כיצד השפעת שינוי האקלים באוסטרליה הפכה מסוגיה חברתית ופוליטית – להזדמנות עסקית

האקלים משתנה, לרעה, ובמהירות, ואין מקום על כדור הארץ שה- Climate Change הפך להיות סוגיה חברתית ‘בוערת’ ומדוברת, לרבות כלכלית ובעיקר פוליטית יותר מאשר באוסטרליה, שחלקים נרחבים ממנה מושפעים משינוי האקלים באופן ישיר, שהולך ומחמיר.

אוסטרליה הינה יבשת מדברית ברובה שטמפרטורות גבוהות, שרפות יער נרחבות והצפות של ישובים וקהילות הם תופעה רב שנתית נרחבת וקבועה, אולם מחקרים השוואתיים מראים שהתופעות האקלימיות שאוסטרליה סובלת מהם רק הולכים מחמירים ומתרחבים באופן מהיר משנה לשנה.

 

נושא השפעות והשלכות שינויי האקלים הפך להיות סוגיה פוליטית מהמעלה הראשונה כאשר שתי המפלגות המרכזיות בפוליטיקה המקומית שיתמודדו באמצע השנה בבחירות כלליות העלו את הנושא למקום גבוה ברף סדרי העדיפויות וההבטחות שלהם בהמשך למציאות שמתמודדים איתה עשרות מיליוני אוסטרלים.

תוצאות שינוי האקלים שניכרות בכל עיר ומדינה באוסטרליה גובים מחיר כלכלי, חברתי וקהילתי שנוצר בהמשך למחסור גובר באספקת מים ומונע מהצורך פינוי של אזורי מגורים בעריה הגדולות סידני ומלבורן בשל שריפות יער, יחד עם הצפות של שטחים ואזורים שאפילו זקני קווינסלנד שכבר ראו פגעי טבע בהיסטוריה של מדינתם לא זוכרים כבר הרבה מאוד שנים והוגדרו לפני מספר חודשים ‘כשיטפונות של פעם במאה’.

הם עד כדי כך חמורים שהשלכותיהם הובילו את צבא אוסטרליה לשלוח מאות חיילים לעזור לפנות אזרחים מבתים מוצפים ולהתמודד עם תוצאות הגשמים העזים שהציפו אזורים ושכונות שלמות כולל בתי ספר ושדות תעופה בצפון מזרח המדינה, ואף להופעתם של קרוקודילים שנסחפו ממאגרי מים ומסביבת המגורים הטבעית שלהם שמרוחקת ממרכזי אוכלוסין, אל – לא פחות – מרחובות הערים.

 

 

על אף ששינוי האקלים הוא תופעה ומהווה בעיה גלובלית שמדינות רבות נדרשות להתמודד איתו על ידי החלת רגולציה מחמירה למניעת זיהום הסביבה באמצעות הסכמי שת”פ שמטרתם צמצום פליטות גזי חממה מזהמים לאוויר ולסביבה, עדיין ישנם דברים רבים שכל מדינה מחויבת לעשות כדי לצמצם את ההשפעות הנרחבות בתחומה.

הגם שלא ניתן לשלוט במזג האוויר, הרי ששימוש בטכנולוגיה, בידע ורגולציה יכול בהחלט לסייע לניהול משק מים לאומי, למניעה וכיבוי של שריפות ולחינוך של האוכלוסייה לחסכון במים, חשמל ואנרגיה.

מדינות מחויבות לקנוס ולסגור מפעלים מזהמים, לתמרץ חסכון באנרגיה ושימוש בטכנולוגיות של אנרגיות נקיות ומתחדשות ולחייב מעבר למקורות אנרגיה בלתי מתכלים שמצמצמים את ההשפעות שינוי האקלים וזיהום האוויר, הים והאדמה.

בחודשים האחרונים ביקרו באוסטרליה קבוצה של מומחים ישראלים מתעשיית המים ולמדו על האתגרים שקיימים במרכזי האוכלוסייה של אוסטרליה בדגש על החוף המזרחי: מדינות ויקטוריה, NSW, קווינסלנד ועיר הבירה קנברה בהם מתגוררת כ 70% מאוכלוסיית אוסטרליה כולה שמונה כ- 25 מיליון נפש.

בנוסף, ביקר באחרונה בסידני ומלבורן מנהל התוכנית לקידום תעשיית המים הישראלית: Newtech במשרד הכלכלה והתעשייה שהשתתף בכנס שעסק בעתיד תעשיית החקלאות והמזון של אוסטרליה, שני סקטורים שמהווים תעשיות מרכזיות לאספקת המזון והיצוא לשווקים בחו”ל שסובלים ומושפעים מאוד מתוצאות שינוי האקלים.

שינויי האקלים באוסטרליה מזוהים במחקרים רבים כביטוי ברור לתופעה גלובלית ורחבה הרבה יותר של התחממות כדור הארץ.

בזמן שמזרח אוסטרליה חווה הצפות חוזרות ונשנות, אזורים אחרים בה נעשים צחיחים וניכרת נדידה והתרחבות של אזורי אקלים מסוימים על חשבון אחרים. כמובן שאוסטרליה היא רק מקרה מבחן אחד ושינוי אקלים והפיכתו לקיצוני מצטרף לשורה ארוכה של אירועים דומים ברחבי עולם, שמחקרים מלמדים בבירור שיש לפעילות האנושית, לתעשייה מזהמת ולשימוש וניצול יתר של משאבי הטבע, תרומה להחמרה וכמעט כל שנה מביאה איתה תופעות קשות יותר מקודמתה.

טכנולוגיה, קביעה וניהול של מדיניות, רגולציה וממשל הופכים למשמעותיים ומרכזיים ויקבלו מעמד הולך וגדל בשנים הקרובות, בין היתר משום שהתחיל לקנן החשש שחגיגות השנה החדשה שאוסטרליה מפורסמת בהן יפסיקו להתקבל בחגיגיות ובשמחה ויתחלפו בחשש וחרדה מפני השינוי הצפוי לאקלים ואיתו השינוי הצפוי לחי, לצומח ובעיקר לסביבה.

 

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל