מזל טוב! ממשלת מודי חוגגת 48 חודשים :)

בחודש מאי האחרון, חגגה ממשלת ה BJP בראשות נרנדרה מודי 48 חודשים – או במילים אחרות – 4 שנות הכהונה של נרנדרה מודי כראש הממשלה הפדרלי של הודו.

אבל יש עוד משהו שנחגג באותה הזדמנות: פתיחת השנה החמישית לכהונתו של מודי – האחרונה בקדנציה הנוכחית. הריח המתקתק שבאוויר? כן, זהו ריח הבחירות המתקרבות.

סלוגן חדש מעטר אתר ייעודי שהוקם ע”י הממשל המרכזי של הודו, במטרה לאגד במרוכז סקירות ומידע על כל הרפורמות וההישגים של הממשלה בשנים האחרונות.

הסלוגן – “כוונות טובות – ופיתוח נכון” – הושק על רקע חגיגות ארבע שנים לכהונת ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, שצוינו בסוף חודש מאי 2018.

על פי ההערכות, הסלוגן – המתנוסס בראש האתר הממשלתי החדש שבו אינפוגרפיקה, נתונים מספריים, תמונות, סרטונים ועוד – הוא למעשה הסלוגן החדש של מפלגת ה -BJP ומהווה יריית פתיחה לקמפיין הבחירות של נרנדרה מודי לקראת הבחירות ב 2019.

בינתיים, מאפשר האתר הממשלתי לציבור הגולשים קבלת מידע בזמן אמת על נתוני הצמיחה, הפיתוח וההתחזקות הכלכלית והחברתית של הודו – בשורה של קטגוריות ונושאים – במהלך השנים האחרונות.

מבין ההצלחות הבולטות של ממשלת ה- BJP בראשותו של מודי – כפי שמתפרסם באתר הממשלתי ובאפיקים אחרים – ניתן לציין את הצלחת הממשל להביא ל- 

  • חיסון של 32 מיליון ילדים ממחלות קשות
  • בניית עשרה מיליון בתים עבור מעוטי יכולת
  • סלילת 900 ק”מ של כבישים מהירים ו-169,000 ק”מ של כבישים במרחבים הכפריים
  • צמצום זמן הפריקה \ העמסה של אניות בנמלים המרכזיים בשליש (!)
  • הבאת כלכלת הודו מהמקום ה-142 למקום ה-100 במדד קלות עשיית העסקים
  • ובמקביל – הבאת הודו מהמקום ה-71 למקום ה-39 במדד התחרותיות של הפורום הכלכלי העולמי

עוד הצלחות שנזקפות לזכות ראש ממשלת הודו, נוגעות לפתיחת 317 מיליון חשבונות בנק חדשים (רובם המכריע – עבור אנשים שמעולם לא פתחו חשבון), חיבור כלל הכפרים ברחבי הודו לחשמל (לא בהכרח את כלל הבתים שבהם) ובתוך כך – חיבור של 6.7 מיליון בתים נוספים לחשמל, הקמה של 78.5 מיליון בתי שימוש (!) בבתים פרטיים של תושבים ברחבי הודו ולהבדיל – הצלחת הממשל למשוך השקעות הון ישירות זרות (FDI) בהיקף של 52.2 מיליארד $.

אחד ההישגים שהם אולי המשמעותיים ביותר (בראייתי, ב.ג), הוא היקף החדירה וההטמעה של כרטיס ה- AADHAR – תעודת הזהות הביומטרית החדשה של הודו.

הכרטיס, שהפך לאמצעי הזיהוי הנפוץ והמקובל ביותר בהודו,  הפך לכרטיס חובה בהודו ולכלי עזר משמעותי בהחדרת מגוון האלטרנטיבות של השירותים הפיננסיים והדיגיטליים לשוק.

בשנים האחרונות ניתן להתרשם משורה ארוכה של חידושים מגוונים כמו ארנקים אלקטרוניים של OLA, PAYTM ו- Mobikwik, שירותי מסחר מקוון בהובלת FlipKart  (שנרכשה לאחרונה בעסקת ענק ע”י WALMART) ו- Snapdeal, כניסת שירותים דיגיטליים אחרים כמו שירותי המוניות OLA ו UBER…

אפליקציות הזמנת המשלוחים של מזון כמו BigBasket ואפליקציות משלוחים כמו ZOMATO, אפליקציות מופעים כמו BOOK MY SHOW ועוד ועוד. רובם ככולם נשענים על אפשרויות תשלום מתקדמות ונטולות מזומן. גם הליברליזציה של המערכת הבנקאית בדמות ההרשאה לייצר “בנקי תשלומים” בכל חברות הסלולאר וחלק מחברות הארנקים הדיגיטאליים, נשענים, בין השאר, על מערכות פיננסיות מתקדמות דוגמת UPI שנבנו על ידי הממשל הפדרלי.

כל המערכות הללו ועוד, מפחיתות את התלות של הציבור בבנקים ובחברות כרטיסי האשראי, מעודדות תחרות במשק ומסונכרנות עם כרטיס האדהאר הביומטרי להבטחת זיהוי ודאי ומניעת גנבת זהויות. וכל זה קורה לא ב Start Up Nation אלא במדינה בה פרות, קופים, עזים ונמיות מסתובבים להם בכל פינה, בתים נבנים מלבנים פשוטים בעלות של 5 רופי – לבנה אחר לבנה – ופושטי יד חסרי בית מקבצים נדבות בכל צמת. די מעורר תדהמה.

התקשורת ההודית – שפרסמה שורה ארוכה של כתבות שונות סביב חגיגות ציון 4 השנים לכהונה – בסך הכל מחבקת את המסרים המובאים בסיכומי 48 החודשים לממשלת מודי ואוהדים את המדיניות המובלת על ידו.

לחיוב, מציינת התקשורת כי שמה של מפלגת השלטון לא נקשר בשום פרשיית שחיתות. בנוסף, התקשורת מפרגנת לגישה החדשנית שהביאה עימה ממשלת מודי, המלווה ברפורמות רבות: רפורמת המס GST, הדמונטיזציה (גניזת השטרות), איחוד תקציבי הרכבת עם התקציב הכללי, החלפת הוועדה הממשלתית המתכננת במכון לרפורמות מבניות (Niti Ayog), פתיחת השוק להשקעות זרות, שיפור דירוגה של הודו במדד קלות עשיית העסקים ועוד.

ממשלתו של מודי, על פי המסתמן, הצליחה לפדות רבות מההתחייבות של ראש הממשלה בדבר שדרוג מעמדה הבינלאומי של הודו בקלות עשיית העסקים ומדד התחרותיות.

כפי שצויין לעיל, זכתה הודו לציונים גבוהים במדדים בינלאומיים שונים, כאשר הדירוג המשמעותי והבולט מכל הוא שיפור של 34 מקומות במדד קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי, שהציב בסוף 2017 את הודו במקום ה-100 בתבל. הממשלה בראשות מודי ממשיכה להשקיע בחיזוק מעמדה של הודו כתחרותית ומזמינה לאנשי העסקים ומשקיעים בפרט.

המבקרים לא מפרגנים

מבקרי ממשלת ה-BJP בראשות נרנדרה מודי, גורסים כי תקופת שלטונו מתאפיינת בריבוי רפורמות הכרוכות בסבל רב שפוגעות בשכבות החלשות ביותר באוכלוסיה.

המבקרים מזכירים כי עד לפנ מספר שנים עמדה הצמיחה השנתית של הודו על כ-7% ויותר (הגיעה לשיא בשנת 2015-2016 עם 8.15 אחוז גידול בתמ”ג) אך חלק מהרפורמות פגעו במגמה החיובית.

בנוסף, המבקרים גורסים כי חלק גדול מהרפורמות עליהן הכריזה ממשלתו של מודי, היו לא יותר מסלוגן יחצ”ני. כך למשל, יוזמת הממשלה לעידוד ייצור מקומי – “Make In India” – הנתפסת ככישלון יחסי בשל האתגר וההצלחה המוגבלת במשיכת ההשקעות הזרות להודו ועידוד הייצור והתעשייה המקומית. גם הבטחות הבחירות הנוגעות להגדלת היקף המועסקים – באמצעות הכשרות מקצועיות – נראה כי נותרו בעיקר על הנייר.

זאת, על אף גידול קל שנרשם בשיעור התעסוקה. בשורה התחתונה, מטבע הרופי ההודי נחלש, היקפי היצוא השניים ידו מ 310 מיליארדי דולרים ל 302 מיליארדי דולרים בלבד (כשהשפל נרשם ב 2015-2016 עם היקפי יצוא בגובה 262 מיליארד בלבד), מחירי הדלקים עלו ועוד ועוד.

סקרי דעת קהל, שהתקיימו בחודש מאי 2018, מדווחים כי 48% מהאוכלוסייה חשה כי מצבה הכלכלי הורע בשנה האחרונה וזאת כאשר 31.9 אחוז מהאוכלוסיה מאמינים כי המצב דווקא השתפר ביחס לשנה קודמת.

ממשל ריכוזי מדי?

המבקרים גורסים, בנוסף, כי הממשל הפדרלי בהודו הפך ריכוזי מדי: מפלגת השלטון – ה BJP – שולטת כיום ב 22 מדינות מתוך 29 ומפעילה כ- 1500 מחוקקים בפרלמנטים השונים (בתי עליונים ותחתונים ברמה הפדראלית והמדינתית) ברחבי הודו כולה.

ביקורת נשמעת גם כנגד ראש הממשלה נרנדרה מודי על מידור מקבלי החלטות, ריכוז סמכויות בתוך מעגל יועצים ואנשי סוד קרובים והפיכתו למקבל החלטות כמעט יחיד בכל נושא מהותי.

דוגמא ייחודית לשלטונו הריכוזי של ראש הממשלה מודי, ניתן לראות באופן בו מתמודדת מפלגת ה- BJP בבחירות מדינתיות ללא מועמד, כאשר סוגיית התמיכה או אי התמיכה בראש הממשלה מודי היא שמוטלת על כף המאזניים. בחלק מהמקרים, השר הראשי שנבחר במדינה כשלשהי, הוא לא יותר ממינוי פוליטי של מודי המוצנח על המדינה לאחר שהמפלגה בראשות מודי זכתה בשלטון המדינתי.

המבקרים אף גורסים כי ממשל מודי פוגע במעמדו של בית המשפט העליון, מצמצם את כוחה ועצמאותה של ועדת הבחירות המרכזית ועוד מוסדות שלטון שאמורים להיות גורמים מאזנים.

למעשה, האופוזיציה ההודית הכריזה על יום השנה לממשלת מודי – ה- 26.5 – כ”יום הבגידה בהודו”. נשיא מפלגת הקונגרס האופוזיציונית, ראהול גנדי, כינה (באופן לא מפתיע) את מדיניות ממשלת מודי כ”כישלון” וחילקה ציונים שליליים לממשלה בשורה של קטגוריות.

שורה תחתונה

ואולם, בסופו של דבר, בהסתכלות על התמונה הכוללת, נראה כי מדובר ב-4 שנים מוצלחות יחסית עבור ממשלת מודי:

הסקרים משקפים תמיכה ציבורית במדיניות הממשלה בקרב 57% מהציבור – בעיקר לאור הצלחת ראש ממשלת הודו בשיפור מעמדה הבינלאומי, התמודדות הממשל הפדראלי עם פקיסטן וההשקעה המאסיבית בפיתוח התשתיות הלאומיות. כל זאת – עוד בטרם יצאה לדרכה ‘כלכלת הבחירות’ שצפויה להתקיים במהלך השנה הקרובה (2018-2019) ולמעשה עד מועד הבחירות.

תודה לאדוה וילצ’ינסקי – יועצת פוליטית – שגרירות ישראל בהודו – שמברק מטעמה שימש השראה לפוסט זה.

מקורות נוספים:

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל