אסיה פאסיפיק
הצטרפו לרשימת התפוצה

לבחירת בלוג

להורדת המדריך לשוק הציוד הרפואי בקוריאה

כיצד תקציב ממשלת אוסטרליה מתכונן להצעיד את כלכלת המדינה אל העשור הבא

פורסם ע"י , נספח כלכלי סידני, אוסטרליה , בתאריך 15 במאי 2018

לאחר עשרות דיונים, אינספור מאבקים פוליטיים וויכוחים מפלגתיים אישרה בשבוע שעבר ממשלת אוסטרליה את תקציב המדינה שיעצב את הכלכלה והתעשייה האוסטרלית אל תוך העשור הבא. התקציב כולל השקעות מרחיקות לכת בתשתיות פיזיות, חיבור אזורים מרוחקים לאינטרנט ולתקשורת באמצעות פס רחב, יחד עם קיצוץ משמעותי במס חברות ועל הכנסות מעבודה (מס הכנסה) אבל מעל הכול – ליצירת מקומות עבודה חדשים.

אוסטרליה היא ללא ספק מהכלכלות המצליחות ביותר בעולם. כלכלת המדינה צומחת באופן קבוע וללא הפסקה במשך 27 שנים (אם לדייק מאז חודש יולי 1991 !). ונהנית זה כמעט 3 עשורים מגאות וביקושים עבור שורה ארוכה של סחורות, כימיקלים, מתכות ומשאבי טבע שנדרשים לצמיחה הכלכלית של סין ושל מדינות אחרות באסיה, שמקורותיהם הם אדמת אוסטרליה.

במקביל, אוסטרליה השכילה לבצע שינויים והתאמות בכלכלתה בעיקר בדרך של הסכמי סחר חופשי שהביאו אותה להיות פתוחה ותחרותית כלפי השווקים הגלובליים בדגש על השכונה המידית של אסיה, ושתומכים ביצוא סחורות ומעודדים השקעות זרות. התוצאה היא הכנסות, עודפים  ורזרבות מט"ח עצומות, שהפכו את כלכלת אוסטרליה לעשירה ומשגשגת, למדינה קולטת הגירה שתושביה נהנים מתמ"ג לנפש של 52 אלף דולר, ובפועל אל אחת מהכלכלות העשירות בעולם.

 

תוצאת תמונה עבור אוסטרליה

על אף מיקומה הפיזי של אוסטרליה המרוחקת ממרכז העולם ומהשווקים, היא מדינה קולטת הגירה ומהגרים, נושא שנמצא בראש סדרי העדיפויות של כל ממשלה כמעט ומהווה נושא מרכזי בשיח הציבורי לרבות וויכוחים והאשמות הנשענים על מוצא וגזע. כמו כן זהו כלי מוביל של ניהול מדיניות אוכלוסייה ודמוגרפיה, מכשיר לתיקון עוולות עבר וסוגיות של זכויות אדם ואזרח (מאות אלפי מהגרים בלתי חוקיים שמנסים להגיע אליה בדרכים בלתי חוקיות מרחבי דר' מז' אסיה שעם מעצרם לפחות עד לסוף 2017 הובלו לאי מעצר בשם Manus Island).

בשבוע שעבר אישרה ממשלת אוסטרליה במסגרת התקציב השנתי את התוכנית לעשר שנים הבאות שכולל יוזמות יומרניות לבנייה ושדרוג של פרויקטי תשתיות שונוים ברחבי היבשת בהיקף של כ 100 מיליארד דולר. הפרויקטים המרכזיים שפורסמו כוללים בניית כבישים חדשים, הרחבה ובניית שדות תעופה ונמלים, שדרוג ובניית תשתיות תקשורת סלולרית ואינטרנט ברחבי היבשת העצומה.

ממשלת אוסטרליה בראשות ה Liberals (מפלגת הימין-מרכז של אוסטרליה), מפלגתו של רוה"מ מלקום טרנבול, הקצתה תקציב ייעודי לפרויקטים השונים בהיקף של 25 מיליארד $ מתוך כוונה להמשיך ולצמוח, לקלוט מהגרים (במהלך 2017 הגיעו אליה 207 אלף מהגרים), לנהל את מדינות ופריסת האוכלוסייה שלה שכבר כעת מייצרים עומס על תשתיתה הפיזיות מתוך כוונה להקטין עומסי תנועה, לשפר את הבטיחות וכאמור ליצירת מקומות עבודה חדשים.

פירוט הפרויקטים של ממשלת אוסטרליה מלמד שמרביתם מתרכזים בריכוזי האוכלוסייה הגדולים – מדינות New South Wales שבירתה סידני, ובןיקטוריה שבירתה מלבורן (בשתי הערים מתגוררת כמחצית מאוכלוסיית אוסטרליה כולה) וכן ב Queensland ובטסמניה. הפרויקטים כוללים שדות תעופה חדשים, כבישים ורכבות, ורשת פס רחב לאומית.

סכום של 5.3 מיליארד דולר יוקצו להקמת נמל תעופה נוסף שני לעיר סידני שהערכות מדברות על כך שבשנים הקרובות לא יעמוד בעומס התיירים, הנוסעים והמבקרים המגיעים אל הידועה שבערי אוסטרליה ואל מרכז העסקים והפיננסים שלה. שדה התעופה החדש ימוקם כ 41 ק"מ מה CBD של סידני, מרכז העסקים של העיר ובנייתו תתחיל כבר השנה. הממשלה הפדרלית מקווה שהפרויקט ייצר עשרות אלפי משרות חדשות בשנות ושבנייתו תיתן זריקת מרץ לשדרוג תחבורתי ועסקי של המדינה.

עשרות מיליארדים נוספים יוקדשו לבנייה ושיפור של כבישים המשמשים משאיות תובלה – שהינו האמצעי העיקרי להובלה של סחורות ברחבי אוסטרליה. אוטוסטרדות חדשות  במדינת: Northern Territory האוסטרלית ישודרגו בהיקף של 1.5 מיליארד דולר.

אוטוסטרדה מרכזית נוספת שמחברת בין שתי עריה המרכזיות של מדינת Queensland, בריסביין וקאיינס על פני כ 2000 קמ"ר תשודרג בהשקעה של 8.5 מיליארד דולר.

תוצאת תמונה עבור תשתיות באוסטרליהתוצאת תמונה עבור תשתיות באוסטרליהתוצאת תמונה עבור תשתיות באוסטרליה

 

פרויקט נוסף של רכבת בין הערים מלבורן לבריסביין, יבנה בהשקעה של 10 מיליארד דולר ויחצה בין מדינות ויקטוריה בדרום, New South Wales במרכז ו Queensland בצפון מזרח אוסטרליה, במסגרתו יונחו מאות קילומטרים של מסילות חדשות, מסדרונות חיבור חדשים יוגדרו, ויושלב בו נתיב תעבורה לתובלת מטענים.

רשימת היוזמות ופרויקטי התשתית יוצרות מטבען הזדמנויות מרובות לחברות ישראליות להשתלב כספקים פתרונות וטכנולוגיה, אינטגרטורים, Vendors וכקבלנים ברשימה הארוכה של פתרונות תחבורה, ניווט, תשתיות, סייבר, HLS ועוד, הנספחות המסחרית בסידני תשמח לסייע לחברות ויזמים מישראל להכיר את האפשרויות השונות ולזהות הזדמנויות עבורם במכלול הפרויקטים המתוכננים להתקיים במהלך העשור הבא באוסטרליה.

.

 

 

שי זריבץ' נספח כלכלי סידני, אוסטרליה

כתיבת תגובה

(לא יפורסם)

* שדה חובה

פניה לנספח כלכלי סידני, אוסטרליה, שי זריבץ'