הודו וצרפת מריצות יחדיו את הברית הסולארית הבינלאומית (ISA) – אז איך ידידתנו החדשה צ’אד קשורה?

לאחרונה דווח בתקשורת ההודית על כוונת הברית הסולארית הבינלאומית,ה- ISA, להקים בנק למימון פרוייקטים סולאריים * 71 מדינות בעולם כבר אישרו או אישררו את הצטרפותן לברית העולמית * אפילו יפן כבר הצטרפה ליוזמה, שבראשה עומד ראש ממשלת הודו *

במרץ 2018 הגיע לביקור רשמי בהודו נשיא צרפת – עמנואל מקרון. מקרון, שעבורו היה זה ביקור רשמי ראשון, שהה בה שלושה ימים והקדיש את רוב ימי הביקור לנושא אחד בלבד: אנרגיה מתחדשת. למעשה, נשיא צרפת היה אורח הכבוד בועידה הראשונה של הברית הסולארית הבינלאומית – ISA – שהוקמה בשולי ועידת האקלים בפאריז (נובמבר 2015) ביוזמת ראש הממשלה נרנדרה מודי ונשיא צרפת, עמנואל מקרון. אם להיות מדוייקים, הרעיון להקמת הקרן, הוצג לראשונה ע”י ראש ממשלת הודו, כבר בכנס India-Africa Summit שהתקיים בבירת הודו, ניו דלהי, באוקטובר 2015 .

לייסוד הבנק שותפים שורה ארוכה של מוסדות פיננסיים בינלאומיים ובנקים בינלאומיים לפיתוח ובהם: ה:World Bank, African Development Bank, Asian Development Bank, AIIB, New Development Bank, European Investment Bank, European Bank for Reconstruction & Development  and the ואפילו ה- Green Climate Fund (GCF) for enhancing cooperation in the solar energy area.

אוקי, אבל מה המטרה?

הברית נועדה לספק פתרונות אספקה של אנרגייה נקיה, ידידותית ובת קיימא עבור העולם (בעיקר המתפתח). בשלב ראשון, איפשרה הברית ל-121 מדינות להצטרף אליה, מתוכן נענו לקריאה הראשונית 62 מדינות בלבד. כ-21 ראשי מדינות, ממשלות ובכירים מאוד במדינות אלו הגיעו לוועידה הראשונה.

במסגרת נאומו במהלך ועידת ה-ISA הראשונה, הצהיר ראש ממשלת הודו כי הודו עתידה לפתח יכולות ייצור של כ- 175 ג’יגהוואט של אנרגה מתחדשת עד 2022, מתוכם 100 ג’יגה וואט מאנרגיה סולארית, 60 ג’יגה וואט מאנרגיית רוח והיתר ממקורות אנרגיה מתחדשת אחרים. שרת החוץ של הודו, הודיעה באותה עת על תרומה של 27 מיליוני דולרים למזכירות הארגון מצד הודו. אין ספק שהודו וממשלתה, נרגשים מהעובדה שמדובר בארגון הבינ”ל המבוסס אמנה הראשון בהיסטוריה שמשרדיו יושבים בניו דלהי.

אז מה בתכל’ס?

בשורה תחתונה – הוסכם בין המדינות החברות על שת”פ בתחום המו”פ, איתור מקורות מימון חדשניים לפרוייקטים סולאריים וגיוון הצריכה האנרגטית תוך מתן עדיפות לאנרגיה סולארית. הפעילות כוללת 27 פרוייקטים שצפויים לקום ב 15 מדינות שונות בעולם, בהיקף השקעה כולל של 1.4 מיליארד דולרים מצד הודו וכמיליארד אירו מצד צרפת.

בין המדינות שבהן צפויים לקום פרוייקטים אשר יקודמו ע”י הברית הסולארית – ISA: בנגלדש, בנין, בוריקינה פאסו, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גאנה, גינאה, מאלי, ניז’יר, ניגריה, רואנדה, סיישל, סרילנקה, טנזניה, טוגו ואפילו ידידתנו החדשה – צ’אד.

המימון לפרוייקטים השאתפניים, עתיד להגיע, בין השאר, מגוף מיוחד שהוקם לצורך הנושא תחת ברית ה-ISA, ששמו ה – Project Preperation Facility. כל מדינה חברה בברית ה-ISA, תוכל לבקש מימון מגוף זה באמצעות פנייה אל שגרירות הודו במדינה הרלוונטית. הקרן מאפשרת גם לחברות ייעוץ חיצוניות – המופיעות ברשימת חברות הייעוץ של Exim Bank of India – את האפשרות להשתלב בפרוייקטים המובלים ע”י הברית הסולארית.

חשוב אולי גם לדעת, כי בכוונת ממשלת צרפת להשקיע מיליארד אירו עד 2022, מתוכם כבר התחייבה ממשלת צרפת על השקעה של 300 מיליון אירו בעבור פרוייקטים סולאריים במסגרת הברית. יש לציין כי רוב הפרוייקטים במימון צרפתי הם דווקא באפריקה ולא בהודו, ואלו מבוצעים ע”י סוכנות הסיוע הממשלתית של צרפת (מש”ב הצרפתית). גם הודו, כאמור, הקצתה 1.4 מיליארד דולרים וזו מתנה מימון פרוייקטים במימוש 50% מסכום ההשקעה הממשלתית על פרוייקטים שממומשים ע”י חברות הודיות.

בכוונת צרפת והודו להקים באתר ברית ה- ISA מאין Market Place שיאפשר לחברות בינוניות ואפילו סטארטאפים מכל העולם להציע רעיונות ולגייס שותפים ומשקיעים באתר ובתוך כך – לקדם את האג’נדה שלשמה הוקמה הברית.

בנוסף, בכוונת ממשלות אוסטרליה וצרפת להציע הכשרות וביקורי חשיפה והעשרה לקובעי מדיניות ודרגי שטח (טכנאים \ מהנדסים) מאפריקה, המעוניינים להכיר את התחום לעומק, להיחשף לטכנולוגיות והחידושים הקיימים ולייבא את אותם הפתרונות אל מדינותיהם. בהקשר זה – מתכוונת צרפת להקים לא פחות מעשרה מרכזי מצוינות לאנרגיה סולארית ברחבי העולם. אחד מהמרכזים צפוי להיות מוקדם בהודו.

ואיפה זה עומד כיום?

ובכן, לאחרונה פורסם בתקשורת ההודית כי בכוונת מזכירות ה-ISA להקים בנק ייעודי למימון פרוייקטים בתחום. הבנק אמור להוות כלי מימוני ייעודי (SPV) ולהביא למימון פרוייקטים סולאריים בהיקף של 150 מיליארדי דולרים.

הברית, הכוללת כיום 71 מדינות שחתמו על ההסכם לשיתוף פעולה, מתוכן 48 מדינות שאישררו את מעורבותן בפרלמנטים (מתוך 121 מדינות בסה”כ שקיבלו הזמנה להצטרף לברית), פנתה אל שגרירות ישראל בהודו ככלל ואל נציגות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בהודו בפרט, במטרה לבחון הזדמנויות לשיתוף פעולה סביב נושא קידום והטמעת טכנולוגיות סולאריות בהודו ובקרב המדינות החברות בברית הסלולארית ככלל.

1. Commonwealth of Australia 42. Togolese Republic
2. Peoples Republic of Bangladesh 43. Tuvalu
3. Republic of Benin 44. United Arab Emirates
4. Federal Republic of Brazil 45. Republic of Vanuatu
5. Burkina Faso 46. Bolivarian Republic of Venezuela
6. Kingdom of Cambodia 47. Republic of Chad
7. Republic of Chile 48. Republic of Burundi
8. Republic of Costa Rica 49. Republic of Guyana
9. Democratic Republic of Congo 50. Democratic Socialist Republic of Srilanka
10. Union of Comoros 51. Republic of Suriname
11. Republic of Cote d’ivoire 52. Republic of Uganda
12. Republic of Cuba 53. Republic of Cape Verde
13. Republic of Djibouti 54. Republic of The Gambia
14. Dominican Republic 55. Republic of Mozambique
15. Federal Democratic Republic of Ethiopia 56. Democratic Republic of Sao Tome and Principe
16. Republic of Equatorial Guinea 57. Republic of Yemen
17. Republic of Fiji 58. Independent State of Papua New Guinea
18. France 59. People’s Democratic Republic of Algeria
19. Gabonese Republic 60. Commonwealth of Dominica
20. Republic of Ghana 61. Arab Republic of Egypt
21. Republic of Guinea 62. Republic of Grenada
22. Republic of Guinea-Bissau 63. United Kingdom
23. Republic of India 64. The Netherlands
24. Republic of Kiribati 65. Republic of Namibia
25. Republic of Liberia 66. Republic of El Salvador
26. Republic of Madagascar 67. Republic of Myanmar
27. Republic of Malawi 68. Republic of Zimbabwe
28. Republic of Mali 69.  RepublicofZambia
29. Republic of Mauritius 70. RepublicofCameroon
30. Republic of Nauru 71. Japan
31. Republic of Niger
32. Federal Republic of Nigeria
33. Republic of Peru
34. Republic of Rwanda
35. Republic of Senegal
36. Republic of Seychelles
37. Federal Republic of Somalia
38. Republic of South Sudan
39. Republic of Sudan
40. United Republic of Tanzania
41. Kingdom of Tonga

נציגות משרד הכלכלה והתעשייה בשגרירות ישראל בניו דלהי, תשמח לעשות כל מאמץ על מנת לחבר בין חברות ישראליות המציעות פתרונות בתחומי הסולאר עם חברות ייעוץ, סוכנויות אנרגיה סולארית, חברות אנרגיה, גופי ממשל וגורמים רלוונטיים בברית ה-ISA (בהודו כמובן) על מנת להביא להרחבת היקף הפעילות של חברות ישראליות בתחום הפתרונות הסולאריים בשוק ההודי בפרט ושילובן של חברות ישראליות בפרוייקטים בינלאומיים המובלים ע”י הברית ככלל.

בנוסף, הנציגות פועלת בשיתוף עם מכון היצוא הישראלי, על מנת להביא להודו משלחת חברות ישראליות בתחום טכנולוגיות הסולאר. המשלחת עתידה להגיע לדלהי ולהשתתף, בין השאר, בתערוכת האנרגיה הסולארית הבינלאומית – Renewable Energy India expo – שתתקיים בשבוע השלישי של ספטמבר בפאתי דלהי (Noida,UP).

 

*תודה לנועה חכים – יועצת פוליטית חוץ בשגרירות ישראל בניו דלהי, שהמברקים שלה שימשו השראה ובסיס לפוסט זה.

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל