טמאסק מסינגפור – אחת המשקיעות הגדולות בישראל בהון סיכון

מרבית האנשים בישראל מעולם לא שמעו על טמאסק (Temasek Holdings), חברת אחזקות ענקית שנשלטת על ידי ממשלת סינגפור.

money

עם זאת, בקרב גורמים המעורים בתחום ההון סיכון בישראל יש ככל הנראה היכרות גבוהה הרבה יותר עם החברה הסינגפורית.

טמאסק מנהלת כיום פורטפוליו בשווי 308 מיליארד דולר, והיא בעלת השליטה ברוב החברות הסינגפוריות הגדולות: DBS (הבנק הגדול בסינגפור), Singtel (המפעיל הסלולרי הסינגפורי הגדול בסינגפור, שבתורו מחזיק בשליטה במפעילים סלולריים גדולים באסיה), Singapore Airlines, Capitaland, ST Engineering, PSA international, SMRT, Certis CISCO והרשימה נמשכת. בנוסף טמאסק משקיעה בצורה ניכרת במדינות אחרות, ואף בישראל, בה היא מתמקדת בעיקר בהשקעות הון סיכון.

בסוף שנה שעברה, התפרסם כי טמאסק רכשה את סטארטאפ הסייבר הישראלי Sygnia, מבית Team8, בכ-250 מיליון דולר. עם זאת, רכישת חברות בישראל היא יותר נדירה מצד טמאסק, ובמקרה זה נעשתה ככל הנראה כדי לחזק את יכולותיה של חברת הסייבר החדשה שהקימה יחד עם שותפים נוספים, Ensign.

ההשקעות בקרנות הון סיכון ישראליות הן שמהוות את רוב הפעילות של טמאסק בישראל. זרוע ההון סיכון של טמאסק נקראת ורטקס (Vertex), שם יותר מוכר בישראל, שהרי קרן ההון סיכון הישראלית בשם זה היא אחת הקרנות הידועות בישראל. קרן זו למעשה הוקמה לפני יותר משני עשורים בשיתוף עם טמאסק, אשר משמשת עד היו כמשקיעה מרכזית בה. לפני כשלוש שנים, טמאסק הקימה בישראל קרן נוספת בגובה 150 מיליון דולר, Red Dot Capital, שמשקיעה בחברות בשלב צמיחה (Growth fund).

בשנים האחרונות טמאסק השקיעה בישראל גם כ-6 מיליון דולר ברמות, חברת מסחור טכנולוגיות של אוניברסיטת תל אביב, 25 מיליון דולר ב-Integra Labs, קרן בתחום מדעי החיים, 85 מיליון דולר ב-Team8, וביצעה עוד השקעות נוספות בסטארטאפים וקרנות ישראליים.

לסיכום, טמאסק מהווה דוגמה בולטת מאוד לתאבון ההשקעות של גופים סינגפוריים להשקעות בחברות טכנולוגיה ישראליות, ואף ישנם עוד גופים רבים מסינגפור שכבר משקיעים בישראל.

עם זאת, חשוב באותה נשימה גם לציין שמשקיעים מסינגפור ייטו להשקיע בישראל רק בחברות מצויינות עם הצלחה מוכחת ויבחרו את ההשקעות שלהם בקפידה רבה מאוד. לכן אנחנו תמיד ממליצים רק לחברות מסוג זה לפנות לקבל השקעה מגופים סינגפוריים, וממליצים במיוחד לעשות זאת כאשר יש להן עניין להתחיל לפעול או להרחיב את פעילותן באסיה-פסיפיק.

הנספחות המסחרית בסינגפור פועלת לקידום השקעות מסינגפור בישראל, חברות שמעוניינות לקבל סיוע מוזמנות לפנות אלינו- singapore@israeltrade.gov.il

 

צור קשר עם:

יואב סיידל

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל