האם הנס הכלכלי של אוסטרליה עומד להיכבות ומה היא נדרשת לעשות כדי להמשיך ולצמוח

אחרי כמעט 30 שנים רצופות של צמיחה כלכלית רצופה וקבועה ללא הפסקות, מיתון או משברים כלכליים, שברה כלכלת אוסטרליה מזמן את השיא העולמי שהיא בעצמה החזיקה בו:

כלכלת שוק חופשי מערבית ומודרנית שלא מפסיקה לצמוח, לגדול ולהתרחב באופן קבוע ורציף מאז 1991 (הולנד צועדת אחריה שניה, עם צמיחה קבועה שנמשכה 28 שנים מ 1980 ועד 2008). ההישג ראוי במיוחד לציון בעיקר בתקופה של משברים כלכליים גלובליים, שכל מדינה ששותפה לסחר העולמי הושפעה ממנה, וב- 30 השנים האחרונות לא רק שהיו מספר משברים חריפים כולל ‘ה-משבר הכלכלי העולמי’ שהחל ב 2008 והוגדר כחמור ביותר מאז 1929, ימי השפל הגדול בארה”ב.

כיום, נהנים תושבי אוסטרליה מתמ”ג לנפש של כ- 52 אלף דולר, ובפועל כלכלת אוסטרליה היא מהעשירות והתחרותיות בעולם על אף מיקומה הפיזי הרחוק ממרכז העולם ומשווקי הסחר העיקריים שלה.

אולם תקופת הצמיחה הארוכה מאוד, יצרה גם לא מעט בעיות מבית.  

אם להאמין לאוסטרלים, הם מצדם משוכנעים שסמל המדינה: שתי חיות ייחודיות לטבע המקומי: קנגרו כמובן, ובעל כנף שעונה לשם Emu שניהם אוחזים מגן אצולה עם סמלי 6 המדינות המרכיבות את הפדרציה, מהווים את הסיבה המרכזית לצמיחה קדימה – משום שאינם מסוגלים ללכת או לנוע לאחור אלא רק לצעוד קדימה.

אבל אם בוחרים לבדוק את הסיבות האמיתיות לכך שכלכלת אוסטרליה מצליחה כל כך, משך זמן ארוך כל כך, מגלים מספר סיבות נוספות שמומלץ מאוד למקבלי החלטות בישראל ללמוד ממנה: חתירה להסכמי סחר עם שותפים מיידים, הקטנת נטל הבירוקרטיה על פתיחת עסקים, מיסוי נמוך ואטרקטיבי למשקיעים, פתיחת השוק ליבוא, ביטול הסכמי שכר קיבוציים במגזר הציבורי, עידוד הגירה חיובית וליברליזציה של שוק העבודה, השווקים הפיננסיים ושוק הבניה למגורים.

כל הסיבות להמשך ההצלחה הכלכלית של אוסטרליה קיימות, בדגש על היצוא לסין שמהווה כמחצית מכל הייצוא התעשייתי של המדינה, אבל התקופה האחרונה מראה סימנים אחרים ומדאיגים של האטה ואפילו לראשונה מזה תקופה ארוכה – חשש למיתון. ניכר שמחוללי הצמיחה של העשורים האחרונים מאטים ונשענים על סקטורים מרכזיים ולא תחרותיים מספיק.

ניכר גם שאוסטרליה שקעה בשאננות והתמקמה בשנים האחרונות באזור הנוחות. 

גלי ההגירה אל הארץ המובטחת השלווה והיפה של אוסטרליה ממשיכים ומתרחבים, כתוצאה מכך מחירי הדיור התייקרו בעשור האחרון בשיעורים ניכרים.

מנגד, שוק הפיננסים עבר רק בחודשים האחרונים טלטלה עזה במיוחד עם פרסום ממצאי דו”ח ועדת החקירה הממלכתית לבחינת פעילותם של הבנקים, בתי ההשקעות, הגופים הפיננסים ומנהלי החסכונות המקומיים וכולם מצניעים לכת, יורדים כמעט למחתרת ונרתעים להמשיך לנוע קדימה לאשר הלוואת לצריכה, משכנתאות למגורים או מתן קרדיט לעסקים.

ההאטה בשוק הדיור ‘שרתח’ על פני העשור האחרון מטריד אוסטרלים רבים ובעיקר את הממשלה המקומית שחוששת מנפילה חופשית של מחירים וקריסת ערך של שוק הדיור.

 

שווקי הנדל”ן של שתי הערים הגדולות סידני ומלבורן כבר ירדו בשיעורים של כ 20% רק במרוצת השנה האחרונה, כך גם בערים רבות אחרות, וקיים חשש גובר מאובדן ערך של נכסים שיוביל לניפוץ בועת הלוואות וחובות שמשקי בית רבים מאוד מחויבים להם שהאמירו לשיעור הגבוה שלהם אי פעם.

מצב כזה עתיד להשפיע באופן מידי על היקפי הצריכה וההוצאה לנפש והוצאות של משקי הבית, לעליה באבטלה ומכאן הדרך למיתון עשויה להיות קצרה במיוחד.

אוסטרליה לא רגילה למשברים או למיתון מתמשכים, שלושת העשורים האחרונים יצרו תחושה שהכלכלה תמשיך לעד לצמוח ולנוע קדימה, מהגרים ימשיכו לנהור אליה ואיכות החיים תמשיך ותשתפר, תייצר הזדמנויות חדשות, מקומות עבודה ומנועי צמיחה חדשים.

בשנה האחרונה רואים מנהיגי ממשלות מקומיות וקובעי המדיניות הכלכלית את השמים מתקדרים, וקיים חשש להמשך הצמיחה קדימה הכל כך מוכרת וצפויה שקוראת כמעט מעצמה. 

 

בכדי להמשיך ולצמוח, אוסטרליה לא תוכל להמשיך להסתמך על העושר האינסופי של האדמה והים, שעשירים באוצרות ומשאבי טבע לרבות כל סוגי המתכות (נחושת, אלומיניום, עופרות ברזל, וכסף), מינרלים ואוצרות טבע ואנרגיה שהעשירו את קופתה ותרמו יותר מכל ענף אחר לצמיחתה הכלכלית.

כדי להמשיך להתקדם כפי שחיות הבר שלה רגילות, עליה לגוון את מקורות הייצור ולא פחות מכך שווקי הייצוא באופן שתהיה מובילה בענפי השירותים החזקים שלה ומגוונת מעבר לסקטורי החקלאות, הכרייה, המכרות והאנרגיה שכיום כל כך מאפיינים את התעשייה ואת כלכלת אוסטרליה.

 

 

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל