הכת המדבקת שמסעירה את קוריאה – עדכון קורונה לסוף חודש פבר’ 2020

הפוסט נכתב בסיוע הגב’ חגית גלוסקא, עובדת הנספחות.

במסגרת המאמצים להילחם בהתפשטות וירוס הקורונה בדרום קוריאה העלתה הממשלה את רמת הכוננות לאחרונה לרמה הגבוהה ביותר. ההחלטה באה לאחר התפשטות הנגיף ל17 ערים ולמרבית המחוזות במדינה.

נכון לכתיבת שורות אלה (והמספרים משתנים מידי כמה שעות) כיום ישנם כ 890 מקרים מאובחנים ,9 מתים מהמחלה ועוד כ 13,000 חולים הממתינים לתוצאות הבדיקות. זהו עדכון לפוסט קודם בנושא הקורונה מתחילת החודש, אך לצערנו המספרים משתנים מידי יום.

מרבית החולים, כ 60%, נמנים על חבר המאמינים של כנסיה בעיר דגו (הרביעית בגודלה בקוריאה) וברחבי קוריאה, מדרום לסיאול הקרויה Shincheonji הרשויות מדווחות כי תחילתה של ההתפשטות באחת מנשות קהילת המאמינים, שלקתה בתסמינים אולם סירבה להיבדק נוכח אמונתה כי לא באה במגע עם שום גורם שעשוי היה להיות חולה. האישה, כבת 61, המשיכה, חרף התסמינים להשתתף בכנסי הכת במשך שבועיים עד ששוכנעה על ידי צוות רפואי לעבור את הבדיקה. עקב המקרה הוציא הפרלמנט הקוראני חוק בזק המשית עונש מאסר על כל אדם שיסרב לבדיקה. חייל בכוח המשותף קוריאה-ארה”ב נדבק אף הוא מאחת מנשות הקהילה ועקב כך כל האימונים המשותפים הופסקו ומספר בסיסים נסגרו.

ראש צוות החירום של העיר דאגו לטיפול במשבר וכ-200 אחיות בבתי החולים בדאגו התגלו כחברים בכנסיה והוכנסו לבידוד. במקביל לכך הולכת וגוברת הביקורת הפנימית בתוך קוריאה כלפי חברי הכנסיה, שרבים בקוריאה מחשיבים ככת מחתרתית, ונשמעות קריאות להחמיר את הענישה כלפיהם וישנן שמועות ודיווחים על כך שחברי הכנסיה, לאחר שנסגרו המרכזים שלהם, החלו להתפלל בכנסיות אחרות ובכך ממשיכים לסכן את הציבור הכללי.

נכון לכתיבת שורות אלה נבדקים רק מי שמגלים את תסמיני המחלה – חום ושיעול, אולם הרשויות בקוריאה הצהירו על כוונתן לאתר את כל חברי הכת, המונה למעלה מ 200,000 חברים, ולערוך בדיקה לכולם. כמו כן שוקלות הרשויות להטיל עוצר רשמי האוסר על כניסה ויציאה מהעיר דגו, בדומה לזה שהוטל על העיר ווהאן בסין. מדווח כי גם ללא הנחייה רשמית תושבי העיר מכונסים בבתיהם וכל המוסדות והחנויות שם סגורים.

במקביל לניסיונות של ממשלת קוריאה להכיל את התפשטות הנגיף ולמצוא דרכים יעילות ובטוחות לזהות את הימצאות הנגיף בגופו של מטופל, ישנו גם המירוץ אחר איתור תרופות או טיפולים שיצילו חיים ויקלו על התסמינים של החולים. אחד מהדיווחים מתייחס לתרופה בפיתוח של חברת GILEAD  האמריקאית שפיתחה טיפול ניסיוני בשם remdesivir , שבמקור יועד לאבולה  ונוסה בהצלחה בארה”ב על חולה קורונה. הניסוי נעשה במסגרת של compassionate treatment שעוקף תהליכים סדורים של אישורי תרופות במצבי חירום וכמוצא אחרון לחולה. הטיפול נמצא כרגע בשלבי מחקר קליני מתקדם בסין ובימים אלה גם הרשויות הקוריאניות נמצאות במגעים עם החברה כדי לנסות את התרופה.

כ-10 מיליארד דולר צפויים להיות מושקעים מטעם הממשלה במלחמה בהתפשטות הנגיף כחלק מתקציב מיוחד שנמצא בדיונים בימים אלה וזאת על אף שהפרלמנט הקוריאני ביטל את מרבית הפגישות והמושבים הלא חיוניים.

וירוס הקורונה נותן את אותותיו גם על מהלך חייהם הרגיל של התושבים ועל כלכלת דרום קוריאה. חברות רבות הנחו את עובדיהן לעבוד מהבית ולהימנע מהגעה למקומות העבודה. כל הגנים ומוסדות הלימוד סגורים, בחלקם מתקיימת למידה מרחוק באמצעות המחשב, אך לא בכולם. הציבור הקוריאני מקפיד מאוד על הנחיות הממשלה, שמגיעות בצורה מסודרת מאוד, באמצעות סמסים לטלפונים של האזרחים, ברושורים ומשדרים שונים ברדיו ובטלוויזיה ובערוצי האינטרנט.

חברות רבות המייצאות או מייבאות מסין מדווחות על פגיעה קשה החל מינואר, עם תחילתו של התפשטות הנגיף בסין. כך למשל, חברת הרכב יונדאי מדווחת על ירידה של 40% במכירות הרכב שלה בסין בינואר השנה בהשוואה לינואר אשתקד. מפעלים נוספים בחברה הפסיקו את פעילותם נוכח מחסור בחלקים המיובאים מסין ובאולסן הנמצאת בדרום המדינה, בה ממוקמים מפעלים רבים של החברה, הופסקה העבודה למספר ימים לאחר שהתגלה כי אחד העובדים חלה בנגיף ועובד נוסף נמצא מת בביתו כתוצאה מהנגיף. גם בחברת סמסונג אחד העובדים נמצא כנושא את הנגיף וחברות רבות בקוריאה כאמור נוקטות בצעדים שונים להבטיח את שלומם של העובדים.

הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה בקוריאה (Israel Economic and Commercial Mission to Korea) אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה. כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו”פ ישראל-קוריאה, את המו”פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים.

אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא”ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין

אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בשאלות כלכליות ועסקיות הנוגעות לפעילות בקוריאה בכלל ולהשפעות הכלכליות-עסקיות של וירוס הקורונה. בשאלות כלליות אנו מזמינים אתכם לפנות לשגרירות ישראל בקוריאה.

צור קשר עם:

יניב גולדברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל