מה יש לחברות ישראליות להציע לתעשיית הכרייה והמכרות של אוסטרליה

כשחושבים על אוסטרליה חושבים על הרבה מאוד דברים: על מדינה מערבית ומתקדמת עם מורשת והיסטוריה בריטית שיש בה חופים בלתי נגמרים, חיי טבע אינסופיים, היסטוריה ותרבות אבוריג’נית מרתקים, אינספור מהגרים ותיירים מכל קצוות תבל והמון המון גולשות וגולשים שנהנים מחיים קלים ונוחים.

כשמנתחים את כלכלת אוסטרליה, חשוב להכיר במיוחד סקטור מוביל ומרכזי שאחראי כנראה יותר מכל תעשייה אחרת לצמיחת הכלכלה האוסטרלית: תעשיית המכרות והכרייה: The Australian Mining and Resource Industry.

היבשת החמישית משופעת באדמה וים שהם עשירים במיוחד באוצרות, מחצבים ומשאבי טבע בלתי נגמרים שניצולם היעיל תרם יותר מכל סקטור, ענף או תחום אחר להיותה כלכלה עשירה, משגשגת וצומחת משך תקופה של לא פחות מ 3 עשורים, ושמאז 1991 ובמשך 29 שנים רצופות ללא הפסקה, נסיגה או הפוגה (כלומר ללא מיתון כלכלי, שמוגדר כשני רבעונים רצופים של צמיחה שלילית), הכלכלה האוסטרלית צועדת קדימה וצומחת באופן חיובי וקובעת שיאים חדשים.

הצלחה כלכלית זו תלויה באופן ישיר ומיידי בביקושים של תוצרי תעשיית המכרות והכריה של אוסטרליה משום שזו משופעת ועשירה במיוחד במשאבים, מינרלים ואוצרות טבע ותעשיית המחצבים המשגשגת שלה היא מעמודי התווך של כלכלתה ועושרה.

סקטור הכרייה שראשיתו באמצע המאה ה 18 החל ‘בבהלה הבריטית לזהב’ שנמצא אז בהיקפים הולכים וגדלים באדמת מזרח אוסטרליה, הוביל ברבות השנים לצמיחתה של תעשיה כריה וחיפושי זהב ואיתם להשקעות הון מאסיביות לתקופה, שהתפתחו עם השנים לתעשייה שמורכבת מחיפוש, כרייה, הפקה ועיבוד של מוצרי אנרגיה, גז, דלק ופחם וכן מינרלים כגון אורניום (עבור שוק האנרגיה), עפרות ברזל, נחושת, ניקל, זהב, עופרת, יהלומים, אבץ ומינרלים רבים ומגוונים.

 

נכון לשת 2019, כלכלת אוסטרליה נהנית מתוצר לנפש של יותר מ 52 אלף $ בשנה, מהיותה הכלכלה ה 13 בגודלה ועוצמתה, ממטבע יציב וחזק, ממיקומה כמרכז פיננסי, כלכלי וגלובלי על אף מיקומה המרוחק יחסית מהשווקים הרלוונטיים עבורה. תעשיית הכרייה של אוסטרליה מייצאת בהיקפי ענק של כ 250 מיליארד $ בשנה, נהנית מהשקעות עצומות ומפיתוח תעשייתי, שכרוכים בייעול ושיפור טכנולוגי שמוערכים בהשקעות זרות בהיקף של עשרות מיליארדי $. זו תעשייה שכ 80% מתוצריה מיועדים לייצוא ותרומת הסקטור הנה מעל מחצית היקף כל הייצוא התעשייתי וייצוא הסחורות של המדינה לשווקים עמם היא סוחרת. בנוסף להיותו הסקטור בעל התרומה הגדולה ביותר לצמיחה הכלכלית של המדינה זהו גם הסקטור בעל השקעות ההון הגדולות ביותר, המשכורות הגבוהות ביותר יחד עם שולי הרווח הגבוהים ביותר בשוק העבודה המקומי.

והנתון המעניין מכולם הוא שעל אגף גודלה ועוצמתה מדובר בתעשייה שמעסיקה כ 250 אלף עובדים (בלבד) שמהווים כ 2% בלבד מכוח האדם בשוק העבודה – ואיך כל זה אפשרי ? משום שתעשיית הכרייה והמכרות משקיעה משאבים עצומים בטכנולוגיה לרבות בדיגיטליזציה של תהליכי הכריה, האוטומציה והרובוטיקה יחד עם הטמעת יכולות וטכנולוגיות מתקדמות במיוחד שבאים על חשבון ריבוי ידיים עובדות וכוח אדם בתעשייה שאפיינו אותה בעבר.

המשך הביקוש מצדן של מדינות רבות באסיה המפותחת כשבראשן סין והודו שנדרשות למינרלים ולמתכות האוסטרלים עבור צמיחתן הכלכלית ובנייתן הפיזית, יחד עם הגאות במחירי הסחורות (בעיקר במתכות) ורזרבות המחצבים המרשימות של אוסטרליה, מבטיחים לסקטור המחצבים האוסטרלי המשך צמיחה חיובית וכתוצאה גם אופק חיובי לכלכלת המדינה כולה.

חשוב לציין שהאתגרים של תעשיית הכרייה האוסטרלית הם רבים וכוללים אילוצים גיאולוגיים, סביבתיים ואחרים (משום שבשנים האחרונות נדרשת חציבה וכרייה עמוקה ומורכבת יותר, היות ומרבצים שטרם נתגלו ממוקמים בשדות עמוקים יותר שהופכים להיות נדירים יותר). בהינתן שעלויות הכרייה הופכות להיות יקרות יותר, ויחד עם אילוצים סביבתיים וחברתיים רבים בהם השפעת אתרי כרייה על הסביבה האקולוגית, ואיתה על המרקם הקהילתי והחברתי שבמקרים רבים סמוכים לה, גורמים לכך שתעשיית הכרייה האוסטרלית פועלת באופן קבוע לאימוץ טכנולוגיות כריה חדשות שיתמכו בהגברת יעילות וצמצום עלויות הנגזרות מהשימוש העצום בצריכת אנרגיה ושימוש במים למטרות השונות. אלו כדוגמא אמצעי קירור של מנועים ומכונות, מסננים של מינרלים וכימיקלים שנדרשים לתהליכי הכרייה, במקביל להתמודדות עם אתגר כוח האדם הקיים בניהול מאות ואלפי עובדים הפרוסים באזורים ובאתרים השונים של המדינה, שלעיתים קרובות מובילים להתמודדות עם נושאים של בטיחות בעבודה בעיקר באתרי כרייה מסוכנים שממוקמים מתחת לאדמה.

בנקודה זו כדי לציין את מדינת מערב אוסטרליה Western Australia – שהינה אחת מ 6 המדינות המרכיבות את הפדרציה של אוסטרליה, שכלכלכתה המפותחת מתאפיינת ונשענת כמעט ללא תחרות על תעשיית הכרייה והמכרות לרבות השקעות ענק של מאות מיליארדי דולרים בפרויקטים של כרייה. גודלה העצום של המדינה הפרוסה ע”פ כשליש משטחה של אוסטרליה כולה יחד עם היקפי הפרויקטים וההשקעות בתשתית האדירים שבה, הנם המקור למגוון סחורות ומשאבים כגון נפט, גז, פחם עפרות ברזל, זהב, ניקל ומינרלים.

בהינתן אתגריה הגדולים ובהשקעות הענק באיתור ופיתוח שדות כרייה ומכרות חדשים, אוסטרליה מתעניינת בטכנולוגיות ישראליות במגוון תחומים. היסטורית, טכנולוגיות של מים וטיפול בשפכים תעשייתיים יחד עם פתרונות תעשייתיים של ניצול משאבי אנרגיה והטמעת פתרונות אלטרנטיביים של אנרגיה ממקורות בלתי מתכלים מיקדו את מרבית העניין. לעומת זאת, בשנים האחרונות גם ביכולות של תעשיית הרחפנים והמל”טים המתקדמת של ישראל, וכן בטכנולוגיות תקשורת, העברה וניהול נתונים בדגש על Big Data, Data Analytics, ו Artificial Intelligence עבור בפתרונות הגנה ואבטחת סייבר יעודיים.

בשנים האחרונות פעלה הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה בעיקר בערוצים הקלאסיים של הצגת פתרונות וטכנולוגיות של תעשיית המים הישראלית לתעשיית המכרות, אם כי לאור חשיבותה ומרכזיותה של תעשייה זו לכלכלת המקומית ובהמשך להבנה ולהערכה הרבה קיימת באוסטרליה שטכנולוגיה ישראלית זוכה לה בשנים האחרונות של פתרונות וטכנולוגיות מעולים לאתגרים ולצרכים של שוק משתנה – שנמצא בצמיחה קבועה וחיובית משך שנים ארוכות, אנחנו עדים לעניין הולך וגובר גם בפתרונות טכנולוגיים אחרים לצרכים הרבים שתעשייה זו מייצרת.

 

במהלך 2018 הגבירה הנספחות הכלכלית של משרד הכלכלה והתעשייה באוסטרליה את היקף הפעילות ומגמת חיזוק השת”פ עם ענקיות המכרות והכרייה של אוסטרליה (BHP Billiton ו Rio Tinto ואחרות), וביצעה עבור רבות הם עבודת איתור וזיהוי צרכים עבור ההתמודדות עם אתגרים, בניית יכולות והתמודדות עם סטנדרטים ורגולציה של איכות סביבה, השפעות האקולוגיה ודרישות העתיד באמצעות ‘סקאוטינג טכנולוגי’.

כתוצאה מריכוז מאמץ ומשאבים אלו, תבקר בשבוע הבא באוסטרליה משלחת עסקית ישראלית ראשונה שמאגדת חברות שלהן פתרונות וטכנולוגיות יעודיים לחברות ותאגידי מכרות. הביקור שיתקיים במודל של רוד-שואו בארגון ותיאום הנספחות, יאפשר לחברות שנבחרו לכך לבקר במטות של חברות הכרייה והמכרות החשובות באוסטרליה בהן: BHP, Roy Hill, Newmont Goldfield, Evolution Mining, Calibre וכן בחברות אנרגיה: Western Power ו Woodside Energy  במהלכם יערכו מפגשים עסקים מתואמים עם בעלי תפקידים בכירים רלוונטיים לשת”פ עסקי וטכנולוגי.

בנוסף לביקורים אלו, יתקיים סמינר עסקים מקצועי בשת”פ עם ארגונים מקצועיים אליו הוזמנו נציגי חברות מקומיות שהן מפיצים, אינטגרטורים וספקים של ידע, מיכון, טכנולוגיה ופתרונות לתעשייה חשובה זו להיפגש עם המשתתפים ישראלים.

לסיכום, בהמשך לעבודה ממוקדת שהביאה עד כה נציגים בכירים של חברות כריה אוסטרליות לביקורים בארץ ולמפגשים עם חברות ידע וטכנולוגיה ישראליות שמעוניינות להכיר עולמות ותעשיות שלא מוכרים בארץ, תבקר בשבוע הבא באוסטרליה משלחת עסקית ישראלית של חברות טכנולוגיה עם פתרונות ייעודים לתעשייה זו בהובלה של הנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה. הנספחוות מייצרת בתקופה האחרונה הזדמנויות עסקיות וטכנולוגיות במדינה עשירה במחצבים ואוצרות טבע, שנמצאת בצמיחה קבועה וחיובית ומתמודדת עם אתגרים מגוונים שדורשים השקעות עצומות בשיפור, ייעול והתמודדות עם אתגרי האנרגיה, כוח אדם, איומי אבטחת סייבר ועוד שמאפיינים את פעילותם.

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל