הזדמנויות עסקיות באיי הפסיפיק? מסתבר שיש חיה כזו

בואו נודה על האמת, אם ביקור באוסטרליה כבר אינו חלום רחוק עבור רובנו וגם אם בחרנו בהרפתקה, השקענו ונסענו עד לאוסטרליה ומדינות הפסיפיק ואפילו חשבנו לשלב גם ביקור בניו זילנד השכנה, המאמץ הנוסף בתוספת טיסה מזרחה של עוד 3.5 שעות..

ביקור באיי מדינות הפסיפיק הממוקמים בדרום מערב האוקיינוס השקט (בלב האוקיינוס הפסיפי) משול לסיכוי ולסבירות שנצא לביקור עסקים משולב בחופשה ותיירות בחלל.

או במילים יותר מעשיות, הסבירות והסיכוי שנבקר באחת ממדינות האיים הקטנות והמרוחקות האלו נמוכים במיוחד עבור רובנו ונובעים מפערי המרחק העצומים מישראל ומאירופה והאמת גם עבור תושבי אוסטרליה או ניו זילנד עצמם.

  

 

מרבית מדינות חגורת איי הפסיפיק אינן מוכרות לנו, בעיקר משום שמדובר באיים קטנים ומרוחקים שמרביתם מאוכלסים בדלילות רבה ויש בהן כלכלות בלתי מפותחות בעליל.

על כך נוספת העובדה שהן אינן מוכרות או ידועות לרבים מאיתנו, אבל בעיקר – אינן רלוונטיות עבורנו, ממגוון רחב מאוד של סיבות כך למצער גם עבור מרבית תושבי מדינות תבל. האמור מתווסף למרחק הניכר מכל נקודה מרכזית בעולם שמחייבת עשרות רבות מאוד של שעות טיסה ושייט בספינה כדי להגיע לאיזה מהיעדים המרוחקים.

במאמר הזה, שיוקדש למדינות האוקיינוס השקט ננסה לעשות מעט סדר, לתת פרספקטיבה והכוונה ונלמד על הקשר המיוחד שיש לרבות מהן למדינת ישראל.

מדינות איי הפסיפיק ממוקמות בדרום מזרח האוקיינוס השקט. זהו אזור נרחב ביותר שמרביתו מוקף ים, שטחו גדול פי 3 מזה של אוסטרליה והוא מקיף כ 15% משטחו של הגלובוס כולו.

מבחינה גיאו-פוליטית ואתנית האזור מחולק ל 3 תתי אזורים: פולינזיה, מיקרונזיה ומלנזיה וקיימות בו 22 ישויות פוליטיות מיושבות בעלות הגדרה ושיוך פוליטי ומדיני.

מהן, 14 קבוצות איים שהן מדינות עצמאיות לחלוטין עם שלטון, דגל, מטבע ומושב באו”ם ו 8 אחרות שהם מדינות חסות ששייכות או נמצאות תחת הריבונות של ארה”ב (דוגמת גואם, וסמואה המערבית), צרפת (פולינזיה הצרפתית) צ’ילה ואוסטרליה.

ע”מ לחדד את הגאוגרפיה והפוליטיקה של אזור זה חשוב לזכור שבאזור דרום האוקיינוס השקט (הפסיפיק) פרוסים איים וקבוצות איים שחלקם שייכים ישירות למדינות אחרות דוגמת אוסטרליה, ניו זילנד והם חלק אינטגרלי מהטריטוריה והריבונות של מדינות אלו.

קבוצות איים אחרות הן עצמאיות במידה מסוימת או חלקית עם דגל וממשל מקומי עצמאי יחסית אבל נמצאות תחת ריבונות זרה בין שהיא אמריקאית, אוסטרלית או אירופאית, וכאמור, 14 קבוצות נפרדות של איים שהם מדינות עצמאיות לגמרי, מהם לפי גודל האוכלוסייה נמצא את: פפואה ניו גיני עם כמעט 9 מיליון תושבים, פיגי’ ואיי שלמה עם אוכלוסייה של כמעט 1 מיליון תושבים, אחריהן קלדוניה החדשה, וסמואה עם כ 200 אלף תושבים, גואם וקיריביאטי עם 150 אלף תושבים, מיקרונזיה, טונגה, איי מרשל, איי קוק, פלאו כולן מדינות עצמאיות עם אוכלוסייה שמקבילה לעיירה או כפר עם כמה עשרות אלפים בודדים של תושבים.

בפרספקטיבה השוואתית כלכלית, המדינות והכלכלות שהן ע”פ מדד היחסיות הנדרש – המפותחות באזור (להוציא את אוסטרליה ניו זילנד) ומתקיימת בהם תעשייה, סחר והשקעות בתשתיות, את פפואה ניו גיני, איי פיגי’, אי שלמה, סמואה, ואחריהן בסדר יורד את טונגה, מיקרונזיה, פלאו, קיריבטי, איי מרשל ונאורו.

אף על פי שקיימת שונות בין המדינות, האוכלוסיות והתרבויות השונות שנובעות משייכות אתנית, לשונית וגיאוגרפית בין המדינות והאיים הממוקמים ב 3 תתי אזורים גיאוגרפים (דוגמת פיג’י עם אוכלוסייה של כמעט מיליון נפש לעמת נאורו, טובאלו וקיריבטי עם כ- 11 אלף נפש כל אחת) עדיין ישנם קווי דמיון הן במנהגים והן באורח החיים של רבים מהם שבפרספקטיבה היסטורית הם תולדה של העובדה שעיקר קיומה וצמיחתה של האוכלוסייה מקורם מהים, ומגידולים חקלאים מוגבלים שרלוונטיים לגאוגרפיה המקומית, עבור המחיה ועבור הסחר ההדדי ביניהם, וככאלו התושבים המקומיים (והמקוריים) מתקראים Pacific Islanders.

דמיון מרכזי חשוב וגורף הם האתגרים הכלכליים המשותפים שעומדים בפני כל מדינות הפסיפיק ושעל סמך נתוני הבנק העולמי מסתכמים בכך שכולן קטנות בשטחן ואוכלוסייתן שלעתים רבות פרוסה על שטחים עצומים, בדרך כלל ללא אוצרות ומשאבים טבעיים משמעותיים, מרוחקים מרחק עצום ורב מהשווקים וממדינות העולם לרבות אלו מהם שנמצאות תחת חסות אירופית, אמריקאית או אחרת. כולם פגיעים במידה משתנה לנזקי ושינויי מזג אוויר וחשופים באופן קיומי למגמת ההתחממות הגלובלית, שינויי האקלים והסכנה שבעליית מפלס הים כתוצאה מהפשרת הקרחונים.

על פי נתוני הבנק העולמי קיומן של 20 מ- 25 מדינות הפסיפיק נתון בסכנה מידית כתוצאה מאסונות טבע (סופות, סערות, צונאמים וכו’), בהם לדוגמה איי טונגה ונאורו שממוקמות בראש רשימת המדינות של הבנק העולמי כמדינות בסיכון שמידת חשיפתם לסכנות ופגעי אסונות טבע מאיים באופן קבוע על המשך קיומן הפיזי.

ללא יוצאים מהכלל, כל מדינות הפסיפיק תלויות בסיוע ובסחר חוץ, בדגש על תלות מאסיבית לשטחן של כל המוצרים הבסיסים הנדרשים לקיום האוכלוסייה המקומית ושתומכים בפיתוח כלכלי ואנושי, לרבות מוצרי מזון ובעלי חיים, מוצרי אנרגיה, נפט ודלקים, מינרלים וכימיקלים, מוצרי אלקטרוניקה ותקשורת, מוצרי בניה ותשתיות, שירותי רפואה, חינוך, ממשל ועוד.

מתוך 22 הישויות הפוליטיות המתוארות, לפפואה ניו גיני, פיג’י, קלדוניה ואיי שלמה עומדים מרבצים משמעותיים של מינרלים ומשאבי טבע יחד עם יכולות של חקלאות טרופית ותעשיית דגה ותיירות, שמאפשרים להם מידה רבה של פיתוח וצמיחה כלכלית ואנושית במסגרת השקעות זרות מחד וסחר חליפין עם מדינות האזור מנגד.

4 מדינות אלו שאוכלוסייתן מהווה כ 80% מסך אוכלוסיית מדינות איי הפסיפיק הן בעלות פוטנציאל ניכר לקיים צמיחה כלכלית ברת קיימה יחד עם מעמד ביניים קטן אך משכיל בעל כישורים, השכלה ויכולות שרלוונטיים לתקשורת וסחר עם עולם המערבי.

למרבית מדינות האיים האחרות בהן: סמואה, טונגה, פלאו, מיקרונזיה, קיריבטי, איי מרשל, איי קוק וכו’ עומדות מגבלות וקשיים משמעותיים שמצמצמים את פעילותם ויכולתם הכלכלית לסחר במוצרי חקלאות וייצוא של תעשיית דגים, יחד עם תעשיית תיירות מוגבלת, והן נסמכות על יבוא של כל הנדרש למחייתם וקיומן ועל תמיכה ומימון של הבנק העולמי וארגוני סיוע אחרים בפיתוח תשתיות בסיסיות של רפואה, תחבורה, חינוך וכו’.

אולי יפתיע את הקורא לדעת שעבור מרבית מדינות הפסיפיק לא זו בלבד שיש להם קשר ועניין גדול בישראל אלא שברבות מהם ישנה תמיכה מלאה וגורפת בארצנו.

הן בשל אוכלוסייה הנוצרית אוונגלית וקתולית, והן בשל הדומיננטיות והתלות של רבות מהם בארה”ב שנותנת את הטון באזור גאוגרפי זה מאז תום מלחמת העולם השנייה. הדמיון שרבות ממדינות איים אלו מוצאות בישראל מתייחס למלחמה הקיומית של מרבית מדינות האיים באזור הגאוגרפי והמסוכן של העולם ומבחינתם גם ישראל נמצאת באותה בהשוואה.

או במילים פשוטות, בזמן שישראל מתמודדת עם אתגרים ביטחוניים וצבאיים קיומיים מורכבים ותמידיים, מדינות האיים מתמודדות עם אתגרי איתני טבע קיומיים ומסוכנים באופן מתמשך.

באופן כללי, ישראל מצדה מציעה סיוע ותמיכה לרבות מהם וביד רחבה: הדרכות של מומחי חקלאות ישראלים, סיוע בפיתוח משק ותשתיות של מים, שירותי חינוך ורפואה. לדוגמה, באיי מרשל ופלאו פועלים מתקנים ישראלים להתפלת מים ובאי נאורו הוקם מתקן לטיהור מים ופיתוח לולים לתעשיית החקלאות. כמו כן ישראל מספקת ציוד והדרכה רפואית למדינות איים רבות אחרות.

התוצאה של כל אלו היא שמיקרונזיה, אי מרשל, פיג’י, פלאו ונאורו הם קול מובטח לישראל בהצבעות שונות באו”ם ומתנגדות קבועות להחלטות והצעות אנטי ישראליות שנדונות בו. ונשיאי מיקרונזיה ונאורו אף ביקרו בארץ בשנים האחרונות (נישא מיקרונזיה ב 2014 ובנפרד נשיא נאורו ב- 2017) ונפגשו עם בכירי הממשלה וארגוני תעשייה ישראלים.

תוצאה נוספת היא שבהמשך להערכה הרבה של מדינות איי הפסיפיק והתמיכה בישראל ישנן מספר חברות ישראליות שפועלות באיים, מרביתן חברות שיש להן בסיס פעילות קיים באזור אסיה והפסיפיק או משרדים ועובדים מקומיים באוסטרליה ובניו זילנד שמהווים עבור שווקי יעד ומטרה.

חברות התקשורת רד מערכות תקשורת ובנפרד חברת גילת לוויינים פועלות כדרך שבשגרה באי שלמה, בפיג’י’ ובפפואה גינאה החדשה והקימו בהן במרוצת השנים האחרונות תשתיות ופרויקטים של תקשורת מבוססת לווייניות ו Wireless.

מנגד לחברות נטפים, LR וחברות יעוץ וניהול של פרויקטים חקלאיים הקימו באיים מיזמי חקלאות ובינוי נרחבים, וכן קיימות הזדמנויות מעניינות גם בתעשיית התיירות והדגה, החינוך, הרפואה והממשל בדגש על הדרכות, לימוד והכשרות מרחוק, שחברות ישראליות רבות מובילות ומצטיינות בהם.

אף על פי שהנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה מציעה ומאפשרת יכולות מסוימות של יצירת קשרים רלוונטיים ופיתוח עסקי במדינות איי הפסיפיק, חשוב לזכור שמדובר במדינות קטנות מאוד יחסית ודלילות באוכלוסיה, שכולן ללא יוצא מהכלל בלתי מפותחות כלכלית ואנושית ברמות שונות ומיקומן הגאוגרפי על פני הגלובוס הופך את תהליך יצירת וניהול קשרים עסקיים וקשרי סחר מולם למורכבים ומאתגרים במיוחד.

מומלץ מאוד לחברות ועסקים ישראלים שמעוניינים לנסות למצוא במדינות אלו הזדמנויות עסקיות ופרויקטים מתאימים, לבחון סיוע בקבלת מימון ותמיכה מארגונים בינלאומיים לרבות תכניות מימון של הבנק העולמי ומוסדות בינלאומיים אחרים שממנים ותומכים בפיתוח כלכלי ואנושי, וכן מומלץ מאוד לשקול להתייעץ ולהסתייע בחברת הביטוח הממשלתית ‘אשרא’ שמציעה כלים מימונים שתומכים בהקטנת סיכונים מסחריים ופוליטיים בדרך של מתן ערבויות וביטוח כנגד הסיכונים שקיימים בעשיית עסקים במדינות איים אלו.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל