בין שתי ערים, כלכלת אוסטרליה והתחרות בין עריה הגדולות

אז.. איפה.. טוב יותר ? בניו יורק או בבוסטון, ברלין או מינכן, לונדון או פריז, או במקרה שלנו, סידני או מלבורן (או אולי בריסביין, אדלייד, פרת’).

שתי הערים הגדולות של אוסטרליה: סידני ומלבורן נמצאות בתחרות מתמדת אחת עם השנייה היות ושתיהן מציעות איכות ורמת חיים גבוהה, הזדמנויות וגישה לשפע כלכלי כמעט בלתי מוגבל, אוכלוסייה קוסמופוליטית וחיי תרבות, קהילה מגוונים ורב תרבותיים. בפועל מהוות שתי הערים יחד את שני המרכזים הכלכליים, המסחריים, העסקיים והתרבותיים של אוסטרליה זה כמעט 150 שנה.

עם אוכלוסייה דומה יחסית שמונה כ- 5 מיליון איש בכל אחת מהן שיחדיו מהווים כמעט מחצית מאוכלוסיית אוסטרליה כולה ועם תוצר מצרפי שחלקו בתוצר המקומי הגולמי מגיע עד כמעט ל 70% מסך כל הפעילות הכלכלית, התעשייתית והעסקית של אוסטרליה, אין ספק שמתוך 6 עריה הגדולות, סידני ומלבורן הן ה-ערים, לחיות, לעבוד, לבלות וללמוד בהן ביבשת החמישית.

שתיהן ממוקמות במקומות גבוהים במיוחד בכל מדד השוואתי בינלאומי, גלובלי, שבוחן איכות ורמת חיים, גישה לתשתיות מתקדמות (חינוך, תחבורה, בריאות, קהילה ורווחה), ביטחון אישי, אוניברסיטאות מובילות ועוד, ובאינדקס השוואת איכות ורמת החיים העולמי Most livable City שמפרסמת חברת הייעוץ העסקי המוערכת ‘מרסר’ דורגו שתיהן בשנת 2018 במקומות מרשימים, מלבורן במקום השני וסידני במקום החמישי כשקודם לכן דורגה מלבורן כעיר הטובה ביותר לחיים ומגורים בעולם משך 7 שנים ברציפות על ידי האינדקס המפורסם,

ובמילים אחרות מלבורן הייתה ועודנה The most livable city in the world וסידני משתרכת לא הרבה אחריה בעשירייה הראשונה.

 

אוכלוסיות שתי הערים, כמו גם מרבית אוכלוסיית אוסטרליה היא אוכלוסיית מהגרים.

כ- 43% מתושבי מלבורן כיום לא נולדו באוסטרליה בהשוואה עם 36% מסך כל תושבי סידני, ואחוז דומה של כ 38% מתושביה שתי הערים מדברים בבתיהם או עם הוריהם בשפה שאיננה אנגלית.

סידני ‘ותיקה’ יותר, בעוד מלבורן נוסדה ‘רק’ ב 1835 על ידי סוחר בריטי בשם ג’ון באטמן שהשכיל לרכוש שטחי אדמה וחקלאות משבטים אבוריג’ינים מקומיים. סידני הוכרזה כעיר כבר ב 26 בינואר 1788 (הוא גם החג הלאומי של אוסטרליה: Australia Day) שמציין את הגעתן לחופי סידני של 11 ספינות שהביאו איתם 739 פושעים וגנבים מבריטניה, כלומר, רק שנים ספורות לאחר תחילת ההגירה האירופית אליה, שהחל ע”פ התארוך המקובל עם הגעת הספינה הראשונה Endeavor בפיקודו של קפטיין ג’יימס קוק אל מפרץ סידני של היום בשנת 1770. כלומר, סידני היא בפועל ההתיישבות וגם העיר הראשונה בדומיניון הבריטי, שנים קודם להכרזת העצמאות של אוסטרליה מבריטניה בשנת 1901.

צמיחת האוכלוסייה והפיתוח הכלכלי המשמעותי של אוסטרליה שנמשך מאז ועד היום בהיקפים עצומים משויך ללא ספק להימצאותם של מצבורי זהב באזורים שונים של מדינת ויקטוריה, שמלבורן בירתה.

הגילויים הביאו להגירה מסיבית ותקופה שמוגדרת כ’בהלה לזהב’ של מהגרים מהאיים הבריטיים, מסין וממקומות נוספים באסיה שתרמו להכפלת האוכלוסייה עד לסיום העשור ולצמיחה כלכלית מואצת של שתי הערים מלבורן וסידני. יחד עם תעשיית החקלאות, הלכה והתפתחה תעשיית כריה ומכרות שמהווה כיום את הסקטור החשוב, המוביל והמרכזי בכלכלה המקומית, ענף שתוצריו (מתכות, מינרלים, נפט, פחם וגז, זהב ויהלומים) אחראים לעשירית התפוקה התעשייתית, לכמחצית מהייצוא ובפועל לכמחצית מהתוצר הלאומי האוסטרלי.

עם השנים, התפתחו תעשיות נלוות לתעשיות אלו לרבות מסחר, ייעוץ ושירותים אולם משך שנים ארוכות ועמוק אל תוך המאה ה- 20 ועד למלחמות העולם היו הסקטורים המרכזיים בכלכלה והתעשייה מבוססים על חקלאות ואוצרות טבע (סחורות בסיס וחומרי גלם). סביבם, התפתחה מערכת הבנקאות והפיננסים, צמח והתפתח המסחר עם אירופה ועם מדינות ושווקים באסיה ששנים לאחר מכן ימקם את אוסטרליה כמרכז כלכלי מוביל מערבי ויציב של בנקאות, חקלאות מתקדמת ומפותחת וערוצי מסחר מגוונים ומתוחכמים, בעיקר כתוצאה מהריחוק הפיזי והגאוגרפי של אוסטרליה ככלל ושל שתי עריה הגדולות בפרט הממוקמות בדרום מזרחה של היבשת ומרוחקות ממרכז העולם ומהשווקים של אסיה מרחק ימים, שבועות וחודשים.

כיום סידני היא העיר הגדולה בבחינת אוכלוסייה בפדרציה ומהווה את המרכז של תעשיות הפיננסים והבנקאות, פועלת בה הבורסה האוסטרלית ASX, ומטות רבים של בנקים מקומיים וזרים, לרבות גופי השקעות, ביטוח ופיננסים. כמו כן פועלים בה מוסדות חינוך ואוניברסיטאות מתקדמים שלומדים בהם מאות אלפי סטודנטים זרים בעיקר מסין וממדינות אסיה אחרות. סידני מהווה מוקד של תעשיית תיירות וכן נקודת הגעה ויציאה מרכזית ליבשת כולה, בנוסף על שורה ארוכה ומגוונת של פארקי מדע תעשייה ומפעלי ייצור ותעשייה שמקיפים אותה.

לעומתה, מלבורן נהנית מתעשיית תיירות מפותחת גם אצלה, רובע, מרכזי מו”פ ומחקר של תעשיית Healthcare מתקדמת, ובכוונתה להפוך למרכז של ידע ותעשיית טכנולוגיה גלובלי.

ולקינוח, אם לענות על השאלה הבלתי נגמרת אז איפה ‘טוב יותר’ הרי שהדעה המוסכמת והמקובלת בקרב האוסטרלים המנוסים (והמנומסים) שחיו או התגוררו בשתי הערים וגם בקרה זרים, תיירים ואורחים שמבקרים בשתי הערים בתדירות גבוהה, היא שסידני היא הנערה היפה, הנערצת והאטרקטיבית ממש ‘מלכת הכיתה’, ואילו את מלבורן, בעיקר בשל תחכומה וחכמתה רצוי ומומלץ להזדרז להכיר להורים.

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל