אסיה פאסיפיק
הצטרפו לרשימת התפוצה

לבחירת בלוג

להורדת המדריך לשוק הציוד הרפואי בקוריאה

החקלאות האוסטרלית בונה על הטכנולוגיה והסטארטאפים הישראליים

פורסם ע"י , נספח כלכלי סידני, אוסטרליה , בתאריך 12 ביוני 2018

ממשלת אוסטרליה השיקה באחרונה תוכנית שאפתנית שמטרתה להזניק את תעשיית החקלאות והמזון המקומית אל העתיד ולהכפיל את היקפי הייצור והייצוא כבר בעשור הבא. על מנת שהתוכנית תצליח באוסטרליה מעוניינים ביכולות האגריטק של ישראל.

 

 Martin Barraud/ Getty Images Israel

 

ב-100 השנים הראשונות לקיומה של אוסטרליה היוותה תעשיית החקלאות את הבסיס הכלכלי המרכזי של הדומיניון הבריטי, שהחל עם תחילת ההתיישבות האירופית של סוף המאה ה-18 ונמשכה עד סוף המאה ה-19. גם כיום, שנים רבות לאחר שקיבלה העצמאות מבריטניה, סקטור החקלאות הוא ענף תעשייה חשוב, מרכזי ומתקדם באספקה של תוצרת חקלאית מקומית, ולא פחות מכך כענף ייצוא של מזון מעובד, לרבות בשר, כבשים ועופות; חיטה וקני סוכר; מוצרי חלב וגידולי פירות וירקות לשווקים של האזור המידי באסיה והפסיפיק ואל השווקים הגלובליים.

תעשיית החקלאות של אוסטרליה מעסיקה כ-350 אלף עובדים, מייצרת ערך והכנסות המשתוות לכ-63 מיליארד דולר בשנה ותרומתה לעוגת התוצר הלאומי מוערכת ב-3.6%. ברחבי אוסטרליה יש כ-135 אלף חקלאים ובעלי חוות, המתפרסים על שטח שמהווה כ-60% משטחה הכולל (כ-4.6 מיליון קמ”ר. לשם השוואה, שטחה של ישראל כולה הוא 22 אלף קמ”ר בלבד).

בסוף חודש מרץ האחרון השיקה ממשלת אוסטרליה, בשיתוף התאחדות החקלאים והמגדלים האוסטרלים NFF – National Farmers Federation, תאגיד הטלקום טלסטרה ופירמת הייעוץ העסקי KPMG, תוכנית ממשלתית שאפתנית בשם Talking 2030: Growing agriculture into a $100 billion industry. מטרתה: השקעות של תקציבי פיתוח משמעותיים עבור פיתוח, שדרוג ובנייה של יכולות ותשתיות פיזיות וטכנולוגיות נרחבות, שנועדו להזניק את תעשיית החקלאות והמזון המקומית מכ-60 מיליארד דולר כיום להיקפי ייצור וייצוא של מעל 100 מיליארד דולר בשנה עד שנת 2030. כלומר, שהתעשייה כמעט תכפיל את עצמה במהלך העשור הבא.

 

 funky-data/ Getty Images Israel

 

התוכנית שמה דגש רב על שדרוג יכולות טכנולוגיות ותהליך דיגיטציה של תעשיית החקלאות, כגון שילוב יכולות אינטרנט ומערכות מידע בשדות גידולים, ברפתות ובחוות חקלאיות, וכן פיתוח אזור ספר, בנייה והרחבה של תשתיות לוגיסטיות כמו אחסון, הובלה, שינוע ושילוח. הרעיון הוא שבצירוף רשת הסכמי הסחר שאוסטרליה חתומה עליהם ופתיחתם של שווקים חדשים, תירשם קפיצה משמעותית ביכולות הייצור, השיווק והייצוא של תוצרת חקלאית ומוצרי מזון בעתיד הקרוב.

התוכנית נועדה גם לתמוך בחיבור וקישור של כל החוות החקלאיות אל רשת האינטרנט. מדובר בהטמעת פתרונות וטכנולוגיות בלוקצ’יין, אינטליגנציה מלאכותית ויכולות IoT מתקדמות שיובילו ליצירת שפה משותפת, ליכולות תקשורת מתקדמות ולניהול של מאות אלפי המגדלים והחקלאים הפרושים על שטחה העצום של המדינה; וכן בשדרוג יכולות ייצור וגידול של כל ענפי החקלאות בהתבסס על ענף האגריטק -הטכנולוגיה של תעשיית החקלאות.

חדשנות טכנולוגית בסקטור החקלאות נוגעת בתחומים רבים שחקלאי העבר לא הכירו, דוגמת מערכות דיגיטליות ורובוטיות, יכולות IoT של מיפוי שטחים, גידולים ושדות באופן אידאלי באמצעות שימוש ברחפנים, לוויינים וסנסורים; ניהול ושליטה במידע (Big Data / Analytics) באמצעות מחשבים ניידים וסלולריים; ומאות פיתוחים טכנולוגיים אחרים מתקדמים של Post-Harvest, טכנולוגיות לתעשיית החלב ועוד.

בונים על הטכנולוגיה הישראלית

תהליך משמעותי ואינטסיבי זה לא מגיע משום מקום. אוסטרליה מעוניינת לנצל את פוטנציאל הצמיחה הכלכלית שלה ולמנף וקטורים מרכזיים בכלכלת המדינה, כך שתוכל לתת מענה לגידול הצפוי באוכלוסיית העולם, בדגש על זו של אסיה, ולצורך באספקה וגיוון מקורות המזון באמצעות טכנולוגיות העתיד.

אך היא לא יכולה לעשות את זה לבדה לגמרי. הנחת העבודה היא שתעשיית החקלאות האוסטרלית, על אף שהיא מתקדמת ומפותחת, אינה ממוקמת בחזית הטכנולוגיה, ולכן שיתופי הפעולה עם מדינות ושווקים נועדו בראש ובראשונה להוות שוקי יעד לתוצרת חקלאית ומזון, אך לא פחות חשוב מכך – כשותפות אסטרטגית של בניית יכולות. בין השותפות האלה נמצאת גם ישראל, ובעיקר תעשיית החקלאות והטכנולוגיה (Agritech) הישראלית, שמוכרת כתעשייה מובילת חדשנות, בעלת טכנולוגיה מתקדמת ועם מגוון רחב ומרשים של חברות וסטארטאפים, המשנים את הדרך ואת המתודולוגיה המיושנת והמסורתית שמאפיינת את ענפי החקלאות והמזון.

באוסטרליה ובניו זילנד מעריכים מאוד את תעשיות החקלאות והטכנולוגיה הישראליות ומשוכנעים שבזכות הידע, החדשנות והיכולות, ישראל חייבת להיות שותפה בתוכנית הצמיחה של שנת 2030, להוות נדבך בתהליך הדיגיטציה של תעשיית החקלאות האוסטרלית ובשדרוג יכולותיה אל העתיד שלה באופן שייטיב עם שתי המדינות.

שי זריבץ' נספח כלכלי סידני, אוסטרליה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי סידני, אוסטרליה, שי זריבץ'