עמוד התווך והאוצר הטבעי האמיתי של כלכלת אוסטרליה עומד בפני עתיד רווי בסימני שאלה

כלכלת אוסטרליה, כתבנו כבר מספר רב של פעמים היא כלכלה מודרנית, מערבית, מתקדמת ותחרותית שמבוססת על ענפי תעשייה רבים, מגוונים וגלובליים ולא פחות מכך על היותה מחוברת ומקושרת ברשת של הסכמי סחר ענפים לשווקים שהיא פועלת בהם ומייצאת אליהם בדגש על מדינות אסיה והפסיפיק, עם סין כשותפת הסחר המרכזית של אוסטרליה בשנים האחרונות.

A gold miner shows a golden hugget freshly excavated from a mine.

כלכלת אוסטרליה התפתחה במרוצת השנים וצמחה על בסיסם של שני סקטורים מרכזיים: חקלאות ותעשיית המכרות שמייצרת ומפיקה סחורות ממשאבי ואוצרות הטבע העצומים שבאדמתה שמהווים את ליבה הפועם של כלכלת אוסטרליה כמפיקה ויצואנית של תוצריה לשווקים עמם אוסטרליה סוחרת וככזו היא בעלת תרומה עצומה לתוצר ולעושר הלאומי של אוסטרליה.

בנוסף להיותה מדינה מערבית ומתקדמת שמעודדת לתחומה הגירה, הסיבות המרכזיות להצלחתה הכלכלית החל מאמצע המאה ה-19 היו גילויים של זהב ולאחר מכן שורה ארוכה של אוצרות ומשאבי טבע שמציאתם יחד עם ההבנה שאדמת אוסטרליה עשירה באוצרות טבע הביאו לגלי הגירה ניכרים, להזדמנויות עסקיות, להשקעות זרות ויחד איתם לצמיחה כלכלית מתמשכת.

 

בנוסף, הם תמכו בהקמתן של תעשיות נלוות לרבות תעשיית אנרגיה, לוגיסטיקה ותעשיית בנקאות וניהול סיכונים פיננסים מפותחת.

אלה גם אלה הביאו להתפתחותן של ערים, עיירות ופיתוח תשתיות מואץ סביב המרכזים הגאוגרפים בהם ממוקמים המרבצים של אוצרות הטבע שכוללים רשימה ארוכה ומגוונת במיוחד, היות ובאוסטרליה פועלים מכרות של זהב ויהלומים, מאגרי נפט וגז עצומים, פחם, אורניום, ניקל, נחושת ורשימה ארוכה של כימיקלים, מינרלים ומתכות שמרביתם מיוצאים ונסחרים בשווקים הגלובליים ומהווים סחורות בסיס (Commodities), כולל מתכות שבאמצעותם בונים תשתיות ותעשיות, בניינים, ערים ושכונות מגורים, כבישים ורכבות, תעשיית מכוניות, ספינות ותעשיית תעופה, אלו הם הבסיס שעליהם מושתתת תעשייה זו.

למי שמעולם לא התעניין בתעשיית הסחורות העולמית ולא ביקר באוסטרליה (או בברזיל), ומי מאיתנו שאיננו מכיר ולא שמע על תעשיית המכרות דבר שבביטחון אפשר לומר מדובר במרבית הישראלים, יופתע לגלות שקיים סקטור מוביל ומרכזי בתוך התעשייה העצומה בגודלה והדרמטית בחשיבותה לכלכלה העולמית, בוודאי שלתעשייה האוסטרלית, שהיא בעלת חשיבות רבה להמשך הצמיחה, לייצוא ולקיום שלה באמצעות חברות מכרות רבות שפועלות בתחומה: אלו הם עופרות ברזל (Iron Ore).

למי שלא למד או התמחה בכימיה, או שאף פעם לא התעניין נסביר זאת כך: ברזל, מתכות ובעיקר פלדה, אינם קיימים בטבע בצורה נקייה או טהורה.

הם הופכים לכאלו בהמשך לתהליך הפקה של מחצב שבצורתו הטבעית לכוד ונמצא בשכבות של אבן סלע. בתיאור תמציתי ופשוט ככל הניתן נאמר שכדי להפיק ברזל לשימוש תעשייתי נדרש להפריד אותו מהסלע בו הוא לכוד, בדרך של חימום הסלע לטמפרטורות גבוהות במיוחד של כ 2,000 מעלות שגורמות לסלע להתפרק לרכיביו. כתוצאה נפרדים הברזל מהאבן, ולאחר ההיפרדות מאבן הסלע הופכים שניהם לעופרת, ומתקבל ברזל בצורתו הטבעית: עופרת ברזל (כלומר אבקת הברזל שממנה מכינים פלדה בתהליך אחר ונפרד).

בראייה היסטורית ולפני כ 3,000 שנה כשגילה האדם הקדמון את קיומו של הברזל וכשהבין שניתן לעשות בו שימושים שונים לבניה, להכנת כלי מלחמה, כלי עבודה וכו’ הייתה זו ‘תקופה הברזל’ שהתאפיינה בשימושים ראשונים ופרימיטיביים של הפקת עופרות ברזל מסלע והפיכתם למתכות ברזל ופלדה לשימושים ומטרות שונות של קיום ומחיה.

עופרת ברזל היא עפרה (מעין אבקת אדמה) הכוללת סלעים ומינרלים מהם ניתן להפיק באופן כלכלי ברזל, מתכת ובעיקר פלדה. העפרות עשירות בדרך כלל בתחמוצות ברזל וצבעיהן מגוונים, בין אפור כהה, צהוב עז, סגול, ועד אדום חלודה. הברזל עצמו נמצא בדרך כלל בצורות המינרליות הללו.

עפרת ברזל היא חומר גלם להפקת ברזל שבתורו הינו חומר הגלם העיקרי להפקת פלדה. כ 98% מעפרת הברזל אותה כורים בעולם משמשת להפקת פלדה. הפלדה מהווה כ-95% מכלל שוק המתכות העולמי. השימוש העיקרי בפלדה הוא בענף הבניה, בתעשיית הספנות, בתעשיית הרכב ובייצור מכונות. כתוצאה מכך, למחירי עפרת הברזל השפעה נרחבת ישירה ועקיפה, על מדדים כלכלים רבים במדד הסחורות העולמי.

סלעים עשירים בברזל נפוצים בכל העולם, אולם במספר קטן יחסית של מדינות קיימים מרבצים של עפרת ברזל שהפקת ברזל מהן כדאית מאוד מבחינה כלכלית.

המגבלה העיקרית לכדאיות הכלכלית שבהפקת ברזל ממרבץ עפרת ברזל, אינו בהכרח איכות העפרה או גודל המרבץ. המגבלות העיקריות הן במיקום המרבץ ביחס לשוק, עלות שינוע העפרה מן המכרה אל השוק, עלויות האנרגיה הדרושות להפקה ושיקולים אחרים.

כריית עפרת ברזל היא עסק הפועל בהיקף ענק ובמתח רווחים נמוך. כריית עפרת ברזל דורשת השקעות גדולות בתשתיות בהם סלילת מסילות ברזל לצורך שינוע העפרה מן המכרה למזח ימי שמועמס על אניות מטען מיוחדות (אניות צובר) ונשלח ליעדו. מסיבות אלה כריית עפרת ברזל נעשית בידי מספר מצומצם מאוד של חברות רב לאומיות ובמספר מוקדים קטן ברחבי העולם.

התפוקה העולמית השנתית הממוצעת היא כמיליארד טונות של עפרת ברזל בשנה.

יצרנית עפרת הברזל הגדולה ביותר בעולם היא חברת המכרות הברזילאית Vale ואחריה 3 החברות האוסטרליות הגדולות BHP Billiton, Rio Tinto וחברת Fortescue Metal Group – FMS.

  

כמויות עפרת הברזל המשונעות באניות צובר ממדינת המכרה למדינות אחרות עמדה על היקף של מעל למיליארד טונות  (1,000 מיליון טון בשנת 2018). כשאוסטרליה וברזיל שולטות בתחום המסחר הימי בעפרת ברזל, ומחזיקות בנתח של מעל ל 80% מן השוק העולמי.

שלוש החברות הגדולות בעולם שולטות יחד ב-75% מן השוק העולמי.

הצרכניות העיקריות של עפרת ברזל בעולם הן סין ואחריה  יפןקוריאה הדרומית, ארצות הברית והאיחוד האירופי. אוסטרליה היא היצואנית הגדולה בעולם של עופרות ברזל ואחראית לכ 30% מסך כל היצוא אל השוק העולמי.

בשנת 2018 מרבית הסחר הימי בעפרת ברזל (51%) נשלח לסין. אף שסין היא המפיקה הגדולה בעולם של עפרת ברזל בעצמה, היא ממשיכה לרכוש, ולהוביל בדרך הים, עפרת ברזל איכותית יותר מהמכרות שנמצאות באוסטרליה.

מתוך כל היצוא התעשייתי האוסטרלי, בעיקר תוצרי ענפי המינרלים, הכרייה והמכרות ללא ספק מהווים עופרות הברזל את המרבץ החשוב והמשמעותי ביותר לכלכלה של אוסטרליה שתלויה בו ושאחראי לצמיחה המתמשכת של כלכלתה משך מספר עשורים. על אף מחזורים של עליות וירידות, גאות ושפל במחיר הסחורות שהוביל גם לצניחה חדה במחיריהם במהלך 2015 ולפגיעה ממשית בכלכלת מדינת מערב אוסטרליה (WA) שבה נמצא ריכוז המכרות הגדול ביותר שבאוסטרליה, ומתוך כל הסגמנטים של תעשיית המכרות בהם זהב ויהלומים, נפט וגז, כימיקלים ומינרלים יחד עם מתכות שונות,

ממשיכה כלכלת אוסטרליה להסתמך על מרבץ מרכזי זה ולא פחות מכך מהמשך הביקושים הגבוהים בשוק הסיני לתוצרי תעשיית אוצרות הטבע המגוונים והמרובים שלה.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל