תעשיית התיירות של ניו זילנד וחשיבותה לכלכלת המדינה

אזהרה: הכתבה הבאה על אף שתעסוק (ותנסה) להתמקד בענף ובמגזר התעשייתי החשוב לכלכלת המדינה, עשוי לגרום לרבים מכם לרצות לארוז מזוודה או לפחות תיק גב גדול, לקחת ומקל ולצאת לטייל בקצה האחר של העולם, בעצם, במקום שנמצא ‘רק 3 שעות טיסה מקצה העולם’, בהנחה שאת הבכורה הזו קוטפת אוסטרליה.

ניו זילנד (New Zealand) היא מדינת איים באוקיינוס השקט שמאוכלסת בדלילות ונחשבת לדעת רבים לאחת המדינות היפות ביותר בעולם ולמקום הקרוב ביותר שיש לגן עדן. ניו זילנד מכילה בין היתר הרים משוננים, שטחי חקלאות נרחבים, פיורדים תלולים, אגמים נקיים, נהרות גועשים, חופים חוליים לבנים, ואזורים וולקניים פעילים.

אין ספק שמדובר באחת מהמדינות ומהמקומות היפים ביותר על פני כדור הארץ (כפי שכנראה ראיתם בטרילוגיית סרטי שר הטבעות) מדובר פשוט בארץ יפיפייה ושלווה, עם נופים שפשוט קשה לתאר במלים או בבלוגים של משרד הכלכלה והתעשייה…

המדהים במדינה יפיפייה זו הוא שתיאור הגאוגרפיה שלה רלוונטי לא רק לנופיה אלא לא פחות מכך גם לתושביה המכונים “קיווים” Kiwis (ה Kiwi הוא סוג של עוף נפוץ בניו זילנד המהווה סוג של סמל בלתי רשמי שלה, כמו הצבר הישראלי) והאוכלוסייה ה ‘קיווית’ ידועה כאדיבה, שלווה ומקבלת שבזכותה (וכיאה לגן עדן) הפכה להיות מהיעדים הבטוחים ביותר לטיול וביקור שמאפשרים ליהנות מכמה מהטרקים הטובים בעולם יחד עם חופים מרהיבים, מספורט אתגרי ותרבות ילידית ‘מאורית’ עתיקה, עשירה ומגוונת.

ניו זילנד רחוקה מאוד פיזית מכל מדינה שכנה לה ובוודאי שממרכז העולם ומהמדינות והשווקים של אסיה הרלוונטיים לה, מתגוררים בה 4.5 מיליון תושבים בלבד אך כלכלתה עשירה, מערבית מתקדמת ומסתמכת במידה רבה על סחר גלובלי כשהייצוא מהווה מרכיב קריטי לצמיחתה.

כלכלת ניו זילנד מבוססת על שוק חופשי ונסמכת על הסכמי סחר חופשי, היא הייתה הראשונה שחתמה על הסכם סחר חופשי עם סין כבר בשנת 2008 והיא הדוחפת הראשית והייתה הראשונה לאשר את הסכם הסחר המולטילטרלי הטרנס פאסיפי TPP שכולל (אחרי פרישת ארה”ב ממנו בשנת 2017) 11 מדינות וכלכלות שותפות ש 6 מהן כבר אישררו ושנכנס לתוקף רשמי בסוף דצמבר 2018.

כיום כ 73% מהמועסקים בה עובדים בתעשיית השירותים, בנוסף על 20% שמועסקים בתעשייה ו 6% בענף החקלאות. שיעורי האבטלה הנמוכים שלה הסתכמו בשנה קודמת ב 4.7%, ורמת האינפלציה שבה זניחה ונמוכה מ 2% בשנה.

ובנוסף על כל אלו קיימת תעשיית התיירות של ניו זילנד בדגש על התיירים שמבקרים בה שמהווה כנראה את מקור ההכנסה המרכזי והחשוב ביותר של כלכלת ניו זילנד.

במספרים ואחוזים: ביקרו במדינה בשנת 2018 כמעט 4 מיליון תיירים ומבקרים (מספר שזהה כמעט לכל תושביה) שהכניסו לכלכלתה סך של 16.2 מיליארד $ שהיוו ב 2018 כ 20.6% מסך כל ייצוא הסחורות והשירותים שלה  ולא פחות ממחצית מהכנסות תעשיית השירותים. התוצאה של סקטור חשוב זה היא שעסקים ניו זילנדים רבים מתפרנסים ועוסקים מתיירות עד כדי כך שאחד מכל 7 מאזרחיה מתפרנס ממנה בדרך ישירה או עקיפה.

ישנם הרבה סיבות מדוע לבקר בניו זילנד, מדובר במדינה ידידותית ובטוחה עם תרבות מקומית ילידית מאורית מפותחת, נבחרת רוגבי לאומית (All blacks) שהיא אייקון עולמי מפורסם ובעיקר קילומטרים של נופים שנראים כאילו עורבבו במערבל אלוהי שאסף את כל פלאי הטבע היפים ביותר יחד ויצר איתם פארקים לאומיים יפיפיים, הרים מושלגים ויערות בלתי נגמרים, מפרצים מרהיבים ונהרות מדהימים, חיי טבע אינסופיים שכולם נראים כאילו נלקחו מגלויות שעברו פוטושופ מוצלח במיוחד, רק שכל אלו קיימים במציאות והן אמיתים ואטרקטיביים עד כאב.

וזה לא שכל המבקרים מגיעים אליה רק כדי לטייל וליהנות מנופיה הקסומים ומרחביה הירוקים. בניו זילנד מתקיימים מגוון רחב מאוד של אירועים עסקיים מקצועיים, תערוכות, כנסים וסמינרים בינלאומיים שע”פ נתוני משרד התיירות המקומי הניבו לה הכנסות של 100 מיליון $ ב 2018, וקרוב לכחצי מיליארד $ במהלך חמש השנים האחרונות.

לסיכום, שמה של ניו זילנד ידוע בעולם כאחד המקומות היפים ביותר על פני כדור הארץ, גן עדן עלי אדמות.

מוניטין שבהתחשב בפסיפס הנופים היפהפה והאנושי המגוון שלה שמורכב מיערות גשם קדומים וסבוכים, הרי געש פעילים ונישאים, פסגות עטורות שלג בוהק, מים צלולים בין פיורדים מרהיבים, גייזרים מתפרצים ובריכות בוץ, מצוקים שמתחברים אל האוקיינוס ואל חופי גלישה, קרחונים בגוונים קפואים של תכלת, שדות בלתי נגמרים בירוק שמנוקדים בכבשים לבנות – ומעל הכל, שמיכת שמיים שנצבעת בצבעים מיוחדים בעת זריחה ושקיעה.

כלומר, ניו זילנד היא פשוט מדינה מיוחדת, גם מבחינת תופעות וחיי הטבע שבה ולא פחות מכך בשל מורכבות הטבע האנושי שלה – היא פשוט שונה.

העובדה שהיא ממוקמת בקצה הדרומי של כדור הארץ, הופכת אותה לייחודית, יש בה מגוון עצום של תופעות טבע ובעלי חיים והאנשים שבה הפכו אותה לארץ הרפתקאות שמשלבות את הטבע בספורט האקסטרים: בין באנג’י וצניחה חופשית עבור בטיסה בכדורים פורחים או שיט בסירת מרוץ בנהרות ועד טיפוס הרים והליכה על קרחונים.

ניו זילנד לוקחת את איתני וקסמי הטבע ומייצרת מהם תיירות על סטרואידים, ולכן חברים, תיירות היא לא עוד ענף תעשייתי שלה, אלא לחלוטין מקור גאוותה, הכנסותיה וצמיחתה הכלכלית, שיש להם חשיבות ומאפיינים לאומיים וחשיבות כלכלית ולאומית אסטרטגית מהמעלה הראשונה.

אז אם עדיין לא ארזתם וטרם נסעתם, כדי להתחיל ולהתכונן ושתהיה כמובן, נסיעה טובה !

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל