הבאט הדוהר מאיים על כלכלת תאילנד

נכון לכתיבת שורות אלו, עומד שער החליפין בין הבאט התאילנדי לדולר על 30.1 באט לדולר, שפל של 6 שנים. ההתחזקות העצומה של הבאט אל מול הדולר השנה האחרונה גורמת לבהלה בקרב קובעי המדיניות המוניטרית המדינה שכן הדבר פוגע קשות בכלכלה התאילנדית מוטת הייצוא. הבאט הגואה ממשיכה ליצור בעיות עבור קובעי המדיניות, שכן היצואנים מתלוננים על שער החליפין שמייקר את מוצריהם כשהם נאבקים להישאר תחרותיים. פה חשוב לציין כי תאילנד היא אחת מיצואניות המזון הגדולות העולם ויצרנית של מעל ל-3 מיליון מכוניות ואופנועים. התייקרות הבאט משמעותה התייקרות מוצרים אלו.

על פי מחקר שפורסם כעת על ידי אוניברסיטת רנגסיט המפורסמת בתאילנד, במידה והבנק הפדרלי האמריקני יפחית את הריבית ב-25 נקודות בסיס נוספות, יכול הבאט התאילנדי להגיע לשפל של 29 באט לדולר.

המצב המקרו כלכלי בתאילנד מושפע רבות גם כן מיחסי הסחר ארה"ב-סין שכן פגיעה בכלכלה הסינית משמעותה שהסינים מדירים רגליהם מתאילנד – והסינים בתאילנד בהמוניהם. כבר כיום קיים שיח בדבר בועת נדל"ן בבנגקוק שכן בעיר בתנופת בניה גדולה אך במנידה והסינים פסיקו לרכוש דירות ומשרדים הבועה עלולה להתפוצץ במהירות גדולה משצפו.

עם זאת, התייצבות הפוליטיקה התאילנדית, עם סיום שלטון החונטה הצבאית, מביאה אופטימיות זהירה כי המשקיעים הבינלאומיים יביעו אמון בחוסן הכלכלה התאילנדית ויביעו איתם הון זר.

צור קשר עם:

דגן אלוני

שלח הודעה

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתפו בלינקדאין
שיתוף ב email
שתפו במייל