OBAMACARE? זה כל כך 2010. הכירו את תכנית הבריאות החדשה של הודו – MODICARE!

לאחרונה הכריז ראש ממשלת הודו, נרדנרה מודי, על השקת תכנית בריאות לאומית חדשה * התכנית מעניקה כיסוי רפואי בסיסי לכ-500 מיליון הודים * התשלום יתבצע על פי מחירון קבוע והיתרה תועבר באמצעים דיגיטליים לבית החולים * גימיק בחירות? מהפכה בריאותית של ממש? רק הזמן יגיד.

בשבוע האחרון של ספטמבר הכריז רוה”מ הודו על השקת הרפורמה המקיפה ביותר במערכת הבריאות של הודו, המעניקה כיסוי רפואי בסיסי ומתקדם לכ-500 מיליון אזרחים הודים חסרי אמצעיםהרפורמה, ששמה הרשמי הינו – “PMJAY-Ayushman Bharat”, הוכרזה כבר במסגרת הצגת תקציב 2018 – 2019 בפברואר 2018 וזכתה לכינוי “ModiCare”. התכנית, שנכנסה לתוקף והושקה למעשה ב- 25.9.2018, מהווה לטענת הממשל פריצת דרך וזכתה בתואר ‘תכנית הבריאות הלאומית הגדולה בעולם’. מספר המוטבים, במסגרת תכנית הבריאות החדשה, שווה כמעט לאוכלוסיית קנדה, מקסיקו וארצות הברית יחד (!).

עיקרי תכנית הבריאות החדשה של ממשלת הודו

  • כל משפחה או פרט בהודו, המצויים מתחת לקו העוני, יקבלו טיפולים רפואיים ללא עלות במרכזים רפואיים בכל המדינות המשתתפות ברפורמה (רוב מדינות הודו שותפות ליוזמה). במסגרת הרפורמה, נקבע מחירון תעריפים קבוע לכ-1400 טיפולים ובדיקות, כאשר התשלום עבורם יועבר ישירות לבתי החולים, ללא שימוש בכסף מזומן (!).כל זכאי\ת יקבל \ תקבל כרטיס אלקטרוני שיאפשר לו \ לה לקבל את השירותים במרכז הרפואי.
  • לצד האמור, הכריזה ממשלת הודו על כוונתה לשדרג 150,000 מרכזים רפואיים עד 2022. מרכזים אלו, יתמקדו בתחומים של רפואה מונעת, טיפול במחלות סוכרת, לב, השמנת יתר ושירותי רפואה קהילתיים. מרכזים משודרגים אלו, עתידים לספק שירות רפואי מתקדם יותר לכלל האוכלוסיה ברפובליקה העצומה ולא רק למבוטחי תכנית הבריאות החדשה.

הביקורת

מבקרי התכנית גורסים כי התכנית המדוברת היא לא יותר מגימיק בחירות מצד ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי. אחרים גורסים כי מדובר בתכנית יומרנית, המעמיסה נטל תקציבי עצום על הממשלה ועשויה להביא לקריסת מערכת הבריאות. אחד החששות המרכזיים מצד מבקרי התכנית היא שעיכוב בהעברת התשלומים עבור המטופלים הרבים, יגרום לקריסה כלכלית של בתי חולים רבים.

בממשלתו של מודי הודפים את הטענות בטענה כי מדובר בתכנית סדורה אליה התכוננה הממשלה ומערכת הבריאות ההודית במסגרת תהליך ארוך שנמשך שנים. בנוסף, גורסים בממשלה כי התכנית מהווה יישום והוצאה לפועל של תוכניות ממשלתיות קודמות ודוחות ביקורת חריפים שביקרו את הממשלה על מצבם הרעוע של מרכזי הבריאות הממשלתיים, שרק 16% מהם עומדים בסטנדרט הבינלאומי.

מטרת התכנית, כך גורסים בממשלת הודו המרכזית, היא לשנות את המציאות העגומה, במסגרתה למעלה מ70% מהוצאות הבריאות במדינה, מכוסות מכספם הפרטי של האזרחים. אלו, נדרשים לעתים לקחת הלוואות לכיסוי ההוצאות הרפואיות בשוק השחור ובתוך כך – משתעבדים לחובות כבדים והחזרי הלוואות הנפרשים על פני חודשים ולעתים אף שנים ארוכות.

ההזדמנות העסקית

חברות ישראליות עשויות למצוא עניין רב ברפורמת הבריאות החדשה של ממשלת הודו שזה עתה יצאה לדרך: החל מייצוא ציוד רפואי ישראלי, דרך מכשור ופתרונות חדשניים, וכלה בציוד רפואי מתכלה. פתרונות ישראליים בתחום הבריאות הדיגיטלית וה TeleMed, עשויות למצוא עניין רב בקרב קהל המפיצים והסוכנים ההודיים וזאת לאור העניין הגובר בפתרונות לאיגום מידע ואספקת שירותי רפואה מתקדמים על גבי הפלטפורמות הדיגיטליות ורשתות תקשורת מגוונות.

ספקי הבריאות בהודו מחפשים, אם כן, שירותי תוכנה כגון – שירותי רפואה דיגיטלית, פתרונות ניהול חשבונות ייעודיות לסקרטור הבריאות, פתרונות ניהול מאגרי מידע, פתרונות ניהול אחסון והגנה לתיקים רפואיים אישיים ומידע רגיש. נוסף על האמור, גם פתרונות בתחום ניהול יעיל ונכון של מערכות בריאות ובתי חולים עשויים להיות רלוונטי וכן גם פתרונות סייבר אזרחי לתחום הבריאות.

חברות ישראליות בעלות ניסיון וידע בתחום הכשרת הצוותים הרפואיים והמנהליים, עשויות למצוא עניין בתכנית הבריאות החדשה של הודו, במסגרת צפויים כ-6.5 מיליון הודים לעבור הכשרה במקצועות רפואיים שונים. זאת, במטרה לצמצם את הגירעון הקיים בכוח אדם מקצועי חסר במערכת הבריאות של הודו.

31 מתוך 36 מדינות וטריטוריות איחוד (UT) חתמו על מזכר ההבנות עם ממשלת הודו המרכזית על מנת להשתתף בתכנית הבריאות החדשה של הודו ולהביא ליישום התכנית השאפתנית בתחומן. אחת מאלו, היא מדינת ‘מערב בנגל’, שהייתה אחת המדינות האחרונות שהצטרפה לתכנית וזאת למרות יריבות פוליטת קשה בין הממשלה המכהנת במערב בנגל ומפלגת השלטון בראשה עומד נרנדרה מודי. לפי ממשלת הודו עלות הרפורמה ב2.5% מהתל”ג השנתי (יותר מ-60 מיליארד דולר בשנה).

מעוניינים לבחון הזדמנויות ולקבל עוד פרטים על תכנית הבריאות החדשה של ממשלת הודו?

פנו אלינו באמצעות ה ERM וישירות אל קצין הסחר טג’ינדר סינג האמון על קידום יצוא פתרונות רפואיים באזור צפון הודו (Tejinder.Singh@israeltrade.gov.il)

 

נכתב ע”י קצינת הסחר בנספחות משרד הכלכלה בניו דלהי, מריה נמנמן (Maria.Nemenman@israeltrade.gov.il)
בהשראת מברק השגרירה בפועל, מאיה קדוש.

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל