משלחת בכירים מחברות טכנולוגיה והי-טק בהודו – בהובלת נשיאת Nasscom – ביקרה בישראל בשבוע שעבר במטרה לאתר שיתופי פעולה והזדמנויות השקעה 

משלחת בכירים מחברות טכנולוגיה והי-טק בהודו ביקרה בישראל במטרה לאתר שיתופי פעולה והזדמנויות השקעה 

 במסגרת הביקור, חתמה רשות החדשנות על 2 הסכמים חדשים לעידוד שיתוף פעולה טכנולוגי עם חברות ענק מהודו בתחומי החקלאות והמים, טכנולוגית המידע, התקשורת והבריאות * במהלך אירוע חגיגי, הוכרזו 3 השקעות חדשות מצד קרן המו”פ המשותפת לשתי המדינות * 

משלחת עסקית הודית הגיעה בשבוע שעבר לישראל לרגל “שבוע הודו בישראל”, שהתקיים בהובלת רשות החדשנות, שגרירות הודו בישראל ונציגות משרד הכלכלה הישראלי בניו-דלהי.

המשלחת, המונה 30 מנכ”לים ויושבי ראש של חברות מובילות בתעשיית ההייטק והטכנולוגיה בהודו, השתתפה – בין השאר – בכנס ממוקד שיתופי פעולה בין שתי המדינות בתחום החדשנות הטכנולוגית. בראש המשלחת, עמדה הגב’ Debjani Ghosh, נשיאת ארגון חברות הטכנולוגיה ההודי – NASSCOM, שעמדה בעבר גם בראשות מערך הפעילות הכולל של חברת INTEL INDIA.

לצד משלחת בכירי התעשייה, הגיעו גם בכירים ממשרד המדע והטכנולוגיה של הודו (DST) יחד עם הסוכנות הגלובאלית ההודית לחדשנות (GITA) הגיעו לישראל לרגל כינוס מועצת המנהלים של קרן המו”פ המשותפת לישראל והודו (I4F). בתוך כך, הוכרז סבב ההשקעות השני של הקרן בשיתופי פעולה טכנולוגיים בין הודו לישראל, במסגרתו זכו 3 צמדים הודיים – ישראליים בהשקעות מצד הקרן המשותפת לשתי המדינות.

במהלך השבוע, ביקרו המשלחות השונות בחברות טכנולוגיה ישראליות, פגשו מנהלים בכירים במשק הישראלי ובחנו אפשרויות לשיתופי פעולה בדגש על תחומי ה- FINTECH, המסחר המקוון, הגנת הסייבר, טכנולוגיות הבריאות, החקלאות והאנרגיה. בין השאר, התארחו חברי המשלחת של NASSCOM במטה ארגון בStart-up Nation Central.

אירוע השיא של שבוע זה, שאורגן ע”י רשות החדשנות ב-6.3, כלל השתתפות של מנכ”ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, שגריר הודו בישראל, Pavan Kapoor, מנכ”ל משרד המדע והטכנולוגיה ההודי וראש מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, אוהד כהן. האירוע כלל פנל ומסלולי תוכן מקצועיים, חתימה על הסכמים לשיתופי פעולה עם תאגידים וחברות הודיות, עשרות פגישות עסקיות (B2B) והכרזה על שלושת הפרויקטים והחברות שזכו במענקי הקרן.

באירוע הדגל המדובר, נכחו מעל 270 איש, מתוכם 25 דוברים מהודו וישראל. במהלך האירוע, הוכרזו 3 השקעות נוספות של הקרן המשותפת לשתי המדינות בנוסף, נחתמו 2 הסכמי תאגידים / פיילוטים עם חברות הודיות: (1)  וויפרו ו-(2) .Em3

חברי המשלחות השונות מהודו השתתפו, בנוסף, גם בוועידה השנתית של OurCrowed, שהתקיימה בשבוע שעבר גם כן. ביקורם כלל, בין השאר, מפגשים ב-WIX, Pitango, SOSA, צ’קמרקס ואקסלרטורים שונים לסטארט אפים.

הסכמי שת”פ עם תאגידי ענק הודיים

בין החברות עימם חתמה רשות החדשנות “הסכם תאגידים בינלאומיים”, נמצאת קבוצת וויפרו, העוסקת במגוון תחומים ובהם טכנולוגיית מידע וייצור תעשייתי ומחזור עסקיה עולה על 10 מיליארד דולר. נציגים מטעם הקבוצה הגיעו לישראל במטרה לאתר חברות ישראליות בתחומים מגוונים – בין היתר בתחומי industry 4.0, מים ובריאות – על מנת למנף את הפעילות של החברה בהודו ובעולם כולו. שיתוף הפעולה עם הרשות יאפשר לקבוצה לאתר חברות טכנולוגיה ישראליות המתאימות לפעילות שלהם ויעניקו לאותן חברות מעטפת תומכת הכוללת כלים מימוניים ולא מימוניים למחקר ופיתוח, התאמת המוצרים לשוק ההודי, הטמעת מוצרים ופיילוטים בשטח.

חברה נוספת היא חברת EM3 אשר הגיעה על מנת לחפש טכנולוגיות ישראליות בתחום החקלאות ולהנגיש אותם לחקלאיים שלא יכולים ליהנות כיום מטכנולוגיות מתקדמות. החברה, הידועה כ״אובר״ של החקלאים, מאפשרת לחקלאים להשתמש בתשומות חקלאיות וטכנולוגיות חדשות על בסיס צורך ובלא לרכוש ציוד יקר. החברה מחוברת היום לכ 200 מרכזי תמיכה בחקלאים עם צפי של כ 700 עד סוף 2019. הסכם פיילוטים עם EM3 מגלם פוטנציאל גדול לגישה וחיבור של חברות ישראליות למרכזי החקלאות ההודיים וליישום טכנולוגיות ישראליות חדשניות מותאמות לשוק זה.

תגובות

לדברי אהרון אהרון, מנכ”ל רשות החדשנות: “הודו רואה בישראל חממת חדשנות פורצת דרך. מבחינתם שיתוף הפעולה עם חברות וארגונים בישראל יכול לסייע לה ביצירת יתרון בזירה התחרותית בעולם. על מנת ליישם את מדיניות הצמיחה שלהם, הודו זקוקה לטכנולוגיות חדשניות בתחומים המהווים אתגר. עבור חברות ישראליות מדובר בהזדמנות מעולה לשיתופי פעולה טכנולוגיים עם חברות הודיות וכלי למינוף הפוטנציאל בשוק ההודי”.

אוהד כהן, מנהל מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה: “בשנה וחצי האחרונות אנו עדים לשינויים משמעותיים ביחסי הסחר עם הודו. בשנת 2018 ראינו לראשונה מזה שנים  צמיחה משמעותית של כ-10% אחוז בהיקף היצוא. צמיחה זו, מחזקת את מעמדה של הודו כאחת מעשרת שותפות הסחר הגדולות והחשובות ביותר לישראל. אנו שמחים וגאים על כך שפעילותנו לחיזוק קשרי הכלכלה, המסחר והחדשנות בין המדינות, הולידו תוצרים מרשימים של שיתוף פעולה כמו תכנית “גשר לחדשנות” שהושקה על ידי שני ראשי הממשלה בביקור ראש ממשלת הודו בישראל ותכנית השת”פ במו”פ- I4F, שהושקה על ידי השניים בביקור ראש ממשלת ישראל בהודו לפני כשנה. גורמי ממשל וגורמים מהמגזר העסקי – משני הצדדים – באים במגע שוטף ובוחנים כל העת הזדמנויות להשקעות ושיתוף פעולה, לא רק בתחומי החקלאות, המים והביטחון כבעבר, אלא בתחומים חדשניים יותר כמו פינטק, תחבורה חכמה, בריאות דיגיטאלית, פתרונות לערים חכמות ואמצעי הגנת סייבר.”

כהן הוסיף וציין כי: “המשלחת הזו של NASSCOM, הכוללת 30 ראשי חברות טכנולוגיה מובילות מכל רחבי הודו וממגוון סקטורים טכנולוגיים – שבאו לישראל על מנת להיחשף לחידושים ופתרונות טכנולוגיים ולבחון הזדמנויות השקעה ושיתוף פעולה – היא עוד הוכחה להתחממות היחסים המסחריים. מערך הנציגויות של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בבנגלור, מומבאיי וניו דלהי, ימשיך לפעול כגורם מתכלל, מחבר ומוביל בקרב כלל גורמי הממשלה והמגזר הפרטי בהודו ובישראל, על מנת למקסם ככל הניתן את פוטנציאל שיתוף הפעולה המסחרי והעסקי בין הודו – הכלכלה הצומחת ביותר בעולם, ובין ישראל – המצויה בחוד החנית העולמית בתחומיי החדשנות והמו”פ”.

רקע על כלכלת הודו:

הודו היא המדינה בעלת קצב הצמיחה המהיר ביותר בעולם, של מעל 7% בשנה, ותוך 5 שנים בלבד תהפוך להיות המדינה המאוכלסת בעולם. בשנת 2017 היקף ההשקעות הזרות בהודו עמד על כ-40 מיליארד דולר, גידול של פי יותר מ-5 מאז שנת 2005. סך היצוא להודו כולל יהלומים בשנת 2018 עמד על כ 2.136 מיליארד דולר, מדובר בגידול הוא של 10% ביצוא בהשוואה ל 2017.

בשנים האחרונות, עם בחירתו של מודי לרשות הממשלה, הודו יצאה במספר הכרזות שמטרתן לשנות את פני המדינה והחברה כולה בהודו. ביניהן תמצאו את היוזמה להכפלת הכנסת החקלאים הקטנים עד 2022, פתיחת 150,000 מרכזי בריאות חדשים באזורים הפריפריאליים, ואף הפיכת 100 ערים מרכזיות לערים חכמות. כל אלו מגיעים עם השקעה נרחבת לרבות 1.7 מיליארד דולר בתוכנית הבריאות החדשה במדינה, כמעט מיליארד דולר לפיתוח החדשנות בתחום החקלאות לצד קישור בין משקיעים וסטארט-אפים, דיגיטציה ותשתיות. אפילו תחום ה-ICT בהודו צפוי להגיע לרווחים של 225 מיליארד דולר בשנת 2020.

 

 

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל