הבצורת באוסטרליה מייצרת לחברות מים ישראליות הזדמנויות עסקיות

(גם) אוסטרליה מתייבשת, מצב משק המים בה הולך ומחריף ומשתווה לתקופת ‘בצורת המילניום (The Millennium Draught)’ שהתאפיינה במחסור בגשמים ויובש אקלימי במהלך השנים: 1997-2010 בעיקר באזורים והמדינות של דרום המדינה.

חורף עכשיו באוסטרליה, קר בחוץ משך כל היום ועוד יותר במהלך הלילה. ב 2 הערים המרכזיות של המדינה, סידני ומלבורן הטמפרטורה יורדת עד ל 4 מעלות. רק ששוב, גשם כמעט שלא יורד בה.

תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏

אוסטרליה חווה בחודשים האחרונים את מה שהיא מגדירה כבצורת הקשה ביותר שהמדינה חוותה כנראה אי פעם לפחות מאז שהתחילו למדוד נתונים מטאורולוגיים בשנת 1900. לא רק שגשם מסרב לרדת, אלא ש 2018 הינה השנה הרביעית ברציפות שהוא פשוט חסר. לכן, 2018 מוגדרת כתקופה הארוכה ביותר בהיסטוריית מדידת משקעים וחיזוי מזג אוויר של מחסור במים. במילים פשוטות: מעולם לא הייתה תקופה יבשה כל כך משך זמן רב כל כך.

בפועל המשמעות היא מחסור במים לשתייה ולא פחות מכך לתעשייה ובעיקר לחקלאות, שהינו ענף מרכזי מאוד בתעשייה ובכלכלת אוסטרליה. כדי להבין את חשיבותו צריך לקחת בחשבון שכ 60% משטחה העצום של המדינה המתפרסת על כמעט 8 מיליון קמ”ר, משמש בדרך כזו או אחרת את תעשיית החקלאות: תעשיית בשר (בקר, כבשים, עופות, עגלים ומקנה) יחד עם גידולים חקלאים למאכל לרבות גידולי פירות וירקות, דגנים וזרעים, עבור בסחורות בסיס: תירס, קני סוכר ותעשיית גידול ויצור של צמר, כותנה, עורות, שמשמשת את תעשיית הביגוד והאופנה.

ההיקפים הם ניכרים משום שאוסטרליה עצומה בשטחה והיא גם ספקית המזון של עצמה ושל מדינות רבות באסיה. אוסטרליה מייצרת מגוון גידולים חקלאיים שמיוצאים למרבית מדינות האזור, במקביל לייצוא של בעלי חיים (חיים) לעשרות מדינות באסיה ובמזרח התיכון לרבות ישראל (פרות, כבשים, עגלים וכו’).

חקלאות מהווה ענף יצוא חשוב ומרכזי עד כדי כך שבשנת 2017 הסתכם היצוא החקלאי בכ 60 מיליארד $, העסיק כ 350 אלף עובדים והווה נדבך מרכזי בתוצר הלאומי הגולמי של המדינה.

ללא מים מספקים להשקיה בחקלאות ולתעשייה, מחריף הלחץ ואיתו הקושי העצום להמשיך להתקיים ולספק את הביקושים שהתעשייה נדרשת לה.

תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏

 

ממשלת אוסטרליה מודעת לבעיה אבל נראה שאין לה פתרון מידי. הסקטור שניכר שהוא סובל במיוחד הם מגדלי הבקר והחקלאים, שנזקקים לכמויות אדירות של מי שתיה עבור מיליוני בעלי החיים והשקייה לחקלאות המדרדרת.

כתגובה למשבר המים המתמשך, הודיעה ממשלת הפדרציה שהיא מכריזה על אזורים ספציפיים בשתי מדינות קווינסלנד ומדינת NSW, כאזורי מוכי אסון טבע, והקצתה תקציבים נדיבים של כ 2 מיליארד $ לסייע לחקלאים להתמודד עם המשבר ועם המחסור המחריף במים.

תושבי אוסטרליה מקבלים את אספקת המים שלהם בעיקר ממאגרים שמבוססים על אגירת מי גשמים, נחלים או מאקוויפרים תת קרקעיים (Ground water) – כולם תלויים בירידת גשמים עונתית. כך כ 40% מכל כמות המים שהמדינה צורכת נתונים לחסדי האקלים.

בחלק מהערים המרכזיות פועלים מתקני התפלה, מחזור או השבה. כך כ 41% מהמים של העיר אדלייד (העיקר החמישית בגדולה במדינה והגדולה ביותר במדינת דרום אוסטרליה) ו 39% מאלו של העיר פרת’ מקורם בהתפלה, מחזור או השבה. לעומתן, הערים הגדולות סידני ומלבורן מחזירות או ‘מייצרות’ פחות 10% מכמות המים שהן משתמשות וצורכות (מלבורן 4% וסידני 7%), ולכן קשה שלא להבין את מהות הבעיה.

כמו בישראל שמתפילה כ 50% מסך כל מי השתייה שאנו שותים ב 7 מתקני התפלה, ומשיבה (עושה שימוש חוזר בקרוב ל 90% מהם) – הנתונים באוסטרליה מלמדים שמשק המים נמצא הרחק מאחור ביכולת שלו לעשות שימוש במקורות קיימים ובאמצעות טכנולוגיות התפלה, מחזור והשבה – לספק כמויות גדולות רבה יותר מאלו שקיימים כיום.

האבסורד הוא שאוסטרליה מוקפת בכל מה שהיא צריכה, בוודאי באוקיינוסים של מים, ולא פחות מכך בשטח אדמה.

באוסטרליה פועלים כיום 350 מתקנים ש’מייצרים מים לשתייה וחקלאות. מהם 92 מתקני התפלה ו 268 מתקני מחזור של מי שופכין ומי קולחין.

מחסור ככלל, ובמשאבים בעיקר, מייצר הזדמנויות עסקיות בוודאי שלחברות עם פתרונות וטכנולוגיות מתקדמים לניהול, שימור, ייעול והפקה של מים איכותיים לשתיה והשקיה.

תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏תוצאת תמונה עבור ‪drought in Australia‬‏

הנספחות המסחרית פועלת לסייע לחברות ישראליות שלהן טכנולגויות ופתרונות מכל קשת תעשיית המים למצוא הזדמנויות בשוק האוסטרלי וליצור קשרים עם מפיצים מקומיים ועם חברות המים הגדולות במדינה בהם עם Sydney Water, Melbourne Water וחברת המים של מדינת מערב אוסטרליה: Water Corporation שמנהלים בכירים בהם ביקרו בארץ לפני כחודשיים בהזמנת הנספחות, כמו כן הנספחות מתכוונת להעמיד פעילות משמעותית במסגרת תערוכת המים המובילה באוסטרליה שמתקימת בכל שנה בחודש מאי בשם Ozwater.

חברות ישראליות מענף המים שיש להן פתרונות וטכנולוגיות בוודאי לאזורים צחיחים מדינות מוכות בצורת שסובלות ממחסור במים יכולות להיעזר בננספחות המסחרית של משרד הכלכלה והתעשייה בסידני כדי למצוא באוסטרליה הזדמנויות ואפשרויות עסקיות עבורן.

צור קשר עם:

שי זריבץ'

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל