סיכום 2019 – פעילות נספחות משרד הכלכלה בשגרירות ישראל בהודו

קצת באיחור אנו מתכבדים לנסות ולספק לכם סיכום שנתי של שנת 2019. 

שנת 2019 הייתה מאתגרת במיוחד ביחס לשנים קודמות. לצד הפסקת שירותים מצד משרד החוץ והמעבר לפעילות עצמאית של הנספחות, התמודדנו גם עם פרישתו של שגריר מנוסה וותיק באמצע – סוף 2018 וכניסתו של שגריר חדש ונמרץ ממש לקראת הכניסה ל-2019. בד בבד, חלו קיצוצים תקציביים בפעילותנו ופעילות שותפינו לעשייה וכל אלו, באופן טבעי, השפיעו על יכולות ההוצאה לפועל של תוכניות העבודה שגובשו להן בספטמבר 2018.

מציאות חדשה, מורכבת ומאתגרת, חייבה אותנו להתמודד עם שינוי דרמטי במאפייני הפעילות, ניהול משאבי הזמן וסגנון העבודה. במציאות שכזו, הבאת חברות ישראליות להודו במתווה של משלחת הפכה משימה מאתגרת במיוחד ולפיכך, התמקדנו בהבאת משלחות הודיות לישראל ומתן סיוע ממוקד לחברות ישראליות שבאו לביקור עסקי בשוק ההודי. 

למרות המחסור היחסי במשאבים כספיים זמינים, ממש לא שקדנו על השמרים. הסיבה לכך, בין השאר, היא העובדה שהמותג “ישראל” הפך מאוד חזק בהודו. ההודים מעריצים את ישראל בשל המובילות הטכנולוגית, החדשנות, היזמות והעוצמה הבינלאומית. ההודים, שראו את ישראל בעבר כספקית של ציוד צבאי, פתרונות חקלאיים ובשנים האחרונות גם מים, פתאום גילו את ישראל כיעד לתיירות או שילוב של תיירות ועסקים.

ביקורו של ראש ממשלת הודו בישראל, ביקורו של נתניהו בהודו ופתיחת הקו הישיר בין ת”א לניו דלהי, הפכו את ישראל מיעד המרוחק כ-14 שעות טיסה (עם חניות ביניים) מדלהי רבתי, עליו שומעים רק בחדשות (ולא תמיד בנסיבות נעימות) ליעד אטרקטיבי ואקזוטי, המצוי מרחק 7 שעות בלבד, שמצטלם נהדר וסופר טרנדי!

כמובן שגם קמפיין גדול של משרד התיירות הישראלי תרם למיצוב מחודש של ישראל בתודעת ההודים בעלי האמצעים וכך גם מאמצינו להביא לישראל גורמים עסקיים בכירים. בשנתיים האחרונות, ישראל הפכה לשיק. מקום שאנשים בעלי אמצעים רוצים לבקר בו. ואנחנו – היינו שם כדי להכות על הברזל… בעודו חם.

ינואר

השנה נפתחה בחודש ינואר עם ביקור בישראל של חברת יעד מובילה בתחום החלפים והרכיבים לרכב מהודו.  באותו החודש ממש, התקיים בניו דלהי גם ביקור קידום חשיפה לחברות הישראליות המציגות בתערוכת MWC בברצלונה, שהובל ע”י יועץ מטעם מכון היצוא הישראלי. 

פברואר

השנה המשיכה עם פעילות ממוקדת בתחום הציוד הרפואי בשיתוף SNC וליווי מקצועי של חברות ישראליות שהציגו בכינוס השנתי של ארגון AHPI (איגוד ספקי הבריאות של הודו) שהתקיים בניו דלהי.

עוד באותו החודש – סייענו לאנשי עסקים בכירים מצפון הודו – מארגון EO – בגיבוש תכנית הביקור שלהם בישראל, על מנת לחשוף אותם לטעימות מכל הטוב שיש לחדשנות והיזמות הישראלית להציע.

באותו החודש ממש אף שיתפנו פעולה עם מרכז השלטון המקומי וגייסנו משתתפים לכנס בתחום הערים החכמות – Muni-World שהתקיים בישראל וגם שלחנו קצין סחר וותיק ורב ניסיון ללוות את הפגישות העסקיות שאורגנו מבעוד מועד ועל המקום בין חברות הודיות וישראליות בתערוכת המובייל הגדולה בעולם בברצלונה.

בין לבין, אירחנו משלחת של איגוד יצרני הרכיבים לרכב של הודו (ACMA) וקיבלנו מהם מכתב תודה כל כך נלהב שבאמת חימם לנו את הלב בחורף הקריר של דלהי.

מרץ

מרץ האביבי נפתח בסערה עם “שבוע הודו בישראל” אותו יזמה רשות החדשנות ושאליו הבאנו כ-20 חברות החברות באיגוד חברות הטכנולוגיה ההודי – NASSCOM. החברים מנאסקום, לקחו חלק בלו”ז עמוס שאורגן עבורם על ידינו בשיתוף עם שגרירות הודו בישראל, במסגרתו הששתפו בוועידה השנתית של Our-Crowd ובכנס מיוחד המשותף לרשות החדשנות ו-GITA (Global Innovation Technology Alliance) וכן לארגון Start Up Nation Central.

במרץ גם סייענו לחברות הדנטל הישראליות שהציגו בתערוכת הדנטל בקולון, להיפגש עם נציגי חברות הודיות שהגיעו לתערוכה.

במקביל, סייענו לנספחות משרד הכלכלה והתעשייה ביוסטון, טקסס, לתאם פגישות עבור צמרת משרד האנרגיה הישראלי עם משלחת בכירה מאוד של גורמי ממשל ויושבי ראש של חברות נפט וגז מהודו, שהגיעו להציג ולקיים פגישות בכנס השנתי CERAWEEK.

בשלהי חודש מרץ, אירחנו חברות הודיות מתחום הבריאות הדיגיטלית בכנס MedInIsrael, שלשלנו פתק בקלפי המיוחד לדיפלומטים וקיווינו לטוב.

אפריל

באפריל אירחנו שתי חברות יעד בישראל ומשלחת נוספת של איגוד היזמים הצעירים EO, שהגיעו לישראל בהרכב מורחב מאוד (כ-60 מנכ”לים ויושבי ראש של חברות צעירות). האמת, הם בעיקר הגיעו לישראל בכדי לבלות ובכל זאת – עשינו מאמץ להחדיר בהם חדשנות ציונית ולהפגיש אותם עם חברות רלוונטיות המחפשות שיתופי פעולה עם הודו או משקיעים פוטנציאליים.

מאי

שלושה נציגי חברות הודיות הגיעו לכנס Mixiii Biomed בישראל. במקביל, עבדנו מרחוק על תערוכת הציוד הרפואי שהתקיימה בדרום אפריקה –  Africa Health – וחיברנו בין כמה חברות הודיות שביקרו בתערוכה לחברות ישראליות שהציגו בביתן הישראלי שהוקם בה ע”י הנספחות בדרום אפריקה ומכון היצוא.לכנס CMEF בשנחאי לא שלחנו נציג הפעם. גם במקרה זה, רק סייענו מרחוק לכמה חברות הודיות לפגוש בביתן הישראלי את החברות הישראליות.

יוני

יוני היה מוצלח יותר: הבאנו מספר רב של חברות מכל הודו (בשיתוף הנספחויות במומבאיי ובנגלור) אל תערוכת Future Sports בישראל. הנציגים ההודיים הביעו עניין רב בפתרונות הטכנולוגים שהוצגו להם בישראל וחזרו נלהבים מהחוויה והחיבור האנושי ליזמים הישראליים שפגשו במהלך ביקורם.

באותו החודש ממש, הבאנו לישראל גם משלחת נציגי חברות הודיות לכנס בוטיק בתחום החקלאות המדייקת – AgrIsrael, משלחת נציגים מחברת Indian Oil לכנס טכנולוגיות חדשניות בתחום הנפט והגז ומשלחת חברות הודיות בתחום הסייבר לשבוע CyberWeek שהתקיים בישראל, ממש באותו שבוע יחד עם השניים האחרים. כן, היה מתיש.

יולי

בחודש יולי, אירחנו כאן בדלהי משלחת של נגיד בנק ישראל והמפקחת הישראלית על הבנקים. המשלחת, שבאה להודו במטרה להיחשף לפתרונות מתקדמים, נהנתה מלוז עשיר ופגישות עם גורמי ממשל ובכירי מגזר פרטי שחשפו בפניהם יכולות מרתקות והעברות כספיות באמצעים דיגיטאליים בהיקפים… שרק הודו יודעת להציג. הישומים החדשניים שראו כאן, ככל הנראה שימשו, בין השאר, כהשראה לרפורמה שבנק ישראל מקדם בתחום הסליקה בישראל.

את התרשמות המפקחת על הבנקים מביקורה בהודו, ניתן לקרוא בכתבה הזו מגלובס: “לפני מספר שבועות חזרנו הנגיד, פרופ’ אמיר ירון, ואני, מביקור עבודה בהודו. ראינו שם שבצד רמת הפיתוח הכלכלי המאוד נמוכה, בתחומים מסוימים הם מאוד חדשניים, ואפילו יש היבטים שבישראל אנו בפיגור לעומתם – מערכת התשלומים היא אחד מהם. למשל, שם בדוכני רחוב משלמים באמצעות הארנק הדיגיטלי בסמארטפון. בהודו פועלים כיום כ-100 ארנקים דיגיטליים, על בסיס מערכת תשלומים מהירים שפותחה אצלם. לשוק הזה נכנסו שחקנים טכנולוגיים לא בנקאיים, שמאפשרים העברת כספים, כמו ווטסאפ, גוגל פיי, או חברת סלולר מקומית שהפכה להיות נותנת שירותי תשלומים. במובן רחב, הביקור הזה היה סוג של ‘בחזרה לעתיד'”.

באותו החודש ממש, הייתה אמורה להגיע לישראל משלחת של ארגון AIMA, אגודת המנהלים הכלל הודית, שכונתה ע”י עיתון דמארקר כ”משלחת המיליארדרים“. משלחת זו, עליה עבדנו תקופה ארוכה, בוטלה עקב הקושי של חבריה להנפיק לעצמם אשרות כניסה לישראל, בשל עיצומי משרד החוץ.

באותו החודש גם התקיים גם “כנס הנספחים” של נציגי משרד הכלכלה והתעשייה הישראלי מכל העולם. כמה מאיתנו, הנספחים, שבחרו להישאר בישראל לאחר הכנס, גוייסו להציג במסגרת כנס “פותחים דלתות” של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, שנועד לחשוף יצואנים לפעילותנו.

אוגוסט

חודש זה, שהיה אמור להיות מנומנם יותר בתכנית העבודה והזדמנות לצאת לחופש, הפך לאחד החודשים היותר עמוסים: במהלך חודש זה, הגיעו לישראל כ-1000 יזמי נדל”ן מהודו, שבחרו לקיים את הכנס השנתי שלהם דווקא בישראל. בהמשך החודש, הובלנו ביקור של חברת יעד בתחום האוטומוטיב לישראל, השתתפנו בכנס הודי ממשלתי גדול בתחום המים וקיימנו ביקור קידום מורכב ועשיר של דובר רשות המים הישראלי, שהגיע לצפון הודו (וגם לבנגלור ומומבאיי) על מנת לחשוף אנשי קשר ובעלי עניין לאירוע WATEC2019. במסגרת ביקורו, קיימנו מפגשים עם גורמי ממשל במדינת האריאנה, פונג’אב, גורמי ממשל פדראלי בדלהי, רשות המים המקומית של דלהי, הבנק העולמי, גורמי אקדמיה, תקשורת ועוד ועוד.

ספטמבר

בספטמבר, הבאנו לישראל משלחת של TIE, אחד מאיגודי היזמים ההודים הבינלאומיים המובילים בעולם. הם הגיעו לישראל למרות תקלת ויזה קבוצתית שהייתה להם והעובדה שרשות האוכלוסין וההגירה אישרו להם את הבקשה ממש בבוקר הנסיעה. למרות הבחירות בישראל ולמרות עוגמת הנפש עם הויזה, הם הגיעו לישראל בהרכב כמעט מלא ונהנו מכל הטוב שהיה לשבוע DLD בתל אביב להציע.

באותו החודש ממש גם התקיימה בדלהי רבתי (NOIDA) תערוכת האנרגיה הסולארית הכי גדולה בהודו. בתערוכה זו הציגו מספר חברות ישראליות והנספחות סייעה לארגן עבורן פגישות, למרות שלא הייתה זו פעילות ‘רשמית’ בתכנית העבודה.

למעשה בחודש זה התקיימה פעילות נוספת בישראל, שעסקה ב“עתיד ביטחון המולדת”. לפעילות זו, שהתקיימה בהובלת מכון היצוא, הצלחנו לגייס משלחת שאורגנה ע”י לשכת המסחר FICCI אך למרבה הצער, כל המשתתפים שגם נסעו בסופו של דבר לישראל, היו מהאזורים שבאחריות הנספחויות במומבאיי ובבנגלור ולכן… קשה לומר שזו פעילות קידום יצוא שלנו (למרות היוזמה).

אוקטובר

סוף ספטמבר וראשית אוקטובר סימלו את תקופת החגים, הזדמנות לנוח קצת ולשהות בחייק המשפחה והחברים. דאגנו לשלב דוברים ישראליים בכנסי בריאות שהתקימו בדלהי, לסייע לחברות ישראליות שביקרו בשוק ובעיקר התמקדנו בלהיערך לקראת חודש נובמבר העמוס. 

נובמבר

חודש נובמבר היה בהחלט גדוש באירועים וכנסים. בראשית החודש, הוזמנו לקחת חלק בכנס קידום עסקים והשקעות בהימאצ’יל פראדש , בו (בין השאר) סייענו לחברה ישראלית לקדם את תהליכי הרגולציה מול הממשל המקומי בתחום הקנאביס הרפואי והשימוש בו לצרכים תעשייתיים.

במקביל, עמלנו על תיאום פגישות עבור חברות ישראליות בתערוכת הציוד הרפואי MEDICA בדיסלדורף, גרמניה והבאנו משלחת בשיתוף עם לשכת המסחר FICCI לישראל, לרגל כנס WATEC2019 ועוד כנס ייחודי וממוקד הודו של משרד האנרגיה והמים הישראלי שהתקיים לצידו.

כינוס ייחודי זה, אגב, נועד לקדם את ההסכמים הבינלאומיים בתחום המים המשותפים לישראל והודו. בכינוס השתתפו בכירים הודיים רבים, לרבות שר המים של כל הודו. שר האנרגיה והמים, ד”ר יובל שטייניץ, נשא דברים בכנס וכך גם שר המים ההודי. במהלך הכנס, התקיימו הרצאות מקצועיות רבות, פאנלים גדושי מומחים ונדונו הדרכים להתמודד עם אתגרי המים של הודו.

בסופו של חודש גדוש זה, התקיים גם האירוע השנתי של ארגון GITA, אליו הגיעו בכירי רשות החדשנות הישראלית האמונים על קשרי החדשנות עם הודו.

בנובמבר התקיימה גם ועידת Inspire 2019, של חברת EESL, המעודדת חדשנות בתחום ההתייעלות האנרגטית. הועידה אומנם התקיימה במומבאיי ואנו, כנספחות, לא לקחנו בה חלק, אך בהחלט היינו הגורם שדחף למעורבות ושותפות ישראלית ביוזמה שמשותפת לחברה ולבנק העולמי וממשלת הודו הפדראלית.   

 דצמבר

החודש האחרון של השנה, המוקדש בדרך כלל לסיכומים שנתיים, סגירה סופית של תוכניות עבודה לשנת העבודה הבאה והעלאת דרישות תקציבות בהתאם, הוקדש השנה, בנוסף גם לאירוח משלחת של 12 חברות ישראליות, שגוייסה ע”י מכון היצוא והגיעה לדלהי בהובלת מערך הסייבר הישראלי. משלחת זו נפגשה עם למעלה מ-100 חברות, ארגונים ומשרדי ממשלה שבאו להתרשם ממה שיש לחברות הישראלית להציע וקיימה מאות פגישות עסקיות ודיוני עומק עם גורמי ממשל רלוונטיים.

במקביל, שלחנו לישראל את דור העתיד של תעשיית הרכב ההודית, במשלחת יושבי ראש ומנכ”לים של חברות אוטומוטיב המאוגדים תחת ארגון ACMA (כן, הם באו שוב – בהרכב אחר), שרובם ככולם בנים של יושבי ראש, נשיאים ובעלים של חברות ענק בתחום הרכב והחלפים לרכב.

לסיכום

שנת 2019 הייתה מורכבת ולא קלה. היא הייתה שנה גדושה באירועים ומשלחות, ביקורים וכנסים. כמובן שמדובר ברשימה חלקית בלבד. אבל די במפורט בכדי לספק מושג לגבי מכלול העבודה של הנספחות בשנה החולפת, ככל שהדבר נוגע לחיזוק קשרי המסחר והכלכלה בין ישראל להודו.

מאחורי כל פעילות, משלחת יוצאת או נכנסת, השתתפות של חברות הודיות בכנסים ואירועים בישראל או עצם הגעתן לביתנים הישראליים המוקמים במסגרת תערוכות בינלאומיות, יש המון עבודה מאחורי הקלעים.

צוות הנספחות והח”מ ‘חיים את העבודה’ מדי יום ביומו ולעתים גם במהלך סוף השבוע ועובדים שבועות וחודשים מראש על מנת להבטיח שנציגי החברות הישראליות – תעשיינים, יצואנים ונותני שירותים – יקבלו את השירות הטוב ביותר ושמירב הדלתות הרלוונטיות להצלחתן בשוק ההודי, יפתחו בפניהם. 

לא תמיד אנחנו מצליחים כמו שרצינו – אבל עושים תמיד את המירב בהתחשב בנסיבות, האילוצים, סדרי העדיפויות והעומסים.

כולכם מוזמנים לפנות ונעשה כל מאמץ… להוציא גם אתכם מרוצים!

בהזדמנות זו, הח”מ וכל צוות הנספחות בניו דלהי, מאחל לכל התעשיינים, היצואנים ואנשי העסקים בישראל שנת 2020 מוצלחת ומלאת שגשוג כלכלי!

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל