הזדמנויות בתחום המים בטאיוואן

בפוסט קודם סיפרנו לכם על השתתפות הנספחות בשבוע המים הבינלאומי הראשון שנערך בטיוואן בחודש ספטמבר 2019. אנחנו שמחים לבשר כי הפלגת הבכורה הייתה כה מוצלחת, שמארגני התערוכה החליטו כבר על הפיכתו לאירוע קבוע בלוח האירועים השנתי (הצפוף ממילא) בטאיוואן. התאריכים נקבעו ל24 עד ה-26 בספטמבר 2020, בצמוד לתערוכת Circular Economy הגדולה וצפויה למשוך מבקרים ומציגים רבים, ביניהם גם טכנולוגיות מים ישראליות! לפרטים נוספים, ניתן לבקר באתר התערוכה או לפנות לח”מ.

ראש רשות המים הטאיוואנית (WRA) בביתן הישראלי בתערוכה


בפוסט זה ננסה לשפוך אור על ההזדמנויות עבור החברות הישראליות בשוק המים בטאיוואן. על אף היותה של טאיוואן מדינה טרופית (בדרומה) / סאב-טרופית (מרכז וצפון) ברוכת משקעים, הרי שגם היא אינה חפה מבעיות ואתגרים בניהול משק המים שלה.

ראשית, המבנה הטופוגרפי של טאיוואן הוא הררי ברובו – מרכז המדינה נשלט על ידי רכס הרים תלולים ופסגות המתנשאות לגבהים של כמעט 4,000 מטרים! מבנה טופוגרפי ייחודי זה יצר תשתית נהרות רחבה אמנם, אך כזו המאופיינת בתוואי קצר ותלול מאוד המוביל בתורו לכמויות עצומות של מים בעונה הגשומה, הנשטפים במהירות עצומה שאינה מאפשרת את איסוף המים, אגירתם ושימוש מאוחר בהם בעונה היבשה. בנוסף, מהירות הזרם מעכירה את המים ומובילה איתה משקעים ומזהמים רבים. בשורה התחתונה, למעלה מ-60% ממים אלו נשטפים בסופו של דבר לים ללא שימוש.

השוואה בין הנהרות בטאיוואן לשאר העולם

טאיוואן אינה זרה לאסונות טבע – בשנה ממוצעת פוקדים את האי הקטן הזה (בערך פי 1.5 משטחה של ישראל) בין 3-4 טייפונים (סופות טרופיות של רוחות עזות וכמויות עצומות של משקעים בפרק זמן קצר) ומספר גדול אף יותר של רעידות אדמה בעוצמות משתנות. נתון זה מקשה על תכנון אסטרטגי ארוך טווח של הקמת תשתיות קרקע קבועות, ניקוז, אגירת מים ועוד.

שינוי האקלים העולמי, אולי הסוגיה המדוברת ביותר לאחרונה, לא פסח על טאיוואן והוביל לדברי רשות המים המקומית לירידה של בין 5% ל-15% בכמות המשקעים בעונה היבשה והגשומה (בהתאמה), לעלייה של 14% בעוצמות המשקעים ולעלייה מטאורית של 55% (!) בתכיפות סופות הטייפון החמורות. נתונים אלו מובילים את משק המים הטאיוואני להתמודדות עם תופעות לא מוכרות של בצורות מחד ושטפונות תכופים וחמורים יותר מאידך. בנוסף, שיעורי המשקעים (Sediment) במאגרי המים במדינה הולכים ועולים ומקשים על שאיבתם ואספקת מי שתיה באיכות מספקת לתושבי המדינה.

משרע המשקעים בטאיוואן קיצוני מאוד. ממוצע הגשמים בשנה הוא למעלה מ-2,500 מ”מ (כמעט פי 3 מהממוצע העולמי ופי 5 מישראל) אך ביחס של 1:9 בין העונה הגשומה לשאר השנה. לא פחות מ-95 מאגרי מים הפזורים ברחבי טאיוואן (רובם קטנים מאוד), אוגרים כ-2.1 מיליארד קוב לשימוש המדינה בעונה היבשה.

צריכת המים הממוצעת בטאיוואן היא 17.3 מיליארד קוב בשנה כאשר כמות המשקעים השנתית מוערכת בכ-94 מיליארד (!) קוב בשנה. אך כפי שהזכרנו בפסקאות קודמות, משק המים הטיוואני מצליח לאגור ולנצל רק כ-18% מכמות זו. 60% כאמור נשטפים לים והיתר (22%) אובדים בהליך אידוי טבעי. נתונים אלו מביאים את משק המים הטאיוואני להתנהלות תמידית של חוסר ללא יכולת לספק את הביקושים ההולכים וגדלים של התעשייה, החקלאות ומשקי הבית במדינה.

אתגר נוסף ואולי הגדול ביותר של המדינה הוא חלוקת משאבי המים הפנימית. העלייה המתמדת ברמת החיים גוררת עליה קבועה בשימוש במים במשקי הבית בטאיוואן האחראים לכחמישית מהצריכה הכוללת (19%), התעשייה בטאיוואן, על אף היותה עתירת מים (טאיוואן היא מרכז עולמי לתעשיית השבבים והמוליכים למחצה הצורכים כ-10-15 קוב מים לפרוסת סיליקון אחת!), צורכת כ-9% בלבד. שאר הצריכה (כ-72%) הולכת למגזר החקלאות הבזבזני במדינה. המפעלים הגדולים במדינה מתמודדים עם מכסות מים ההולכות ומתמעטות אל מול דרישות ההולכות וגדלות.

חלוקת השימוש במים בטאיוואן בהשוואה עולמית

מטרותיה של רשות המים הטיוואנית כפי שהגדירה אותם נחלקים לארבע אסטרטגיות שונות:

  1. פיתוח מקורות מים חדשים ומגוונים: הקמת מאגרי מים חדשים, שיפור יכולות האגירה והאחסון של מי הגשמים במדינה ופיתוח יכולות השימוש במים מושבים (Reclaimed Water) לצד פיתוח והקמת מתקני התפלה בקיבולת גבוהה.
  2. חסכון במים: צמצום אובדן המים לשיעור של 10% (משיעור נמוך ממילא של כ-15% במטרופולין טייפה לדוגמא כיום. שיעור האובדן במדינה כולה גבוה משמעותית) עד 2030, שיפור היעילות במגזר החקלאי ב-6% שיחסכו כ-800 מיליון קוב בשנה ושיפור מחזור המים במגזר התעשייתי משיעור של כ-70% כיום ל-80% ב-2030.
  3. שיפור ההדדיות בין אזורי המים במדינה: פיתוח ושיפור תשתיות הולכת המים בין ערים, מחוזות ואזורים שונים במדינה להובלת מים לאזורים שחונים יותר.
  4. שיפור ההיערכות לחירום: הקמת, שיפוץ ושיפור מתקני אחסנת מים תת-קרקעיים, שיפור הנגישות למי תהום, הקמת מתקני אגירה ואחסון נוספים.

לצד מהלכים אלו, על טאיוואן לשפר את ניהול משק המים שלה בשגרה על ידי הטמעת טכנולוגיות נוספות לאיסוף ועיבוד מידע, לצד השקעות ניכרות בתשתיות במדינה הצפויות בשנים הקרובות על מנת לעמוד ביעדים שקבעה לעצמה.

כל אלו מספקים שלל הזדמנויות לחברות המים הישראליות, המובילות את התחום בעולם. הטאיוואנים מודעים ליכולות הגבוהות בתחום בישראל ולניסיון ארוך השנים שלנו בהתמודדות עם מצבי חירום במשק המים. בתערוכת WATEC 2019 הקרובה, הנספחות המסחרית בטיוואן תוביל משלחת של כ-20 בכירים מרשויות המים הטיוואניות השונות (רשות המים הלאומית, חברת המים הלאומית, מחלקת המים של עיריית טייפה ועוד) אשר יקיימו פגישות עם חברות ישראליות בתוך ומחוץ לתערוכה על מנת לבחון את רכישתן והטמעתן במשק המים הטיוואני. חברות ישראליות המעוניינות להיפגש עם אנשי המשלחת או לשמוע עוד אודות ההזדמנויות השונות בתחום בטאיוואן מוזמנות לפנות לקצינת הסחר האחראית על תחום המים בנספחות, הגב’ אלזה שייה באמצעות המייל: elsa.hsieh@israeltrade.gov.il (באנגלית) או לח”מ

בפוסט הבא נספר על הפעילויות המתוכננות ל-2020 בתחום המים בטאיוואן!

צור קשר עם:

צליל להב

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל