טכנולוגיות ישראליות מובילות את מהפכת הערים החכמות של אוסטרליה

רעיון ‘העיר החכמה’ הנו חלק מחזון תכנון ערים ואזורים המשלב בין טכנולוגיות מידע ותקשורת, וכולל פתרונות IoT (האינטרנט של הדברים) באופן מאובטח במטרה לנהל את נכסי העיר בתוכם:

מערכות מידע מקומיות, בתי ספר, ספריות, מערכות תחבורה, בתי חולים, תחנות כוח, תשתיות הולכת מים, אשפה, אכיפת חוק ושירותים קהילתיים אחרים.

connecting people

המטרה בבניית ‘עיר חכמה’ היא שיפור איכות החיים של תושביה והמבקרים בה תוך ניצול הטכנולוגיה בדרך שמגדילה את היעילות של השירותים המסופקים ונותנת מענה לצורכי התושבים.

‘ערים חכמות’ מאפשרות לגורמים עירוניים יצירת תקשורת ישירה עם הקהילה ועם תשתיות עירוניות, מאפשרת לפקח על הנעשה בעיר ולבחון כיצד ניתן לשפר את איכות החיים בה באמצעות מידע שנאסף בזמן אמת באמצעות מערך של חיישנים ומהתושבים כדי לאתר נקודות חולשה וחוסר יעילות או תפקוד.

‘ערים חכמות’ נועדו לשפר את האיכות, הביצועים ואת האינטראקטיביות של שירותים עירוניים, מתוך מטרה להפחית את העלויות ואת צריכת המשאבים ולשפר את הקשר בין האזרחים לרשויות.

 

יישומי העיר החכמה מפותחים במטרה לשפר את הניהול העירוני ולאפשר תגובה בזמן אמת לאירועים של חוסר יעילות בין בניהול כשלים שנובעים לדוגמה מפקקי תנועה וקושי במציאת חניה, פינוי אשפה, תקשורת עם הרשויות, יחד עם שיפור שירותי בריאות, חינוך, תרבות ורווחה ולא פחות מכך לשם הגברת תחושת הביטחון של התושבים והאזרחים ומאבק בפשיעה והגברת אכיפת החוק.

בשל כך, עיר שמוגדרת כ’חכמה’, מוכנה יותר להגיב לאתגרים מאשר עיר שבה מתקיימת ‘תקשורת בסיסית’ בלבד עם האזרחים.

יחד עם זאת, המונח ‘עיר חכמה’ הינו עדיין קונספט שאמנם מוסכם גלובלית ומוכר כ’שימוש בטכנולוגיית שנותנת מענה לשירותים עירוניים, תחבורה וניהול התנועה, אנרגיה, בריאות, מים, חקלאות עירונית וניהול פסולת’ – אך איננו בהכרח מפרט מהם הדרישות המחייבות וככזה הוא פתוח לפרשנויות, למשמעויות משתנות ואף לשמות אחרים דוגמת: עיר דיגיטלית, קהילות אלקטרוניות, עיר המידע, עיר מרושתת וכו’.

שינויים משמעותיים רבים לרבות דמוגרפיים, כלכליים וסביבתיים של השנים האחרונות יצרו עניין וצורך ‘בערים חכמות’ כולל שינויי אקלים, מגמות של הגירה, כלכלה ותעשייה של חדשנות וטכנולוגיה, מעבר לקמעונאות וצרכנות מקוונת, בידור מקוון, אתגרי הזדקנות האוכלוסייה, גידול באוכלוסייה עירונית וכו’.

אולם אין ספק שפיתוחים טכנולוגיים של העשור האחרון בדגש עם מערכות דיגיטליות ותקשורת אינטרנט מתקדמת, אפשרו את קפיצת המדרגה ביכולת לעבור מחזון למימוש.

Smart car , Autonomous self-driving mode vehicle on metro city road iot concept with graphic sensor radar signal system and internet sensor connect.

ריכוז חשוב של חברות טכנולוגיה העוסקות בבניה של ערים חכמות קיים בישראל, תופעה שתמכה בין היתר בהפיכתה של תל אביב להיות ‘העיר החכמה ביותר בעולם בשנת 2014’ דבר שהתאפשר בהמשך לפיתוח יכולות ופתרונות של חברות היי-טק ישראליות שמיושמות ברחבי העולם.

עריה הגדולות של אוסטרליה שואפות לעמוד בחזית איכות החיים וכערים הטובות ביותר בעולם לחיות ולעבוד, לבקר ולטייל בהן, לעשות בהם עסקים ולמשוך השקעות הון של תאגידים ומשקיעים זרים.

שתי עריה המרכזיות מלבורן וסידני נמצאות דרך קבע בראש רשימת הערים בהן איכות החיים היא הגבוהה ביותר בעולם, כשהעיר מלבורן, בירתה של מדינת ויקטוריה נבחרה בשנת 2017 בפעם השביעית ברציפות כעיר הטובה ביותר למחיה ומגורים בעולם במסגרת האינדקס השנתי: Most Livable Cities שמפרסם המגזין היוקרתי the Economist יחד איתה בעשירייה הפותחת נמצאות הערים: אדלייד במקום החמישי, פרת’ במקום השביעי וסידני במקום ה- 11.

המשך מגמת שיפור איכות החיים בעריה הגדולות של אוסטרליה הם נושא מרכזי ביותר בקביעת מדיניות לאומית ומקומית שמרכיבות את הפוליטיקה, חיי החברה והכלכלה של אוסטרליה שמבססת את עתידה וצמיחתה הכלכלית על מדיניות הגירה סלקטיבית של מהגרים בעלי הון ואיכות אנושית מובילים מחד ועל עידוד השקעות של חברות ותאגידים גלובליים שמעוניינים בשווקים ובמרכזים המסחריים המתקדמים, היעילים והבטוחים ביותר עבורם מנגד.

בהינתן ‘קדושת איכות החיים’ האוסטרלית, ובפועל בעניין ובצורך של ערים מרכזיות בה לשפר את השירותים שהן מאפשרות, להטמיע מערכות מתוחכמות מבוססות חיישנים, סנסורים ופתרונות IoT מתקדמים, ניכרת תנועה ועניין גוברים של חברות טכנולוגיה וסטארטאפים מישראל בהזדמנויות שמציע השוק האוסטרלי בתחום זה.

ישנן מספר חברות ישראליות שפועלות כיום באוסטרליה בהצלחה בלתי מבוטלת תוך הטמעת מערכות ניהול מתוחכמים, ביניהם: חברת ParKam הישראלית העוסקת בפתרונות חניה באמצעות עיבוד תמונה עבור ערים חכמות בחניה ברחוב וחניונים. ParKam נכנסה לשוק האוסטרלי במהלך 2016, והצליחה עד כה לצמוח באופן גנרי ואף חתמה לאחרונה את החוזה הגדול בעולם לפתרון מציאת חניה באמצעות תמונה עם אוניברסיטת Curtin בעיר פרת׳ שבמערב אוסטרליה.

melbourne
מלבורן, אוסטרליה

בנפרד, חברת Bright Innovation שמספקת מערכת מרכזית פתוחה לעיר חכמה, עם יכולות עיבוד מידע ואינטליגנציה מלאכותית ושנמצאת בשלבים סופיים לקראת הנפקה בבורסה האוסטרלית ולמטרה זו נעזרת רבות בכלים, בקשרים ובמשאבים של הנספחות הכלכלית הן בגיוס הון לקראת הנפקה והן בתווית קשרים עסקיים, שותפויות ומידע על מכרזים צפויים שרלוונטיים לפעילותה בשוק האוסטרלי.

שוק הפתרונות והטכנולוגיות של ‘ערים חכמות’ באוסטרליה נמצא בתנופה חסרת תקדים ומייצר הזדמנויות רבות וחברות ישראליות שבאופן כללי נהנות מהערכה, יוקרה ועניין רב בשוק המקומי, מגלות בשנים האחרונות את האפשרויות שקיימות בה.

הנספחות הכלכלית של ישראל באוסטרליה פועלת לקדם עניין וחשיפה, ליצור הזדמנויות ולבנות שותפויות עסקיות וטכנולוגיות עבור חברות, סטרטאפים מישראל שיאפשר להם להכיר ולמצוא את דרכן בשוק המורכב, אך עמוס הזדמנויות של אוסטרליה. צרו איתנו קשר במייל: sydney@israeltrade.gov.il

 

 

 

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל