דובר רשות המים הישראלי חרש את צפון הודו במאמץ לקדם חשיפה לאירוע WATEC2019

דובר רשות המים הישראלי חרש את צפון הודו
במאמץ לקדם חשיפה לאירוע WATEC2019

בשבוע האחרון של אוגוסט 2019, ביקר בניו דלהי, בירת הודו, מר. אורי שור – דובר רשות המים הישראלית. ביקורו של שור בניו דלהי, כלל למעשה ביקורים ביעדים נוספים בצפון הודו. אלו, כללו ביקור במדינת דלהי, מדינת האריאנה ומדינת פאנג’ב.

כבר ביומו הראשון (25.8), התראיין אורי שור אל אחד האתרים המובילים והמשפיעים ביותר על סדר היום של מקבלי ההחלטות בתחום המים בהודו – Water Digest ועבר תדרוך ראשוני מצד ראש נציגות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בניו דלהי, ברק גרנות.  למחרת, נפגש מר. שור לתדרוך בבית שגריר ישראל בהודו, ד”ר רון מלכא ולאחר מכן התקיים מפגש הכירות קצר וארוחת בוקר עם כל צוות השגרירות הבכיר.

משם המשיך מר. שור בליווי הנספח הכלכלי בניו דלהי ואנשי צוות נוספים מטעם הנספחות לפגישה עם אחת מהרשויות המוניציפאליות העשירות והמתקדמות ביותר בהודו – NDMC. הדיון כלל סקירת פתרונות ישראליים בתחום המים, שעשויות להיות רלוונטיות עבור העירייה. באולם מועצת העיר NDMC (רשות מוניציפאלית בתוך העיר ניו דלהי) נדחקו למעלה מ-50 בעלי עניין מכל המחלקות והיחידות השונות העוסקות בסוגיות הנוגעות לצריכה, שימוש ואחזקת תשתיות מים.

בהמשך, התקיימה פגישה ממוקדת יותר במשרדי דלהי ג’אל בורד – תאגיד המים העירוני של העיר ניו דלהי כולה. בפגישה, שהתקיימה במתכונת מצומצמת עם מנכ”ל התאגיד וחמישה מומחים מטעמו, התקבלה החלטה עקרונית להשתתף בכנס WATEC הקרוב היישר מהגורם הניהולי הבכיר ביותר בארגון.

בהמשך יום זה, התקיים ריאיון נוסף למגזין מוביל בתחום המים – Everything About Water ולאחר מכן השתתפו מספר בכירים ומומחים מטעם מדינת ישראל, בהם מר. אורי שור, בסשן ייחודי שהתקיים כחלק מאירוע פנימי של משרד המים הפדראלי של הודו – משרד ממשלתי חדש המאגד את כל סמכויות המים של כל משרדי הממשלה הפדראליים בהודו. אירוע פנים ממשלתי זה, העניק למעשה במה ייחודית וככל הנראה חסרת תקדים לחשיפת מרכולתה של ישראל על במה בפני כ- 1200 בכירי ממשל הודיים מכל רחבי הודו, העוסקים ומובילים את תחום המים במדינותיהם, מחוזותיהם, רשויותיהם ועריהם בכל רחבי הרפובליקה של הודו.

ביומו השלישי של הביקור בדלהי, התקיים מפגש בוקר עם צוות המים ברשות לקידום השקעות של ממשלת הודו הפדראלית (האמונים על בחינה ואיתור השקעות רלוונטיות לפרויקטי מים של חברות זרות בהודו) על מנת שיוכלו להבין טוב יותר את הרלוונטיות של פתרונות ישראליים לשוק ההודי וכיצד ניתן לעודד חברות הודיות לשלב פתרונות ישראליים בפרוייקטים המתקיימים ברחבי הרפובליקה ולמשוך יותר חברות ישראליות לבסס את פעילותן בשוק.

בהמשך, אירח צוות הרשות להשקעות של הודו מפגש נציגי חברות עסקיות בתחום המים, שגויסו למפגש ע”י צוות הנספחות הכלכלית בדלהי, בשיתוף לשכת המסחר הגדולה בהודו – FICCI. מפגש מוצלח זה, במסגרתו הועלו סוגיות רבות הנוגעות לחדשנות הישראלית בתחום, עורר עניין רב, אך נגדע לאור אילוצי זמן שחייבו את מר. אורי שור וצוות הנספחות לסיים את המפגש ולעבור אל מפגש ‘שולחן עגול’ במטה הבנק העולמי במרכז ניו דלהי.

במטה הבנק העולמי, התקיים מפגש ייחודי בהשתתפות כ-40 משתתפים, בהם נציגים רבים של מחלקת המים בבנק העולמי, מחלקת החקלאות, צוות ארגון ה WRG2030 (הפועל תחת הבנק העולמי וארגן עבורנו את המפגש), גורמי ממשל ממדינת UP, יועצים בתחום, מומחי אקדמיה ונציגי MSP של מדינת UP, הפועלים לקידום פרויקטים הנוגעים לשיקום אגן ההינדון ופרוייקטים אחרים הנוגעים לשיקום והחייאת החקלאות ומקורות המים בחבל בונדלקאנד וכיו”ב. מהצד הישראלי נכחו במפגש זה דובר רשות המים, מר. אורי שור, הנספח הכלכלי, ברק גרנות נציג מש”ב, דן אלוף.

לאחר מפגש זה, התקיים מפגש מעניין עם המרכז האקדמי TERI, המשמש גם כשותף ידע של גורמי ממשל רבים בהודו. המפגש, שאף צולם לצרכים תקשורתיים ע”י אתר האינטרנט החדשותי הידוע  Republic World, גרר עניין רב מצד המשתתפים והסכמה ראשוני בדבר חשיבות ההשתתפות של גורמי מחקר ואקדמיה בכנס WATEC2019.

במוצאי יום שלישי, המשיך דובר רשות המים, אורי שור, לשורת מפגשים שאורגנו ע”י הנספחויות הכלכליות של מינהל סחר חוץ – משרד הכלכלה והתעשייה במומבאיי ובנגלור ובחמישי לפנות ערב (29.8) נחת אורי שור חזרה בניו דלהי.

בטרם עלתה החמה בבוקר שישי, כבר המריא מר.שור עם הנספח הכלכלי וקצין הסחר, וינוד מאהטה לביקור עבודה בעיר צ’אנדיגר – בירתן של המדינות פאנג’אב והאריאנה. עם בואם, נתקבלו השלושה ע”י נציגים של חברת מקורות, המפעילים בפאנג’אב פרויקט מיפוי רחב היקף בתחום המים, כמו גם סקר צרכים ופתרונות לאחר מיפוי. הפגישה הקצרה, היוותה רק חימום לקראת פגישה רבת משתתפים תחת מנכ”ל המשרד לעינייני מים וחקלאות במדינת פאנג’אב, שכללה כ-12 גורמי ממשל רבים מאוד ממחלקות שונות בממשלה וכן את נציגי חברת מקורות, המשחקים כיום תפקיד מרכזי בפעילות של ממשלת פאנג’אב בתחום זה. מהמפגש עלה כי קיים סיכוי גבוה להגעת מומחי מים רלוונטיים מצד ממשלת פאנג’אב לאירוע WATEC2019 בישראל, וזאת לאור ההצלחה של הפעם הקודמת (AGRITEC2018) שהובילה לשיתוף הפעולה הפורה בין מדינת פאנג’אב למקורות. ניכר כי ממשלת פאנג’אב מוצאת עניין רב בפתרונות ישראליים ונכונה לצעוד כברת דרך על מנת לאמץ טכנולוגיות ולשפר את מצבה בחזית מאתגרת זו.

בתום המפגש עם ממשלת פאנג’אב, התקיימה פגישה עם גורם בכיר ומרכזי מאוד בממשלת האריאנה, אשר חיבר באופן מיידי את המשלחת הישראלית אל מנכ”ל המשרד הממשלתי בהאריאנה האמון על “ערים חכמות”. בתום שיחה קצרה, הביע הבכיר מממשלת האריאנה עניין רב להגיע לישראל ולבחון פתרונות ישראליים בתחום זה.

ביום ראשון, ה-1.9.2019, התקיים ריאיון מצולם עבור סוכנות הידיעות BTV, שעסק – באופן טבעי – באתגרי הודו בתחום המים וכיצד יכולה זו ללמוד מהניסיון הישראלי.

בשורה התחתונה, התקיים ביקור קידום וחשיפה פורה, מעניין, מאתגר ומוצלח.  המשימה שנותרה לצוותים בהודו – המרת העניין שנוצר ברישום בעלי עניין אל כנס ותערוכת WATEC שתתקיים בישראל בנובמבר 2019 וארגון פגישות רלוונטיות בין באי האירוע מהודו לספקי טכנולוגיות ישראליים בעלי פתרונות הרלוונטיים להודו.

 

 

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל