאז החתימה על הסכם הסחר החופשי בין המדינות ב 2015, שמעבר לתרומה המיידית לכלכלה, גם הביאה את ממשלת אוסטרליה לכדי עימות ישיר עם בייג’ינג בהמשך להשלכות המדיניות שמקבלי ההחלטות באוסטרליה לא ממש צפו ובוודאי שלא נערכו שנובעים מרצונה של ממשלת סין להיות כוח פוליטי, צבאי וכלכלי משמעותי בפוליטיקה ובכלכלה העולמית ובפועל להיות בעלי הבית החדשים בדרום אסיה וגם באזור הפסיפיק ובכך לאתגר את ההגמוניה הצבאית-מדינית אוסטרלית-אמריקאית באזור הפסיפיק באמצעים של הפעלת מנופי כוח, לחץ והשפעה כלכלית.

אבל לפני שנרחיב בנושא הגיאופוליטי ומקרו-כלכלי להלן תמונת מצב מגפת הקורונה באוסטרליה:

נכון למועד הפרסום באוסטרליה ישנם 100 מקרים של חולים מאומתים שנדבקו בנגיף הקורונה, כאשר מדווחים 3 מקרי מוות של מבוגרים שנחשפו למחלה. מעל מחצית המקרים, 54 מהם במדינת NSW וכמה עשרות ביתר המדינות המרכיבות את הפדרציה.

ע”פ הדיווח האחרון, אוסטרליה אוסרת באופן גורף על אזרחיה ותושביה לבקר בסין, באיראן ובמספר מחוזות בדרום קוריאה, ומונעת ביקור של אזרחיה במדינות אלו. בנוסף, כמעט כל קווי התעופה אל אוסטרליה וממנה צומצמו משמעותית וחלק אחר בדגש על סין בוטלו בשלב זה.

למשבר בהחלט יש השפעה ניכרת ומתגלגלת על הכלכלה, היקפי הסחר וככלל על התעשייה באוסטרליה:

חשוב לציין שאוסטרליה היא מדינה מערבית ומודרנית שפתוחה וקשורה לעולם ולשווקים בצורה אינטנסיבית ואינטגרטיבית מאוד ושותפותיה לכל מטרה ונושא הם מרבית מדינות אסיה שברבות מהם ישנה התפרצות של הנגיף.

כאמור, אי אפשר שלא להכביר מילים על הקשר והתלות העצומה של כלכלתה והסחר שלה עם השוק הסיני, בהשקעות זרות מסין, בתיירות מסין ועוד, היות וסין היא שותפת הסחר הגדולה והחשובה ביותר שלה מאז חתימת הסכם הסחר המקיף ביניהם.

סין היא יעד הייצוא והיבוא הגדול ביותר של אוסטרליה, בדגש על תוצרת חקלאית, תוצרי תעשיית המתכות, הכימיקלים והסחורות העצומה של אוסטרליה. כך שכיום היקפי הייצוא לשוק הסיני מהווים מעל לשליש מסך כל הייצוא השנתי של אוסטרליה לשווקים הגלובליים וכחמישית מכל הייבוא השנתי לשטחה.

היות והתעשייה בסין נפגעה ונכנסה כמעט להקפאה בשבועות וחודשיים האחרונים, הרי שקל להבין את האפקט המתגלגל והפגיעה הצפויה בתעשייה האוסטרלית שחלקים רחבים ממנה תלויים בייצוא ובייבוא אל ומסין.

התעשיות שנפגעות בצורה ישירה הם ללא ספק תעשיית התעופה והתיירות שסופגות מהלומה קשה מאוד בהמשך לביטול וצמצום קווים וצניחה ניכרת בהיקף הנוסעים והטיסות. תעשיית התיירות של אוסטרליה היא נדבך חשוב מאוד בתעשיית השירותים שלה כולל תיירות גלובלית ותיירות פנים ובחודשים האחרונים הפגיעה בה ניכרת.

באוסטרליה פועלת תעשיית חינוך ענפה בהמשך להיותה מדינה מערבית דוברת אנגלית עם מוסדות לימוד ואוניברסיטאות איכותיים בהם לומדים עשרות ומאות אלפי סטודנטים מסין וממדינות אחרות באסיה. העובדה שרבים מהם חזרו לסין לחגיגות ראש השנה הסיני בפברואר ובהמשך להחרפה במצב הוטלו מגבלות ורבים מהם אינם יכולים לחזור לאוסטרליה, הינו מהלך שמביא לפגיעה רחבה בתעשייה זו.   

בנפרד לאפקט ולהשפעה הסינית הרי שנכון להיום אירועים וכנסים (אירוע ספורט, תרבות, כנסים, מפגשים ואירועים עסקיים) רבי משתתפים שמתוכננים להתקיים בחודשי מרץ ואפריל בוטלו באופן גורף או נדחו למועד אחר בלתי ידוע.     

גם שוק המניות בבורסות השונות של אוסטרליה סופג בשבועות האחרונים מכה קשה מאוד עם נפילות משמעותיות בכל המדדים השונים.   

השוק  הפרטי בעיקר חברות ותאגידים עסקיים שמעסיקים מאות ואלפי עובדים נערכים למודל של עבודה מהבית על מנת למנוע מאלפי עובדים להגיע בכל יום למקום עבודה אחד ולהיחשף לסיכון של הדבקה בקהילה. היערכות זו נמצאת בעיצומה ואיננה יצאה לדרך עדיין, כלומר אף חברה/תאגיד עדיין לא הנחו את כל או מרבית עובדיהם לעבוד מהבית במהלך שבוע העבודה.

ממשלת אוסטרליה, הן הממשלה הפדרלית יחד עם ממשלות 6 המדינות שמרכיבות אותה עוסקים ומתמודדים עם השלכות שני המשברים שפוקדים אותם בחודשים האחרונים משבר האקלים ושריפות היער ולאחרונה משבר נגיף הקורונה.

המהלך הראשון היה של הממשלה הפדרלית שבמאמצים להתמודד עם הפגיעה בפעילות הכלכלית במשק ביצעה בשבוע האחרון הפחתת שער הריבית מ 0.75% ל 0.5% על ידי הבנק המרכזי של אוסטרליה RBA.

בנוסף בהמשך ללחצים על ראש הממשלה להתערב ולסייע לתעשיות שנפגעות מצמצום הפעילות והפגיעה ברווחיות פועלים רוה”מ סקוט מוריסון ושר האוצר ג’וש פריידנברג על הכנת חבילות סיוע ותמריצים בגובה של 10 מיליארד $ אוסטרלי (כ 6.5 מיליארד $ ארה”ב) לענפים ולחברות שנפגעו.

התוכנית נועדה בראש וראשונה לתמוך בכ 100 קליניקות ומרכזים רפואיים וכן ביצרנים וספקים של מוצרים וטכנולוגיות רלוונטיים בדגש על רפואה מרחוק (Tele-health) שמתמודדים באופן מידי עם השפעות התמודדות הטיפול בחולים בנגיף. בשל כך, התעשייה הרפואית בהם בתי חולים, בתי אבות ומוסדות לגיל השלישי יקבלו עדיפות ראשונית בתמיכה וסיוע תקציבי מקרן הסיוע בחירום שתוקם במטרה לספק, לייצר ולתת מענה לצרכים המיידים שנובעים מהיקפי התחלואה בעקבות התפרצות הנגיף.

בשלב שני תפעל תוכנית / קרן החירום לסייע לעסקים קטנים ובינוניים לתמוך ביצירה של מקומות עבודה.

התוכנית תציע הלוואות ומענקים לחברות ועסקים קטני ובינוניים במימון המדינה לפרקי זמן משמעותיים שיפשרו לחברות שסובלות מנזילות להתמודד באופן מידי עם הפגיעה בתזרים ההכנסות שלהם ותאפשר להם לצלוח את התקופה הקשה של קיטון בפעילות הכלכלית, ביטול נסיעות, ירידה בסחר, נפילה בשוק המניות וכו’ באמצעות כלים של עזרה ומימון של המדינה.

לסיכום – באוסטרליה ישנן מקרי הדבקות ואף מקרי מוות כתוצאה מהחשיפה לנגיף. על אף שאוסטרליה פתוחה למהגרים, לתלמידים זרים ולמיליוני תיירים בכל שנה, הרי שהיערכות שירותי הרפואה המקומיים מונעים בשלב זה התפרצות רחבה הרבה יותר והרושם הוא שהרשויות מתמודדות עם האתגר בצורה טובה מאוד, סבירה  והגיונית. אין באוסטרליה מקרים של סגר על ערים או אזורים כלשהם, אין מחסור של דברי מזון וכל דבר אחר בסופרמרקטים וברשתות הקניות (להוציא ניירות טואלט שאזלו לחלוטין ותפסו כותרות בערוצי התקשורת המקומיים והזרים).

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל