נשיא המדינה ראובן ריבלין מבקר באוסטרליה ביחד עם משלחת עסקית בכירה

הנשיא החל אתמול, יום ראשון, 23 בפברואר 2020, את ביקורו בסידני ובהמשך גם יבקר  במלבורן ובקנברה וישתתף באירועים עסקיים וכלכליים כמו גם מפגשים רשמיים עם משרדי ממשלה מדינתיים ופדרליים. לביקור מצטרפת משלחת חברות ישראליות בתחומי הסייבר, בריאות דיגיטלית, החקלאות והמים.

נשיא מדינת ישראל מר ראובן (רובי) ריבלין יחל היום, יום ראשון, 23 בפברואר 2020, את ביקורו ההיסטורי באוסטרליה. הנשיא ישהה במדינה עד לסוף השבוע, 26 בפברואר. הביקור הינו המשך למערכת היחסים החיובית במיוחד המדינית והכלכלית ששוררת בין שתי המדינות בשנים האחרונות, שהולכת ומתעצמת בהמשך למידת החשיפה, ההזדמנויות העסקיות ולעניין ההולך וגובר של חברות ישראליות בשוק האוסטרלי, במקביל לשותפות שנמצאת במגמת עלייה בין חברות ישראליות עם תאגידים, חברות ומשקיעים מאוסטרליה שמבקרים בישראל.

ביקור הנשיא יכלול ביקורים ופגישות בסידני, מלבורן וקנברה בירת אוסטרליה בין ה 23-26 בפברואר. לביקור תצטרף משלחת עסקית של חברות ישראליות שתתמקד בענפי התעשייה בהם יש לתעשייה הישראלית יתרון תחרותי מובהק וקיים צורך ועניין משמעותי בתעשיית המקומית: חקלאות מדייקת (Agtech), אבטחת סייבר,בריאות דיגיטלית וטכנולוגיות מים.

החלק הכלכלי של הביקור באוסטרליה מובל על ידי הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה, בשיתוף פעולה עם מכון היצוא הישראלי, משרד החוץ, לשכת המסחר ישראל-אוסטרליה וצוות בית הנשיא.

הביקור באוסטרליה יכלול מספר מרכיבים כלכליים, בהם אירועי סמינרים עסקיים ממוקדים בסידני ומלבורן, פגישות עם חברות, תאגידים, גופים ומשרדי ממשלה פדרליים ומדינתיים (NSW, Victoria), ביקורים ופגישות עסקיות B2B מתואמות מראש לחברות הישראליות בתאגידים וחברות אוסטרליות מרכזיות מתעשיות האנרגיה, המכרות, המים, הטלקום, הבנקאות והחקלאות של אוסטרליה.    

בשנים האחרונות אנחנו עדים לעניין רב, הולך וגובר של התעשייה האוסטרלית בנעשה בישראל, בדגש על רצון ועניין בשת”פ עם תעשיית הידע, הטכנולוגיה והחדשנות של ישראל. מספר גדול של משלחות עסקיות וביקורי בכירים מענפי הטכנולוגיה: הריטייל, בנקאות, סייבר, מכרות ואנרגיה מגיע לביקורים בישראל להשתתף בכנסים, להיפגש עם חברות, סטארט-אפים ומשקיעים, ומספר שיא של חברות ישראליות מבקרות בשוק האוסטרלי המערבי והמתקדם. שמייצר הזדמנויות עסקיות רבות ומגוונות ונדרש להתמודד עם אתגרים רבים שנובעים מצמיחתה המהירה. כך, בתעשיות המכרות הגדולה של אוסטרליה, תעשיית החקלאות הענפה שלה שפרוסה על שטחים עצומים, איומי הסייבר הגוברים מצד מדינות וגופים עוינים, ופערים של זמן ומרחק מהשווקים הרלוונטיים לאוסטרליה לייצוא ושת”פ כלכלי.

יחסי שתי המדינות נמצאים בשיאם. ממשלת אוסטרליה הנוכחית חיובית מאוד כלפי ישראל והובילה מספר ציוני דרך היסטוריים חשובים במהלך כהונתה הנוכחית, לרבות ביקורים הדדיים של ראשי ממשלות ישראל ואוסטרליה ב 2017, הצהרת רוה”מ המכהן סקוט מוריסון על הכרה בירושלים כבירת ישראל ופתיחת נציגות דיפלומטית אוסטרלית בה. כל אלה הצטרפו לשורת התבטאויות, הצהרות והצבעות במוסדות בינלאומיים שהיו חיוביים במיוחד כלפי ישראל ותמכו מאוד בחיזוק הקשרים המסחריים, הכלכליים והטכנולוגיים בין המדינות.

כתוצאה, בשנים האחרונות אנו עדים לעניין הולך וגובר, שנתמך בהכרות ובהבנה שישראל על היתרונות הטכנולוגיים, המחקר המדעי, החדשנות והיזמות חוצת הסקטורים שלה, חשובה להמשך הצמיחה הכלכלית של אוסטרליה.

זהו תהליך מבורך שמייצר שורה של הזדמנויות עסקיות לשת”פ והשקעות ושהוביל למספר שיא של ביקורי בכירים מחברות ותאגידים במסגרת משלחות עסקיות, שרים כלכלים ונציגי ממשל שביקרו ומבקרים בארץ. להערכתנו מגמה זו צפויה להמשיך ולגדול בעיקר בשל ההבנה והערכה לפתרונות וטכנולוגיות שקיימים בישראל עבור האתגרים הרבים שאוסטרליה נדרשת להם, ושעתידים להתעצם ולהתרחב בשנים הבאות.   

תוצאות הבחירות הכלליות שהתקיימו באוסטרליה במאי 2019 בהם נבחר רוה”מ המכהן מוריסון לכהונה נוספת מבטיחות את המשך תהליך חיזוק הקשר הכלכלי-מדיני שמובילה הממשלה הנוכחית.

יחסי הסחר וההשקעות נמצאים במגמה חיובית. שנת 2019 בסחר ההדדי בין המדינות התבססה על ייצוא של תעשיית הידע והטכנולוגיה הישראלית בדגש על מערכות אבטחת סייבר, פתרונות IT מתקדמים, ציוד רפואי ומנגד ייצוא של תוצרת חקלאית ובעלי חיים מאוסטרליה לישראל מחד והיקף השקעות הולך וגדל בחדשנות ובטכנולוגיה ישראלית מנגד.

בשנת 2018 היקף הסחר עם אוסטרליה עמד על 711 מיליוני דולרים אמריקאים (לעומת 704 בשנת 2017), והיצוא הישראלי למדינה עמדה על 528 מיליון דולר. היבוא מאוסטרליה לישראל עמד בשנת 2018 על 183 מיליון דולר אמריקאי. במחצית הראשונה של שנת 2019 נמדד ייצוא ישראלי לאוסטרליה בסך של 250.2 מיליון דולר וייבוא מאוסטרליה בסך של 115.5 מיליון דולר.

זאת ועוד, 20 חברות ישראליות רשומות כיום למסחר בבורסה לניירות ערך אוסטרליה ASX ורבות אחרות נמצאת בשלבי בחינה ובדיקת נאותות. בנפרד, אמנה למניעת כפל מס בין המדינות נחתמה, אושררה ונכנסה לתוקף בתחילת ינואר 2020, ועם השקתו של מסלול טיסות ישיר בין תל אביב למלבורן שיתחיל לפעול במאי הקרוב, נראה שיחסי המדינות עומדים לפני קפיצת מדרגה משמעותית הן ביחסים המדיני המעולים, ולא פחות מכך בחיזוק מארג הקשר הטכנולוגי עסקי ואיתה האינטגרציה הכלכלית.

הנספח הכלכלי של משרד הכלכלה והתעשייה בסידני, מר שי זריבץ’, מסר שביקור הנשיא באוסטרליה הנו נקודת ציון היסטורית ביחסי המדינות, שנהנים בשנים האחרונות מפריחה חסרת תקדים ומעניין הולך וגובר של התעשייה האוסטרלית בשת”פ עסקיים וטכנולוגיים עם חברות וסטארט-אפים מישראל. תהליך הבגרות והצרכים הרבים של השוק המקומי, בדגש על פתרונות אבטחת סייבר, חקלאות מתקדמת ודיגיטלית וכן פתרונות, יכולות וטכנולוגיות של תעשיית המים, רלוונטיים מאוד לאוסטרליה, שמתמודדת עם בצורת ארוכת שנים עפ”י אזורים נרחבים, שהחריפו באחרונה בשל התפשטות שריפות היער שגרמו לנזקים בקנה מידה היסטורי.

באופן עקרוני חברות טכנולוגיה ישראליות שבוחרות לפעול בשוק האוסטרלי נהנות מנקודת זינוק ומהערכה רבה בקרב מקבלי החלטות בחברות ותאגידים מקומיים. כשהנספחות הכלכלית פועלת מצדה לסייע לחברות ועסקים ישראלים באיתור וזיהוי שותפים מקומיים רלוונטיים. לרבות יצירת קשרים עם לקוחות, מפיצים מקומיים, משקיעים ועוד.

אדיב ברוך, יו”ר מכון היצוא: “אוסטרליה היא יעד פוטנציאלי עסקי לתעשייה הישראלית, שיחסיה הכלכליים עם ישראל נמצאים בשיאם, מה שמגביר את ההתעניינות החיובית בתעשייה הישראלית. אל משלחת הנשיא יצטרפו 19 חברות בהובלת מכון היצוא מתחומי מים, בריאות דיגיטאלית, חקלאות, מובייל וסייבר. ביקור מסוג זה עשוי לפתוח דלתות רבות ולחשוף את החברות הישראליות לדרגים בכירים יותר מאלו שעבדו מולם עד כה. מכון היצוא פועל רבות להעמקת קשרי המסחר עם  מגוון מדינות  במסגרת משלחות מדיניות רשמיות, משלחות נכנסות ויוצאות, תערוכות מקצועיות בינלאומיות ועוד. כולי תקווה שהמפגשים העסקיים יניבו פירות רבים, ובכך יפתחו צוהר להזדמנויות עסקיות נוספות עבור החברות הישראליות.”

שר הכלכלה והתעשייה, מר אלי כהן, אמר:”ביקור רשמי של נשיא המדינה הוא זרז לקירוב בין המדינות וחיזוק היחסים הכלכליים וכלי מצויין לפתיחת דלתות חדשות ליצואנים ולחברות הטכנולוגיה הישראליים. אני רואה חשיבות עצומה בהתלוות משלחת עסקית לביקור הנשיא ריבלין, וכמות המפגשים העסקיים המתוכננת בביקור החשוב באוסטרליה היא דוגמא נוספת להישגים המתקבלים מפעילות משרד הכלכלה והתעשייה באמצעות הנספחויות הכלכליות ברחבי העולם.”

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל