הכירו את מדיניות המים החדשה של הודו!

ממשלת הודו הכריזה לאחרונה על שינוי היסטורי במדיניות המים הלאומית שלה. שינוי זה כולל תכנון מחדש של המסגרת הרגולטורית הלאומית בתחום, בהקמת סוכנות לאומית להתייעלות השימוש במשאבי מים. בתוך כך, מונה – לראשונה בהיסטוריה – שר פדראלי האמון על כל נושא המים ברפובליקה של הודו.

אתגרי המים של הודו – במיוחד במדינות הצחיחות יותר כמו UP, MP, מדינות דרום הודו ורג’סטאן, אינן חדשים. כמדי שנה בשנה, מתמלאים העיתונים בכותרות ענק על המשבר המחריף שמותיר עשרות מיליונים – לעתים מאות מילוני בני אדם – ללא מים לחקלאות וצריכה ביתית. משבר המים מביא לעתים להתאבדות חקלאים, הגברת העיור תוך נטישת המרחב הכפרי, שאיבת יתר ממקורות מים שונים לרבות נהרות ובארות ואפילו נמצא קשר בין זיהום האוויר הקשה באזור דלהי ורגולציה ייעודית שנועדה להתמודד עם המחסור במים בחודשי הקיץ והיעדר זמינותם לצרכים חקלאיים.

הודו מתמודדת עם אתגרים נוספים בהקשר זה, הכוללים, בין היתר, זיהום של מקורות מים קיימים, המלחה של מקורות מים רבים, אובדן מים במערכות ההובלה בשיעורים של שליש ויותר, קושי באספקת מים זורמים מסביב לשעון ואיכות מים ירודה בתשתיות הציבוריות.

בנאום במסגרת כנס שנערך בשלהי 2019 בתחום המים ( 6th India Water Week-2019) אמר שר המים הלאומי של הודו – Gajendra Singh Sekhawat – כי “שימור מים, צמצום הצריכה של מים, קציר מיי גשמים ושימוש רב פעמי במים אשר בנמצא, הם המפתח להתמודדות עם אתגרי המים של הודו.”

שר המים הוסיף וקרא ל: “החייאה ושיקום מאגרי המים המסורתיים והקדומים של הודו ושילוב פרקטיקות מתקדמות וחדשניות בשיטות הקדומות אשר הוכיחו את עצמן.” השר קרא למדינות רוויות מים בתוך הרפובליקה של הודו, כמו צ’אטיסגארה, לתרום ממשאבי המים שברשותן עם מדינות אחרות על מנת לסייע בפתרון המשבר הלאומי.” השר אף הצהיר כי על כל המדינות לאסוף מידע על מקורות המים אשר ברשותן ולחלוק את המידע על מנת לבחון במשותף פתרונות לאתגרי המים בהודו.

באותו כינוס, שר המים של מדינת האריאנה, Shri Rattan Lal Kataria, קרא לקידום מאמץ לאומי לשימור המים המצויים במשורה וכן הדגיש את הצורך במחזור מים ושימוש חוזר במים בהודו כפרקטיקה מקובלת. לדבריו, “ניהול משולב של משאבי מים מהווה אמצעי לצמצום העוני והשגת צמיחה כלכלית ברת קיימא”.

מנכ”ל משרד המים הפדרלי של הודו, Shri U.P Singh, ציין באותו הכינוס כי מדיניות המים הלאומית של הודו, שעודכנה לאחרונה בשנת 2012, טעונה עדכון משמעותי לאור האגרים החדשים עמה מתמודדות רבות מהמדינות ברפובליקה – בדגש על האזורים שנפגעו קשות ממשבר האקלים. המנכ”ל הוסיף וטען כי הודו חייבת לשנות את מדיניותה ולספק תמריצים והטבות ממשלתיות לחקלאים אשר מאמצים גידולים הדורשים שימוש בפחות מים. לבסוף, אמר מנכ”ל משרד המים הפדראלי כי כל נושא ניהול משאבי המים חייב להיות מקודם בהיקפים עצומים על מנת להבטיח את איכות המים ועצם קיומם לאורך זמן.

מדיניות המים החדשה של הודו פותחת בפני חברות ישראליות מגוון הזדמנויות עסקיות וזאת לאור הביקוש הרב לידע ופתרונות ישראליים בתחום זה.

בתוך כך, הזמין משרד המים הפדראלי של הודו בספטמבר האחרון נציגות ישראלית להציג באופן בלעדי בכנס מים פנימי שכלל נציגים מכל משרדי המים ורשויות המים של הודו. בכינוס זה, הציג, בין השאר, דובר רשות המים הישראלית, אורי שור, שקיים באותה עת ביקור קידום לקראת כנס WATEC2019 בישראל.

יצויין כי בעקבות ביקור קידום זה ומאמצי הנציגים הישראליים הפועלים בהודו, ביקר שר המים הפדראלי של הודו בישראל – במסגרת אירועי WATEC2019 – ובתוך כך, נפגש עם שורת חברות ישראליות המספקות פתרונות מגוונים בתחום.

יש לכם פתרון, ידע או שירות בתחום המים?

נספחות מינהל סחר חוץ – משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בניו דלהי, הודו מזמינה אתכם לפנות לקבלת סיוע בקידום עסקיכם בשוק ההודי הצומח.

,

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל