ממשלת הודו הגדילה הכנסות ממסים ישירים ב 18% – בתוך שנה אחת בלבד!

התקשורת ההודית מדווחת כי ממשלת הודו המרכזית – הממשלה הפדראלית של הרפובליקה ההודית – הכניסה בחודש אפריל האחרון (2018) כמעט 11 מיליארדי דולרים (Rs.71,450 crore). מתוכם, 8 מיליארד דולרים ( Rs. 57,533 crore) הכנסות ממסים.

עוד מדווחת התקשורת בהודו כי בשנת הכספים 2017-2018 (שנסתיימה בחודש מרץ האחרון) הצליחה ממשלת הודו להגדיל את היקף ההכנסות ממסים ישירים בלמעלה מ- 18% (!). למעשה, סך גובה ההכנסות של ממשלת הודו בשנת כספים זו (ממסים ישירים בלבד) מסתכמת ביותר מ 149 מיליארד דולרים.

שר האוצר הפדרלי בממשל המרכזי של הודו אמר בהודעה לתקשורת ולטוויטר כי: “הנתונים מצביעים על יעילות רשויות המיסוי של הודו והגידול במספר מדווחי מס אמת ברפובליקה. הגידול ההיסטורי בהכנסות שהתקבלו, מהווה עדות ניצחת לאחריותיות הממשלה תחת הנהגתו של ראש הממשלה נרנדרה מודי”.

על פי הודעתו, מספר מדווחי ההכנסות (משלמי מסים) עלה בשנת הכספים שנסגרה בראשית אפריל בכ-14 מיליון חייבות וחייבים במס.

נתון זה, כך על פי שר האוצר ג’ייטלי, מהווה גידול של 26% במספר המדווחים על הכנסותיהם לצורך תשלום מס בהודו.

עוד גורס הדיווח בתקשורת כי למעלה מ 67 מיליון הודים מילאו בשנת הכספים 2017-2018 את תצהירי השומה שלהם לצורך דיווח על הכנסות באמצעות… האינטרנט (!).

ידיעות נוספות גורסות כי ממשלת הודו רשמה רווח גם בגזרת מס החברות שרשם גידול של 17.1%.

בממשלת הודו מייחסים את הגידול בהכנסות ממסים, כמו גם הגידול בהיקף מדווחי המס, לרפורמות רגולטוריות וכלכליות עצומות ורבות השפעה שנכנסו לתוקפן בשנתיים האחרונות.

economynewstart

הראשונה שבהן – תהליך הדמונטיזציהעליו כבר כתבתי בעבר, שכפה על מאות מיליוני הודים לפתוח חשבונות בנק (רובם – לראשונה בחייהם) כתנאי להמרת שטרות ישנים של 1000 ו 500 רופי בשטרות חדשים.

מהלך זה חייב למעשה מעלימי הכנסות בהודו לדווח על כל ממונם ואף להפקידו במערכת הבנקאית ואז למשוך ממנה את הכסף החדש.

מהלך זה, איפשר לממשלת הרפובליקה של הודו – כמו גם המדינות החברות בה, שלטונות המס וכל מערכת אכיפת החוק – שליטה טובה יותר על תנועת הכספים במדינה העצומה, מאבק בהון השחור, גניזת שטרות מזוייפים וצירת תשתית נוחה יותר עבור מעסיקים להעביר את המשכורות והתשלומים לספקים באמצעות מערכות המאפשרות מעקב ודגימה לצורך איתור העלמות מס במידת הצורך.

השניה – רפורמת ה GSTשגם עליה כתבתי בעבר – שבגדול, איחדה 14 מסים עקיפים שונים לתוך מס אחד ואחיד הנגבה ע”י הממשל המרכזי של הודו ומחציתו עובר אל המדינה הרלוונטית בה בוצעה העסקה.

ייחודו של מס זה, לצד סנקציות ענישה קשות המצויות בצידו, הוא התמריץ שמוצע לכל גורם בשרשרת הערך דווקא להצהיר על המס כתנאי לקבלת 90% החזר מס.

בדרך זו, הצליחה ממשלת הודו לשכנע את הציבור כי הדיווח על עסקה היא משתלמת הן חוקי והן כלכלית עבור משלמי \ מדווחי המס עצמם.

כמו כן, נראה כי בדרך זו, הצליחה הממשלה גם להגדיל את מעגל משלמי המסים העקיפים והישירים של הודו ולהכניס כמה שיותר חייבי דיווח מס אל מערכת הנישומים כך שאלו עתה מצויים במעקב מתמיד המאפשר הצפת חריגים ונגישות גבוהה יותר מצד רשויות המס ורשויות האכיפה של הודו.

ממשלת הודו, בראשות נרנדרה מודי, נכנסת עתה לשנתה האחרונה וצפויה להשקיע מאות מיליארדי דולרים במסגרת כלכלת הבחירות אותה צפויה לנהל לקראת בחירות 2019.

לאור האמור, אין צפי למהלכים ורפורמות כלכליות פורצות דרך ובעלות חבלי לידה קשים שיאתגרו את האוכלוסייה ההודית ויפגעו בסיכויי ראש הממשלה מודי לזכות בקדנציה נוספת.

עם זאת, ניתן לצפות כי לאחר הבחירות של 2019 – בהנחה שראש הממשלה מודי ייבחר – יחזור האחרון לעסוק בצמצום השימוש במזומן, שיפור מעמדה של הודו בדירוג קלות עשיית העסקים והגדלת תקבולי המס של ממשלת הודו באופן שיאפשר השקעה מאסיבית יותר בפיתוח תשתיות ראויות ובניית כלכלה ותעשייה חזקה בהודו.

קרדיט צילום עבור התמונה – Augustus Binu

צור קשר עם:

ברק גרנות

ליצירת קשר לחצו >>

אהבתם? שתפו

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בלינקדאין
שתפו במייל