בדרך למפעל הרכב של יונדאי ב ASAN קוריאה – לא מורידים את הרגל מהגז!

נכתב על ידי חגית גלוסקא, עובדת הנספחות הכלכלית.

 

אם תבקרו בדרום קוריאה, כמעט לכל מקום בכביש אליו תפנו את המבט – תתקלו ברכב של חברת יונדאי או קיה. האמת, כך גם בישראל. בסיור הכנה במפעל ובמרכז המחקר והפיתוח של חברת יונדאי בקוריאה הדרומית לקראת ביקורו הצפוי בקוריאה ב-15 ביולי של כבוד הנשיא ריבלין גילינו חברה שלא מורידה את הרגל מהגז. קבוצת יונדאי (Hyundai Motor Group) שאליה החל משנת 1998 שייכת גם חברת  KIA מדורגת כיום במקום ה-7 המכובד מבין חברות הרכב בעולם. נתח השוק של הקבוצה בדרום קוריאה הוא  כמעט 40% ו- 30% נוספים שייכים לקיה – חברת הבת של יונדאי. הקבוצה עוסקת בייצור רכבים פרטיים, חשמליים, היברדיים וכן בייצור אוטובוסים, רכבים כבדים וכלי רכב שונים.

תחילתו של הביקור במרכז המחקר והפיתוח של החברה ליד סיאול במתקן Namyang.  בכניסה נלקחו מאיתנו הטלפונים והמצלמות כוסו במדבקה מיוחדת וקיבלנו הוראות להימנע מצילום ברחבי המתקן. במרכז מסתובבים רכבי יונדאי בשלבי הפיתוח כשהם מכוסים בבדים עבים שימנעו חשיפה של גורם לא מוסמך לפיתוחים החדשים עליהם עובדים ללא לאות כ 4000 מהנדסים, מעצבים, נהגים מקצועיים ועובדי עזר. כל אלו מתכננים, ממציאים,מעצבים, מעבירים את המכוניות מבחני ריסוק קשים, ונוסעים איתן במרכז מיוחד לבחינת תנאי שטח ומזג אוויר קיצוניים אשר מכיל מספר מסלולים – כל מסלול מותאם לתנאים המיוחדים המצויים במדינות אליהם מיוצאים רכבי החברה – פסי האטה מסוגים שונים ותנאים המדמים שלג ומצבי החלקה. מדהים!

חדי העין שבינינו הבחינו במבנה שנראה כמו כור גרעיני קטן ולשאלתנו השיבו המארחים כי מדובר במתקן מיוחד למדידית הקרינה הרדיואקטיבית והחשמלית הנפלטת מהרכבים. על כל פרט חושבים כאן כי פשוט אין ברירה אחרת. המכונית צריכה לצאת מושלמת.

לאחר הביקור במרכז למחקר ופיתוח של החברה המשכנו לחזות במפעל המופלא וה(כמעט) אוטונומי לחלוטין של החברה ב ASAN. אז תמיד אמרו לכם שבעתיד רובוטים יחליפו את בני האדם? העתיד כבר כאן. במפעלי יונדאי למעלה מ 80%  מהליך הייצור מבוצע באופן אוטומטי על ידי רובוטים כאשר מעורבותם של מהנדסים נעשית ברוב שלבי יצירת הרכב לצורך בקרת איכות וטיפול ברובוטים בלבד. באופן זה, רובוטים מעבדים מתוך דפי מתכת ענקיים את חלקי הרכב, מתיכים אותם לכדי יחידה אחת וגם צובעים את הרכב שלנו במספר שכבות צבע שנועדו  להגן עליו ואף להוסיף לו קצת סטייל חינני. כשאתה מתהלך במפעל כמעט שאינך רואה נפש חיה. רק עוד ועוד מכונות שמבצעות ללא לאות את המוטל עליהן, החל משש וחצי בבוקר ועד לשתיים עשרה בלילה. אפילו הרכבים המובילים את הציוד והחומרים בין אגפי המפעל נעים באופן אוטונומי! הרובוטים במפעל, אגב, יוצרו גם הם על ידי חברת יונדאי.

 

בשלבים האחרונים מגיע הרכב לשלב ההרכבה הפחות אוטנומי – שם מאות עובדים באופן ידני ומרכיבים חלק חלק למקומו, 57 שניות ניתנות להם לכל פעולה (הרכב, שבינתיים ממשיך לנוע על הסרט הרץ, לא מחכה להם להפסקת סיגריה) עד שהרכב ממשיך למהנדס/ת הבא/ה לצורך הרכבת חלק נוסף. ולבסוף – נלקח הרכב על ידי נהגים מקצועיים לבחינת תקינות ולבקרת איכות אחרונה, כמו למשל להציף את הרכב במים מבחוץ על מנת לבדוק שאין דליפות פנימה. בכל מספר דקות נפלט רכב לנמל הקרוב בדרך לקונה המרוצה הבא. באופן הזה המפעל מייצר למעלה מ500 רכבים ביום !

ומכיוון שאין טוב ממראה עיניים, מוזמנים לצפות בסרטון התדמית הבא.

גם אתם יכולים לבקר במפעלי יונדאי – חברת יונדאי פותחת את שעריה לביקורים חינמיים במפעליה השונים ברחבי קוריאה, כמו ב ASAN וזה שנמצא בחלק הדרומי ב ULSAN. תוכלו ליצור קשר עם המפעלים השונים באמצעות אתר האינטרנט של החברה או דרך הקישור הזה ולהזמין מראש ביקור.

הנספחות הכלכלית של ישראל בקוריאה (Israel Economic and Trade Office in Korea) אמונה על הקשרים הכלכליים בין המדינות ופועלת יחד עם השגרירות, מכון הייצוא, רשות החדשנות ושותפים רבים אחרים לסייע לחברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חברות קוריאניות, למשוך השקעות קוריאניות לישראל ולפתח את תשתית הסחר עבור היצואנים הישראלים לקוריאה בתחומי הטכנולוגיה, החקלאות ומוצרי הצריכה.

כמו כן אנו מקדמים, בסיוע KORIL, קרן המו”פ ישראל-קוריאה, את המו”פ המשותף לסטרטאפים ישראלים וקוריאניים. אנו מזמינים אתכם גם לעיין בכתבת זרקור מפורטת על פעילות הנספחות כאן, ולפנות אלינו באמצעות הדוא”ל (Korea@israeltrade.gov.il) לכל שאלה ועניין.

 

 

 

צור קשר עם:

יניב גולדברג

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל