מעסיקים עובדים בהודו? על חוק הבונוס כבר שמעתם ?!

דיוואלי, חג האורות של הודו, מתאפיין במשלוחי מנות (בעיקר שקדים ופירות יבשים), זיקוקים, נפצים, קישוטים מוארים על כל בית ומוסד, מאכלים מסורתיים ו….
דיוואלי בונוס!

בכל שנה, מקובל בהודו להעניק לעובדים בהודו בונוס בגובה שנע בין 8.33% ועד 20% מהשכר השנתי. הבונוס, שלו מחכים העובדים בהודו לאורך כל השנה, מגלם בדרך כלל צבירה של 10% מהשכר החודשי כפול מספר חודשי ההעסקה של העובד\ת ובתוך כך, יכול להגיע לעשרות אלפי רופי לעובד ולעתים אף יותר.

לא רבים יודעים כי מדובר, למעשה, בחוק ממשלתי משנת 1965 שנקרא בשם מאוד לא מקורי – חוק הבונוס. החוק, מחייב כל חברה או ארגון הפועלים בשוק חמש שנים ויותר ומעסיקים 20 עובדים לפחות. החוק בעצם מתנה את חובת הענקת הבונוס בשיעורים האמורים בכך שהחברה הייתה רווחית באותה שנה פיננסית ושלכל הפחות יש בידה את המשאבים הפיננסיים הנחוצים על מנת להעניק לעובדים את הבונוס הנכסף.

ואולם, ככל שהדברים נוגעים למוסדות ממשלתיים, חברות ממשלתיות, ארגונים שונים וכיו”ב – החוק עדיין מטיל על אלו חובת תשלום בכפוף לסייגים ומגבלות שונות. פטורים מתשלום הבונוס ארגונים שלא למטרת רווח מסויימים מאוד דוגמת: בתי חולים, מוסדות רווחה, לשכות מסחר, ומוסדות חינוך והשכלה גבוהה.

מפתיע לגלות כי החוק חל למעשה על כל עובד ועובדת: עובדים זמניים, עובדים במשרה חלקית, עובדי קבלן (פרילאנס), עובדים קבועים כמובן, יועצים, ממונים ומנהלים בארגון עצמו – כל עוד הועסקו בעסק או בארגון למעלה מ 30 ימים בשנה הפיננסית שקדמה למתן הבונוס.

המורכבות המשפטית

וכאן זה הופך לקצת (הרבה) יותר מורכב – כי החוק בעיקרון קובע שהבונוס צריך להיות משולם בתוך 8 חודשים מתום שנת הכספים (שסופם במקרה נופל בחג הדיוואלי). רק שבהודו, שנת הכספים מסתיימת בסוף חודש מרץ. לפיכך, נשאלת השאלה: לפי מה נמדדים 30 הימים האמורים? האם לפי התקופה שקדמה לחודש מרץ או לפי התקופה שקדמה לבונוס עצמו? ובאם עתה אנחנו לקראת דיוואלי, והעובד\ת מועסקים רק קצת יותר 30 ימים, האם עליכם לשלם לעובד\ת את הבונוס למרות שאלו כלל לא הועסקו על ידיכם בשנת הכספים הקודמת? או שמא זכותכם לשלוח אותם לבקש את הבונוס השנתי מהמעסיק\ה הקודמת? ואם עד ספטמבר העובד\ת הועסק כיועץ בשכר גבוה, אבל אז שכרתם את שירותיהם כעובדים מן המניין בשכר נמוך… לפי מה יקבע בונוסם? ועוד נקודה – אם עובד\ת עבדו נגיד חודשיים… האם הם באמת זכאים לבונוס בגובה 10% משכר שנתי מלא?!

לכל השאלות וההתפלפלויות המשפטיות הללו, אין לי תשובות למען האמת. אך במידה והנכם מעסיקים עובדות ועובדים בהודו, חשוב שתבררו את הסוגיה בכדי שלא תמצאו עצמכם מתמודדים עם תביעות משפטיות והוצאות בלתי צפויות.

 

בברכת חג דיוואלי שמח!

  • הכתוב אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אלא נועד לעורר עניין ותשומת לב לחובתם של מעסיקים בהודו
  • הכותב אינו עורך דין או מומחה לדיני עבודה בהודו וייתכן כי נפלו אי דיוקים בכתוב לעיל
  • ט.ל.ח

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל