תוצאות הבחירות הדרמטיות באוסטרליה והמשמעויות על עתיד כלכלת אוסטרליה

בסופ”ש האחרון התקיימו בחירות כלליות (פדרליות) באוסטרליה, שנערכות במדינה בכל 3 שנים.

בשונה משיטת הבחירות היחסיות הנהוגה בישראל, הבחירות באוסטרליה מבוססות על מודל בחירות בריטי (בתוספת אוסטרלית ייחודי), ‘רובי-אזורי עם העדפות’ שמשמעותו שכל 151 הצירים והנציגים בבית התחתון, הפרלמנט של אוסטרליה (ו 40 מתוך 76 בבית העליון הוא הסנאט של אוסטרליה) נבחרים ב 151 אזורי בחירה הפרוסים ברחבי המדינה.

arrow-

רה”מ המכהן, סקוט מוריסון שהוביל את קואליציית (איחוד) הליברלים לאומיים Liberal-National Party) LNP), ניצח אחרי ש 77 נציגי מפלגתו נבחרו באזורי הבחירה בהם התמודדו, כאשר ניצחון בבחירות מתאפשר כשלפחות 76 נציגים של אותה המפלגה מנצחים כל אחד באזורי הבחירה בהם הם מתמודדים, מתגוררים ושאותם הם מייצגים.

בחירות 2019 ובעיקר תוצאותיהם היו דרמטיות במיוחד אחרי ש(שוב) כל הסקרים, המומחים והערכות לקראת יום הבחירות ניבאו ניצחון וודאי למפלגת הלייבור האוסטרלית Australian Labor Party) ALP), בראשות המועמד ביל שורטן.

אמנם, סקרים והערכות בשנים האחרונות במערכות בחירות רבות (בוודאי שבישראל) ניבאו בעיקר את ההפך מתוצאות האמת, רק שהפעם הניצחון המוחץ של המפלגה הליברלית האוסטרלית המכהנת הותיר את מרבית האוסטרלים ובוודאי שאת רוה”מ המכהן מוריסון יחד עם תומכיו, בהפתעה והלם מוחלטים ומאז יום שבת האחרון, כל משפט ונאום של המנצחים מתחיל במילים ‘נס הניצחון של מוריסון’ – Morrison’s Victory Miracle. (המתחרה ההמום שורטן שהיה משוכנע בניצחונו ושהבחירות מתקיימות רק כדי לדעת באיזה פער מהמפסיד, הודיע בעקבות התוצאות הבלתי צפויות על התפטרותו מהפוליטיקה ומראשות המפלגה וסיום הקריירה הפוליטית שלו).

מערכת הבחירות הנוכחית נסבה סביב מגוון נושאים שמעסיקים את הפוליטיקה והחברה האוסטרלית ובעיקר את עתידה: נושאים של הגירה, התחממות גלובלית והשפעתם על הסביבה, יחסי החוץ עם סין וארה”ב, אבל תחום אחד בלט מעל כולם והיה בעל המשקל החשוב במשוואה שעסקה בשאלה על מה מתקיימות הבחירות האלו בכלל, ועליו נאבקו כל המתמודדים – עתיד הכלכלה.

כחודש וחצי לפני יום הבחירות, עם פיזור הפרלמנט המקומי ותחילת מערכת הבחירות, פרסמה מפלגת הלייבור את המצע הכלכלי החדש שלה שמשמעותו הייתה חקיקה והתערבות מסיבית של המדינה בחלוקת עוגת המשאבים הלאומית, שתוכננה להשיג את מטרתה בדרך של העלאה ניכרת של נטל המסים וביטול נרחב של הטבות לאזרחים העובדים ומשלמי המיסים.

התוכנית הכלכלית של הלייבור הציעה גביית כ 300 מיליארד דולר אוסטרליים נוספים (כ 210 מיליארד דולר של ארה”ב) על המשתכרים ממעמדות הביניים והמעמד הגבוה: אלו שמשתכרים 120,000 דולר ויותר בשנה (כ 80 אלף $ ארה”ב בחישוב שנתי).

אע”פ שמדובר בהצעה מרחיקת לכת והיגוי מחדש של אוניית המדיניות הכלכלית האוסטרלית, ההערכה הרווחת הייתה שהציבור שמאס בממשלה הנוכחית, בעיקר בתכיפות החילופים וההדחות הנשנות של העומד בראש הממשלה, יצביעו הפעם למפלגת הלייבור, היות והדחת ראש ממשלה מכהן במהלך הכהונה והחלפתו באחר הינה פרקטיקה מקובלת באוסטרליה (רוה”מ סקוט מוריסון בעצמו החליף רק באוגוסט 2018 את רוה”מ הנבחר מלקולם טרנבול שהודח בהצבעת אי אמון פנימית).

Fair Go (‘הזדמנות שווה’) הייתה סיסמת מפלגת הלייבור, לעומת: Building a Strong Economy, Securing our Future של המפלגה הליברלית-לאומית.

Australia-votes-1

מול התוכניות להעלות מיסים של מפלגת הלייבור, לבטל הנחות והטבות מס על הכנסה מעבודה, בעלות והכנסות ורווחים מנדל”ן, לרבות דירות ובתים למגורים, עמדה התוכנית לקיצוץ במיסים של קואליציית הליברלים: קיצוץ במס הכנסה על בעלי הכנסות גבוהות ובעיקר על מעמד הביניים, והשארת תוכניות הטבות הנרחבות על מיסוי למגורים והחזרי מס נדיבים כפי שהיו עד כה.

מול תוכניות הלייבור לבצע רפורמה שתעמיק את מעורבות המדינה בשוק העבודה ובכלל בתעשייה, לרבות העלאת שכר המינימום, עיגון מעמדם וכוחם של התאגדויות וועדי עובדים ומעסיקים גדולים ומשפיעים בחקיקה – עמדה תוכנית קואליציית הליברלים: שלא להתערב בשוק העבודה, להשאיר את שכר המינימום כפי שהוא: 719.2 $ לשבוע עבודה (שבתרגום והמרה מסתכמים ב 7,051 ₪. בישראל שכר מינימום עומד על 5,300 ₪) והמשך הגבלות וצמצום התאגדויות ושביתות ארגוני עובדים והוועדים החזקים במשק.

מול תוכנית הלייבור להגדלה ניכרת של ההוצאה והמימון הממשלתי על חינוך ציבורי ולימודים במוסדות חינוך ‘מגן ועד אוניברסיטה’, למצע הליברלי של תוספות קבועות ונדרשות בלבד של ההוצאה הממשלתית על חינוך ציבורי והכשרות מקצועיות.

מול תוכנית הלייבור להגדיל באופן ניכר את השימוש במקורות אנרגיה מתחדשים ונקיים ולצמצם באופן דרמטי את פליטת גזי החממה ב 45% עד לשנת 2030, כלומר לפגוע ישירות בתוצרי סקטור הכרייה ופעילות תחנות כוח מבוססות פחם מזהם כמקור אנרגיה זמין (כאשר סקטור הכריה והמינרלים הינו תעשייה עצומה באוסטרליה שמעסיקה מאות אלפי עובדים וחברות כרייה שהיו צפויים לאבד את מקומות עבודתם ופרנסתם בעקבות המהלך), עמדה תוכנית המפלגה הליברלית לצמצום מתון בהרבה של פליטת גזי חממה ב 26% בלבד, ללא שינויים דרמטיים שנועדו להפוך את אוסטרליה ל’גן עדן נקי מזיהום’ שמובילה במירוץ לצמצום השימוש במקורות מזהמים והחלפתם במשאבי אנרגיה נקיים, תהליך שעשוי היה להוביל לפגיעה בתעשייה ובתעסוקה בסקטור מרכזי מאוד של הכלכלה המקומית.

בתמצית, בפועל בחרה אוסטרליה להעצים ולהעמיק את דרגות החופש של הכלכלה והתעשייה המקומית ולהפוך אותה לחופשית וליברלית עוד יותר, ע”פ נסיגה לאחור תוך הגברה ניכרת של מעורבות הממשלה בשוק העבודה ובכלכלה המקומית וכוונתה לחלק מחדש את עוגת המשאבים הלאומית.

במילים אחרות, ההזדמנות השווה של הלייבור שע”פ מנסחי מצע המפלגה תתקיים רק בדרך של מעורבות ניכרת ומשמעותית בשוק החופשי: בשוק התעסוקה, במשק האנרגיה והנדל”ן של המדינה ושבתורו ייווצר שוויון והזדמנות שווה לכל – הפסידה, ובגדול, למצע הליברלי של ‘עליונות כוחות השוק’, ה Laisse Fair וה’יד הנעלמה’ של ג’ון אדם סמית, תוך צמצום מעורבות ממשלתית, רגולציה מקלה והמשך מדיניות הפחתת מיסים ועידוד צבירת הון ונכסים על ידי אלו שיכולים בעיקר בעלי ההון והאמצעים, כלומר בפועל ‘להרבה פחות מערב אירופה, והרבה, אבל הרבה יותר – אמריקה’.

הזמן וכהונת הממשלה החדשה-ישנה שנבחרה השבוע ילמד באם הבחירה בפועל בין שתי אפשרויות ואג’נדות פוליטות כלכליות מנוגדות כל כך, יחד עם המהלך והניסוי הכלכלי חברתי בו בחרה אוסטרליה יצליח ויוביל אותה אל חוף מבטחים, אל עתיד כלכלי וחברתי מצליח ומשגשג.

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל