Australia Day – איך הפך היום הלאומי הרשמי של אוסטרליה ליום רווי באמוציות ושנוי במחלוקת

היום הלאומי הרשמי של אוסטרליה, שגם מתקרא בשם: ‘היום של אוסטרליה’ (Australia Day) נחגג ב -26 בינואר בכל שנה, הוא בפועל היום הרשמי שמציין את העצמאות, הריבונות והגאווה הלאומית של אוסטרליה ונחגג ברוב הוד ושמחה בחגיגות, מסיבות וזיקוקים בכל המדינות והטריטוריות של אוסטרליה.

זהו יום חג בלוח השנה המקומי ויום חופש מעבודה ולימודים שמקובל לציין אותו ככל אוסטרלי אמיתי בהזמנה למסיבה שתייה יחד עם ארוחת ברביקיו חגיגית.

במהלך היום נערכים טקסים ממלכתיים בהם קבלת אות מסדר אוסטרליה (Order of Australia) יחד עם הענקת פרס ‘איש השנה האוסטרלי’ עבור תרומה והישגים יוצאי דופן לחברה, לכלכלה ולקהילה בתחומים שונים, בסיומו ראש הממשלה נושא נאום מיוחד לאומה.

Australia Day נקבע בהמשך לתיאור תיעוד הגעת משט האסירים הראשון לנמל סידני שכלל 11 אוניות עמוסות ב 739 אסירים מורשעים בעבירות שונות. המשט יצא מנמל מפורסמות’ באנגליה ב- 13 במאי 1787 והגיע למזרח אוסטרליה חצי שנה לאחר מכן ב- 26 בינואר 1788 (לאזור תיירותי מרכזי כיום בסידני בשם Port Jackson). באותו היום, עם הגעתו ונחיתתו על החוף של מפקד המשט קפטן Arthur Phillip הניף הוא לראשונה את דגל בריטניה והכריז ריבונות בריטית על חופה המזרחי של אוסטרליה והודיע בהמשך על יסודה של מושבת דרום ווילס החדשה, שנקראה מאז: New South Wales מיד לאחר מכן  מינה את עצמו למושל הטריטוריה של NSW מטעם בריטניה. 

בשל כך, נקבע ה- 26 בינואר – יום הגעת משט האסירים הראשון מבריטניה עוד בשנת 1935 כחג לאומי – ומאז מצוין כיום השנה – יום אוסטרליה.

על אף שאין עוררין שזהו תאריך היסטורי חשוב, מקובל בטעות לשייך את התאריך למועד ‘הגילוי האירופי’ של יבשת אוסטרליה – ולא כך הוא.

בשונה מכריסטופר קולומבוס ‘שגילה את אמריקה’ בשנת 1492 והיה לאירופאי הראשון שנחת על אדמת אמריקה למרות שהיה משוכנע שמצא נתיב ימי חלופי להודו. על פי אמונתו קולומבוס גילה ליבשת אירופה את קיומה של יבשת חדשה ואיתה את ה’עולם החדש’ שבעקבותיו החלה ההיסטוריה של האמריקות, לרבות התיישבות והקמת קולוניות בריטיות בצפון (ולאחר מכן של ספרד ופורטוגל במרכז ובדרום היבשת).

בשונה, ההגעה של ג’יימס קוק ליבשת שתקרא אוסטרליה הייתה המשך לסדרת מסעות וגילויים, שהראשונים שבהם היו של מסע משלחות הולנדיות שסיירו מסביב לחופיה וכן תיעוד ראשון שקיים משנת 1688 של משלחת אנגלית בפיקוד William Dampier לפסיפיק שהגיעה לחופי אוסטרליה אבל לא הצליחה לנחות ולקבוע בה נוכחות.

באופן רשמי וע”פ תיעוד היסטורי מפורט שקיים, ב 19 באפריל 1780 הגיעה לאוסטרליה משלחת בפיקודו של ג’יימס קוק, קצין בחיל הים המלכותי הבריטי ומגלה ארצות ואוקיינוסים שהיה לאירופאי הראשון שירד לחוף ותבע עליה חזקה וריבונות. בדיווחיו ציין קוק כי ‘האדמה איננה מיושבת’ ולכן הוחלט שבהמשך לאיבוד 13 המושבות במזרח יבשת אמריקה לאחר הצהרת העצמאות ויסודה של ארצות הברית ב 1776, שהנה, נמצא מקום מרוחק ואידאלי להחליף אותם ולייסד בהם מושבת עונשין בריטית.

כאמור, חודש אפריל של שנת 1780 הנו התאריך המקובל במחקר ההיסטורי כמועד שהמערב, הציוויליזציה האירופית ‘גילתה’ את היבשת החמישית השוכנת בלב האוקיאנוס השקט, ואיתה גם עשרות איים נוספים הסובבים אותה. אולם רק 8 שנים לאחר מכן, יום הגעת המתיישבים הראשונים (שהיו כאמור אסירים מורשעים) למפרץ סידני, נקבע תאריך ההגעה, ה 26 בינואר 1788 כיום המקובל לציון חגיגות היום הלאומי הרשמי.    

בכתבה זו אעסוק במשמעות ובחשיבות של התאריך לתושבי אוסטרליה יחד עם תופעת התנגדות ואף קריאה לביטול חגיגות ‘יום אוסטרליה’ בטענה שהוא מציין את גזלת האדמה מתושביה המקוריים ודחיקתם לשולי השוליים של החברה בנוסף לעובדה שהוא מציין את הרס התרבות הילידית האבוריג’ינית שהתקיימה בה משך עשרות אלפי שנים על ידי המתיישבים והקולוניאליזם הבריטי.

המתנגדים החריפים ליום לאומי זה, מקיימים הפגנות ברחבי המדינה ומעדיפים לכנותו “יום הכיבוש” או “יום הפלישה”, ההתנגדות הולידה הצעות לשקול ולהחליף את התאריך של החג לתאריך מקובל יותר, מכיל וניטרלי.

אף על פי שיום אוסטרליה הוא היום הרשמי והמקובל לציון היום הלאומי של אוסטרליה, קיימת באוסטרליה אי נוחות בקרב אוכלוסיות ואזרחים רבים מהמשמעות הסימבולית של ציון יום זה. ספציפית, מהתוצאות הישירות של הקמת הקולוניות האירופאיות על אדמה בה התקיימו מעל ל- 50 אלף שנים אוכלוסיות שבטיות ילידיות, שאדמתם ומקורות המחיה שלהם נלקחו מהם, המבנה והמסגרות החברתיות שלהם פורקו, הם מעולם לא היו שותפים בהקמה של ישובים או בפיתוח החקלאי או הכלכלי של האדמות והשטחים שנלקחו על ידי המתיישבים החדשים, שכל כוונתם ותוכניתם הייתה לייסד בה ריבונות זרה, בריטית, ובדרך זו להילחם ולדחוק את האוכלוסייה המקומית שראתה את אדמתה נגזלת ואת תרבותה הולכת ונכחדת.

למותר לציין שצאצאי האוכלוסייה הילידית המתקראת אבוריג’נית שסבלה משך שנים מפגיעה אנושה במרקם החיים השבטי שאפיין אותה, ששועבדה ונסחרה כעבדים, שנאסר עליה לדבר בשפתה, שילידיה הופרדו מהוריהם כדי ל’קבל חינוך מערבי ומודרני’ במהלך המאה ה 20 במנזרים ובתי ספר נוצריים סגורים של התקופה ומוגדרים כ’דור האבוד’ (Stolen Generation), לא מרגישה סיבה מיוחדת לשמוח או לחגוג את יום הגעת המשט הראשון אז ב 1788.

אולם ישנה גם אוכלוסייה אוסטרלית ממוצא אירופי שמביעה התנגדות ליום זה ומציעה לקבוע אותו כ’יום הפלישה’ ויום אחר ניטרלי ומקובל שיאפשר הכלה ושילוב של כל האוכלוסיות של אוסטרליה, לרבות בני התושבים המקוריים, מיליוני המהגרים, יחד עם האוכלוסייה הילידית כשותפים בבניית עתיד ארצם ומדינתם, במקומו של יום היסטורי לכל הדעות שמעורר אגב אמוציות והתנגדות בקרב התושבים המקוריים של האדמה ולא פחות מכך בקרב אוכלוסיית צאצאי המהגרים, שחשים אי נוחות מציון תוצאות הקמת ההתיישבות והקולוניאליזם האירופי כיום לאומי וסימן לחגיגות.    

כמעט בכל שנה מתקיימות הפגנות בערים הגדולות של אוסטרליה בהם אלפי מפגינים קוראים לשינוי מועד החגיגות.

לא קשה להבחין בשלטים וכרזות שזועקות את המשפט הצרוב בזיכרון האוסטרלי-

“This land always has been and always will be Aboriginal” 

אע”פ שמרבית המוחים אינם מבקשים להחזיר את גלגל ההיסטוריה לאחור, הם טוענים כנגד הסמליות הספציפית של היום הלאומי שמציין את ההגעה לארץ של הבריטים וקביעת ריבונות זרה עלה, מעשה שמשמעותו מבחינתם מהווה עלבון כלפי האוכלוסייה שאדמתה נלקחה ממנה ושמשך שנים הודרה והפכה להיות אוכלוסייה שבורה, ענייה מאוד ומוחלשת.

בשנים האחרונות הלכו והעמיקו המחלוקות החברתיות באוסטרליה בנושא ובמקביל התגברו הקריאות לשנות את התאריך של חגיגות היום הלאומי. ב -2018 הצביעו מספר מועצות מקומיות במדינת ויקטוריה להפסיק להכיר ביום אוסטרליה בתאריך 26 בינואר וביקשו להסכים על מועד חלופי, ב 2019 צעדו ביום זה כמעט 100 אלף מתושבי ויקטוריה בקריאה לשנותו, כשבתגובה רוה”מ הקודם מלקולם טרנבול השיב לקריאה לשנות את התאריך ש”מדובר ביוזמה שרק תפלג את העם עוד יותר והודיע שאנחנו מכירים בכך שההיסטוריה של ההתיישבות האירופית באוסטרליה הייתה מורכבת וטרגית עבור האוסטרלים הילידים”.

סקרי דעת קהל שנעשים בשנים האחרונות מלמדים ששיעור שאינו עולה על 15% מאוכלוסיית אזרחי המדינה כולה מעוניין או מוכן לשקול את השינוי המוצע ואילו רוב יציב של כ 75% מתנגד לכך ומעוניין להשאיר את המועד על כנו.

בשל חוסר הנוחות שמרגישים אוסטרלים רבים מקביעת היום הלאומי שלהם שמסמל את תחילת התקופה הקולוניאלית שקשורה במישרין להרס התרבות הילידית שהתקיימה בה אלפי שנים, הוצעו מספר מועדים חלופיים לקביעת היום הלאומי, בהם תאריכים חשובים וערכיים בלוח השנה הלאומי של אוסטרליה, כשהחשובים שבהם הם הבאים:

Federation of Australia – יום יסוד הפדרציה האוסטרלית ביום הראשון של השנה: 1 בינואר 1901 שמשמעותו הוא יום עצמאותה של אוסטרליה והפיכתה מקולוניה בריטית לפדרציה עצמאית (תאריך בעייתי שכבר ‘מכוסה’ על ידי ראש השנה החדשה).

Anzac Day – יום הזיכרון הרשמי לחללי המערכות הצבאיות של אוסטרליה וניו זילנד שמוכר בשמו הרשמי Anzac Day וחל ב 25 באפריל.

ה 8 May – יום שאף על פי שאין לו כל משמעות או סמליות היסטורית, הרי שהוא נהגה ונשמע כמו אחת המילים הידועות והמאפיינות ביותר את האנגלית האוסטרלית: (Mate (May8.

חשוב לזכור שאוסטרליה היא מדינה מערבית, מתקדמת ומודרנית, שקיימת בה כלכלה מפותחת, חברה דמוקרטית ופוליטיקה ליברלית וחופשית. אוסטרליה המודרנית היא ארץ מהגרים, יפה ורחבת ידיים שמציעה איכות חיים והזדמנויות לעשרות אלפי מהגרים בכל שנה, והייתה מהבודדות שקיבלה מהגרים ופליטים יהודים במהלך ומיד לאחר מלחמת העולם השנייה.

כמו במדינות רבות, בוודאי במדינות אמריקה ואחרות, גילויים של שטחים, יבשות ויישובם על ידי התרבות והציוויליזציה הנוצרית האירופית נעשתה על חשבון אוכלוסייה ילידית שבטית שלא קיבלה יחס הוגן או שווה ואשר אדמתה, תרבותם, זהותה וזכויותיה נלקחו מתושביה המקוריים.

אין ספק שהנושא מהווה סוגיה חברתית היסטורית ופוליטית באוסטרליה שמקבלי ההחלטות שלה עושים המון כדי לתקן, לשפר ולכפר, לשלב ולהכיל את אוכלוסייתה הילידית, לייחד את תרבותה ולהעצים אותה באתוס המקומי, להתמודד עם השלכות השנים הראשונות שהיו ועודם טראומטיות הן לקורבנות ולא פחות מכך לדורות הבאים של הילידים, האירופים והמהגרים של הדורות האחרונים.  

בכתבה נפרדת אעסוק ואנתח את התרבות הילידית של אוסטרליה – האבוריג’ינים, שההנחה היא שישבו את אוסטרליה לפני עשרות אלפי שנים אחרי שהיגרו אליה מדרום מזרח אסיה מאיזור פפואה ניו גיני של היום, ואילו האירופאים גילו את היבשת והחלו להתיישב בה ולהקים בה קולוניות וישובים רק עם תחילת המאה ה- 17.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל